Постанова № 38050036, 06.03.2014, Калинівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Калінінський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
06.03.2014
Номер справи
256/9885/13-а
Номер документу
38050036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 256/9885/13-а

2-а/256/40/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2014 року м. Донецьк

Калінінський районний суд міста Донецька Донецької області у складі:

головуючого судді - Ушенка В.Ф.

при секретарі - Малаховій А.В.

за участю

позивачки - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради, третя особа Головне управління Державного казначейства про стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до УПСЗН Калінінської районної в м. Донецьку ради, третя особа Головне управління Державного казначейства, яким просила визнати неправомірними дії відповідача за нарахування та виплаті її допомоги за доглядом за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку з 01 травня 2013 року по 01 грудня 2013 року. Зобов'язати УПСЗН Калінінської районної в м. Донецьку ради здійснити перерахунок та виплату на користь позивача розмір виплаченої допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі, встановленому правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років з 01.05.2013 року по 01.12.2013 року.

Свої вимоги мотивувала тим, що є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку в УПСЗН Калінінської районної в м. Донецьку ради та отримує допомогу за однією дитиною до досягнення нею трирічного віку, як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного страхування у розмірі 217 грн. 54 коп., щомісяця. Вважає, що відповідачем при призначенні їй допомоги порушенні норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витрати, зумовлені народженням та похованням».

У судовому засіданні позивачка адміністративний позов підтримала та надала пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, не повідомив суд про причини неявки, надав суду заперечення, згідно яких адміністративний позов не визнав та просив у його задоволенні відмовити з наступних підстав. На підставі заяви позивачки, їй призначено допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку з 12.12.2012 року по 26.10.2015 року в розмірі 217 грн. 54 коп. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога. Згідно зі статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" передбачено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у таких розмірах: з 1 січня - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн. та з 1 жовтня - 557 грн.

Пунктом 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Крім того, пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

При цьому, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 положення пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) не визнавались.

На даний час діє Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (із змінами та доповненнями), відповідно до якого розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 130 гривень на місяць.

Положення Закону України № 2811-XII та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 не суперечать Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії». Законом України № 2811-XII на органи праці та соціального захисту населення покладений обов'язок щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 5 Закону 2811-XII), джерелом фінансування якої є субвенція державного бюджету місцевим бюджетам (ст. 4. Закону №2811-XII). Тобто управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Доненьку ради є розпорядником бюджетних коштів передбачених на реалізацію бюджетної програми за Законом №2811-XII. Згідно ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 21 Закону №2240-111 визначено, що фінансування страхувальників - роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Таким чином, матеріальне забезпечення за Законом №2240-111 здійснюється за рахунок бюджету фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, розпорядником якого є районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду.

Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі передбаченому в Законі №2240-111 не можливе, оскільки управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради не є органом на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо забезпечення Закону №2240-111 та не є розпорядником коштів бюджету фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за бюджетними програмами спрямованими на забезпечення Закону №2240-111, а призначення допомоги за Законом № 2811-XII у розмірі встановленому Законом №2240-111 призведе до нецільового використання коштів державного бюджету.

Суд дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов є обґрунтований та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, доказом чого є свідоцтва про народження.

На підставі заяви ОСОБА_1 з 12.12.2012 року призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 271 грн. 54 коп. щомісяця.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, на застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється Управлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законами України Про державний бюджет України на 2013 рік не встановлювалось на 2013 рік іншого, ніж визначено законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розміру допомоги, а положення постанови КМУ № 1751 від 27.12.2007 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не можуть.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» № 5515-УІ від 6 грудня 2012 року установлено у 2013 році розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня -1108 гривень, з 1 грудня - 1176 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1січня - 972 гривні, з 1 грудня - 1032 гривні.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одним із завдань Управління праці та соціального захисту населення є виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету.

Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління праці та соціального захисту населення може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет.

Враховуючи те, що позивачка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то вона відповідно має право на отримання державної допомоги передбаченої Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Встановивши державну допомогу по догляду за дитиною до трьох років, держава взяла на себе відповідні зобов'язання щодо виплати даної допомоги.

Тобто, між позивачкою та державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист сімей з дітьми.

Приймаючи до уваги, що спір виник щодо виплати допомоги з 01.05.2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється Управлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 217 грн. 54 коп. на місяць як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування. Тобто відповідач порушив її права на гарантовану державою матеріальну допомогу та належний соціальний захист у разі тимчасової втрати працездатності, який гарантується державним соціальним забезпеченням, що має забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.

Таким чином, судом встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради всупереч Закону, який регулює відповідні правовідносини, був неправомірно здійснений розрахунок сум, які підлягають сплаті ОСОБА_1 на допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги з приводу визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради щодо нарахування та виплати позивачці державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з приводу зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.05.2013 року до 01.12.2013 року, підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.94 КАС України витрати по сплаті судового збору у розмірі 114 грн. 70 коп. підлягають стягненню за рахунок коштів місцевого бюджету Калінінської районної у м. Донецьку на користь ОСОБА_1

Керуючись ст. ст. 6, 7, 9, 10, 11, 17, 69, 70, 71, 94, 105, 122, 158-163, 185, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради, третя особа Головне управління Державного казначейства про стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку з 01.05.2013 року по 01.12.2013 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату, з урахуванням виплачених сум, допомоги по догляджу за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі, встановленому правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менш розміру прожиткового мінімум, встановленого законом для дітей віком до 6 років з 01.05.2013 року по 01.12.2013 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з місцевого бюджету Калінінського району м. Донецька витрати зі сплати судового збору у розмірі 114 грн. 70 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя

06.03.2014