Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2014 р. Справа №805/3963/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Бойка М.І.,
секретаря судового засідання Яценка І.А.,
за участі:
представника позивача Полякова С.М.,
представника відповідача Хаваліц С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.02.2014 року ВП № 42072604, -
В С Т А Н О В И В
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області (далі - відповідач) про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.02.2014 року ВП № 42072604.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 02.09.2013 року Донецьким окружним адміністративним судом було винесено постанову по справі № 805/11842/13-а за позовом Тереторіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурної сфері до Комунального комерційного підприємства «Маріупольтепломережа» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
12.09.2013 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 805/11842/13-а про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Комунального комерційного підприємства «Маріупольтепломережа», шляхом повної заборони експлуатації устаткування: експлуатацію кисневого редуктору та експлуатацію заточувального верстата, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Позивачем було направлено до відповідача заяву про відкриття виконавчого провадження та виконавчий лист. 26.03.2014 року позивачем було отримано постанову Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.02.2014 року ВП № 42072604 у зв'язку з відсутністю у виконавчому листі дати набрання законної сили рішення.
Позивач не погоджується з зазначеною постановою та просить її скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві. Просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав письмові заперечення на адміністративний позов та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та встановлені по справі обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п. 6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області (далі - теруправління), згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпомнагляду України у та їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно підпункту 7 пункту 4 Положення про теруправління, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:
будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;
видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;
застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;
проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Відповідач, Жовтневий відділ державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області, в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про державну виконавчу службу», «Про виконавче провадження» та іншими нормативно-правовими актами, здійснює покладені на нього державою обов'язки.
Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ст.11 Закону, державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Державний виконавець, зокрема, здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом. Крім того, державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право, зокрема, накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в порядку, встановленому законодавством.
Примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом, а саме: 1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті; 2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 3) судові накази; 4) виконавчі написи нотаріусів, 5) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Згідно ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» Державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Підставою звернення позивача до суду стала спірна постанова відповідача про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.02.2014 року ВП № 42072604 (а.с.8), з якої вбачається, що відповідачем було відмовлено у відкритті виконавчого провадження на підставі п.5 ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з відсутністю дати набрання законної сили (юридичної сили) рішення.
Судом встановлено, що 02.09.2013 року Донецьким окружним адміністративним судом було винесено постанову по справі № 805/11842/13-а за позовом Тереторіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурної сфері до Комунального комерційного підприємства «Маріупольтепломережа» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
12.09.2013 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 805/11842/13-а про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Комунального комерційного підприємства «Маріупольтепломережа», шляхом повної заборони експлуатації устаткування: експлуатацію кисневого редуктору та експлуатацію заточувального верстата, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Позивачем було направлено до відповідача заяву про відкриття виконавчого провадження та виконавчий лист. 26.03.2014 року позивачем було отримано постанову Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.02.2014 року ВП № 42072604 у зв'язку з відсутністю у виконавчому листі дати набрання законної сили рішення.
У відповідності до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч.2 с. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин передбачених цих Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки.
Статтею 12 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що сторони виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, подавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у провадженні виконавчих дій, давати усні та письмові пояснення, висловлювати свої думки та міркування з усіх питань, що виникають у ході виконавчого провадження, у тому числі під час проведення експертизи, заперечувати проти клопотань, доводів та міркувань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
Частиною 2 статті 257 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Між тим ч.1 ст.258 КАС України встановлено, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, чи прокурора, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, видається один виконавчий лист.
Так п.10 ч.1 ст. 256 КАС України визначено, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей. Крім того, про негайне виконання рішення суду також зазначено в резолютивній частині постанови від 02.09.2014 року по справі № 805/11842/13-а, а саме: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального комерційного підприємства "Маріупольтепломережа": (код ЄДРПОУ 33760279, адреса: 87534, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Гризодубової, буд. 1), шляхом повної заборони експлуатації устаткування та проведення робіт, а саме: експлуатацію кисневого редуктора, експлуатацію заточувального верстата.
З огляду на постанову відповідача від 19.02.2014 року вбачається, що відповідачем визначено в спірній постанові що рішення суду вступило в законну силу (набрало чинності) 02.09.2014 року, що відповідає даті визначеній в виконавчому листі № 805/11842/13-а.
За таких обставин позовні вимоги про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.02.2014 року ВП № 42072604 підлягають задоволенню у повному обсязі.
З огляду на наведене суд виходить із загальних засад права та у відповідності до ч. 3 ст.2 КАС України перевіряє, чи вчинені дії відповідача: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того, суд приймає до уваги, що відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167, 256, 257, 258 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.02.2014 року ВП № 42072604, - задовольнити.
Скасувати постанову Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області про відмову у відкритті виконавчого провадження від 19.02.2014 року ВП № 42072604.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. сплачений відповідно до квитанцій від 07.03.2014 року № 194.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні 09 квітня 2014 року у присутності прокурора та представників сторін.
Повний текст постанови складений та підписаний 14 квітня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бойко М.І.