Постанова № 3812422, 28.05.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2009
Номер справи
2а-350/09/0517
Номер документу
3812422
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Суддя-доповідач Василенко Л.А.

Головуючий у І інстанції - суддя Шульженко Л.Б.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

 Іменем України

28 травня 2009 року   Справа № 2а-350/09/0517

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді: Василенко Л.А.,

суддів: Ханової Р.Ф., Старосуда М.І.,

при секретареві Літвіновій Л.О.,

розглянула апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради на постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 25 лютого 2009 року у справі № 2а-350/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради, третя особа: Головне Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірним рішення державного органу та стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, і -

В С Т А Н О В И Л А :

12 січня 2009 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради (далі - УПСЗН), третя особа: Головне Управління Державного казначейства України в Донецькій області, в якому просила поновити їй строк звернення до суду з адміністративним позовом, визнати неправомірною відмову відповідача в виплаті їй недоплачених сум по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, стягнення з відповідача на її користь недоплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в загальній сумі 4175,18 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постановою Єнакіївського міського суду Донецької області від 25 лютого 2009 року позов ОСОБА_1 задоволений частково: визнані дії посадових осіб відповідача по призначенню позивачеві розмірів соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними; зобов'язано відповідача здійснити виплату позивачеві недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 4175,18 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 0903303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3х років» з реєстраційного рахунку № 35419016000632 в ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25953988.

Не погодившись з таким судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати у зв'язку з порушенням норм матеріального права.

Сторони в судове засідання не прибули - про час, дату та місце апеляційного перегляду справи повідомлені належним чином, надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач народила: сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, доньок ОСОБА_3 і ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_2, доньку ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджено свідоцтвами про народження та згідно довідки відповідача отримувала у 2007 році допомогу по догляду за чотирма дітьми до досягнення ними трирічного віку з квітня до 31 грудня (а. с. 11, 12)..

Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні з наступних підстав.

Позивач, ОСОБА_1 має неповнолітніх дітей:

 сина ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, що підтверджено свідоцтвом про народження, яке видане відділом реєстрації актів цивільного стану Іллічівського райуправління юстиції м.Маріуполя Донецької області (а. с. 4);

 доньку ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджено свідоцтвом про народження, яке видане виконкомом Вуглегірської міської ради м.Єнакієве Донецької області (а. с. 5);

 доньку ОСОБА_4, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджено свідоцтвом про народження, яке видане виконкомом Вуглегірської міської ради м.Єнакієве Донецької області (а. с. 6);

 доньку ОСОБА_5, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджено свідоцтвом про народження, яке видане виконкомом Вуглегірської міської ради м.Єнакієве Донецької області (а. с. 6);

Згідно довідки відповідача позивач отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на:

 сина ОСОБА_2 - у липні 2007 року в розмірі 95,74 грн. (а. с. 11);

 доньок ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на кожну : у липні 2007 року - 129,03 грн., у серпні 2007 року - 132,64 грн., у вересні 2007 року - 134,45 грн., у жовтні 2007 року - 136,13 грн., у листопаді 2007 року - 140,05 грн., у грудні 2007 року - 144,10 грн. (а. с. 11)

 доньку ОСОБА_5 у грудні 2007 року в розмірі 97,6 грн.(а. с. 12).  

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону визначено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

Відповідач в обґрунтування апеляційної скарги посилається на виплату позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначання і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11 січня 2007 року № 13.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).

Згідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Згідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09 липня - жовтня 2007 року до 31 грудня 2007 року (зазначений загальний період відносно всіх дітей, але виплати на кожну дитину з врахуванням її віку) в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а здійснені їй виплати проведені у розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум на дитину віком до 6 років, який згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлений з 1 жовтня - 470 грн.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про визнання неправомірними дій відповідача у вигляді відмови у виплаті позивачеві щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, оскільки внаслідок неправомірних дій по нарахуванню та виплаті цієї допомоги з 09.07.2007р. до 31.12.2009р. позивач недоотримала встановлений законом на цей період розмір допомоги. Відмова відповідача в нарахуванні та виплаті допомоги в належних розмірах підтверджуються письмовими запереченнями відповідача (а.с.17,18).

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково обрав спосіб захисту у вигляді зобов'язання здійснити виплату з відповідача на користь позивача, оскільки позивач у позові просила стягнути недоплачену суму допомоги. Позивач позовні вимоги не змінювала і не уточнювала. Тобто, суд першої інстанції безпідставно залишив без уваги обраний позивачем спосіб судового захисту, тому, враховуючи приписи ч. 1 ст. 195 КАС України колегія суддів виходить за межі апеляційної скарги і приходить до висновку, що постанова суду в цій частини підлягає зміні, а саме, необхідно стягнути з відповідача суму недоплаченого підвищення до пенсії.

Також суд першої інстанції допустив арифметичні помилки при здійсненні розрахунку суми недоплаченої допомоги у зв'язку з невірним округленням сум за кожною дією та помилку у визначенні кількості днів липня 2007 року, за які позивачеві треба нарахувати допомогу на сина ОСОБА_2.

Колегією суддів приведений розрахунок не донарахованої та невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку:

Син позивача, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, тому 23 липня 2007 року припинено нарахування позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Оскільки нарахування вказаної допомоги в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» треба провести з 09 липня 2007 року, тобто за 14 днів липня, а не як вказав в розрахунку суд першої інстанції за 15 днів, то розмір допомоги за цей період складає 209,16 грн. (463,0 грн. прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років станом на липень 2007 року, встановлений ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» / 31 день у липні Х 14 днів). Позивачеві за 22 липня 2007 року виплачено допомогу в сумі 129,06 грн., тому розмір допомоги, яка виплачена позивачеві за 14 днів липня 2007 року складає 82,18 грн. ( 129,03 грн. / 22 дня Х 14 днів). Таким чином, розмір допомоги, яку відповідач не нарахував та невиплатив позивачеві по догляду за сином ОСОБА_2ом з 09.07.2007р. до 22.07.2007р. включно складає 126,98 грн. ( 209,16 грн. - 82,18 грн.).

Розрахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на доньок позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (окремо на кожну) приведений нижче:

Фактично виплачена сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за липень 2007 року

Сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 23 дні /з 09.07.2007 р. по 31.07.2007 р./

Розрахунок

129,03 грн.

95,91 грн.

129,03 грн./31 день х 23 дні = 95,91 грн.

Прожитковий мінімуму для дітей віком до 6 років станом з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р., встановлений ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік»

Сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 23 дні /з 09.07.2007 р. по 31.07.2007 р./, яку відповідач повинен був здійснити.

Розрахунок

463,0 грн.

343,62 грн.

463 грн. / 31 день х23 дня = 343,62 грн.

Сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку позивач повинен був здійснювати  відповідно до статті 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», виходячи з прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Фактично виплачена  позивачу сума  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року

9 липня 2007 року - 31 липня 2007 року

343,62 грн.

95,91 грн.

серпень 2007 року

463,0 грн.

132,64 грн.

вересень 2007 року

463,0 грн.

134,45 грн.

жовтень 2007 року

470,0 грн.

136,13 грн.

листопад 2007 року

470,0 грн.

140,05 грн.

грудень 2007 року

470,0 грн.

144,10 грн.

Загальна сума

2679,62 грн.

783,28 грн.

Таким чином, розмір не донарахованої та несплаченої позивачеві допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_3 до досягнення ними трирічного віку складає 3792,68 грн. (2679,62 грн. - 783,28 грн. Х 2), яка і підлягає стягненню з відповідача за рахунок коштів державного бюджету.

Позивач знаходиться на обліку у відповідача, як отримувач допомоги по догляду за донькою ОСОБА_5 до досягнення нею трирічного віку з 11 грудня 2007 року. За грудень 2007 року позивач отримала таку допомогу в розмірі 97,6 грн. (з 11.12.2007 р. до 31.12.2007 року, тобто за 21 день грудня). Розмір допомоги, яку відповідач повинний був нарахувати позивачеві за період з 11.12.2007р. до 31.12.20047р. складає 318,57 грн. (470,0 грн. прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років станом на грудень 2007 року, встановлений ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» / 31 день у грудні Х 21 день). Таким чином, розмір допомоги по догляду за донькою ОСОБА_5 з 11.12.2007р. до 31.12.2007р. включно складає 220,9 грн. ( 318,57 грн. - 97,6 грн.).

Отже, позивачеві не нарахована та невиплачена загальна сума допомоги по догляду за всіма чотирма дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року в сумі 4140,56 грн. (126,98 грн. на ОСОБА_2 + 3792,68 грн. на ОСОБА_4 та ОСОБА_3 + 220,9 грн. на ОСОБА_5).

 Колегія суддів не приймає посилання скаржника на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Крім того, не заслуговують на увагу доводи апеляційної скарги з посиланням на п.3 Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» взагалі не визначався розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, а ті зміни які вносились до статті 15 зазначеного Закону, з 9 липня 2007 року визнані неконституційними.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону до спірних правовідносин і дійшов до правильних висновків про необхідність виплати суми заборгованості по зазначених виплатах, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, але постанова суду підлягає зміні, оскільки судом першої інстанції допущено порушення процесуального закону: допущені арифметичні помилки при розрахунку заборгованості по виплатах, необґрунтовано обраний інший спосіб захисту порушеного права (зобов'язав виплатити замість стягнути), який фактично є тотожнім з позовною вимогою позивача, але може привести до труднощів при виконанні судового рішення.

Колегією суддів встановлено, що суд першої інстанції зазначив, що при постановленні судового рішення керувався статтями КАС України, які передбачають порядок апеляційного перегляду справи, а не суду першої інстанції, проте вказане порушення не привело до неправильного вирішення справи.

Постанова в повному обсязі виготовлена 1 червня 2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.2, ст. 201 ч.1 п. п. 1, 2, ст. 205 ч.2, ст. 207, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

  

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради задовольнити частково.

Постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 25 лютого 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради, третя особа: Головне Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірним рішення державного органу та стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку змінити.

Перший абзац резолютивної частини постанови викласти в наступній редакції:

«Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради, третя особа: Головне Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірним рішення державного органу та стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково».

Третій абзац резолютивної частини постанови викласти в наступній редакції:

«Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року в сумі 4140,56 грн. (чотири тисячі сто сорок грн. 56 коп.).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.»

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: Л.А. Василенко

Судді: Р.Ф. Ханова

М.І. Старосуд