Ухвала суду № 38070358, 26.03.2014, Апеляційний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
727/2-11233/13
Номер документу
38070358
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2014 року м. Чернівці

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Чернівецької області у складі:

головуючого Половінкіної Н. Ю.

суддів Савчук М.В., Бреславського О.Г.

секретаря Кусяк М.Д.

за участю: представника позивача комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 м.Чернівці Черевко Ярослава Захаровича, відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 м.Чернівці до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення оплати житлово-комунальних послуг з утримання будинків та прибудинкових територій за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 17 лютого 2014 року,

встановила:

Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №17 м.Чернівці у грудні 2013 року звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення оплати житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Посилалося на те, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 є користувачами квартири АДРЕСА_1 м.Чернівці.

Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №17 м.Чернівці зазначало, що є виконавцем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Посилаючись на те, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 з червня 2011 року не виконують зобов»язання з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, позивач просив стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3 оплату за період з червня 2011 року по листопад 2013 року в сумі 1919 грн. 67 коп.

№22ц-555 2014 рік Головуючий у 1 інстанції Кирилюк Л.К.

Категорія: 41/43 Доповідач Половінкіна Н.Ю.

Під час розгляду справи комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №17 м.Чернівці збільшило позовні вимоги, просило стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3 оплату за період з червня 2011 року по січень 2014 року в сумі 2057 грн. 81 коп.

Рішенням Шевченківського районного суду м.Чернівці від 17 лютого 2014 року позов задоволено, постановлено стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 м.Чернівці оплату житлового комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в сумі 2957 грн. 81 коп.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

ОСОБА_2 в апеляційній скарзі просить рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 17 лютого 2014 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким у позові комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 м.Чернівці про стягнення оплати житлового комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відмовити, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає відхиленню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 м.Чернівці про стягнення оплати житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, суд першої інстанції виходив з надання комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством №17 м.Чернівці відповідачам послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та обов»язку ОСОБА_2, ОСОБА_3 здійснити оплату зазначених послуг.

Водночас суд першої інстанції послався на те, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 не доведено ненадання комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством №17 м.Чернівці послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості.

Такі висновки суду першої інстанції стверджуються матеріалами справи.

На підставі ч.1 ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції.

Судове рішення в частині стягнення з ОСОБА_3 на користь комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 м.Чернівці оплати житлово комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в сумі 2957 грн. 81 коп.

не оскаржено.

З приєднаної до матеріалів справи довідки комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 м.Чернівці вбачається, що користувачами квартири АДРЕСА_1 є власник ОСОБА_2 та член сім»ї ОСОБА_3

Відповідно до положень ст.162 ЖК України плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Згідно з п.2 ст.10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" та Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями власники приватизованого житла в багатоквартирних будинках є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і повинні сплачувати свою частку витрат у загальних витратах на утримання будинку (житла) та прибудинкової території пропорційно до займаної площі.

Будинок АДРЕСА_1 знаходиться на балансі комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 м.Чернівці.

З матеріалів справи вбачається надання комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством №17 м.Чернівці послуг ОСОБА_2, ОСОБА_3 з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що складаються з прибирання прибудинкової території, дезинсекції, дератизації, вивезення та утилізації відходів, освітлення сходових клітин, обслуговування димо-вентиляційних каналів, поточного ремонту, обслуговування внутрішньо будинкових мереж з водопостачання та водовідведення, систем теплопостачання (а.с.27-44).

Пунктом 1 ч.1 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов»язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором чи законом.

З огляду на зазначені норми закону споживач зобов»язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

У такому разі не заслуговують на увагу доводи ОСОБА_2 про не укладення договору між ОСОБА_2, ОСОБА_3 та комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством №17 м.Чернівці про надання житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Адже, відсутність договору між ОСОБА_2, ОСОБА_3 та комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством №17 м.Чернівці про надання житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг.

За змістом ст.627 ЦК України свобода договорів не є безмежною у випадках, передбачених актами цивільного законодавства.

Зокрема, п.1 ч.3 ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

На підставі ст.32 наведеного Закону плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормам затвердженими в установленому порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року №560 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» затверджено типовий переліг послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

За змістом ч.2 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Визначаючи розмір плати за житлово-комунальні послуги, житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №17 м.Чернівці посилалося на рішення Чернівецької міської ради від 23 березня 2010 року №195/5 «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, внесення змін в рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 21 жовтня 2008 року №814/21»Про затвердження розмірів тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

На підставі ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Посилаючись лише на відсутність письмової угоди щодо надання послуг комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством №17 м.Чернівці, ОСОБА_2 не доведено ненадання таких послуг, надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складання та підписання акту-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо.

Частиною 4 ст.18 цього Закону передбачений обов'язок виконавця вирішити питання про перерахунок платежів або надання письмово споживачу обґрунтованої відмови в задоволенні його претензії.

У матеріалах справи відсутні будь-які докази ненадання комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством №17 м.Чернівці послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що складаються з прибирання прибудинкової території, дезинсекції, дератизації, вивезення та утилізації відходів, освітлення сходових клітин, обслуговування димо-вентиляційних каналів, поточного ремонту, обслуговування внутрішньо будинкових мереж з водопостачання та водовідведення, систем теплопостачання, надання таких послуг не в повному обсязі, зниження їх якості.

Крім того, сам відповідач ОСОБА_2 під час розгляду справи зазначав, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 претензії до житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №17 м.Чернівці не подавалися.

Ураховуючи наведене висновки суду першої інстанції про покладення на ОСОБА_2 обов»язку з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідають обставинам справи.

Не заслуговують на увагу посилання ОСОБА_2 в апеляційній скарзі на визначення плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій неправомірно.

Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 4 травня 2001 року №371/10 затверджено Положення про порядок компенсації мешканцям будинків, які належать до житлового фонду міської ради, витрат на ремонтні роботи в рахунок сплати квартирної плати та експлуатаційних витрат.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 та іншими мешканцями понесені витрати на ремонт стін, заміну мережі з електропостачання приміщення під»їзду, прибирання приміщення підвалу (а.с.68).

З огляду на правила, встановлені п.3.1 Положення про порядок компенсації мешканцям будинків, які належать до житлового фонду міської ради, витрат на ремонтні роботи в рахунок сплати квартирної плати та експлуатаційних витрат, наведені витрати не підлягають компенсації.

За таких обставин рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 17 лютого 2014 року в частині, що оскаржується, ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись п.1 ч.1 ст.307, ч.1 ст.308 ЦПК України, колегія суддів

ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.

Рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 17 лютого 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий

Судді: