Постанова № 38120372, 03.04.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2014
Номер справи
821/220/14
Номер документу
38120372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/220/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів,

встановив:

Херсонський міський центр зайнятості (далі - позивач, ХМЦЗ) звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача кошти в сумі 3609,95 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.02.2013 р. до Херсонського міського центру зайнятості звернулася ОСОБА_1 із відповідною заявою, на підставі якої наказом від 04.02.2013 р. № НТ 130207 відповідачу присвоєно статус безробітної з призначенням допомоги по безробіттю, починаючи з 11.02.2013 р. При перевірці достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, проведеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (висновок від 17.01.2013 р. № 576/С) встановлено, що ОСОБА_1 на момент реєстрації та перебуванні на обліку в ХМЦЗ, перебувала в цивільно-правових відносинах з ДП "Ейвон косметікс Юкрейн" до 25.05.2013 р., у зв'язку із чим незаконно отримала допомогу по безробіттю в сумі 3609,95 грн. 12.12.2013 р. ХМЦЗ прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 коштів, наданих їй як допомога по безробіттю за період з 11.02.2013 р. по 10.06.2013 р. в розмірі 3506,99 грн. та вартості професійного навчання у розмірі 102,96 грн., тобто на загальну суму 3609,95 грн. На день звернення позивача до суду вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернута.

Представник позивача надав заяву про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач письмових заперечень проти позову не надала, в судове засідання не прибула, про причини неявки суд не повідомила. Разом з тим, 17.02.2014 р. та 27.02.2014 р. рекомендованим листом на адресу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) направлені ухвала про відкриття провадження у справі та повістка про виклик до суду із зазначенням дати, часу та місця розгляду справи. Поштова кореспонденція надіслана на адресу відповідача, що зазначена ОСОБА_1 при зверненні із заявою до Херсонського міського центру зайнятості особисто. Також вказана адреса відображена в персональній картці, завіреній особистим підписом відповідача та копії паспорта ОСОБА_1 Поштові відправлення повернулись до суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання". Вказані документи наявні в матеріалах справи. 27.03.2014 р. телефонограмою повідомлено ОСОБА_1 про призначення справи до розгляду на 03.04.2014 р., проте відповідач у судове засідання не з'явилась за невідомих суду причин.

Отже, судом вжито всіх передбачених нормами КАС України заходів щодо повідомлення відповідача про час та місце справи, проте ОСОБА_1 ухиляється від отримання поштової кореспонденції та прибуття до суду для розгляду справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

04.02.2013 р. ОСОБА_1 звернулася до Херсонського міського центру зайнятості із заявою, на підставі якої 04.02.2013 р. наказом ХМЦЗ № НТ130207 позивачу присвоєно статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, починаючи з 11.02.2013 р. ОСОБА_1 ознайомлена із правами та обов'язками безробітного на інформаційному семінарі 04.02.2013 р., що засвідчено підписом відповідача у додатку до персональної картки № 1, підписом в інформаційній картці (додаток до персональної картки) від 04.02.2013 р. та в інформаційній заяві відповідача від 04.02.2014 р. Також, 20.02.2013 р. ОСОБА_1 повторно ознайомлено з правами та обов'язками безробітного.

20.05.2013 р. між Херсонським міським центром зайнятості та ОСОБА_1 укладено договір № 212013052000008 щодо професійного навчання в Херсонському кооперативному економічному коледжі за професією, спеціальністю, навчальною програмою "Консультування з питань комерційної діяльності й керування. Підприємницька діяльність у сфері малого бізнес". Строк навчання з 21.05.2013 р. до 24.05.2013 р. на 0,10 місяці з метою сприяння подальшого працевлаштування. Вартість навчання складала 102,96 грн.

Наказом Херсонського міського центру зайнятості від 25.07.2013 р. № 130725 ОСОБА_1 знято з обліку у зв'язку із невідвідуванням центру зайнятості без поважних причин 30 календарних днів і більше.

Правовий статус центрів зайнятості, безробітних, умови надання статусу безробітного та їх соціальний захист визначені Законами України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 р. № 5067-VІ (далі - Закон № 5067-VІ) та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533-ІІІ).

Так, статтею 12 Закону № 1533-ІІІ встановлено, що виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62 (далі - Порядок № 60/62) передбачено, що обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття.

Отже, ХМЦЗ наділений правом проводити перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, а також приймати відповідні рішення за результатами перевірок щодо повернення безпідставно отриманих коштів та звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення таких безпідставних виплат.

Порядком № 60/62 передбачено, що у випадку, якщо до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації, він повинен провести розслідування достовірності настання страхового випадку щодо такої особи. Результати перевірки оформлюються актом.

Позивачем проведено перевірку страхового випадку щодо виплати коштів відповідачу, за результатами якої складено Висновок № 576/р-1 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 17.07.2013 р. Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 03.12.2012 р. підписано договір про надання послуг з ДП "Ейвон косметікс Юкрейн", який діяв по 25.05.2013 р. У січні 2013 р. ОСОБА_1 отримано дохід за надання послуг за період з 02.12.2012 р. по 29.12.2012 р.

Отже, у період з 02.12.2012 р. по 25.05.2013 р. відповідач перебувала в цивільно-правових відносинах з ДП "Ейвон косметікс юкрейн" та отримувала дохід.

Наказом від 12.12.2013 р. № 131212 Херсонським міським центром зайнятості прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 коштів, отриманих нею безпідставно як допомога по безробіттю за період з 11.02.2013 р. по 10.06.2013 р. в розмірі 3506,99 грн. та вартості професійного навчання у розмірі 102,96 грн.

Відповідно до п. 7 Порядку № 60/62 протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Херсонський міський центр зайнятості рекомендованим листом від 16.12.2013 р. № 09-24/5267 запропонував ОСОБА_1 добровільно повернути позивачу кошти протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання поштового відправлення. Вказана сума відповідачем добровільно не сплачена.

Відповідно до статті 1 Закону № 5067-VI безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Згідно із ст. 6 Закону № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі по тексту - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних. Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V Закону № 1533-ІІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою. Таким чином, оскільки до моменту взяття ОСОБА_1 на облік у ХМЦЗ як безробітну та під час перебування на обліку відповідач надавала послуги за цивільно-правовим договором в ДП "Ейвон косметікс Юкрейн", то сума матеріального забезпечення, що була виплачена їй за період з 11.02.2013 р. по 10.06.2013 р. в розмірі 3609,95 грн. (3506,99 грн. - допомога по безробіттю та 102,96 грн. - вартість професійного навчання) підлягає поверненню, як така, що виплачена безпідставно.

Зайнятість населення - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно (ч. 7 ст.1 Закону № 5067-VI), забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, на заборонених законом, відповідно до ст. 3 Закону № 5067-VI

Як зазначено в статті 4 Закону № 5067-VI до зайнятого населення також належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах , передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами, згідно з положенням п. 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307, а реєстрація безробітного припиняється з дня початку зайнятості особи - укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг) відповідно до п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 198.

Враховуючи вищевикладене, факт наявності цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг) відносить громадян до категоріїї зайнятого населення з дня його укладення до дня його розірвання.

Згідно із статтею 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.

Відповідачем доводи позивача щодо безпідставності виплати їй суми коштів у розмірі 3609,95 грн. належними доказами не спростовано, дана сума добровільно не повернута.

За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ХМЦЗ та їх задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідент. номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 35219574) 3609 грн. (три тисячі шістсот дев'ять) гривень 95 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 10.2.3