8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1985/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Гришиній О.Ю.,
у відсутність представників сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток підприємств і організацій в розмірі 1970167,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
20 березня 2014 року Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів (надалі - позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Антрацит» (надалі - ДП «Антрацит», відповідач), в якому просить стягнути суму податкового боргу з податку на прибуток підприємств і організацій в розмірі 1970167,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне.
Державне підприємство «Антрацит» зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 30.04.2003, та взятий на облік в Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську.
Станом на 28.02.2014 за відповідачем лічиться податковий борг з податку на прибуток за 2013 рік у розмірі 1970167,00 грн., що виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань.
Згідно ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» на адресу відповідача було надіслано першу податкову вимогу від 05.10.2001 №1/36, та другу податкову вимогу від 08.11.2001 №2/194.
Також, враховуючи наявність податкового боргу, рухоме майно і майнові права ДП «Антрацит» були передані в податкову заставу, що підтверджується витягом №37211077 від 03.08.2012 з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Прийняті контролюючим органом заходи, спрямовані на погашення податкового боргу відповідачем, рузальтатів не дали.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, до початку судового засідання надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, від нього до суду 07 квітня 2014 року надійшов відзив, відповідно до якого відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі та просив розстрочення виконання судового рішення по справі №812/1985/14 згідно графіку, доданого до відзиву, а саме встановити виконання постанови шляхом розстрочення погашення заборгованості на 60 календарних місяців, виходячи з наступного: з 27.04.2014 по 27.03.2017 включно рівними частинами щомісячно в сумі 1020,00 грн., з 27.04.2017 по 27.02.2019 включно рівними частинами щомісячно в сумі 80560,00 грн., та 27.03.2019 - 80567,00 грн. Окрім того у відзиві зазначив, що справу просить розглянути за відсутності представника ДП «Антрацит».
Представник позивача не заперечував проти задоволення заяви відповідача щодо встановлення порядку та способу виконання рішення згідно графіку розстрочення, про що зазначив у письмову відзиві, який надійшов від нього до суду до початку судового засідання 04 квітня 2014 року.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що відповідач - державне підприємство «Антрацит» зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 30.04.2003, перебуває на обліку як платник податків в СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську з 21.05.2003 за №03/05-11, про що свідчать свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, довідка про взяття на облік платника податків від 10.03.2011 за №40/29-011 та довідка з управління статистики у м. Антрациті (а.с. 5-7).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Згідно ч. 1 ст. 51 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Судом встановлено, що за ДП «Антрацит» рахується сума податкової заборгованості по податку на прибуток на загальну суму 1970167,00 грн.
Зазначений податковий борг виник у зв'язку з несплатою боржником суми податкових зобов'язань самостійно визначених платником у декларації з податку на прибуток підприємств за №9089973801(а.с.19), який також підтверджується актом №17-25 від 28.02.2014 щодо звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2014 по 28.02.2014 та довідкою розрахунків з бюджетом станом на 28.02.2014.(а.с.20, 22).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається із матеріалів справи, в порушення вимог пункту 57.1 статті 57 відповідач протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку самостійно суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, в повному обсязі не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на прибуток в розмірі 1970167,00 грн.
Відповідно до п. 59.1, 59.3, 59.4, 59.5 ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Позивачем винисено відносно відповідача першу податкову вимогу від 05 жовтня 2001 року № 1/36, яку отримано відповідачем особисто 08.10.2001, що підтверджено підписом головного бухгалтера відповідача на корінці першої податкової вимоги (а.с.16).
Позивачем винисено відносно відповідача другу податкову вимогу від 08 листопада 2001 року № 2/194, яку отримано відповідачем особисто 08.11.2001, що підтверджено підписом кассира на корінці другої податкової вимоги (а.с.17).
Податкові вимоги є чинними (сторонами не надано суду доказів відкликання чи оскарження податкових вимог).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Таким чином, наявність у відповідача несплаченого податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 1970167,00 грн. знайшла своє підтвердження у судовому засіданні.
Приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду та вирішення позову державне підприємство «Антрацит» у добровільному порядку податковий борг з податку на прибуток в сумі 1970167,00 грн. не сплатило, позовні вимоги податкового органу про стягнення зазначених коштів за податковим боргом з рахунків обслуговуючих такого платника, суд визнає обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає за можливе задовольнити вимогу відповідача про розстрочення сплати податкового боргу з огляду на таке.
Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Враховуючи матеріальні інтереси сторін, зважаючи на важке фінансове становище відповідача, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення строком на 60 календарних місяців, шляхом сплати боргу рівними частками щомісячно, а саме: з 27.04.2014 по 27.03.2017 включно рівними частинами щомісячно в сумі 1020,00 грн., з 27.04.2017 по 27.02.2019 включно рівними частинами щомісячно в сумі 80560,00 грн., та 27.03.2019 - 80567,00 грн.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток підприємств і організацій в розмірі 1970167,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути кошти з державного підприємства «Антрацит» (ідентифікаційний код 32226065, місцезнаходження: 94600, Луганська область, м. Антрацит, вул.. Ростовська, 38), з рахунків у банках, обслуговуючих платника в рахунок сплати податкового боргу з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 1970167,00 грн. (один мільйон дев'ятсот сімдесят тисяч сто шістдесят сім гривень 00 копійок) на р/р 31116002799002 відкритий у ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 11020100, одержувач УДКСУ у м. Луганську ідентифікаційний код 37991503.
Розстрочити виконання судового рішення про стягнення податкової заборгованості з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в сумі 1970167,00 грн. (один мільйон дев'ятсот сімдесят тисяч сто шістдесят сім гривень 00 копійок) строком на на 60 календарних місяців, шляхом сплати боргу рівними частками щомісячно, а саме: з 27.04.2014 по 27.03.2017 включно рівними частинами щомісячно в сумі 1020,00 грн., з 27.04.2017 по 27.02.2019 включно рівними частинами щомісячно в сумі 80560,00 грн., та 27.03.2019 - 80567,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Є.О. Кисельова