ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2014 рокуСправа № 912/367/14 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/367/14
за позовом: Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", м. Кіровоград
до відповідача: Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області, м. Кіровоград
про стягнення 12067,31 грн.
Представники сторін:
від позивача - Слюсар О.В., довіреність № 1645/01-07-14 від 10.10.13, юрисконсульт;
від відповідача - Медведенко І.І. , довіреність № 2952/1 від 12.07.13.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обласним комунальним виробничим підприємством "Дніпро-Кіровоград" (надалі - ОКВП "Дніпро-Кіровоград") подано позовну заяву з вимогою стягнути з Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області збитки в розмірі 75447,42 грн., заподіяні внаслідок безоблікового водокористування через самовільне приєднання до централізованих систем водопостачання.
Відповідачем позов заперечено повністю з тих підстав, що безоблікове використання води не проводилося і в якому напрямку йде відгалуження не виявлено (заперечення від 04.03.2014, а.с. 40-42).
Заявою від 01.04.2014 позивач зменшив розмір позовних вимог та просить стягнути з відповідача збитки в розмірі 12067,31 грн., поясняючи перерахунок розміру тим, що розрахунок здійснено лише по трубопроводу діаметром 20 мм, у зв'язку із встановленням обома сторонами факту демонтажу безоблікового водокористування по трубопроводу 50 мм до моменту проведення обстеження (а.с. 103).
У відповідності до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення у справі зменшити розмір позовних вимог, на підставі чого господарський суд розглядає справу з урахування заяви позивача про зменшення розміру позовних вимог.
В судовому засіданні, яке відбулося 01.04.2014, представник позивача позов з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог підтримав повністю; представник відповідача зменшені розміром позовні вимоги не заперечив.
Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Матеріалами справи встановлено, що відповідач є споживачем комунальної послуги - централізованого водопостачання та водовідведення на об'єкті по вул. Скирди, 10 в м.Знам'янка Кіровоградської області.
На вказаний об'єкт видано свідоцтво про право власності Знам'янській державній насіннєвій інспекції (а.с. 81), правонаступником якої є відповідач згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 р. N 1300 "Про утворення територіальних органів Державної інспекції сільського господарства".
Стосовно вказаного об'єкта здійснюється централізоване водопостачання та водовідведення на підставі договору № 55/2010 від 11.03.2010 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації, укладеного Знам'янською державною насіннєвою інспекцією із Знам'янським міським виробничим управлінням водоканалізаційного господарства, правонаступником якого є ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (статут ОКВП "Дніпро-Кіровоград", а.с. 29-35).
03.01.2014 сторони уклали новий договір про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення на об'єкт по вул. Скирди, 10 в м. Знам'янка, за яким ОКВП "Дніпро-Кіровоград" виступило виконавцем відповідної послуги, а Державна інспекція сільського господарства в Кіровоградській області споживачем такої послуги (а.с. 91-97).
Повноваження ОКВП "Дніпро-Кіровоград" по наданню послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначені, зокрема, статутом названого підприємства, що зареєстрований 01.04.2012 (а.с. 29-35).
З матеріалів справи слідує, що 22.11.2012 комісією ОКВП "Дніпро-Кіровоград" в присутності посадових осіб відповідача проведено обстеження водопровідних та каналізаційних систем за адресою: м. Знам'янка, вул. Скирди, 10, за результатами якого виявлено безоблікове відгалуження трубопроводу діаметром 20 мм та трубопроводу діаметром 50 мм.
Пор вказане обстеження складено Акт обстеження №121, від підпису якого посадові особи відповідача відмовилися, в якому зафіксовано, що водопровід заведений в приміщення котельні діаметром 50 мм, на цьому водопроводі виявлено безоблікове відгалуження трубопроводу діаметром 20 мм з вентилем. Далі водопровід діаметром 50 мм переходить в душову кімнату, де цей водопровід врізано в трубопровід діаметром 15 мм, на якому змонтовано водомірний вузол. Далі трубопровід діаметром 50 мм йде в невідомому напрямку (а.с. 15). До Акту обстеження складено схему водокористування з відображенням схеми виявленого безоблікового водокористування (а.с. 16).
В Акті обстеження №121 відповідачу рекомендовано: терміново виконати демонтаж безоблікових відгалужень трубопроводу діаметром 20 мм та трубопроводу діаметром 50 мм; до 25.11.2011 отримати рахунок за безоблікове самовільне водокористування по вказаним трубопроводам; до 25.11.2012 надати схему балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж.
На підставі вказаного акту позивачем проведено розрахунок витрат за безоблікове водопостачання та водовідведення, що загалом склало 75447,42 грн., про що виставлено відповідачеві рахунки на оплату №№ 736, 737 від 28.08.2013 (а.с. 18, 19).
Внаслідок не сплати відповідачем зазначених рахунків, ОКВП "Дніпро-Кіровоград" подано позовну заяв у даній справі про стягнення зазначених в рахунках сум.
При розгляді справи, господарський суд враховує наступне.
За змістом п. 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" централізоване постачання холодної води та водовідведення є одним із видів комунальних послуг.
Закон України "Про питну воду та питне водопостачання" (ст. 1) визначає централізоване питне водопостачання, як господарську діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води; а централізоване водовідведення, як господарську діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом.
Суб'єктами відносин у сфері питної води та питного водопостачання є: органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать об'єкти питного водопостачання; підприємства питного водопостачання, що здійснюють експлуатацію об'єктів централізованого питного водопостачання, забезпечують населення питною водою за допомогою пунктів розливу (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв) підготовки питної води та виробництво фасованої питної води; споживачі питної води - юридичні або фізичні особи, яка використовують питну воду для забезпечення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб (ст. ст. 1, 4 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання").
Статтею 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням.
За вимогами ст. 22 названого Закону споживачі питної води зобов'язані, зокрема: вчасно повідомляти підприємства питного водопостачання про виявлені пошкодження на об'єктах централізованого питного водопостачання і водовідведення, які їм належать або якими вони користуються; не перешкоджати здійсненню контролю за технічним станом інженерного обладнання в приміщеннях; утримувати в належному технічному і санітарному стані водопровідні мережі та обладнання; забезпечувати безперешкодний доступ відповідальних представників підприємств питного водопостачання до власних водопровідних мереж та обладнання для контролю за рівнем споживання питної води, а також для виконання відключення і обмеження споживання відповідно до встановленого порядку.
В свою чергу, підприємства питного водопостачання мають право здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків та споруд, вимагати термінового усунення витоків з водопровідних мереж та обладнання, сприяти впровадженню засобів обліку та регулювання споживання питної води та зобов'язані забезпечити відшкодування збитків, завданих юридичним і фізичним особам внаслідок порушення вимог законодавства у сфері питної води та питного водопостачання, що сталося з їх вини (ст. 23 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання").
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України визначається Правилами, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 N 190 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 р. за N 936/15627 (надалі - Правила № 190 від 27.06.2008, Правила).
При цьому, господарський суд зауважує, що посилання відповідача у запереченнях від 04.03.2014 на Правила користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах і селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу від 01.07.94 N 65, є безпідставним, оскільки вказані правила втратили свою чинність із затвердженням Правил № 190 від 27.06.2008.
Правила № 190 від 27.06.2008 є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод (п. 1.1. Правил).
Пункт 4.1. Правил передбачають, що для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови.
Згідно з пунктом 4.3. Правил забороняється будь-яке самовільне приєднання об'єктів водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів).
Як передбачає розділ 3 Правил № 190 від 27.06.2008, розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку. Водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними. У разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу. Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Між тим, відповідачем не надано до суду жодних доказів на спростування встановлених обстеженням 20.11.2012 обставин щодо самовільного приєднання до систем централізованого комунального водопостачання та водовідвення на об'єкті по вул. Скирди, 10 в м. Знам'янка. Розрахунок позивача (а.с. 45) відповідає вимогам пункту 3.3. Правил № 190 від 27.06.2008 та здійснено по максимально можливому діаметру безоблікового приєднання трубопроводу діаметром 50 мм в межах одного місяця, оскільки початок безоблікового водокористування під час проведення обстеження не встановлено.
Однак, в заяві від 01.04.2014 про зменшення розміру позовних вимог (а.с. 103) позивач повідомив, що під час розгляду справи сторонами було встановлено та документально зафіксовано, що безоблікове підключення водопровідної мережі діаметром 50 мм, по якій здійснено нарахування, обрізане та заглушене на зрізі фундамента будівлі, а відтак споживання води по даному відгалуженню проводити неможливо. Внаслідок викладеного, позивач розрахував плату за безоблікове водокористування лише по трубопроводу діаметром 20 мм, на якому виявлено вентиль, через який можливо провести споживання і забір вод. Розмір нарахувань за безоблікове водокористування згідно нового розрахунку склав 12067,31 грн. (а.с. 104), які і просить стягнути позивач згідно заяви про зменшення розміру позовних вимог.
Відповідач позовні вимоги після зменшення їх розміру не заперечив.
Пунктом 4.6. договору № 55/2010 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації від 11.03.2010 встановлювалось, що при порушені п.п. 4.5., 5.2. договору, самовільного підключення до мереж Водоканалу, виявлення нераціонального її використання, витоків води, підтверджених актами, безоблікової промивки мереж, розрахунок за використану воду та/або водовідведення проводиться по п.п. 3.3., 3.4. Правил № 190 від 27.06.2008.
Згідно пункту 3.4. названого вище договору платіжні документи за водовідведення та водопостачання підлягають оплаті Абонентом в трьохденний термін після їх пред'явлення Водоканалом.
На підставі викладеного, господарський суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 12067,31 грн. витрат води внаслідок безоблікового водокористування обґрунтованими, та такими, що підтверджені матеріалами справи і підлягають задоволенню.
У відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, сплачений позивачем за подання позову, покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Кірова, 36А ідентифікаційний код 38037388) на користь обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (25009, м.Кіровоград, вул. 50 років Жовтня, 19 а, ідентифікаційний код 03346822) - 12 067,31 грн., а також 1 827,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 07.04.2014.
Суддя В.В.Тимошевська