П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/3197/13-а
Категорія: 3.1 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді Домусчі С.Д.
суддів: Кравця О.О., Шеметенко Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комсомольського районного відділу у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області, управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Херсонській області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання повернути зайво сплачені кошти за отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон, -
ВСТАНОВИВ:
20 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернувшись до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, який в подальшому уточнила, до Комсомольського районного відділу у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області, управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, просила суд визнати неправомірними дії відповідачів щодо зобов'язання сплатити кошти за отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 207 грн., зобов'язати управління Державної міграційної служби України в Херсонській області повернути переплачені кошти за отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 207 грн.
Постановою від 26 вересня 2013 року Херсонський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою суду ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, оскільки застосував до спірних правовідносин Закони та підзаконні нормативні акти які не стосуються спірних правовідносин.
Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області надало письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, з посиланням на дотримання судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржену постанову - без змін.
Комсомольський РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області письмових заперечень на апеляційну скаргу не надав.
Ухвалюючи постанову про відмову у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції встановив, що 05 липня 2013 року позивач звернулася до Комсомольського районного відділу у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області з проханням щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та надала до Комсомольського РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області квитанцію про сплату державного мита в сумі 170 грн., дві ксерокопії паспорту, копію свідоцтва про народження та ідентифікаційного коду.
За результатами розгляду зазначених документів Комсомольський РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області відмовив позивачу в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон через ненадання квитанцій про оплату вартості послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн. і вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн.
Позивач оскаржила дії посадових осіб Комсомольського РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області до УДМС України в Херсонській області, надіславши письмову скаргу, проте УДМС України в Херсонській області надав позивачу відповідь від 15.07.2013 р. № 11/2491 про відмову у задоволенні скарги (а.с. 5, 6-7).
З урахуванням положень ст. ст. 2, 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», пунктів 1, 2, 3, 4, 5 Порядку централізованого оформлення, виготовлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, суд першої інстанції встановив, що процедура оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон передбачає вчинення територіальними підрозділами Державної міграційної служби дій не тільки щодо прийняття від заявника документів, перелік яких визначений п.10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 р. № 231, а й цілого комплексу дій, пов'язаних з оформленням анкети отримувача паспорта, перевіркою достовірності, обробкою та збереженням заявлених особою даних, оформленням паспорта, дані до якого вносяться способом лазерного гравірування, тощо. Оскільки зазначені дії визначають зміст послуг з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду, які надаються територіальними підрозділами Державної міграційної служби України, суд першої інстанції застосував до спірних правовідносин норми ч. 3 ст. 3, ч. 4 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги».
При цьому суд першої інстанції зазначив, що положення п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1098 «Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг» щодо порядку звернення з заявою про надання платної послуги суперечать положенням ч.4 ст.9 Закону України «Про адміністративні послуги», а тому, відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, дійшов висновку, що застосуванню підлягає положення зазначеного Закону, в силу якого заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій чи усній формі.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що послуга з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон надається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України як за письмовою та і за усною заявою особи, яка з метою оформлення паспорта звернулась до відповідного підрозділу та надала необхідні для його оформлення документи, перелік яких визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 р. № 231.
При цьому, порядок та умови надання адміністративних послуг з оформлення та видачі паспорта регулюються не Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 р. № 231, а Законом України «Про адміністративні послуги» та прийнятою на його виконання Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1098 «Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг». Надання зазначеної послуги здійснюється за заявою-анкетою встановленого зразка, яка одночасно є заявою про надання відповідної послуги з оформлення та видачи паспорта.
Пунктом 27 Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 р. № 795 встановлена плата за надання послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 87,15 грн. При цьому відповідно до Примітки до Постанови № 795 розмір плати за надання послуг наведено без урахування податку на додану вартість та вартості бланків і номерних знаків.
Оскільки оформлення та видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон передбачає видачу бланка, то необхідною є оплата не тільки послуг з його оформлення, а й вартості бланка паспорта, суд першої інстанції встановив, що вимоги відповідачів щодо сплати позивачем вартості послуг ДМС в розмірі 87,15 грн. і вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн., як передумови для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, є обґрунтованими.
Справа розглянута в порядку письмового провадження, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга може бути задоволена.
Апеляційний суд встановив, що 05 липня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до Комсомольського районного відділу у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області з проханням щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та надала до Комсомольського РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області квитанцію про сплату державного мита в сумі 170 грн., дві ксерокопії паспорту, копію свідоцтва про народження та ідентифікаційного коду.
За результатами розгляду зазначених документів Комсомольський РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області відмовив позивачу в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон через ненадання квитанцій про оплату вартості послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн. і вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн.
Скарга ОСОБА_1 на дії Комсомольського РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області залишена без задоволення Управлінням ДМС України в Херсонській області (а.с. 5, 6-7).
16 серпня 2013 року ОСОБА_1 сплатила Управлінню ДМС України в Херсонській області 87,15 грн. та 120 грн. (а.с. 8), після чого документи на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон були прийняті до розгляду.
Зазначені фактичні обставини сторонами не оспорюються.
Спір між сторонами виник з приводу правомірності сплати позивачем, окрім державного мита, вартості послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн. і вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн.
Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» врегульовано порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок.
Статтею 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» передбачено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію вищезазначеного Закону Кабінет Міністрів України Постановою від 31 березня 1995 року № 213 прийняв Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, пунктом 10 яких затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон:
- заява-анкета встановленого зразка;
- паспорт громадянина України,
- свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається);
- копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;
- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
- квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Відповідно до ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
До об'єктів справляння державного мита належить, зокрема, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн. (ст. ст. 2, 3 Декрету).
Разом з цим у пункті 27 розділу І Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. N 795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1098) визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн. 15 коп. У примітці до цього переліку зазначено, що розмір плати за надання послуг наведено без урахування ПДВ та вартості бланків і номерних знаків.
Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із вчиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон. Тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.
Також є неправомірними дії відповідачів стосовно вимог зі сплати вартості бланка паспорта у зв'язку з тим, що в Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. N 795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1098), на який відповідачі посилались на обґрунтування правомірності своїх дій, не встановлено розмір такого відшкодування, не передбачають його й Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 р. N 231 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. N 380).
При цьому, не зважаючи на ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року про витребування доказів (а.с. 52) УДМС України в Херсонській області не надало доказів, які б підтвердили вартість бланка паспорта.
Таким чином апеляційний суд дійшов висновку про безпідставність вимог відповідачів сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон не передбачені Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 р. N 231 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. N 380) - спеціальними правовими актами, що врегульовують ці правовідносини.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 03 грудня 2013 року по справі № 21-416а13 (№ ЄДРСР 36369560)
За таких обставин порушене право позивача має бути відновлене шляхом задоволенням адміністративного позову, визнання протиправними дій відповідачів та стягнення з управління Державної міграційної служби України в Херсонській області на користь позивача сплачені кошти за отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон в загальному розмірі 207 грн.
Також, з урахуванням ст. 94 КАС України, та сплаченого ОСОБА_1 судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 35 грн. (а.с. 2, 14), та за подання апеляційної скарги в розмірі 18,00 грн. (а.с.77), понесені ОСОБА_1 судові витрати мають бути відшкодовані за рахунок Державного бюджету України у загальному розмірі 53 грн.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, це є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування оскарженої постанови та ухвалення нової постанови про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 94, 195, п. 1 ч. 1 ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ст. ст. 207, 211, 212, 244-2, ч. 5 ст. 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою в повному обсязі задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1.
Визнати неправомірними дії Комсомольського районного відділу у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області, управління Державної міграційної служби України в Херсонській області щодо зобов'язання ОСОБА_1 сплатити кошти за отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 207 грн.
Стягнути з управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (ідентифікаційний код юридичної особи 37839478, місцезнаходження юридичної особи: 73036, Херсонська область, місто Херсон, вулиця Перекопська, будинок 168) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1) зайво сплачені кошти в розмірі 207 грн. (двісті сім гривень) за отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1) судові витрати понесені при розгляді справи в розмірі 53 грн. (п'ятдесят три гривні).
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя С.Д Домусчі
суддя О.О.Кравець
суддя Л.П.Шеметенко