Постанова № 38030512, 07.03.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2014
Номер справи
804/1091/14
Номер документу
38030512
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2014 р. Справа № 804/1091/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЄфанової О.В. при секретаріЛегкій Ю.Г. за участю: позивача Степанова Е.В., Держирука В.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державне підприємство "Дослідне господарство "Руно" Національної академії аграрних наук України до Національної академії аграрних наук України про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Дослідного господарства «Руно» звернулося до суду до Національної академії аграрних наук України про визнання протиправними дій та скасування рішень - постанови Пленуму НААН та наказу НААН, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що дії та рішення відповідача, в частині зміни підпорядкування позивача не відповідає вимогам чинного законодавства України, є прийнятим з порушенням закону, чим порушено права та інтереси позивача.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що передача його в підпорядкування Донецькій державній сільськогосподарській дослідній станції Національної академії аграрних наук України вчинено в порушення вимог Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу», Постанови Кабінету Міністрів України № 1089 від 22.06.1999 року, Статуту Національної академії аграрних наук України, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 315 від 28.12.2012 р., а саме Відповідачу не надано право виводити без погодження з Кабінетом Міністрів України із підпорядкування ввірені йому державою установи, організації, підприємства, об'єкти майнового комплексу та передавати їх в підпорядкування іншим юридичним особам.

У судовому засіданні, представники позивача позов підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, повідомлений належним чином, надав на адресу суду заперечення, посилаючись на п. 1 ч. 1 ст. 6 і ст. 8 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", згідно яких Національна академія аграрних наук України приймає рішення про створення, реорганізацію і ліквідацію підприємств, установ та організацій, заснованих на державній власності. В свою чергу, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.04.2011 р. № 279-р "Про схвалення Концепції реформування і розвитку аграрної освіти та науки" (далі - Концепція) надано повноваження Академії оптимізувати мережу організацій, що перебувають в її віданні. Зокрема, в Концепції зазначаються проблеми агропромислового сектору та причини їх виникнення. Особлива увага приділяється недосконалості наявної мережі наукових установ Національної академії аграрних наук України. На виконання Концепції, для розв'язання проблеми та усуненню перешкод для розвитку агропромислового комплексу України Академію уповноважено здійснити низку заходів, в тому числі оптимізувати структуру мережі НААН шляхом реорганізації, створення та ліквідації установ, організацій та підприємств, що перебувають у віданні НААН.

Таким чином, Кабінет Міністрів України уповноважив Академію здійснити оптимізацію організацій, що перебувають в її віданні.

Керуючись своїм Статутом Президією Академії прийнято рішення про виведення ДП "ДГ "Руно" з безпосереднього підпорядкування Національної академії аграрних наук України та передачі його в підпорядкування Донецькій державній сільськогосподарській дослідній станції Національної академії аграрних наук України (постанова НААН від 06.11.2013 року протокол № 19). На виконання цієї постанови видано наказ НААН від 23.12.2013 р. № 207 "Про перепідпорядкування Державного підприємства "Дослідне господарство "Руно".

Відповідач просив суд відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Щодо підсудності даної справи суд зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справу адміністративної юрисдикції визначено, як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. З КАС України).

Компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» Галузеві академії наук, є державними науковими організаціями України, які здійснюють фундаментальні дослідження, організовують, проводять та координують прикладні дослідження у відповідних галузях науки. У віданні Національної академії наук України та галузевих академій наук перебувають установи, організації, підприємства (далі - організації, що віднесені до відання Національної академії наук України та галузевих академій наук) згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національної академії наук України та галузевих академій наук.

Відповідно до ст.ст. 2, 4 вказаного Закону галузеві академії наук, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу галузевих академій наук, забезпечують реалізацію прав держави як власника цих об'єктів, ефективно їх використовують та розпоряджаються цими об'єктами майнового комплексу у межах, визначених законодавством.

З огляду на викладене, НААН та її Президія є суб'єктами владних повноважень, яким делеговано повноваження щодо загального, наукового, науково-методичного керівництва державним підприємством.

Спірні рішення відповідача є правовими актами індивідуальної дії.

Аналогічна позиція щодо того, що галузева академія наук є суб'єктом владних повноважень у відповідних правовідносинах висловлена в постанові Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.10.2013 р. по справі №826/15377/13-а, ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2013 р. по справі №826/15377/13-а, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25.12.2013 р. по справі №К/800/65180/13.

З матеріалів справи встановлено, що позивач - Державне підприємство «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України», є юридичною особою, засновником (учасником) якого є Національна академії аграрних наук України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1089 від 22.06.1999 року «Про перелік установ, організацій та підприємств, які входять до складу Української академії аграрних наук», (далі - Постанова № 1089) визначено перелік установ, організацій та підприємств, які перебувають у віданні Української академії аграрних наук. Одним з таких підприємств є Державне підприємство «Дослідне господарство «Руно» Інституту тваринництва центральних районів (код ЄДРПОУ 00846286). На підставі розпорядчих документів академії, підприємство перейменовувалось і на даний час іменується Державне підприємство «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України». ДП ДГ «Руно» - Позивач, є правонаступником в частині майна, землі, майнових прав і фінансових та інших зобов'язань ДП «Дослідне господарство «Руно» Інституту тваринництва центральних районів. Вищезазначені обставини підтверджуються Статутом ДП ДГ «Руно».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» (далі - Закон), у віданні Національної академії наук України та галузевих академій наук перебувають установи, організації, підприємства згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України (постанова КМУ від 22.06.1999 р. № 1089).

Відповідно до ст. 2 Закону, майновий комплекс Національної академії аграрних наук України складають усі матеріальні та нематеріальні активи (далі - об'єкти майнового комплексу), що обліковуються на балансах Академії і організацій, віднесених до її відання, та які закріплені державою за Національною академією аграрних наук України в безстрокове користування, або придбані за рахунок бюджетних коштів, а також; коштів від фінансово-господарської діяльності та/або набуті іншим шляхом, не забороненим законом.

В ст. 4 Закону, визначено повноваження галузевих академій наук з управління об'єктами майнового комплексу, а саме Галузеві академії наук:

за погодженням з Кабінетом Міністрів України створюють, реорганізовують, ліквідовують організації, що перебувають у їх віданні, виступають засновниками підприємств із змішаною формою власності, надають дозвіл організаціям, що віднесені до їх відання, на створення підприємств, до статутних фондів яких передаються належні їм майнові права;

приймають на загальних зборах статути галузевих академій наук та вносять до них зміни і доповнення з наступним затвердженням їх Кабінетом Міністрів України;

призначають (обирають) керівників наукових та науково-дослідних установ згідно із законодавством та діючими статутами галузевих академій;

ведуть облік об'єктів майнового комплексу галузевих академій наук, здійснюють контроль за ефективністю використання таких об'єктів;

надають дозвіл на списання майна, яке знаходиться на балансі організацій, що віднесені до відання галузевих академій наук;

надають дозвіл на безоплатну передачу майна, яке перебуває на балансі однієї організації, на баланс іншої організації, які віднесені до відання галузевих академій наук;

вносять пропозиції до Кабінету Міністрів України щодо передачі об'єктів майнового комплексу галузевих академій наук до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, у комунальну власність, а також щодо передачі об'єктів комунальної власності у державну власність з наступним їх віднесенням до майнового комплексу галузевих академій наук;

виступають орендодавцями цілісних майнових комплексів та нерухомого майна, що передано державою у безстрокове користування галузевим академіям наук;

надають дозвіл організаціям, що віднесені до відання галузевих академій наук, на укладення договорів оренди майна, у тому числі нерухомого, що обліковується на балансах їх організацій;

надають дозвіл на продаж майна організацій, що перебувають у віданні галузевих академій наук;

приймають рішення про розміщення організацій, що перебувають у віданні галузевих академій наук, в адміністративних будинках і нежилих приміщеннях організацій, що перебувають у віданні галузевих академій наук, та визначають розмір плати за користування цими будинками і приміщеннями, який не може перевищувати фактичних витрат на їх утримання.

Встановлено, що Постановою Президії НААН України від 06.11.2013 р. (протокол № 19) «Про результати державної атестації наукових установ Національної академії аграрних наук України в 2013 році» внесено зміни у мережу Національної академії аграрних наук України (додаток 2 п.42), а саме постановлено вивести Державне підприємство «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України з безпосереднього підпорядкування Національної академії аграрних наук України і підпорядкувати його Донецькій державній сільськогосподарській дослідній станції НААН.

На виконання постанови Президії НААН України від 06.11.2013 р. (протокол № 19) «Про результати державної атестації наукових установ Національної академії аграрних наук України в 2013 році» винесено наказ № 207 від 23.12.2013 р. «Про перепідпорядкування Державного підприємства «Дослідне господарство «Руно» , яким наказано вивести Державне підприємство «Дослідне господарство «Руно» Національної академії аграрних наук України з безпосереднього підпорядкування Національної академії аграрних наук України і передати його в підпорядкування Донецькій державній сільськогосподарській дослідній станції НААН України..

Відповідач посилається на п. 1 ч. 1 ст. 6 і ст. 8 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", згідно яких Національна академія аграрних наук України приймає рішення про створення, реорганізацію і ліквідацію підприємств, установ та організацій, заснованих на державній власності.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.04.2011 р. № 279-р "Про схвалення Концепції реформування і розвитку аграрної освіти та науки" (далі - Концепція) надано повноваження Академії оптимізувати мережу організацій, що перебувають в її віданні. Зокрема, в Концепції зазначаються проблеми агропромислового сектору та причини їх виникнення. Особлива увага приділяється недосконалості наявної мережі наукових установ Національної академії аграрних наук України. На виконання Концепції, для розв'язання проблеми та усуненню перешкод для розвитку агропромислового комплексу України Академію уповноважено здійснити низку заходів, в тому числі оптимізувати структуру мережі НААН шляхом реорганізації, створення та ліквідації установ, організацій та підприємств, що перебувають у віданні НААН.

Таким чином, Кабінет Міністрів України уповноважив Академію здійснити оптимізацію організацій, що перебувають в її віданні. Внесення змін до постанови КМУ від 22.06.1999 р. № 1089 здійснюється по ходу проведення заходів з оптимізації. Зокрема, останні зміни були внесені в 2012 році. Тому після проведення всіх заходів з оптимізації організацій, що перебувають у віданні НААН, Кабінетом Міністрів України буде затверджена нова мережа установ, організацій та підприємств, що перебувають у віданні НААН.

Відповідно до пп.8 п.59 Статуту Національної академії аграрних наук України визначено, що президія в установленому порядку ухвалює рішення про порушення перед Кабінетом Міністрів України питання про утворення, реорганізацію, ліквідацію наукових та інших установ, підприємств та організацій, що перебувають у віданні Академії, виступає засновником підприємств змішаної форми власності.

Згідно п. 74 Статуту Національної академії аграрних наук України, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 315 від 28.12.2012 р., у віданні Академії перебувають:

1) наукові та інші установи:

національні наукові центри;

інститути;

ботанічні сади;

заповідники;

бібліотеки;

державні сільськогосподарські дослідні станції; галузеві дослідні станції; інші наукові установи;

2) підприємства та організації:

дослідні господарства;експериментальні і дослідні виробництва;

інші підприємства, які забезпечують виконання завдань Академії.

Згідно п. 78 Статуту НААН України, дослідні господарства, інші підприємства та організації Академії є експериментально-виробничою базою для проведення досліджень, випробувань і доопрацювання наукових розробок. Крім того, зазначені підприємства та організації забезпечують сільськогосподарське виробництво елітним та репродуктивним насінням, садивним матеріалом, племінною продукцією тощо.

Таким чином, з огляду на вище викладене, посилання Відповідача на розроблену Кабінетом Міністрів України Концепцію реформування і розвитку аграрної освіти та науки на період до 2015 року, в якості дозволу на проведення реорганізації ДП ДГ «Руно» НААН України, є безпідставним, оскільки, Концепція передбачає оптимізацію лише наукових установ та вищих агарних навчальних закладів Національної академії аграрних наук України, тоді як Позивач є дослідним господарством.

Також суд, беручи до уваги мотивування відповідача щодо прийнятих рішень та дій, вважає, що відповідач здійснив «низку заходів, в тому числі оптимізувати структуру мережі НААН шляхом реорганізації, створення та ліквідації установ, організацій та підприємств, що перебувають у віданні НААН», що відповідає пп..8 п.59 Статуту НААН щодо прав Президії НААН, що в свою чергу передбачає схвалення таких дій та рішень Кабінетом Міністрів України.

Також, Позивач посилається на те, що ДР "ДГ "Руно" передається в підпорядкування юридичній особі, яка не перебуває у віданні НААН. При цьому позивач посилається на Перелік установ, організацій та підприємств, які входять до складу Української академії агарних наук, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1999 р. № 1089

Відповідач в своїх запереченнях зазначає, що у вказаному Переліку (порядковий номер 29) значиться Донецький інститут агропромислового виробництва (ідентифікаційний код 00729333) який був перейменований в Донецьку державну сільськогосподарську дослідну станцію Інституту рослинництва імені В.Я. Юр'єва (ідентифікаційний код 00729333).

Проте суд зауважує на тому, що згідно оскаржуваних рішень передача відповідача в інше підпорядкування здійснюється Донецькій державній сільськогосподарській дослідній станції з підпорядкуванням НААН України.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що чинним законодавством та Статутом відповідача прямо передбачено погодження питань з Кабінетом Міністрів України про утворення, реорганізацію, ліквідацію наукових та інших установ, підприємств та організацій, що перебувають у віданні Академії.

У відповідності до положень ст. 71 КАС позивач має довести суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, обставини дійсного порушення прав, свобод чи інтересів.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, який заперечував проти адміністративного позову, не було виконано обов'язку щодо доведення правомірності прийнятого рішення, як і не надано жодних обґрунтованих доказів в обґрунтування його правомірності.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Національної академії аграрних наук України щодо непогодження реорганізації шляхом зміни підпорядкування Державного підприємства "Дослідне господарство "Руно" Національної академії аграрних наук України.

Визнати протиправним та скасувати постанову Президії Національної академії аграрних наук України від.06.11.2013 р. "Про результати державної атестації наукових установ Національної академії аграрних наук України в 2013 році" в частині виведення Державного підприємства "Дослідне господарство "Руно" Національної академії аграрних наук України з підпорядкування Національної академії аграрних наук України і передачі його в підпорядкування Донецькій державній сільскогосподарській дослідній станції Національної академії аграрних наук України.

Визнати протиправним та скасувати наказ Національної академії аграрних наук України від 23.12.2013 року №207 "Про перепідпорядкування Державного підприємства "Дослідне господарство "Руно".

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати в розмірі 73,08 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 12 березня 2014 року

Суддя О.В. Єфанова