Постанова № 38108187, 19.03.2014, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.03.2014
Номер справи
755/1141/14-а
Номер документу
38108187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 755/1141/14-а

Провадження № 2а/755/99/14

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" березня 2014 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючої судді Яровенко Н.О.

при секретарі Лисенко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

В січні 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії посилаючись на те, що з жовтня 2007 року вона працювала на різних посадах в СК «Інвестсервіс». З грудня 2010 року вона перебувала у декретній відпустці по догляду за дитиною. У квітні 2013 року на адресу ПрАТ «УІСК «Інвестсервіс» було направлено листа з проханням прийняти лист непрацездатності, оскільки вона перебувала на восьмому місяці вагітності, але лист повернувся за закінченням терміну зберігання, так як організація за вказаною у листі адресою не знаходиться. Звернувшись до Чернігівської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо оплати листів непрацездатності вона отримала відповідь, що немає законних підстав для виплати по лікарняних листках. Тому просить суд визнати дії Чернігівської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності протиправними та стягнути з Чернігівської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на її користь 18000 грн.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд визнати дії відповідача 1 протиправними та стягнути з відповідача 1 на її користь грошові кошти в розмірі 18000 грн.

Представник відповідача Чернігівської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що у разі ліквідації (реорганізації) підприємства, установи, організації матеріальне забезпечення за страховими випадками, які настали до їх ліквідації (реорганізації), виплачується застрахованим особам їх правонаступником, а в разі відсутності правонаступника - виконавчою дирекцією відділення Фонду за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника. Крім цього, позивач просить стягнути приблизну суму допомоги в розмірі 18000 грн., але відповідно до ст.38 Закону №2240 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Але роботодавець позивача не розраховував їй суму матеріального забезпечення, тому стягнення приблизної суми допомоги не є можливим та є неприпустимим.

Відповідач ПрАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс» в судове засідання не з'явилась, надійшли письмові пояснення в яких зазначає, що при складанні довідки Київський міський військовий комісаріат діяв в межах своїх повноважень та покладених обов'язків.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача 1, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.

Як вбачається з пояснень та матеріалів справи, 24 жовтня 2007 року ОСОБА_1 була прийнята на посаду начальника відділення КФ ЗАТ «УІСК «Інвестсервіс» та в подальшому була переведена на інші посади в межах КФ ЗАТ «УІСК «Інвестсервіс», що підтверджується записами в трудовій книжці (а.с.16-21).

ОСОБА_1 з 23 квітня 2013 року перебувала на лікарняному в зв'язку з вагітністю (а.с.6). Крім цього, з 27.08.2013 року ОСОБА_1 видано лікарняний листок АВО №719761 з діагнозом: додаткова післяпологова відпустка (а.с.5).

В листопаді 2013 року позивач звернулась до Чернігівської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з заявою щодо оплати листків непрацездатності АВО №719098 з 23.04.2013 по 26.08.2013 та АВО « 719761 з 27.08.2013 по 09.08.2013 у зв'язку з вагітністю та пологами (а.с.66), але листом від 15.11.2013 № 01-10-Д/9 позивача повідомлено, що не має законних підстав для нарахування і виплати допомоги по вагітності та пологам (а.с.13-14).

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів (ч.1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240 від 18.01.2001 року).

Відповідно п. 1 ч.1 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання.

Згідно ч. 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Частиною 2 ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2001 № 1266 затверджений Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Статтею 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначені особи, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до якої: 1) Загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають: а) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах; б) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів. 2) Громадяни України, які працюють за межами території України і не застраховані в системі соціального страхування країни, в якій вони перебувають, мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до діючого законодавства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. 3) Особи, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до діючого законодавства.

Згідно ч.1 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України). У разі ліквідації (реорганізації) підприємства, установи, організації матеріальне забезпечення за страховими випадками, які настали до їх ліквідації (реорганізації), виплачується застрахованим особам їх правонаступником, а в разі відсутності правонаступника - виконавчою дирекцією відділення Фонду за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника.

Застрахованим особам, зазначеним у частинах другій та третій статті 6 цього Закону, призначення та виплата матеріального забезпечення, а також надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюються виконавчою дирекцією відділення Фонду за місцем здійснення їх обліку як страхувальників (ч.2 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»).

Тобто, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» чітко визначені випадки, коли призначення та виплата матеріального забезпечення, а також надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюються саме органами Фонду.

Отже, законом не передбачено здійснення нарахування та виплати робочими органами Фонду допомоги по вагітності та пологах особам, що працює на умовах трудового договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

Страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України. Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку (ч. 2 ст. 21 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»).

Відповідно п.8 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 26 робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників згідно заяви-розрахунку.

Так, позивачем не надано доказів того, що вона є найманим працівником Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс», в копії трудової книжки, яка надана позивачем відсутні записи, що підтверджують трудові відносини ОСОБА_1 з зазначеним підприємством.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в ньому відсутня інформація щодо ліквідації ПрАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс» (а.с.67-76).

В судовому засіданні встановлено, що ПрАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс» (код ЄДРПОУ 23498273) перебуває на обліку в якості страхувальника в Чернігівській міській виконавчій дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду з 15.09.2013 року, заяв-розрахунків на фінансування матеріального забезпечення застрахованим особам зазначений страхувальник не подавав.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 9, 20, 21, 38, 50, 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2001 № 1266, Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 26, ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 158-163, 186 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

В позові ОСОБА_1 до Чернігівської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

До суду може бути подана апеляційна скарга на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя