8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1495/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,
за участю :
представника позивача - Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції
Головного управління Міндоходів у Луганській області - Кострубової Я.В.,
представників відповідача - Комунального підприємства
"Первомайськтеплокомуненерго" - Рогожкіної І.О., Дунець О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Первомайськтеплокомуненерго" про стягнення податкової заборгованості шляхом надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі в сумі 38455,10 грн., -
ВСТАНОВИВ:
23 січня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Первомайськтеплокомуненерго" про стягнення податкової заборгованості шляхом надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі в сумі 38455,10 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у Первомайській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області Комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради взято на облік платником податків 20.09.2002 року за № 853. Відповідач є платником податку на додану вартість.
Платником податків 09.11.2011р. до Первомайської ОДПІ надано декларацію з податку на прибуток підприємства № 9010573421 з розрахованим до сплати податковим зобов'язанням в сумі 528809,00 грн.
Згідно вимог Податкового кодексу граничний термін сплати такого податкової зобов'язання - 19.11.2011 року.
У зв'язку з тим, що КП «Первомайськтеплокомуненерго» податкове зобов'язання не було сплачено у встановлений діючим законодавством термін у повному обсязі і станом на 25.01.2012 року по даній декларації залишився податковий борг в сумі 393923,62 грн. Первомайською ОДПІ 27.01.2012р. до Луганського окружного адміністративного суду було спрямовано позовну заяву про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків боржника.
Постановою суду від 16.02.2012 по справі № 2а/1270/1109/2012 позовні вимоги Первомайської ОДПІ були задоволені в повному обсязі та встановлено спосіб виконання шляхом розстрочення рівними частками протягом трьох років.
На виконання постанови суду підприємством за період з березня 2012 року по квітень 2013 року щомісячно перераховується заборгованість в сумі 10942,32 грн.
Відповідно до п.п.129.1.1 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (п.п.129.3.1 п.129.3 ст. 129 Податкового кодексу).
Таким чином, в результаті часткового погашення заборгованості по податку на прибуток в сумі 153192,48 грн. підприємству, відповідно до вимог ст. 129 Податкового кодексу нарахована пеня в сумі 38455,10 грн.
Відповідно до вимог пункту 131.1 ст. 131 Податкового кодексу нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Нараховані суми пені КП «Первомайськтеплокомуненерго» не сплачувались, у зв'язку з чим станом на 27.02.2014 є податковим боргом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу).
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Майно відповідача знаходиться у податковій заставі, згідно витягу про реєстрацію в державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 31358490 від 12.05.11.
В податкову заставу внесені активи підприємства, описані згідно з актом опису від 10.05.2011р. № 6 (в т.ч. будівля котельної № 17, інв. № 122, розташована за адресою : м. Первомайськ, вул. О.Кошового, 6 та димова труба б/у інв. № 469, розташована на території котельної № 17).
З метою погашення податкового боргу (який виник до 01.01.11) відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-III „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цілься фондами" (зі змінами та доповненнями) відповідачу було вручено першу податкову вимогу №1/103 від 20.11.2007 та другу податкову вимогу № 2/115 від 28.12.2007.
Позивач просить суд надати Первомайській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 38455,10 грн. за рахунок коштів від реалізації заставного майна Комунального підприємства "Первомайськтеплокомуненерго" Первомайської міської ради : будівлі котельної № 17, інв. № 122, розташована за адресою : м. Первомайськ, вул. О. Кошового, 6 та димової труби б/у інв. № 469, розташованої на території котельної в доход місцевого бюджету м. Первомайська на р/р 33217861700054, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, код БК 11020200.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги в повному обсязі, просив суд задовольнити позов, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав суду письмові заперечення та зазначив, що у підприємства є кошти на розрахункових рахунках та, що по постанові суду по справі № 2а/1270/1109/2012 відповідача зобов'язано сплачувати заборгованість протягом трьох років починаючи з березня 2012 року до 28 числа кожного місяця. Платежі відповідач робив своєчасно. Просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 04.09.2002 року та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.6,7).
Відповідача взято на облік в якості платника податків до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області з 20.09.2002 року за № 853 (а.с.5 на звороті).
Відповідача зареєстровано в якості платника податку на додану вартість з 04.01.2005 року, відповідно до свідоцтва № 100279986 про реєстрацію платника податку на додану вартість (а.с.5 на звороті).
Зі татуту комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради вбачається, що підприємство створено рішенням Первомайської міської ради № 5/18 від 28.08.2002 року, є комунальним підприємством, заснованим на власності територіальної громади м. Первомайська. Підприємство має відокремлене майно, самостійний баланс, штамп і печатку зі своїм найменуванням, розрахункові й інші рахунки в банках (а.с.4,5).
Позивачем у відношенні до відповідача було сформовано податкові вимоги, а саме : перша податкова вимога від 20.11.2007 року № 1/103, яка отримана відповідачем 20.11.2007 року та друга податкова вимога від 28.12.2007 року № 2/115, яка отримана відповідачем 28.12.2007 (а.с.8, 8 на звороті).
З витягу № 31358490 (дата видачі 12.05.2011 року) про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна вбачається, що майно боржника знаходиться у податковій заставі (а.с.9).
В податкову заставу внесені активи підприємства, описані згідно з актом опису від 10.05.2011р. № 6 (у тому числі будівля котельної № 17, інв. № 122, розташована за адресою: м. Первомайськ, вул. О.Кошового, 6 та димова труба б/у інв. № 469, розташована на території котельної № 17) (а.с.10-14).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2012 року у справі № 2а/1270/1109/2012 встановлено, що відповідно до вимог статті 133 Податкового кодексу України комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради є платником податку на прибуток підприємства.
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54, пунктів 152.1 і 152.9 статті 152 Податкового кодексу України комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради подало до державної податкової інспекції в м. Первомайську Луганської області податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за ІІІ квартали 2011 року від 09 листопада 2011 року № 9010573421, в якій визначило податкове зобовязання зі сплати податку на прибуток підприємства у розмірі 529524,00 грн., несплачений залишок якого складає 393923,62 грн. (арк. справи 9-10).
В порушення вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суму податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства, визначену у податковій декларації, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на прибуток підприємства в сумі 393923,62 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2012 року у справі № 2а/1270/1109/2012 адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Первомайську Луганської області до комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 393923,62 грн. задоволено повністю.
Стягнуто кошти комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради (ідентифікаційний код 32082152, місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, буд. 28) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, в сумі 393923,62 грн. (триста девяносто три тисячі девятсот двадцять три гривні шістдесят дві копійки) за податковим боргом з податку на прибуток підприємства в доход Державного бюджету України на р/р 33217861700054 в ГУДКСУ у Луганській області, одержувач - УДКСУ у м. Первомайську ГУДКСУ у Луганській області, код одержувача 37736894, МФО 804013, код бюджетної класифікації платежу 11020201.
Розстрочено комунальному підприємству «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради сплату в доход Державного бюджету України заборгованості з податку на прибуток підприємства у розмірі 393923,62 грн. (триста девяносто три тисячі девятсот двадцять три гривні шістдесят дві копійки) строком на три роки (тридцять шість місяців), визначивши до сплати до 28 числа кожного місяця, починаючи з березня 2012 року, рівними частинами по 10942,32 грн. (десять тисяч девятсот сорок дві гривні тридцять дві копійки), крім березня 2015 року, в якому до сплати підлягає 10942,42 грн. (десять тисяч девятсот сорок дві гривні сорок дві копійки) (а.с.27-30).
З вищенаведеного вбачається, що строк сплати платежів розстроченої заборгованості з податку на прибуток підприємства комунальному підприємству «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради визначено до 28 числа кожного місяця починаючи з березня 2012 року.
З розрахунку пені по Комунальному підприємству «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради вбачається, що позивачем нараховано відповідачу пеню по податку на прибуток за період з 01.03.2012 року по 04.04.2013 року у загальній сумі 38455,10 грн., у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового боргу з податку на прибуток підприємства розстроченого постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2012 року у справі № 2а/1270/1109/2012 (а.с.15).
З цього ж розрахунку та реєстру платіжних доручень з оплати податку на прибуток згідно постанови по справі № 2а/1270/1109/2012 від 16.02.2012 року вбачається, що відповідач здійснював платежі щодо сплати в доход Державного бюджету України розстроченої заборгованості з податку на прибуток підприємства до 28 числа кожного місяця, починаючи з березня 2012 року, рівними частинами по 10942,32 грн. (десять тисяч девятсот сорок дві гривні тридцять дві копійки) по квітень 2013 року (а.с.15, 15 на звороті), відповідно до постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2012 року у справі № 2а/1270/1109/2012 (а.с.15,31).
Частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до пп.14.1.162. ст.14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно п.п. 14.1.175. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 14.1.185 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Згідно з п.п. 129.1. ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 88.1 статті 88 Податкового кодексу України передбачено, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (п. 88.2 ст. 88 Податкового кодексу України).
Поняття податкової застави та порядок її реєстрації в державному реєстрі обтяжень рухомого майна регулюється ст. 89 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З вищенаведеної норми вбачається, що погашення податкового боргу платника податків відбувається шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, і лише в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 574 затверджено порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, відповідно до п.3.9 якого визначено, що на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачем не надано суду доказів того, що у відповідача відсутні кошти на розрахункових рахунках або їх недостатньо для погашення податкового боргу.
Відповідач не прострочив здійснення платежів, оскільки здійснював в доход Державного бюджету України розстрочену заборгованість з податку на прибуток підприємства до 28 числа кожного місяця, починаючи з березня 2012 року, рівними частинами по 10942,32 грн. (десять тисяч девятсот сорок дві гривні тридцять дві копійки) по квітень 2013 року, як зазначено у постанові Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2012 року у справі № 2а/1270/1109/2012.
У позивача не було правових підстав для нарахування пені відповідачу за період з 01.03.2012 року по 04.04.2013 року у сумі 38455,10 грн. (а.с.15,31).
Майно, яке знаходиться у податковій заставі не є власністю відповідача.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про надання Первомайській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 38455,10 грн. за рахунок коштів від реалізації заставного майна Комунального підприємства "Первомайськтеплокомуненерго" Первомайської міської ради : будівлі котельної № 17, інв. № 122, розташована за адресою : м. Первомайськ, вул. О. Кошового, 6 та димової труби б/у інв. № 469, розташованої на території котельної в доход місцевого бюджету м. Первомайська на р/р 33217861700054, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894, код БК 11020200 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 04 квітня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 09 квітня 2014 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Первомайськтеплокомуненерго" про стягнення податкової заборгованості шляхом надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі в сумі 38455,10 грн., - відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено 09 квітня 2014 року.
Суддя Т.І. Ковальова