ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2014 року Справа № 2а/0370/3183/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» про стягнення податкового боргу в сумі 11562103,33 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об'єднана державна податкова інспекція (далі - Луцька ОДПІ) звернулася з адміністративним позовом до державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» (далі - ДП «Луцький СГК») про стягнення податкового боргу в сумі 11562103,33 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач в порушення вимог статтей 16, 38 Податкового кодексу України (далі - ПК України) не сплачує належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) в установлені законом терміни, в зв'язку з чим за ДП «Луцький СГК» рахується податковий борг на загальну суму 11562103,33 грн.
Луцькою ОДПІ вживались заходи щодо стягнення податкового боргу в порядку, визначеному статтею 59 Податкового кодексу України, шляхом надіслання 19.07.2011 року податкової вимоги №1754, однак, зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем.
В зв'язку з наведеним, позивач просить стягнути з рахунків ДП «Луцький СГК» у банках податковий борг у сумі 11562103,33 грн.
В судовому засіданні 28.12.2011 року представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив задовольнити його повністю.
Ухвалою суду від 28.12.2011 року провадження у даній справі зупинено.
Ухвалою суду від 26.03.2014 року провадження у справі поновлено, замінено позивача Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію на Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області) та призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 10 год. 00 хв. 07.04.2014 року.
Представник позивача в судове засідання не прибула, надала суду заяву про розгляд справи за відсутності представника Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 28.12.2011 року адміністративний позов частково визнав, заперечив проти задоволення адміністративного позову в частині стягнення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 240664,00 грн. основного платежу та 60166,00 грн. штрафних санкцій, який виник внаслідок донарахування податкового зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення №0003212301 від 18.10.2011 року, а також в частині стягнення податкового боргу з податку на прибуток в сумі 1029350,00 грн. основного платежу та 257337,50 грн. штрафних санкцій, який виник внаслідок донарахування податкового зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення №0003202301 від 18.10.2011 року.
У судове засідання 07.04.2014 року представник відповідача не прибув, відповідач не повідомив суд про причини неприбуття його представника, хоча належним чином повідомлений про дату час і місце судового розгляду даної справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4302507865160.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з частиною шостою статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З врахуванням наведеного, справу судом розглянуто та вирішено на підставі наявних у ній доказів, за відсутності представника позивача та представника відповідача та згідно з ухвалою суду від 07.04.2014 року в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ДП «Луцький СГК» 17.02.1993 року зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа виконавчим комітетом Луцької міської ради, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, копією довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №554 від 26.03.2002 року та має відкриті рахунки в банківських установах, що стверджується відповідною довідкою, наявною в матеріалах справи.
З довідки про наявність боргу по платежах до бюджету та розрахунку боргу вбачається, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 11562103,33 грн., та включає в себе борг по податку на додану вартість в сумі 10599233,17 грн., борг по податку на прибуток в сумі 962275,50 грн., борг по частині чистого прибутку державних підприємств, що вилучається до бюджету, в сумі 592,98 грн. та борг по надходженню від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 1,68 грн.
Зокрема, з матеріалів справи слідує, що податковий борг по податку на додану вартість в сумі 10599233,17 грн. виник внаслідок несплати таких податкових зобов'язань:
- платежів згідно рішень про розстрочення грошових зобов'язань №17 від 30.05.2011 року по декларації №9003482730 від 19.05.2011 року в сумі 396638,50 грн., нарахованого 04.08.2011 року, №18 від 30.06.2011 року по декларації №9004206191 від 20.06.2011 року в сумі 339991,25 грн., нарахованого 05.08.2011 року, №17 від 30.05.2011 року по декларації №9003482730 від 19.05.2011 року в сумі 396638,50 грн., нарахованого 23.08.2011 року, №23 від 29.07.2011року по декларації №89324 від 20.07.2011 року в сумі 580000,00 грн., нарахованого 25.08.2011 року, №18 від 30.06.2011 року по декларації №9004206191 від 20.06.2011 року в сумі 339991,25 грн., нарахованого 29.08.2011 року;
- процентів, нарахованих 29.08.2011 року за користування розстроченням за період з 09.07.2011 року по 29.08.2011 року в сумі 15765,57грн., 06.09.2011 року за користуванням розстроченням за період з 01.07.2011 року по 06.09.2011 року в сумі 23562,79грн., за користування розстроченням за період з 31.07.2011 року по 06.09.2011 року в сумі 28078,36 грн., 06.09.2011 року за користування розстроченням за період з 30.08.2011 року по 06.09.2011 року в сумі 808,49 грн.;
- які виникли згідно декларації №9007278077 від 01.09.2011 року в сумі 4750148,00 грн., згідно декларації №9007918187 від 20.09.2011 року в сумі 37377,00 грн. та згідно декларації №9008796144 від 18.10.2011 року в сумі 2,00 грн.;
- платежів, нарахованих у зв'язку із скасуванням розстрочення грошового зобов'язання згідно рішень №18 від 30.06.2011 року по декларації №9003482730 від 19.05.2011 року в сумі 396638,50 грн., №18 від 30.06.2011 року по декларації №9004206191 від 20.06.2011 року в сумі 679982,50 грн., згідно рішення по декларації №89324 від 20.07.2011 року в сумі 2320000,00 грн.;
- які виникли згідно податкових повідомлень-рішень №0002952301 від 27.09.2011 року в сумі 4497,00 грн. основного платежу та 49,25 грн. штрафних санкцій, а також №0003212301 від 18.10.2011 року в сумі 240664,00 грн. основного платежу та 60166,00 грн. штрафних санкцій.
У зв'язку із частковою сплатою відповідачем боргу в сумі 12043,97 грн., а також нарахованою пенею в сумі 278,18 грн., податковий борг ДП «Луцький СГК» з податку на додану вартість становить 10599233,17 грн.
Судом також встановлено, що податковий борг з податку на прибуток в сумі 962275,50 грн. виник внаслідок несплати податкового зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення №0003202301 від 18.10.2011 року в сумі 1029350,00 грн. основного платежу та 257337,50 грн. штрафних санкцій.
З врахуванням переплати в сумі 324412,00 грн., податковий борг по даному платежу становить 962275,50 грн.
З матеріалів справи слідує, що борг по частині чистого прибутку державних підприємств, що вилучається до бюджету, в сумі 592,98 грн. виник внаслідок несплати нарахованої пені на підставі підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України за період з 20.08.2011 року по 23.09.2011 року.
Борг по надходженню від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 1,68 грн. виник внаслідок нарахованої пені за період 27.09.2011 року по 07.10.2011 року.
Наявність податкового боргу також підтверджується наданими позивачем копіями зворотнього боку облікової картки платника податків окремо за кожним платежем.
Підпунктами 14.1.156, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк); податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до абзацу 4 пункту 56.18 статті 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Судом встановлено, що відповідачем податкові повідомлення - рішення №0003212301 від 18.10.2011 року та №0003202301 від 18.10.2011 року були оскаржені до суду. Постановами Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2012 року у справі №2а/0370/3378/11 та від 17.01.2012 року у справі №2а/0370/3377/11 у задоволенні позовів ДП «Луцький СГК» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень від 18.10.2011 року №0003212301 та №0003202301 відмовлено повністю.
Ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2013 року та від 21.02.2014 року відповідно, рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Як слідує із матеріалів справи, постанова Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2012 року у справі №2а/0370/3378/11 набрала законної сили 12.09.2013 року, постанова суду від 17.01.2012 року у справі №2а/0370/3377/11 - 02.03.2014 року.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ №0003212301 від 18.10.2011 року та №0003202301 від 18.10.2011 року судом не скасовані та є чинними, а узгоджені податкові зобов'язання, які виникли на підставі даних податкових повідомлень-рішень, набули статусу податкового боргу платника податків.
Відповідно до частин першої та третьої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини; обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Отже, оскільки правомірність збільшення податкового зобов'язання з податку на додану вартість та податку на прибуток згідно податкових повідомлень-рішень №0003212301 від 18.10.2011 року та №0003202301 від 18.10.2011 року встановлені постановами Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2012 року у справі №2а/0370/3378/11 та від 17.01.2012 року у справі №2а/0370/3377/11, які набрали законної сили 12.09.2013 року та 02.03.2014 року, решта суми боргу визнана представником відповідача у судовому засіданні 28.12.2011 року, а тому дані обставини не потребують доказуванню при розгляді цієї справи.
Згідно з пунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим кодексом.
Пунктом 38.1 статті 38 ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
З матеріалів справи слідує, що Луцькою ОДПІ в зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу вживались заходи щодо його стягнення в порядку, визначеному статтею 59 ПК України, шляхом надіслання податкової вимоги №1754 від 19.07.2011 року, проте, вказані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки за відповідачем рахується податковий борг, податкові повідомлення-рішення №0003212301 від 18.10.2011 року та №0003202301 від 18.10.2011 року у встановленому законом порядку не скасовані, адміністративний позов в іншій частині визнаний представником відповідача, вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, на час розгляду справи доказів про сплату вказаної заборгованості в добровільному порядку відповідачем суду не надано, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 11, 17, 72, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Держаного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 67, код ЄДРПОУ 05515312) в банках, обслуговуючих платника податків на користь держави податковий борг в сумі 11562103 (одинадцять мільйонів п'ятсот шістдесят дві тисячі сто три) грн. 33 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А.Лозовський