Постанова № 38144135, 10.04.2014, Харцизький міський суд Донецької області

Дата ухвалення
10.04.2014
Номер справи
248/1639/14-а
Номер документу
38144135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

248/1639/14-а

2-а/248/62/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2014 року Харцизький міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Лутай А.М.,

при секретарі - Сауніної С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харцизька справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання неправомірною відмову у перерахунку щомісячної грошової допомоги та стягнення недотриманих сум, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в березні 2014 року звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача з невиплати допомоги у повному обсязі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, починаючи з 23.12.2013 року, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до 3-х років прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років її сину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з 23.12.2013 р. і до досягнення її сином трирічного віку. Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року у неї народився син ОСОБА_2. УСЗН Харцизької міської ради прийнято рішення про надання допомоги по догляду за дитиною з 23.12.2013 р. до 3-х років у розмірі 130,00 грн. щомісяця. Розмір допомоги встановлено відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. у справі № 6-рп/2007 та Рішенням від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були встановлені значно менші розміри зазначеної допомоги ніж прожитковий мінімум. Крім того, згідно ст.96 Конституції України, Державний бюджет України затверджується кожний рік Верховною Радою України на період з 01 січня по 31 грудня, таким чином, Закони України «Про Державний бюджет» 31 грудня втрачають свою чинність. До 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI), правовідносини щодо виплати допомоги регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992р., дія якого поширювалась на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13), та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленим похованням», № 2240-ІІІ від 18.01.2001 р., який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Пунктами 23, 25 розділу 2 Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Конституційний Суд України рішенням № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. визнав

неконституційними низку положень Закону № 107-VI. Пунктом 2 розділу 3 Закону № 107-VI було передбачено, що розділ 2 цього Закону діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, з часу проголошення вказаного рішення КСУ відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з січня 2009 року - статті 13 та 15 Закону № 2811-ХІІ. Статтею 46 Закону України № 835-VI від 26.12.2008 р. «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та ст.45 Закону України № 2154-VI від 27.04.2010 р. «Про Державний бюджет України на 2010 рік» передбачено, що у 2009 та 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених КМУ. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. саме на виконання Закону № 2811-ХІІ, новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався. Розмір і порядок виплати допомоги відповідно до закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VI КМУ не визначався. Таким чином, вважає, що на відносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною поширюються норми спеціального Закону - № 2240-ІІІ, згідно ст.43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідач, починаючи з 23.12.2013 р., повинен був встановити їй розмір допомоги по догляду за дитиною в сумі, передбаченій законом, однак, ніякого перерахунку зроблено не було. Про це вона дізналась лише 13.03.2014 р. з відповіді УСЗН. Коли вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати їй різниці між сумою, встановленою законом та фактично отриманою. Їй було відмовлено, тому вона була вимушена звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, надавши заяву, в якій просить справу розглянути у її відсутність, на задоволенні позовних вимог наполягає у повному обсязі.

Представник відповідача - УСЗН Харцизької міськради Дикун А.С. - в судове засідання також не прибула, надавши заяву про розгляд справи у її відсутність, а також заперечення на адміністративний позов, в якому вказує, що протоколом управління позивачці надана допомога з 23.12.2013 р. по 24.10.2016 у мінімальному гарантованому державною розмірі 130,00 грн. щомісячно. Виплата державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років у 2008 році регламентується у ІІ розділі п.23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким передбачені в п.8 зміни до п.3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ї з дітьми», а саме «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 р. - 50%, з 01.01.2009 р. - 75%, з 01.01.2010 р. - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців», та в п.7 частину першу ст..15 викласти в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.». Згідно п.18 Постанову КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 (зі змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ) «Про Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органами праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами. Відповідно до п.19 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога у розмірі, що перевищує мінімальний розмір, призначається з місяця звернення та здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога вплачується у мінімальному розмірі. Згідно до п.22 вказаного Порядку для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). Відповідно до внесених змінам до ст..13 Закону України Про державну допомогу сім'ї

з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич) яка фактично здійснює догляд за дитиною. Згідно Рішення Конституційного суду від 22.05.2008 р. № 10-рш/2008 ці положення не визнані неконституційними. Тобто дія управління в частині проведення нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідає чинному законодавству. З цих підстав просить залишити позовну заяву ОСОБА_1 без задоволення.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, вважає можливим задовольнити вимоги позивачки частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила сина ОСОБА_2, у зв'язку з чим знаходиться на обліку в УСЗН Харцизької міської ради і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (а.с.8, 10).

З довідки, наданої УСЗН Харцизької міської ради, вбачається, що позивачка отримала допомогу по догляду за дитиною:

- за грудень 2013 р. - 37,74 грн.;

- за січень-лютий 2014 р. - по 130,00 грн. щомісячно.

ОСОБА_1 06.03.2014 р. звернулась до Управління соціального захисту населення з питання перерахунку їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.12).

Відповідач письмом за № Б-33-5.1-6.2 від 13.03.2014 року на звернення позивачки відмовив їй у здійсненні перерахунку державної допомоги по догляду за дитиною (а.с.11).

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» при народженні дитини повинна виплачуватись допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-У1 «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України «(далі-Закон №107-У1) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом №2811-Х11,дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-111, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону №2240-111 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі ,що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу 11 Закону №107-У1 були внесені відповідні зміни до Закону №2811-Х11 та Закону №2240-111. Зокрема, змінами до статті 13 Закону України №2811-Х11 його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону №2240-111 було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону №107-У1,в тому числі й пункт 25 розділу 11 Закону №107-Уі щодо виключення статей 40-44 Закону №2240-111.

Пунктом 2 розділу 111 Закону №107-У1 було передбачено, що розділ 11 цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону №2240-111, а з січня 2009 року - статті 13,15 Закону №2811-Х11.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року №835-У1 «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року №2154-У1 «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі-Закон №2154-У1) передбачено, що у 2009-2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону №2240-111 призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року №1751 саме на виконання Закону №2811-Х11 (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону №2154-V1 не приймався.

Розмір і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-111 на виконання статті 45 Закону №2154-У1 Кабінетом Міністрів України не визначалися.

В подальшому Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах № 2811-Х11 та № 2240-111.

Оскільки спір виник щодо виплати допомоги з 23 грудня 2013 року особі, яка не застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2811-ХІІ), відповідно до ст.13 якого право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі №21-410а12.

Відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Крім того, таке кореспондується із вимогами статті 46 Конституції України, якою встановлено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, встановлені судом обставини спростовують доводи відповідача, викладені у запереченні проти позову, та дають суду підстави для задоволення позовних вимог позивача.

Щодо вимог позивачки відносно зобов'язання здійснити нарахування до дати досягнення її дитиною трирічного віку, суд вважає необхідним в цій частині позову відмовити і задовольнити вимоги позивачки частково по день ухвалення рішення, оскільки Кодексом адміністративного судочинства України передбачено відновлення лише порушених прав громадян, а не тих, які можуть бути порушені в майбутньому.

Керуючись ст..46 Конституції України, ст.ст.13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст.1, 4, 5, 29, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст.ст.2, 7, 17, 19, 70, 71, 94, 100, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради з невиплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 23.12.2013 року по 10.04.2014 року, починаючи з 23 грудня 2013 року.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки м.Харцизька Донецької області, ІПН НОМЕР_1, допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 23 грудня 2013 року по 10 квітня 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки м.Харцизька Донецької області, ІПН НОМЕР_1, судові витрати в сумі 73,08 грн.

В іншій частині позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.

Суддя: