Головуючий у 1 інстанції - Герасимчук Т.М.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2014 року справа №411/73/14-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Лях О.П.
суддів Нікуліна О.А., Жаботинської С.В.,
при секретарі судового засідання - Гуринович А.Б.,
за участю представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області на постанову Кіровського міського суду Луганської області від 25 лютого 2014 р. у справі № 411/73/14-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання дій неправомірними та призначення дострокової пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом, який в подальшому було уточнено, до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання протиправною відмову призначити дострокову пенсію дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та зобов'язання призначити та виплатити пенсію з 30.11.2010 року по 25.07.2013 року.
Справа розглядалася судами неодноразово. Постановою Кіровського міського суду Луганської області від 05.04.2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.06.2011 року, у задоволені позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України вказані судові рішення було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції у зв'язку з необхідністю дослідження питань, щодо наявність чи відсутність факту повторного шлюбу, досягнення позивачем необхідного віку, наявність необхідного страхового стажу, визначення дати, з якої необхідно призначити пенсію. Одночасно судом касаційної інстанції зазначено, що військовозобов'язані, призвані на військові збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у розумінні законодавства, що визначає порядок соціального захисту потерпілого населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вважаються військовослужбовцями.
Постановою Кіровського міського суду Луганської області від 25 лютого 2014 року позовні вимоги за вказаним позовом задоволено, зокрема, визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області у призначенні дострокової пенсії ОСОБА_3, як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Кіровську Луганської області призначити та виплатити дострокову пенсію ОСОБА_3, як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи з 30 листопада 2010 року по 25 липня 2013 року.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог позивачу в повному обсязі.
Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, представника позивача ,перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Між ОСОБА_3 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, 28.08.1976 року був укладений шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб НОМЕР_1 ( а.с.7).
ОСОБА_4 помер 15 травня 1997 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.8).
Із копії довідки МСЕК № 1 вбачається,що причина смерті ОСОБА_4 пов'язана з захворюванням на Чорнобильській АЕС (а.с.11)
З копії трудової книжки позивача вбачається,що 02.07.1993 року ОСОБА_3 було звільнено з посади парикмахера та більше записів стосовно працевлаштування позивача не має (а.с.12-13)
Як вбачається з довідки Стахановсько-Брянківського ОМВК від 17 березня 2011 року, ОСОБА_4 був військовозобов'язаний ( а.с. 21).
Згідно з копією архівної довідки, ОСОБА_4 дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 28.04.1989 року по 28.07.1989 року (а.с.22)
Позивач має посвідчення № 004522 дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також посвідчення серії 412297, яке надає право позивачу на пільги, встановлені законодавством України для сімей померлих ветеранів війни.
Як вбачається з паспорту ОСОБА_3 після смерті чоловіка, новий шлюб вона не зареєструвала.
13.07.2008 року досягла 50 років, трудовий стаж становить більше 20 років.
30.11.2010 року позивач зверталась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком (а.с.З9)
З відповіді УПФУ в м.Кіровську від 08.12.2010 року № 4272/02-10 вбачається,що
позивачу було відмовлено у призначенні дострокової пенсії (а.с.9).
З довідки УПФУ в м.Кіровську вбачається, що позивач отримує пенсію за віком з 25.07.2013 року при наявності загального стажу 31 рік 7 місяців 11 днів у сумі 949 грн. з 01.12.2013 року довічно (а.с.76).
Згідно ст.9 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що військовослужбовці, які стали інвалідами внаслідок захворювання одержаного під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, належать до інвалідів війни.
Згідно з положеннями статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців , працівники державних, громадських, інших підприємств, установ : організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактиваці техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з приміткою до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний скла органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішні; справ, а також інших військових формувань.
З аналізу наведеної норми вбачається, що, військовозобов'язані, призвані на військові збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються військовослужбовцями.
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих Положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Таким чином, ОСОБА_4 в період проходження військових (спеціальних) зборів та ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в період з 28.04.1989 року по 28.17.1989 року - відносився до категорії військовослужбовців.
У відповідності до ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних прій виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років".
Доводи апелянта про те, що в період знаходження на військових зборах чоловік
позивача був військовозобов'язаним, а не військовослужбовцем, як на підставу для відмови у призначення пенсії ОСОБА_3 зі зниженням пенсійного віку, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки ч.9 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено категорій громадян щодо військового обов'язку, а Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є спеціальним законом, який визначає статус окремої категорії громадян у зв'язку з певними обставинами та прямо передбачає належність військовозобов'язаних, призваних на військові збори, до категорії військовослужбовців.
За таких обставин, ОСОБА_3 як дружина військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, має право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років.
Колегія суддів зазначає, що доводи відповідача про те, що позивач звернулась з заявою довільної форми про призначення пенсії не заслуговують уваги, оскільки відмова в призначені пенсії мотивована територіальним органом Пенсійного фонду тим, що померлий чоловік позивачки не був військовослужбовцем.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надана правильна правова оцінка спірним правовідносинам та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області на постанову Кіровського міського суду Луганської області від 25 лютого 2014 р. у справі № 411/73/14-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання дій неправомірними та призначення дострокової пенсії - залишити без задоволення.
Постанову Кіровського міського суду Луганської області від 25 лютого 2014 р. у справі № 411/73/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.
В повному обсязі ухвалу складено 03 квітня 2014 року.
Колегія суддів : О.П.Лях
О.А. Нікулін
С.В. Жаботинська