Провадження № 2-а/641/59/2014 Справа № 641/2895/14-а
УХВАЛА
"28" березня 2014 р.
Суддя Комінтернівського районного суду м. Харкова Ященко С.О., розглянувши питання можливості відкриття провадження у адміністративній справі
за позовом Територіальної громади в особі Куп'янської міської ради Харківської області
до АК "Харківобленерго"
третя особа: КП "Комсервіс" Куп'янської міської ради
про визнання дій незаконними та заборону вчиняти певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Територіальна громада в особі Куп'янської міської ради Харківської області звернулась до суду з позовною заявою до АК "Харківобленерго", третя особа: КП "Комсервіс" Куп'янської міської ради, в якій просить визнати дії АК "Харківобленерго" по відключенню 11.02.2014 року від енергопостачання об'єктів КП "Комсервіс" Куп'янської міської ради незаконними, заборонити АК "Харківобленерго" вчиняти дії по відключенню, обмеженню енергопостачання усіх об'єктів КП "Комсервіс" Куп'янської міської ради.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до вимог ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Статтею 50 КАС України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:
1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України;
4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
5) в інших випадках, встановлених законом.
Таким чином, юрисдикція суду на вирішення тієї чи іншої справи визначається не тільки з урахуванням суб'єктного складу сторін, а і з урахуванням характеру спірних правовідносин.
Як вбачається з адміністративного позову, Куп'янською міською радою оскаржуються дії АК "Харківобленерго", яка не є суб'єктом владних повноважень, з приводу відключення останньою 11.02.2014 року від енергопостачання об'єктів КП "Комсервіс" Куп'янської міської ради.
Загальні способи захисту цивільних прав та інтересів передбачені статтею 16 Цивільного кодексу України. При виборі способу захисту цивільного права необхідно врахувати специфіку права та характер його порушення. Захист права судом відбувається з урахуванням установлених законом меж здійснення суб'єктивного права на захист і компетенції суду.
Правовідносини, що виникли між АК "Харківобленерго" та Територіальною громадою в особі Куп'янської міської ради Харківської області з приводу відключення від енергопостачання об'єктів КП "Комсервіс" не є публічно-правовими, що виключає можливість їх розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі , якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч.6 ст. 109 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
У відповідності до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду у разі відмови у відкритті провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 109 КАС України, суддя -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративні справі за позовом Територіальної громади в особі Куп'янської міської ради Харківської області до АК "Харківобленерго", третя особа: КП "Комсервіс" Куп'янської міської ради про визнання дій незаконними та заборону вчиняти певні дії.
Роз'яснити, що розгляд справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Комінтернівському районі м. Харкова Харківської області повернути Виконавчому комітету Куп'янської міської ради Харківської області 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору, сплаченого ним при поданні позовної заяви на рахунок (отримувач коштів Управління Державної казначейської служби України у Комінтернівському районі м. Харкова Харківської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ 37999680, банк отримувача ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, рахунок отримувача 31218206700005, код класифікації доходів бюджету 22030001).
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяС.О. Ященко