ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 квітня 2014 року 16:45 № 826/1635/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Райсіо Україна»
до
Київської міжрегіональної митниці Міндоходів,
Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві
про
зобов’язання вчити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Райсіо Україна» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів (далі по тексту – відповідач - 1) та Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві (далі по тексту – відповідач - 2) з урахуванням уточнених позовних вимог про:
- визнання протиправною відмову відповідача – 1 здійснити підготовку та направлення до виконання органу Державного казначейства України висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів в сумі 932 946,34грн., з яких: 777 455,35грн. – ввізне мито; 155 490,99грн. – податок на додану вартість, сплачених позивачем;
- зобов'язати Київську міжрегіональну митницю Міндоходів вчинити передбачені Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженим наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 №618, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 за № 1097/14364 та Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 року за №146/24923 дії щодо повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених товариством з обмеженою відповідальністю «Райсіо Україна» та зарахованих до Державного бюджету України митних платежів в сумі 932 946, 34 грн. (дев'ятсот тридцять дві тисячі дев'ятсот сорок шість) грн. 34 коп., з яких: 777 455,35 грн. (сімсот сімдесят сім тисяч чотириста п'ятдесят п'ять) грн. 35 коп. - ввізне мито, 155 490,99 грн. (сто п'ятдесят п'ять тисяч чотириста дев'яносто) грн. 99 коп. - податок на додану вартість, за напрямом перерахування коштів: на депозитний рахунок 3734, відкритий на ім'я Київської міжрегіональної митниці Міндоходів в Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві - для подальших розрахунків як передплата товариства з обмеженою відповідальністю «Райсіо Україна» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 33742663)».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем – 1 неправомірно відмовлено позивачу у здійснені підготовки та направлення до виконання органу Державного казначейства України висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів в сумі 932 946,34грн.
Відповідач -1 проти позову заперечив з тих підстав, що ним правомірно відмовлено позивачу у здійснені підготовки та направлення до виконання органу Державного казначейства України висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів в сумі 932 946,34грн., оскільки повернення вказаних платежів є передчасним, так, як митницею подано касаційну скаргу на судові рішення у справі №826/12452/13-а.
Відповідач - 2 проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях.
В судовому засіданні 12.03.2014р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2013р., яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2013р. по справі №826/12452/13-а за позовом ТОВ «Райсіо Україна» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визнання протиправними дії, позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Київської міжрегіональної митниці Міндоходів здійснити підготовку та направлення до виконання органу Державного казначейства України висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів в сумі 932 946,34 грн. (дев'ятсот тридцять дві тисячі дев'ятсот сорок шість грн. 34 коп.), з яких: 777 455,35 грн. (сімсот сімдесят сім тисяч чотириста п'ятдесят п'ять грн. 35 коп.) - ввізне мито, 155 490,99 грн. (сто п'ятдесят п'ять тисяч чотириста дев'яносто грн. 99 коп.) - податок на додану вартість, сплачених товариством з обмеженою відповідальністю "Райсіо Україна".
В іншій частині позов залишено без задоволення.
25 грудня 2013 року позивач на підставі вказаних вище судових рішень звернувся з заявою №2512/13 до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про повернення митних платежів, надмірно сплачених до бюджету, для подальших розрахунків, як передплата в розмірі 932 946,34 грн. (дев'ятсот тридцять дві тисячі дев'ятсот сорок шість грн. 34 коп.), з яких: 777 455,35 грн. (сімсот сімдесят сім тисяч чотириста п'ятдесят п'ять грн. 35 коп.) - ввізне мито, 155 490,99 грн. (сто п'ятдесят п'ять тисяч чотириста дев'яносто грн. 99 коп.) - податок на додану вартість.
Листом від 08.01.2014р. №82/1/26-70-52-02 відповідач – 1 повідомив про відсутність правових підстав для повернення коштів з Державного бюджету України, оскільки митне оформлення товарів за митними деклараціями, зазначеними позивачем у заяві, здійснено без застосування преференційного режиму.
Додатково повідомлено, що 23.12.2013р. на вказані судові рішення подано касаційну скаргу.
В письмових запереченнях поданих до суду відповідач – 1 зазначив також, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.12.2013р. К/800/66170/13 зупинено виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду по справі №826/12452/13-а до закінчення розгляду справи судом касаційної інстанції.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статей 45 та 78 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень державного та місцевих бюджетів України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (погоджених з відповідними місцевими фінансовими органами у разі повернення коштів з місцевих бюджетів), здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
За приписами ст. 301 Митного кодексу України (далі - МК України) повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Як зазначено в частинах 2 та 6 ст. 301 МК України, у разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Таке повернення сум надміру сплачених сум митних платежів здійснюється за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.
На день виникнення спору процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, визначає Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2007, із змінами та доповненнями (далі - Порядок № 618) та Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 № 226 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.12.2002, із змінами та доповненнями.
Взаємовідносини митних органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, регламентований Порядком взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженим наказом Державної митної служби України, Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147 (далі - Порядок № 611/147).
Відповідно до Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалося оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником та головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
За результатами розгляду такого звернення платника митним органом та за наявності підстав для повернення таких коштів Керівник (заступник керівника) митного органу підписує Висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи згідно додатку № 1 до Порядку № 611/147.
За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Судовими рішеннями (постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2013 по справі № 2а-11026/11/2670, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2013, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2013 по справі № 2а-16680/11/2670) підтверджено протиправність рішення про коригування митної вартості товарів.
Судовими рішеннями (постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2013р. по справі №826/12452/13-а, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2013р.) підтверджено протиправність митного органу щодо відмови позивачу здійснити підготовку та направлення до виконання органу Державного казначейства України висновку про повернення до Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів в розмірі 932 946,34грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Зазначене безспірно свідчить про наявність підстав для підготовки Митним органом Висновку про повернення коштів згідно додатку № 1 до Порядку № 611/147, а тому оскаржувана відмова Київської міжрегіональної митниці Міндоходів від 08.01.2014р. про повернення надмірно сплачених митних платежів є протиправною.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Київську міжрегіональну митницю Міндоходів вчинити передбачені Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженим наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 №618, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 за № 1097/14364 та Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 року за №146/24923 дії щодо повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених товариством з обмеженою відповідальністю «Райсіо Україна» та зарахованих до Державного бюджету України митних платежів в сумі 932 946, 34 грн. (дев'ятсот тридцять дві тисячі дев'ятсот сорок шість) грн. 34 коп., з яких: 777 455,35 грн. (сімсот сімдесят сім тисяч чотириста п'ятдесят п'ять) грн. 35 коп. - ввізне мито, 155 490,99 грн. (сто п'ятдесят п'ять тисяч чотириста дев'яносто) грн. 99 коп. - податок на додану вартість, за напрямом перерахування коштів: на депозитний рахунок 3734, відкритий на ім'я Київської міжрегіональної митниці Міндоходів в Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві - для подальших розрахунків як передплата товариства з обмеженою відповідальністю «Райсіо Україна» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 33742663)», суд зазначає наступне.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність встановленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Отже, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 КАС України.
Відтак, вказана вимога, суперечить повноваженням адміністративного суду.
Крім того, суд зазначає, що питання контролю правильності обчислення декларантом митної вартості, як і визначення методу її обчислення у встановленому законом порядку в разі виникнення обґрунтованого сумніву, відносяться до виключної компетенції митних органів. Суди не вправі підміняти митний орган, стягуючи з Державного бюджету надмірно сплачену з такої вартості суму ПДВ, фактично визначаючи при цьому інший метод обчислення митної вартості.
Дана позиція викладена в постанові Верховного суду України від 17.12.2013р. по справі за позовом ПП «СПС» до Харківської обласної митниці, Головного управління Державного казначейства України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення суми.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Райсіо Україна» задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Київської міжрегіональної митниці Міндоходів у здійснені підготовки та направлення до виконання органу Державного казначейства України висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів в сумі 932 946,34грн., з яких: 777 455,35грн. – ввізне мито; 155 490,99грн. – податок на додану вартість, сплачених Товариством з обмеженою відповідальністю «Райсіо Україна».
В іншій частині позову відмовити.
Судові витрати в сумі 73,08грн. (сімдесят три гривні 08 копійок) присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Райсіо Україна» (код ЄДРПОУ 33742663) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 03.04.2014р.
Суддя В.В. Амельохін