ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" березня 2014 р.Справа № 922/459/14
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Макаренко О.В.
при секретарі судового засідання Гонтар А.Д.
розглянувши справу
за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго", м. Харків до Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації, смт. Коломак про стягнення 2 324,30 грн. за участю представників сторін:
позивача - Калініна О.О., довіреність №01-62юр/9002 від 11.11.2013 р.
відповідача - не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Акціонерна компанія "Харківобленерго" (позивач) звернулась до господарського суду із позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації, смт. Коломак (відповідач) суму невідшкодованих витрат від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в розмірі 1 606,10 грн., а також просить суд покласти на відповідача понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 827,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить суд позов задовольнити. Через канцелярію суду подав витребувані судом документи (вх.№9563 від 21.03.2014 р.), які долучено судом до матеріалів справи.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, у поданому до суду відзиві на позов вх.7312 від 04.03.2014 р. просить суд у позові відмовити. Свої заперечення обґрунтовує тим, що ст. 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам сімей надано 50-процентну знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом. Пільги, компенсації та гарантії, передбачені даним Законом, надаються за рахунок і в межах асигнувань.
Згідно з роз'ясненням Міністерства фінансів України, яке визначено головним розпорядником коштів субвенції з державного бюджету на центральному рівні, відповідно до статті 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти, державні соціальні гарантії" з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло, встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. До їх числа належать, зокрема, нормативи користування житлово- комунальними послугами, щодо яких держава надає пільги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 8/9 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надається передбачені чинним законодавством пільги, на оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі споживання електроенергії на комунально-побутові потреби. Зазначена постанова не передбачає виключень, а тому визначені цією постановою норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги в оплаті за спожиті житлово-комунальні послуги. Міністерство фінансів також зазначає, що у розрахунках субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населення на оплату житлово-комунальних послуг враховуються на надання пільг з урахуванням встановлених норм пільгового споживання.
Міністерство праці та соціальної політики України проінформувало, що управління праці та соціального захисту населення мають відшкодовувати організаціям - надавачам послуг витрати за надані пільги пенсіонерам з числа працівників міліції в межах встановлених норм.
На виконання Законів України "Про державний бюджет на 2011 рік" та Бюджетного кодексу України, а також відповідно до роз'яснень Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України здійснює відшкодування підприємствам - надавачами житлово-комунальних послуг за надані пільги особам, які мають на це право, з урахуванням норм встановлених чинним законодавством, а тому Управлінням не скоєно протиправних дій у відношенні позивача та не порушило норм чинного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі та в межах повноважень, що передбачені Конституцією України та законами України.
Враховуючи вищевикладене, відповідач діяв в межах своїх повноважень, визначених законами України та іншими нормативними актами.
Окрім того, відповідач у поданому до суду клопотанні (а.с. 10) просить суд розглянути справу по суті за наявними в ній матеріалами без участі представника відповідача.
Представник позивача проти клопотання відповідача про розгляд справи по суті за наявними в ній матеріалами без участі представника відповідача не заперечує.
Розглянувши клопотання відповідача про розгляд справи по суті за наявними матеріалами без участі представника відповідача, суд вважає за можливе задовольнити його як таке, що не суперечить інтересам сторін та вимогам чинного законодавства.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що даний позов підлягає задоволенню, а заперечення відповідача є необґрунтованими з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що енергія - це електрична чи теплова енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.
Окрім того, ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що енергопостачальники - це учасники оптового ринку електричної енергії України, які купують електричну енергію на цьому ринку з метою її продажу та/або постачання споживачам або з метою її експорту та/або імпорту.
Окремим категоріям України державою гарантується соціальний захист у вигляді пільг по сплаті за житлово-комунальні послуги.
На підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України "Про міліцію", а саме: ч. 4 ст. 22 доповнено словами "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством".
Окрім того, ч. 6 ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" доповнено відповідним положенням: "Особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка по оплати жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством".
При цьому згідно з розділом III Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", розділ II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" діє з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року. Тобто введення "середніх норм споживання" у деякі законодавчі акти, мало діяти лише протягом 2008 бюджетного року та ніяким чином не відноситься до наступних бюджетних років.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI (107-17 ) (Відомості Верховної Ради України, 2008 р., NN 5-8, ст. 78) і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17), визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Отже, положення вищевказаних законів стосовно введення "середніх норм споживання" визнані неконституційними вище зазначеним рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р.
Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Цим рішенням визначено, що Конституція України не надає закону України про державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Після оприлюднення рішення Конституційного Суду України позивач звернувся до Міністерства палива та енергетики України щодо розрахунків за спожиту електроенергію та отримала відповідь від 12.08.2008 р. № 32-01/6-2125, що після 22.05.2008 р. обсяг пільгового споживання електроенергії для працівників міліції та пенсіонерів МВС не обмежується середніми нормами споживання (крім випадку пільгового споживання електричної енергії на освітлення), тобто розрахунки з вищезазначеними категоріями пільговиків повинні проводитися без застосування норм на пільгове споживання електроенергії.
При цьому звертаємо увагу, що на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (зі змінами та доповненнями) саме Міністерство палива та енергетики України в межах своїх повноважень надає роз'яснення щодо визначення обсягів пільгового споживання електричної енергії громадянам, які згідно із законами України мають право на пільгове споживання електричної енергії.
Керуючись Законом України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., роз'ясненнями Міністерства палива та енергетики України, з 23.05.2008 р. по 01.01.2012 р. енергопостачальник (позивач у справі) проводив розрахунки за спожиту електроенергію пенсіонерам МВС та пенсіонерам пожежної охорони без застосування норм на пільгове споживання електроенергії.
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про електроенергетику" збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" від 04.03.2002 р. N 256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.
Відповідно до п. 3 вищевказаної постанови головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Згідно з п. 5 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг.
Відповідно до п. 6 Порядку у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми.
Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Держаної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областям, м. Києва та Севастополя.
Отже, рішенням Конституційного суду 22.05.2008 р. та положеннями Законів України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку" та "Про державну кримінально-виконавчу службу України" встановлено, що відповідач повинен був надіслати уточнену інформацію щодо необхідності компенсування пільг, наданих енергопостачальником, відповідним категоріям громадян, фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад. Але відповідачем не було виконано вимоги п. 6 Порядку, чим порушено права позивача.
Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 (далі - Положення).
Згідно з п. п. 10, 11 даного Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".
Уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не проводить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".
Згідно з п. 12 Положення Мінпраці затверджує форми "1- пільга", "4-пільга", "5-пільга", "6-пільга", "7-пільга", форму "2- пільга" - за погодженням з Мінпаливенерго, Мінбудом і Мінтрансзв'язку, а форму "3-пільга" - з Мінфіном.
Форма розрахунків "2-пільга" затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 р. № 535, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.10.2007 р. № 1172/144439, із змінами і доповненнями.
Форма складання акта звіряння затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 28.03.2003 р. № 83.
Проте, отримавши розрахунок витрат від наданих пільг, працівникам міліції на пенсії, працівникам пожежної охорони на пенсії, які нараховані без обмеження середніми нормами споживання, відповідач приймав до відшкодування лише витрати з урахуванням середніх норм споживання.
Такі дії відповідача призвели до того, що відповідно до форми "3-пільга" позивачу не відшкодовані витрати від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам вищезазначених пільгових категорій станом на 01.05.2012 р. в розмірі 2 324,30 грн., з них: 5 040,00 грн. стягнуто з відповідача відповідно до рішення господарського суду Харківської області від 14.06.2011 р. по справі 5023/3945/11.
Тобто за період з 01.05.2011 р. по 31.12.2011 р. станом на 01.05.2012 р. позивачу не відшкодовано витрати від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в розмірі 2 324,30 грн., що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Відповідно до статті 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на вищевикладене і на те, що суму заборгованості відповідачем не спростовано і не погашено, суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача суми невідшкодованих витрат від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в розмірі 2 324,30 грн. правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується ст. 49 ГПК України, покладаючи судовий збір в розмірі 1 827,00 грн. на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись Законами України "Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", "Про електроенергетику", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" від 04.03.2002 р. N 256, ст. ст. 1, 4, 4-3, 12, 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації (63100, Харківська область, Коломацький район, смт. Коломак, вул. Свердлова, 1, п/р 35213001000837 в ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 23141312) на користь Акціонерної компанії „Харківобленерго" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 149, п/р 260323012307 в філії ХОУ ВАТ ДОБУ, МФО 351823, код ЄДРПОУ 00131954) суму невідшкодованих витрат від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в розмірі 2 324,30 грн. та 1 827,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 27.03.2014 р.
Суддя О.В. Макаренко