Ухвала суду № 38056419, 26.03.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
820/740/14
Номер документу
38056419
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2014 р.Справа № 820/740/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Спаскіна О.А.

Суддів: Чалого І.С. , Зеленського В.В.

за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного Управління Міндоходів у м. Києві на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2014р. по справі № 820/740/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерідан 2 плюс"

до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного Управління Міндоходів у м. Києві

про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2014 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерідан 2 плюс" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання дій протиправними - задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерідан 2 плюс" за результатами якої складено Акт №2989/26-55-22-07/38450157 від 20.12.2013 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Ерідан 2 плюс" (код ЄДРПОУ 38450157) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.09.2013 року по 31.10.2013 року".

Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо коригування показників податкової звітності в інформаційній системі "Податковий блок" за період вересень-жовтень 2013 року, викладені в Акті №2989/26-55-22-07/38450157 від 20.12.2013 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Ерідан 2 плюс" (код ЄДРПОУ 38450157) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.09.2013 року по 31.10.2013 року".

Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві вчинити дії щодо коригування і відновлення сум податкового кредиту та податкових зобов`язань ТОВ "Ерідан 2 плюс" в інформаційній системі "Податковий блок", задекларованих ТОВ "Ерідан 2 плюс" у податкових деклараціях з податку на додану вартість за вересень-жовтень 2013 року.

Стягнуто з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі міста Харкова Харківської області, код 37999628, м. Харків, вул. Плеханівська, 29, 61001) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерідан 2 плюс" (вул. Космічна, 26, м. Харків, 61145, код 38450157) витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог. Скаржник зазначають, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин положення п.187.1 ст. 187, , п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України та ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.

Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Ерідан 2 плюс" зареєстровано в якості юридичної особи 01.11.2012 року та перебуває на обліку в ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.

20.12.2013 року фахівцями ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було складено акт №2989/26-55-22-07/38450157 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Ерідан 2 плюс" (код ЄДРПОУ 38450157) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.09.2013 року по 31.10.2013 року", в якому зазначено, що на підставі п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України були здійснені відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ "Ерідан 2 плюс" щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.09.2013 року по 31.10.2013 року з урахуванням висновку про результати відпрацювання ризикового платника податків оперативним підрозділом ГУ Міндоходів.

За висновками вказаного акту, встановлено, що правочини, укладені ТОВ "Ерідан 2 плюс" з контрагентами порушують публічних порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб, звіркою ТОВ "Ерідан 2 плюс" не підтверджено реальність проведення господарських операцій з контрагентами - покупцями та постачальниками за період з 01.09.2013 року по 31.10.2013 року з урахуванням виду, обсягу, якості та розрахунків, перевіркою встановлено порушення вимог п.187.1 ст.187, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, що призвело до завищення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 01.09.2013 року по 31.10.2013 року.

Податковий орган дійшов такого висновку через наявність висновку про результати відпрацювання ризикового платника податків оперативним підрозділом ГУ Міндоходів, акту ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві №2281/26-55-22-08/38292065 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Плутон Інвест" при здійсненні фінансово-господарських відносин з платниками податків за період з 01.01.2013 року по 01.11.2013 року та акту ДПІ у Святошинському районі ГУ Міндоходів у м. Києві №1735/26-57-22-04-09/31903605 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "ІНВЕКС ПЛЮС" щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків з 01.09.2013 року по 30.09.2013 року".

Не погодившись з діями та прийнятими за їх результатами рішеннями, позивач оскаржив їх в судовому порядку.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності його дій щодо проведення зустрічної звірки та дій по внесенню змін до електронної бази даних "Автоматизована система співставлення" Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок".

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Пунктом 73.5. ст. 73 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок 1232), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1232, передбачено (п.3,4), що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку (п.6 Порядку).

Судовим розглядом встановлено, що запитів від органів податкової служби (ініціаторів) про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних до ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві не надходило.

Натомість, підставою для проведення зустрічної звірки ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві слугували висновок про результати відпрацювання ризикового платника податків оперативним підрозділом ГУ Міндоходів, акт ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві №2281/26-55-22-08/38292065 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Плутон Інвест" при здійсненні фінансово-господарських відносин з платниками податків за період з 01.01.2013 року по 01.11.2013 року та акт ДПІ у Святошинському районі ГУ Міндоходів у м. Києві №1735/26-57-22-04-09/31903605 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "ІНВЕКС ПЛЮС" щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків з 01.09.2013 року по 30.09.2013 року".

Судовим розглядом встановлено, що ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві на адресу ТОВ "Ерідан 2 плюс" не направлявся запит про надання інформації на підставі п.73.5 ст.73 ПК України, також у акті №2989/26-55-22-07/38450157 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Ерідан 2 плюс" (код ЄДРПОУ 38450157) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.09.2013 року по 31.10.2013 року" та запереченнях представника відповідача не йдеться про наявність взагалі будь-якого запиту на адресу ТОВ "Ерідан 2 плюс".

Пунктом 3.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України від 22.04.2011 року №236 (далі - Методичні рекомендації №236) передбачено, що з метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій (абз.1); при цьому інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм ПК України, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо (абз.2); у разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку (абз.3).

З огляду на викладене колегія суддів зазначає, що запит про надання документів та пояснень в обов'язковому порядку має засвідчуватись печаткою податкового органу, а зустрічна звірка може бути проведена виключно у разі наявності в розпорядженні податкового органу первинних документів платника податків. В даному випадку, податковим органом не було дотримано вказаних вимог діючого законодавства, а саме відсутній запит податкового органу на отримання інформації та документального підтвердження досліджених господарських операцій, з огляду на що первинні документи ТОВ "Ерідан 2 плюс" не могли бути надані, на як наслідок - у податкового органу були відсутні.

Положення означених Методичних рекомендацій №236 є обов'язковими для відповідача при організації реалізації владних управлінських функцій з огляду на приписи ст.73 Податкового кодексу України.

Методичними рекомендаціями №236 передбачено, що запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку.

В матеріалах справи відсутні докази щодо направлення вказаного запиту на адресу позивача та існування вказаного запиту.

Окрім того, п.4.4 Методичних рекомендацій №236 передбачено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. Зразок форми акта про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання наведено у додатку №3 до Методичних рекомендацій №236.

Отже, вказана форма акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання не передбачає можливості робити висновки щодо відсутності ознак реальності вчинення господарських операцій платником податків та складання податкової декларації з порушенням норм податкового законодавства.

Слід відмітити, що законодавець іншого порядку дій податкового органу, як суб'єкта владних повноважень, у спірних взаємовідносинах не передбачає.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, встановивши порушення законодавства та склавши акт про неможливість проведенні зустрічної звірки вийшла за межі своїх повноважень, передбачених п.73.5 ст.73 ПК України та нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.

Вивчивши зміст акту №2989/26-55-22-07/38450157 від 20.12.2013 року, колегія суддів вважає, що висновки податкового органу про незнаходження ТОВ "Ерідан 2 плюс" за податковою адресою, є хибними та такими, що суперечать фактичним обставинам та приписам ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Згідно приписів ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Відповідно до витягу з ЄДР запис про внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу відсутній, відомості про юридичну особу ТОВ "Ерідан 2 плюс" підтверджені.

В матеріалах справи відсутні докази щодо направлення податковим органом до державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. №18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною 8 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Пунктом 73.5 ст.73 ПК України визначено, що зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Таким чином, висновки суб'єкта владних повноважень про відсутність факту реального вчинення ТОВ "Ерідан 2 плюс" господарських відносин з контрагентами ґрунтуються виключно на підставі даних, зазначених у інформаційних базах, котрі ведуться в органах державної податкової служби України, при цьому, відомості первинних документів, які відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій, фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складені під час здійсненні господарської операції, а також дані розрахункових документів, котрі згідно з Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" опосередковують рух коштів у безготівковій формі, податковим органом в ході проведення спірної зустрічної звірки не досліджувались.

Відповідно до п.83.1 ст.83 Податкового кодексу України для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: 83.1.1. документи, визначені цим Кодексом; 83.1.2. податкова інформація; 83.1.3. експертні висновки; 83.1.4. судові рішення; 83.1.6. інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.

Разом з тим, викладені в акті твердження суб'єкта владних повноважень не ґрунтуються на жодному з визначених ст.83 Податкового кодексу України джерел.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що податковим органом фактично була проведена перевірка, а не зустрічна звірка, без дотримання процедури, передбаченої податковим законодавством для проведення перевірок.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "Ерідан 2 плюс", за результатами якої складено Акт №2989/26-55-22-07/38450157 від 20.12.2013 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Ерідан 2 плюс" (код ЄДРПОУ 38450157) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.09.2013 року по 31.10.2013 року".

Відносно позовних вимог про визнання протиправними дій ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо коригування показників податкової звітності в інформаційній системі "Податковий блок" за період вересень-жовтень 2013 року, викладені в Акті №2989/26-55-22-07/38450157 від 20.12.2013 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Ерідан 2 плюс" (код ЄДРПОУ 38450157) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.09.2013 року по 31.10.2013 року" та зобов'язання ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вчинити дії щодо коригування і відновлення сум податкового кредиту та податкових зобов`язань ТОВ "Ерідан 2 плюс" в інформаційній системі "Податковий блок", задекларованих ТОВ "Ерідан 2 плюс" у податкових деклараціях з податку на додану вартість за вересень-жовтень 2013 року, колегія суддів зазначає наступне.

Судовим розглядом встановлено, що на підставі висновків акту №2989/26-55-22-07/38450157 від 20.12.2013 року до електронної бази даних "Автоматизована система співставлення" Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок", а саме: у графі "сума ПДВ платника" відповідачем були внесені відомості про зняття показників ТОВ "Ерідан 2 плюс" податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів за вересень-жовтень 2013 року.

Відповідно до ухвали Харківського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі, закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду від 23.01.2014 року, відповідачу було запропоновано не пізніше ніж за три робочі дні до судового засідання надати до суду письмові заперечення проти позову та всі наявні докази в обґрунтування заперечень та роз'яснено, що обов'язком суб'єкта владних повноважень - відповідача є надання у визначений судом строк у разі заперечення проти позову всіх матеріалів, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.

Згідно наданих представником відповідача заперечень на адміністративний позов, представник відповідача зазначив, що позивачем не надано жодних письмових доказів щодо внесення змін до зазначеної інформаційної бази.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що обов'язок доказування вказаного факту належить виключно до компетенції відповідача, оскільки електронна база даних "Автоматизована система співставлення" Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок" є електронним продуктом саме Міністерства доходів і зборів України, до якої мають доступ обмежене коло працівників Міністерства доходів і зборів України, з огляду на що позивач не може надати до суду вказану інформацію.

Таким чином, представником відповідача не було спростовано факту внесення відомостей про зняття показників ТОВ "Ерідан 2 плюс" податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів за вересень-жовтень 2013 року на підставі висновків акту №2989/26-55-22-07/38450157 від 20.12.2013 року.

Відповідно до положень ст.74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Таким чином, без вивчення та аналізу документів первинного бухгалтерського обліку, без співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, податковим органом із автоматизованої системи співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів "Податковий блок" вилучено показники податкової звітності та здійснено коригування (обнуління) даних податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача за перевіряємий період.

Окрім цього, відповідно до приписів податкового законодавства України, відображенню в електронній базі даних підлягають самостійно задекларовані платником податків суми податкових зобов'язань та податкового кредиту (за основною декларацією чи уточнюючим розрахунком), результати автоматизованого співставлення уточнюються по мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок.

Обов'язок платника податків подати декларацію з ПДВ узгоджується з обов'язком податкового органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності, а показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в базі співставлення, формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з ПДВ із додатком №5, і повинні їм відповідати.

Отже, самостійна зміна відповідачем в Базі співставлення показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків), порушує його права та інтереси, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.

З специфіки податку на додану вартість, який сплачується у складі ціни товарів (робіт, послуг), одна операція з продажу товару викликає відповідні податкові наслідки у обох сторін цієї операції, які є платниками ПДВ, - у продавця - податкові зобов'язання, а у покупця - податковий кредит на аналогічну суму.

Таким чином, невідповідність показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, що задекларовані позивачем у деклараціях з ПДВ, показникам з централізованої бази даних податкової звітності, має безпосередній вплив на права та інтереси позивача, оскільки така невідповідність може мати для позивача негативні наслідки, як то: погіршення його ділової репутації, як належного платника податків, відмова його контрагентів від подальших господарських відносин з позивачем з метою уникнення негативних податкових наслідків для себе від таких операцій, тощо.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що дії податкового органу по зміні задекларованих платником податків показників податкового кредиту та податкових зобов'язань в базі співставлення можуть бути предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства, оскільки відображення таких відомостей з урахуванням того, що такі відомості повинні співпадати з показниками у податковій декларації платника податку, фактично формує податкові зобов'язання на майбутнє, а отже спричиняє реальні зміни майнового стану такого платника, а належним способом захисту прав та інтересів платника податків у випадку незаконності таких дій повинно бути відновлення в цій базі тих показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, які задекларував платник податків.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було безпідставно внесено зміни до електронної бази даних "Автоматизована система співставлення" Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок" щодо задекларованих ТОВ "Ерідан 2 плюс" податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів за вересень - жовтень 2013 року.

Отже, доводи апеляційної скарги відповідача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи вимог п.187.1 ст. 187, , п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України та норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.

З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного Управління Міндоходів у м. Києві залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2014р. по справі № 820/740/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Спаскін О.А.Судді Чалий І.С. Зеленський В.В. Повний текст ухвали виготовлений 31.03.2014 р.