Постанова № 38082508, 04.04.2014, Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
04.04.2014
Номер справи
415/10334/12
Номер документу
38082508
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 415/10334/12

№ провадження 2-а/208/42/14

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 квітня 2014 р. м. Дніпродзержинськ

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого, судді Нельге Д.В.,

при секретарі Севастьяновій Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку, передбаченому ч.1 ст.41 КАС України, адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради до ОСОБА_1 «Про стягнення надмірно сплаченої соціальної допомоги»,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду із вищезазначеним позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача на користь держави:

- суму надмірно сплаченої відповідачу соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі 5173,11 грн.;

- суму надмірно сплаченої відповідачу соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 2521,49 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що, відповідач ОСОБА_1, у період з 15.02.2010р. по 30.11.2012р. перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради та, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», отримувала допомогу по догляду за дитиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трирічного віку. При цьому, у вказаний період, у порушення п.49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 1751 від 27.12.2001р., відповідач не повідомила позивача про зміну всіх обставин, які впливають на виплату вказаної соціальної допомоги, а саме не повідомила позивачу про своє працевлаштування та отримання певного прибутку, у зв'язку з чим, у періоди з 06.06.2012р. по 15.09.2012р. та з 17.09.2012р. по 30.11.2012р. безпідставно отримала державну допомогу у розмірі 5173,11 грн. Крім того, у період з 01.07.2012р. по 31.12.2012р. відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради та, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», отримувала допомогу малозабезпеченим сім'ям. При цьому, при зверненні до позивача із заявою про призначення вказаної соціальної допомоги, відповідач навмисно подала недостовірні дані про свої доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого відповідачу були надміру виплачені кошти у розмірі 2521,49 грн. Враховуючи, що, у досудовому порядку відповідачка відмовляється повернути позивачу безпідставно отриману нею соціальну допомогу, позивач змушений звернутися до суду і просити суд стягнути з відповідача на користь держави надмірно сплачену відповідачу соціальну допомогу, а також судові витрати покласти на відповідача.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду письмове клопотання, у якому підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити, а також, просив провести розгляд справи за його відсутності, на підставі наявних у справі доказів.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку, причину неявки суду не повідомила, що дозволило суду визнати її неявку в судове засідання з неповажних причин та провести розгляд справи у її відсутності, на підставі наявних у справі доказів.

Згідно ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов наступного висновку.

Згідно ст.1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» N 2811-XII від 21.11.1992р., громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.3 ч.1 ст.3 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» N 2811-XII від 21.11.1992р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається відповідно до цього Закону.

Згідно ст.13 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» N 2811-XII від 21.11.1992р., право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

В ході судового розгляду, з урахуванням наданих суду доказів, було встановлено, що, у період з 15.02.2010р. по 30.11.2012р. відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради та отримувала соціальну допомогу по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трирічного віку.

Згідно довідки про отримання допомоги, наданої 12.11.2013р. Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради, через ненадання відповідачем інформації про своє працевлаштування, сума переплаченої соціальної допомоги відповідачці ОСОБА_1 за періоди з 06.06.2012р. по 15.09.2012р. та з 17.09.2012р. по 30.11.2012р. складає 5173,11 грн.

Відповідно до п.5 ст.22 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 27.12.2001р. № 1751, розмір допомоги надається з урахуванням доходів сім'ї, і може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.

Відповідно до п.49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 27.12.2001р. № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Згідно ст.22 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» N 2811-XII від 21.11.1992р., одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Як вбачається з матеріалів справи, будучи одержувачем державної допомоги, відповідач ОСОБА_1 не повідомила Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги - своє працевлаштування на посаду маляра до ПАТ «Дніпровагонмаш», внаслідок чого, у період з 06.06.2012р. по 15.09.2012р. та з 17.09.2012р. по 30.11.2012р. безпідставно отримала соціальну допомогу у розмірі 5173,11 грн., яку відмовляється повернути у досудовому порядку, що підтверджується Повідомленням Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Заводської районної ради від 05.12.2012 року (а.с.52), направленим на адресу відповідача.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, у період з 01.07.2012р. по 31.12.2012р. відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради та, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» N 1768-III від 01.06.2000р., отримувала допомогу малозабезпеченим сім'ям. При цьому, при зверненні до позивача із заявою про призначення вказаної соціальної допомоги відповідач подала позивачу недостовірні дані про свої доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого відповідачу, у період з 01.07.2012р. по 31.12.2012р. були надміру виплачені кошти у розмірі 3534,45 грн., розмір яких, після частково утримання позивачем, складає 2521,49 грн.

При цьому, згідно ст.7 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» N 1768-III від 01.06.2000р., державна соціальна допомога не призначається у випадках, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п.12 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 250 від 24.02.2003р., який визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" - у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п.28 вищевказаного Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 250 від 24.02.2003р., якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:

- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;

- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;

- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення відповідач ОСОБА_1 була повідомлена позивачем, що підтверджується Повідомленням Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Заводської районної ради від 05.12.2012 року (а.с.52), направленим на адресу відповідача.

Разом з цим, отримавши безпідставно соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, відповідач відмовляється повернути її у досудовому порядку, що змушує позивача звертатись до суду для вирішення питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно ч.3 ст.6 КАС України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Дослідивши, таким чином наявні у справі докази, та, встановивши в ході розгляду справи, що, дійсно мали місце обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, суд, задовольняючи позовні вимоги позивача, та, приймаючи до уваги, що, останнього звільнено від сплати судових витрат, вважає необхідним, стягнути судові витрати на користь держави з відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», N 2811-XII від 21.11.1992р., ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» N 1768-III від 01.06.2000р., ст.ст.2, 4-12, 48, 50, 56, 104 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради (ЄДРПОУ 03192543):

- 5173 (п'ять тисяч сто сімдесят три) грн. 11 коп. - суму надміру виплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

- 2521 (дві тисячі п'ятсот двадцять одна) грн. 49 коп. - суму надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_2, судовий збір на користь держави у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Нельга Д. В.