Постанова № 38139744, 27.03.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2014
Номер справи
805/2931/14
Номер документу
38139744
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 березня 2014 р. Справа № 805/2931/14

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий Олішевська В.В., судді Логойда Т.В., Чучко В.М. при секретарі судового засідання Неженцеві М.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" м. Донецьк

до відповідача: Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації м. Київ

про: визнання протиправними дії щодо прийняття рішення від 28.01.2014 року № 49 (підпункт 1.1, 1.2 пункту 1) про вилучення у Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" номерного ресурсу: код транзитний 00-04-0 пункту сигналізації мережі СКС-7 у м. Київ; код транзитний 27-11-0 пункту сигналізації мережі СКС-7 у м. Харків та скасування дозволів на використання номерного ресурсу від 11.08.2009 року НР 004997 та від 11.08.2009 року НР 004998 та скасування підпункту 1.1, 1.2 пункту 1 рішення від 28.01.2014 року № 49 про вилучення номерного ресурсу.

за участю

представників сторін:

від позивача: Положенцева Є.А. - за довір.

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" м. Донецьк, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації м. Київ про визнання протиправними дії щодо прийняття рішення від 28.01.2014 року № 49 (підпункт 1.1, 1.2 пункту 1) про вилучення у Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" номерного ресурсу: код транзитний 00-04-0 пункту сигналізації мережі СКС-7 у м. Київ; код транзитний 27-11-0 пункту сигналізації мережі СКС-7 у м. Харків та скасування дозволів на використання номерного ресурсу від 11.08.2009 року НР 004997 та від 11.08.2009 року НР 004998 та скасування підпункту 1.1, 1.2 пункту 1 рішення від 28.01.2014 року № 49 про вилучення номерного ресурсу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення про вилучення номерного ресурсу та скасування дозволів ТОВ "Дата.Тел" (підпункту 1.1, 1.2 пункту 1 рішення від 28.01.2014 року № 49) є протиправним та підлягає скасуванню оскільки відповідно до ч. 7 ст. 70 Закону України дозвіл на використання номерного ресурсу підлягає скасуванню, а присвоєний номерний ресурс - поверненню за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, прийнятим відповідно до законодавства. Однак комісією не приймалося рішення про визнання недійсною ліцензії серії АВ № 421792 від 06.11.2008 р., на підставі якої було видано дозвіл від 11.08.2009 р. НР 004997 та від 11.08.2009 р. НР 004998.

В судовому засіданні представник позивач підтримала викладене в позові, просила суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

27.03.2014 р. через канцелярію суду відповідачем надано клопотання про відкладення розгляду справи, в якому зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає, та необхідний час для підготовки заперечень.

Відповідно до ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" (позивач) є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за кодом 32948249. Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру основними видами діяльності позивача визначено діяльність у сфері проводового зв'язку (КВЕД 61.10), будівництво споруд електропостачання (КВЕД 42.22), оптова торгівля електронним та телекомунікаційним устаткуванням, деталями до нього; діяльність у сфері безпроводового зв'язку (КВЕД 61.20), інша діяльність у сфері електрозв'язку (КВЕД 61.90), консультування з питань інформатизації (КВЕД 62.02).

Позивач, як суб'єкт господарювання, що здійснює діяльність у сфері телекомунікації, отримав від Національної комісії з питань регулювання зв'язку України ліцензію на надання послуг фіксованого міжнародного телефонного зв'язку з використанням лише технології ІР-телефонії на території Автономної Республіки Крим, Дніпропетровської, Донецької, Київської, Львівської, Одеської, Харківської областей та м. Київ серії АВ № 421792 від 6 листопада 2008 року, термін дії - 5 років.

Національною комісією з питань регулювання зв'язку України на підставі рішення від 23.07.2009 р. № 1608 виділено позивачу код транзитний 00-04-0 пункту сигналізації СКС - 7 у м. Київ відповідно до ліцензії серія АВ № 421792 від 6 листопада 2008 року та видано дозвіл на використання номерного ресурсу 11.08.2009 р. НР 004997.

Також Національною комісією з питань регулювання зв'язку України на підставі рішення від 23.07.2009 р. № 1608 виділено позивачу код транзитний 27-11-0 пункту сигналізації СКС - 7 у м. Харків відповідно до ліцензії серія АВ № 421792 від 6 листопада 2008 року та видано дозвіл на використання номерного ресурсу 11.08.2009 р. НР 004998.

11 квітня 2013 року відповідачем прийнято рішення № 203, пунктами 4.1-4.3. якого передбачено внесення змін до ліцензійного реєстру та позначення як недійсних ліцензій, виданих товариству з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" (32948429, м. Донецьк), серії АВ № 421792 від 6 листопада 2008 року на надання послуг фіксованого міжміського телефонного зв'язку з використанням лише технології ІР-телефонії на території Автономної Республіки Крим, Дніпропетровської, Донецької, Київської, Львівської, Одеської, Харківської областей та м. Київ; серії АВ № 421793 від 6 листопада 2008 року на надання послуг фіксованого міжнародного телефонного зв'язку з використанням лише технології ІР-телефонії на території України; серії АВ № 466241 від 22 червня 2009 року на надання послуг фіксованого місцевого телефонного зв'язку з ємністю мережі понад 10000 номерів з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку на території м. Київ та Харківської області. Підставою визнання недійсними виданих позивачу ліцензій відповідач визначив ч. 8 ст. 50 Закону України "Про телекомунікації", згідно якого не переоформлена у встановлений строк ліцензія є недійсною.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.09.2013 р. по справі № 805/11264/13 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" м. Донецьк до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації м. Київ було визнано протиправними та скасовано підпункти 4.1, 4.2., 4.3. пункту 4 рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 203 від 11 квітня 2013 року.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 р. по справі № 805/11264/13, було скасовано Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.09.2013 р. по справі № 805/11264/13, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Вищезазначеним рішенням було встановлено, що позивачем було змінено місцезнаходження підприємства за адресою: 61052, м. Харків, вул. Конєва, 4 - на адресу: 83001, м. Донецьк, вул. Постишева, 60. Відповідні зміни були внесені до статуту, статут у новій редакції зареєстрований 29 грудня 2012 року.

Таким чином, змінивши місцезнаходження, позивач був зобов'язаний у порядку, визначеному законодавством, у 30-денний термін звернутися до НКРЗІ із заявами про переоформлення ліцензій.

Однак, в установлений Законом термін позивач не звернувся до НКРЗІ, всупереч вимогам частини другої статті 50 Закону України "Про телекомунікації" (далі по тексту Закон № 1280) не виконав свого, визначеного Законом, обов'язку щодо переоформлення ліцензій.

Лише 04.04.2013, з порушенням встановленого Законом № 1280 строку на 62 робочий день, позивач подав до НКРЗІ відповідні заяви про переоформлення вищезазначених ліцензій на здійснення діяльності у сфері телекомунікації у зв'язку зі зміною місцезнаходження.

Тому ліцензії позивача серії АВ № 421793 від 06.11.2008, серії АВ № 421792 від 06.11.2008, серії АВ № 466241 від 22.06.2009 згідно із Законом № 1280 є недійсними з моменту закінчення встановленого частиною другою статті 50 Закону № 1280 30-денного терміну для подання заяв на переоформлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

28.01.2014 р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації прийнято рішення № 49 Про регулювання номерного ресурсу. Відповідно до цього рішення (підпункт 1.1, 1.2 пункту 1) комісія вирішила вилучити у Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" (32948249, м. Харків) номерний ресурс код транзитний 00-04-0 пункту сигналізації мережі СКС - 7) у м. Київ згідно з підпунктом 11.1.3 Положення (якщо відповідна ліцензія визнана недійсною). Дозвіл НКРЗ НР 004997 від 11.08.2009 р скасовано. Також вилучено у Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" (32948249, м. Харків) номерний ресурс код транзитний 27-11-0 пункту сигналізації мережі СКС - 7) у м. Харків згідно з підпунктом 11.1.3 Положення (якщо відповідна ліцензія визнана недійсною). Дозвіл НКРЗ НР 004998 від 11.08.2009 р скасовано. Про вищезазначене рішення позивач дізнався з листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації від 31.01.2014 р. № 10-613/101.

З зазначеним рішенням позивач не погоджується в частині яка його стосується та просить суд його скасувати.

Правову основу діяльності у сфері телекомунікації встановлено Законом України "Про телекомунікації" від 18 листопада 2003 року № 1280-IV (надалі Закону № 1280). Наведеним законом визначені повноваження держави щодо управління та регулювання зазначеної діяльності, а також права, обов'язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються телекомунікаційними послугами.

Згідно частин 1, 2 статті 17 Закону № 1280 органом державного регулювання у сфері телекомунікацій є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Згідно п. 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, затвердженого Указом Президента України №1067/2011 від 23 листопада 2011 року, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. НКРЗІ є органом державного регулювання у сфері телекомунікацій, інформатизації, користування радіочастотним ресурсом та надання послуг поштового зв'язку. У визначеній сфері НКРЗІ здійснює повноваження органу ліцензування, дозвільного органу, регуляторного органу та органу державного нагляду (контролю).

Пунктом 7 статті 42 Закону № 1280 встановлені види діяльності у сфері телекомунікації, що підлягають ліцензуванню, зокрема: 1) надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку:місцевого; міжміського; міжнародного; 2) надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку: місцевого; міжміського; міжнародного; 3) надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку; 4) надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле - і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.

Статтею 50 Закону № 1280 визначено підстави та порядок переоформлення ліцензії. Так, відповідно до пункту 2 частини першої цієї статті підставою для переоформлення ліцензії є зміна місцезнаходження юридичної особи або місця проживання фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до частини другої статті 50 Закону № 1280 у разі виникнення підстав для переоформлення ліцензії суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом 30 робочих днів подати до НКРЗІ заяву про переоформлення ліцензії разом з ліцензією, що підлягає переоформленню, та відповідними документами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджують зазначені зміни, Заява про переоформлення ліцензії подається в порядку, визначеному частиною першою статті 45.

Відповідно до частини восьмої статті 50 Закону № 1280 не переоформлена в установлений строк ліцензія є недійсною.

Дана норма є імперативною та не підлягає поширеному тлумаченню і виконується у зазначеній в ній спосіб.

Статтею 70 Закону № 1280 та пп. 11.1.3 Положення про державне регулювання номерного ресурсу телекомунікаційної мережі загального користування України передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, має право прийняти рішення щодо вилучення (повністю або частково) в оператора телекомунікацій номерного ресурсу у разі: якщо номерний ресурс або його частина не задіяні в терміни, встановлені в дозволі; якщо номерний ресурс використовується не за призначенням, у тому числі у разі незаконної передачі його іншим особам; якщо відповідна ліцензія анульована, визнана недійсною або закінчився термін її дії, або за заявою оператора телекомунікацій.

Крім того ч. 7 ст. 70 Закону № 1280 передбачено, що дозвіл на використання номерного ресурсу підлягає скасуванню, а присвоєний номерний ресурс - поверненню за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, прийнятим відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування обмежені в своїй діяльності підставами, межами повноважень та способом, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням вищенаведеного, суддів вважає, що відповідач при прийнятті спірного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо посилання позивача стосовно того, що відповідач не мав права приймати рішення № 49 про регулювання номерного ресурсу 28.01.2014 року, оскільки на цей момент не було прийнято рішення Донецьким апеляційним адміністративним судом по справі № 805/11264/13 в рамках якої оскаржувалося рішення НКРЗІ від 11.04.2013 р. № 203 про внесення змін до ліцензійного реєстру та позначення як недійсної ліцензії серії АВ № 421792 від 06.11.2008 р. виданої ТОВ "Дата.Тел". Суд зазначає, що відповідачем не порушено вимоги законодавства, оскільки ліцензія серії АВ № 421792 від 06.11.2008 р. виданої ТОВ "Дата.Тел" відповідно до якої було прийнято рішення НКРЗІ від 11.04.2013 р. № 203 про внесення змін до ліцензійного реєстру та позначення як недійсної була недійсною в силу закону з моменту закінчення встановленого частиною другою статті 50 Закону № 1280, 30-денного терміну для подання заяв на переоформлення.

Крім того суд зазначає, що оскарження рішення суб'єкта владних повноважень тільки за формальною обставиною, з підстави порушення порядку його прийняття не може бути підставою для його скасування, оскільки є фактичне встановлене порушення закону.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" м. Донецьк до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації м. Київ про визнання протиправними дії щодо прийняття рішення від 28.01.2014 року № 49 (підпункт 1.1, 1.2 пункту 1) про вилучення у Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" номерного ресурсу: код транзитний 00-04-0 пункту сигналізації мережі СКС-7 у м. Київ; код транзитний 27-11-0 пункту сигналізації мережі СКС-7 у м. Харків та скасування дозволів на використання номерного ресурсу від 11.08.2009 року НР 004997 та від 11.08.2009 року НР 004998 та скасування підпункту 1.1, 1.2 пункту 1 рішення від 28.01.2014 року № 49 про вилучення номерного ресурсу.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" м. Донецьк до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації м. Київ про визнання протиправними дії щодо прийняття рішення від 28.01.2014 року № 49 (підпункт 1.1, 1.2 пункту 1) про вилучення у Товариства з обмеженою відповідальністю "Дата.Тел" номерного ресурсу: код транзитний 00-04-0 пункту сигналізації мережі СКС-7 у м. Київ; код транзитний 27-11-0 пункту сигналізації мережі СКС-7 у м. Харків та скасування дозволів на використання номерного ресурсу від 11.08.2009 року НР 004997 та від 11.08.2009 року НР 004998 та скасування підпункту 1.1, 1.2 пункту 1 рішення від 28.01.2014 року № 49 про вилучення номерного ресурсу. - відмовити в повному обсязі.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 27 березня 2014 року в присутності представника позивача.

Повний текст постанови складено та підписано 01 квітня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Олішевська B.В.

Судді Логойда Т. В. Чучко В.М.