УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2014 року Справа № 173/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Попка Я.С., Хобор Р.Б.,
з участю секретаря судового засідання Саламаха О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року в справі за позовом Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень,
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2013 року Дочірнє підприємство «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень.
Позивач просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 09.09.2013 року № 0000662210 та від 09.09.2013 року № 0000672210, яким перевіркою встановлено порушення Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року, що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 150 625,00 грн. та заниження податку на додану вартість за грудень 2012 року на загальну суму 289 974,35 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області від 09.09.2013 року №0000662210 та від 09.09.2013 року №0000672210.
Постанову суду першої інстанції оскаржила Державна податкова інспекція у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, яка в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Апеляційні вимоги обгрунтовує тим, що податковій звітності підлягає лише та господарська операція, яка фактично відбулась, а не та, зміст якої лише відображений на первинних документах. Апелянт покликається на неправильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення сторін по справі, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
З матеріалів справи видно, що ДПІ у Франківському районі м. Львова у період з 13.08.2013 року по 19.08.2013 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка ДП "Львівський облавтодор" з питань господарських відносин з ТзОВ «Приват-Енерго», за результатами якої складено акт від 27.08.2013 року №152/22-10/31978981.
З акту цієї перевірки №152/22-10/31978981. від 27.08.2013 року видно, що позивачем порушено вимоги: п.14.1.27 п.14.1 ст. 14, п.138.1, п.138.2, п.138.4 ст. 138, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (надалі - ПК України), що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 150625,00 грн., в т.ч. за І кв. 2011р. в сумі 23743,00 грн., ІІ кв. 2011р. в сумі 117841,00 грн., ІІІ кв. 2011р. в сумі 9041.00 грн. за рахунок відображення операцій, які фактично не відбувались.
Та ст. 185, п.187.1 ст.187, п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст. 198 ПК України, що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 289974,35 грн., в т.ч. за березень 2011р. в сумі 18994,32 грн., квітень 2011р. в сумі 43163,81 грн., за травень 2011р. в сумі 20022,75 грн., червень 2011р. в сумі 39283,31 грн., липень 2011р. в сумі 48297,49 грн., серпень 2011р. в сумі 62612,40 грн., вересень 2011р. в сумі 57600,27 грн., за рахунок відображення операцій, які фактично не відбувались.
На підставі акта перевірки від 27.08.2013 року №152/22-10/31978981, ДПІ у Франківському районі м. Львова винесене податкове повідомлення-рішення від 09.09.2013 року №0000662210, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток на загальну суму 225913,50 грн., в т.ч. 150625 грн. основний платіж, 75312,50 грн. - штрафні (фінансові) санкції;
від 09.09.2013 року №0000672210, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість на загальну суму 434961 грн. 53 коп., в т.ч. 289974 грн. 35 коп. - основний платіж, 144987,18 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Судом першої інстанції встановлено, та підтверджується матеріалами справи наступне - між ДП "Львівський облавтодор" в особі філії «Пустомитівська ДРБД-62» та ТОВ «Приват-Енерго» було укладено договір №328/ПГ від 28.07.2010 року на постачання природного газу в обсязі 80 тис. м. куб. Відповідно до п.1.1 договору, Постачальник ТОВ Приват-Енерго» поставляє, а Споживач (позивач) приймає для промислових потреб природний газ на умовах даного Договору. Між сторонами договору було укладено додаткові угоди №01 від 23.02.2011 року та №02 від 31.03.2011 року. Згідно додаткової угоди № 02, ціна 1000 м. куб. природного газу складає 2553,20 грн., ПДВ 20% в сумі 520,85 грн., всього ціна 1000 м. куб. складає 3125,11 грн.
Позивачем надано акт прийому-передачі природного газу від 31.03.2011 року на суму 111726,72 грн., в т.ч. ПДВ - 18621,12 грн. (податкова накладна №35 від 31.03.2011р.), акт прийому-передачі природного газу від 30.04.2011 року на суму 125004,48 грн., в т.ч. ПДВ - 20834,08 грн. (податкова накладна №28 від 30.04.2011р.), акт прийому-передачі природного газу від 31.05.2011р. на суму 247443,24 грн., в т.ч. ПДВ - 41240,54 грн. (податкова накладна №37 від 31.05.2011р.).
Між ДП "Львівський облавтодор" в особі філії «Пустомитівська ДРБД-62» та ТОВ «Приват-Енерго» було укладено договір на виконання послуг №239/ВП від 28.07.2010р., згідно п. 1 якого, Замовник (позивач) доручає Виконавцю ТОВ «Приват-Енерго» виконати послуги з забезпечення безперебійного постачання, починаючи з 01.09.2010р., а Замовник приймає та оплачує їх вартість.
Між ДП "Львівський облавтодор" в особі філії «Стрийська ДЕД» та ТОВ «Приват-Енерго» було укладено договір №362/ПГ від 28.07.2010 року. Відповідно до п.1.1 договору, Постачальник ТОВ Приват-Енерго» поставляє, а Споживач (позивач) приймає для промислових потреб природний газ на умовах даного Договору.
На підставі вказаного договору, протягом червня-вересня 2011 року ТОВ «Приват-Енерго» поставило на користь філії «Стрийська ДЕД» природний газ, що підтверджується актами прийому-передачі природного газу від 30.06.2011р. на суму 147174,02 грн.. в т.ч. ПДВ 24529,00 грн., від 31.07.2011р. на суму 370076,40 грн., в т.ч. ПДВ 61679,40 грн., від 31.08.2011р. на суму 370076,40 грн., в т.ч. ПДВ 61679,40 грн., від 30.09.2011р. на суму 340451,78 грн. в т.ч. ПДВ 56741,96 грн.
Між сторонами було укладено договір на виконання послуг №363/ВП від 01.06.2011 року згідно п. 1 якого, Замовник (позивач) доручає Виконавцю ТОВ «Приват-Енерго» виконати послуги з забезпечення безперебійного постачання, починаючи з 01.06.2011 року, а Замовник приймає та оплачує їх вартість, що підтверджується актом здачі-прийому виконаних послуг від 30.06.2011р. на суму 2636,33 грн., в т.ч. ПДВ 439,39 грн., актом здачі-прийому виконаних послуг від 31.07.2011р. на суму 5598,00 грн., в т.ч. ПДВ 933,00 грн., актом здачі-прийому виконаних послуг від 31.08.2011р. на суму 5598,00 грн., в т.ч. ПДВ 933,00 грн., актом здачі-прийому виконаних послуг від 30.09.2011р. на суму 5149,88 грн., в т.ч. ПДВ 858,31 грн.
Вартість придбаного природного газу відображена в складі витрат в сумі 646631,00 грн., в т.ч. за І кв. 2011р. в сумі 94972,00 грн., ІІ кв. 2011р. в сумі 512350,00 грн. та ІІІ кв. 2011р. в сумі 39309,00 грн.
В акті перевірки зазначено, що вартість придбаного природного газу в сумі 803241,00 грн. відображена в складі незавершеного виробництва, облікується на рах. 23 «Незавершене виробництво» та до складу витрат не віднесена.
Облік спожитого позивачем природного газу здійснювався за допомогою приладів обліку - лічильників, зареєстрованих та опломбованих ПАТ «Львівгаз», що підтверджується паспортами на лічильники, актами повірки лічильників, їх реєстрації та опломбування. Таким чином, фактична кількість спожитого природного газу у відповідному місяці чітко фіксувалась приладами обліку позивача та зазначалась у актах з постачання природного газу, підписаних з ТзОВ «Приват-Енерго», та актах транспортування природного газу, підписаних з РГК «Львівгаз».
Згідно пп. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, проведення повторної перевірки платника податку з тих же самих питань за той же самий період лише у випадку, коли органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Відносно підстав документальної виїзної перевірки позивача за період з 01.01.2010 року по 31.12.2011 року посилання на службове розслідування або кримінальну справу відсутнє та відсутній наказ Державної податкової адміністрації України.
Згідно Додатку 3 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011р № 236, який містить форми Акту про неможливість проведення зустрічної звірки, не передбачено можливості органам ДПІ встановлювати юридичні факти щодо господарської діяльності платника податків та визнавати правочини недійсними (нікчемними).
Акти про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути покладені в основу висновку акту документальної позапланової виїзної перевірки та не можуть свідчити про те, що господарські операції не відбувались.
Відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПК України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до ст. 201 ПК України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну. Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг. Податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку. Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 ст. 201 ПК України).
Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.
Згідно п.198.6 ст.198 ПК України, не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг).У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, встановлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Договори, акти прийому-передачі газу, платіжні документи, податкові накладні свідчить про те, що вказані документи, на підставі яких позивач включив до податкового кредиту відповідні суми ПДВ, відповідають критеріям первинного документу, що не заперечується податковим органом, через що зазначені дії позивача щодо формування податкового кредиту є правомірними.
Згідно пункту 138.2 ст.138 ПК України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Судом першої інстанції встановлено факт здійснення позивачем господарських операцій з ТОВ «Приват-Енерго», а відповідні первинні документи містять всі обов'язкові реквізити та відображають в повній мірі зміст господарських операцій між позивачем та контрагентом та є тими документами, на підставі яких ведеться податковий та бухгалтерський облік згідно з ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні".
Відповідно до ст. 71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд першої інстанції повно встановив фактичні обставини справи, дав належну оцінку доказів та прийшов до обґрунтованого висновку про неправомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідача, тому оскаржена постанова суду скасуванню не підлягає.
Доводи апеляційної скарги, з огляду на викладене не спростовують та підставою для її задоволення бути не можуть.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року в справі № 813/7157/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції .
Головуючий: Р.П. Сеник
Судді : Р.Б. Хобор
Я.С. Попко