Постанова № 38026766, 26.03.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
821/583/14
Номер документу
38026766
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2014 р. 16 год.00 хв.м. ХерсонСправа № 821/583/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Дудар Е.І.,

за участю: представників позивача - Власенка В.В., Кузьоми В.В.,

представника відповідача - Рефлер Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Продексім" до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення від 12.02.2014 р. № 3,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Продексім" (далі - позивач, ТОВ "ТД "Продексім", Товариство) звернулося до суду із позовом до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області (далі - відповідач, Інспекція), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Інспекції від 12.02.2014 р. № 3 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 595000,00 грн.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Суду пояснили, що при проведенні відповідачем планової перевірки на предмет дотримання Товариством законодавства в частині якості та безпечності сільськогосподарської продукції, Інспекцією допущено ряд порушень вимог чинного законодавства щодо порядку проведення перевірки та порядку застосування штрафних санкцій за порушення Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні". Зокрема, форма акта перевірки не відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.08.2013 р. № 503. Також перевірка проводилась з питань, які не передбачені вказаним наказом, оскільки перевірка якості та безпечності зерна може проводиться тільки щодо осіб, які є власниками складів та надають послуги зі зберігання зерна.

Крім того, представник позивача зауважив, що сума штрафних санкцій відповідачем обрахована, виходячи з кількості автомобілів, що здійснювали перевезення зерна територією України, проте жодних доказів про перевезення Товариством зерна 350 одиницями автотранспорту, а також того, що це був транспорт позивача відповідачем не надано. Статтею 82 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" встановлено відповідальність за переміщення зерна територією України без сертифіката якості, у вигляді штрафу у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів громадян, тобто від 1700,00 грн. до 3400,00 грн. Натомість відповідач, порушуючи вимоги вказаної статті, накладає штрафні санкції у розмірі 595000,00 грн., не обґрунтувавши застосування вказаної суми санкцій жодним нормативним актом. Посилаючись на зазначене, позивач вважає спірне рішення протиправним та просить його скасувати.

У судовому засіданні представник відповідача, заперечуючи проти позову, зазначив, що уніфікована форма акту перевірки складається у випадку перевірки суб'єкта господарювання з питань дотримання вимог технічного регламенту зернового складу у процесі зберігання зерна. У випадку проведення перевірки з інших питань, зокрема щодо дотримання законодавства в частині якості та безпечності сільськогосподарської продукції, форма акта не встановлена, тобто акт складається у довільній формі.

Щодо розрахунку суми штрафних санкцій, представник відповідача відмітив, що до висновків про порушення позивачем статті 21 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" відповідач дійшов, отримавши від головного спеціаліста відділу контролю якості сільськогосподарської продукції Маркелової Т.А. інформацію про здійснення ТОВ "ТД "Продексім" перевезень зерна 350 од. транспорту. Під час проведення перевірки позивач відмовився надати первинну документацію, зокрема, товарно-транспортні накладні. Відповідачем встановлено, що перевезення зерна та продуктів його переробки здійснювалось Товариством без наявності сертифікатів якості. Оскільки сертифікат якості видається на кожну партію зерна, завантажену у транспортний засіб, а перевіркою встановлено, що перевезення зерна здійснено за допомогою 350 автомобілів, то розрахунок штрафної санкції проведено відповідачем наступним чином: 350 авт. х 1700 грн. = 595000,00 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Продексім" (ідентифікаційний код - 33172676) здійснює господарську діяльність з вирощування зерна та переробки сільськогосподарської продукції, у тому числі зернових та технічних культур; заготівля, переробка, реалізація зерна та зернопродуктів, тощо.

На підставі наказу Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області від 16.01.2014 р. № 7 та направлення на проведення перевірки № 16 головними спеціалістами відділу контролю якості сільськогосподарської продукції та декларування Інспекції проведено планову перевірку ТОВ "Торговий дім "Продексім" з питань дотримання суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства в частині якості та безпечності сільськогосподарської продукції, за результатами якої складено акт від 07.02.2014 р. № 02.03-10/7.

Перевіркою встановлено, що вирощене ТОВ "Торговий дім "Продексім" зерно зберігається на зерносховищах, а саме: пшениця - на підприємстві "Агротранзитінвест" м. Херсон, ячмінь та ріпак - на зерносховищах ТОВ "Тоговий дім "Горностаївський райагрохім", смт. Горностаївка, кукурудза - на Голопристанському елеваторі та Тягинському ХПП, соняшник - на Новотроїцькому елеваторі, соя - на Братолюбівському та Голопристанському елеваторах. Перевіркою встановлено порушення статті 21 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні", а саме - до перевірки не надано товарно-транспортних накладних та сертифікатів якості зерна, які необхідно отримувати при переміщенні зерна територією України. Також під час проведення перевірки не надано декларацію, яка б підтверджувала реєстрацію вирощеної Товариством сої.

12.02.2014 р. керівником Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області прийнято рішення № 3 про застосування до ТОВ "Торговий дім "Продексім" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 595000,00 грн.

Надаючи оцінку правомірності прийняття Інспекцією спірного рішення, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Державну політику щодо розвитку ринку зерна як пріоритетного сектора економіки агропромислового комплексу України визначено Законом України "Про зерно та ринок зерна в Україні" від 04.07.2002 р. № 37-ІV (далі - Закон № 37-ІV). Цей Закон спрямований на створення правових, економічних та організаційних умов конкурентоспроможного виробництва і формування ринку зерна для забезпечення внутрішніх потреб держави у продовольчому, насіннєвому та фуражному зерні, нарощування його експортного потенціалу.

Відповідно статті 21 Закону № 37-ІV якість зерна та продуктів його переробки, що виробляються в Україні або ввозяться на митну територію України, має відповідати державним стандартам та іншим нормативним документам. Якість експортного зерна та продуктів його переробки може відповідати вимогам, що зафіксовані сторонами в експортному контракті.

Експортно-імпортні операції із зерном та продуктами його переробки, а також переміщення зерна та продуктів його переробки територією України (за винятком зерна та продуктів його переробки, що переміщуються територією України в режимі прохідного митного транзиту без перевантаження, та зерна, яке використовується для насіннєвих цілей) проводяться за наявності сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, в якому зазначаються якість зерна та продуктів його переробки, показники їх безпечності, наявність або відсутність генетично модифікованих організмів. Сертифікат якості зерна та продуктів його переробки видається на платній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у порядку, який встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Державний контроль за якістю зерна та продуктів його переробки покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (ст. 22 Закону № 37-ІV).

Положенням про Державну інспекцію сільського господарства в Херсонській області, затвердженого наказом від 28.02.2012 р. № 119, зокрема, пунктом 4.1 розділу 4, передбачено, що Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль в частині якості та безпечності сільськогосподарської продукції, тобто за якістю зерна та продуктів його переробки, як це встановлено ст. 22 Закону № 37-ІV.

Перелік питань для здійснення Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства та уніфіковану форму акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства, що затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.08.2013 р. № 503 не передбачає державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог з питань дотримання законодавства в частині якості та безпечності сільськогосподарської продукції, а тому при проведенні перевірки відповідачем обгрунтовано не складено акт за формою, яка затверджена вказаним наказом.

Відповідно до статей 21 та 22 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2009 р. № 848 затверджено Порядок видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки (далі - Порядок № 848).

Пунктом 1 Порядку № 848 визначено, що цей Порядок визначає процедуру обов'язкової видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, крім хлібобулочних і макаронних виробів, при здійсненні експортно-імпортних операцій, включаючи транзит територією України при перевантаженні через зерноперевантажувальні місткості, переміщенні територією України зерна та продуктів його переробки, що придбані за рахунок коштів державного та місцевого бюджету, а також за вимогою однієї з сторін договору (контракту) у випадках, коли його видача не є обов'язковою, і обігу бланків сертифікатів якості зерна та продуктів його переробки.

Партія зерна та продуктів його переробки - оформлена одним сертифікатом якості кількість однорідного за якістю зерна та продуктів його переробки, що транспортуються в окремому транспортному засобі (залізничному вагоні, морському або річковому судні, критому та опломбованому автомобілі, причепі та інших засобах), а також контейнері.

Сертифікат якості- документ, виданий територіальним органом Держсільгоспінспекції на партію зерна та продуктів його переробки, що завантажені у транспортний засіб, який засвідчує відповідність їх показників якості і безпеки вимогам державних стандартів та інших нормативних документів або експортного контракту і включає інформацію про наявність або відсутність генетично модифікованих організмів (п. 2 Порядку № 848).

Із аналізу положень наведених вище нормативно-правових актів слідує, що переміщення зерна та продуктів його переробки територією України проводиться за наявності сертифіката якості зерна та продуктів його переробки. У свою чергу, сертифікат видається в обов'язковому порядку у разі: здійснення експортно-імпортних операцій, включаючи транзит територією України при перевантаженні через зерноперевантажувальні місткості; переміщення територією України зерна та продуктів його переробки, що придбані за рахунок коштів державного та місцевого бюджету. Сертифікат якості також видається за вимогою однієї з сторін договору у випадках, коли його видача не є обов'язковою.

Отже, сертифікат якості зерна є обов'язковим у випадках переміщення партії зерна територією України, що придбані за рахунок коштів державного та місцевого бюджету. Партією зерна є оформлена одним сертифікатом якості кількість однорідного за якістю зерна, що транспортується, зокрема, в опломбованому автомобілі.

Зі змісту акту перевірки від 07.02.2013 р. № 02.03-10/7 слідує, що Інспекцією при проведенні перевірки позивача не досліджувалась первинна документація (товарно-транспортних накладних), оскільки Товариством її не надано.

Судом встановлено, що інформацію про кількість автомобілів - 350 одиниць, які, як стверджує відповідач, здійснювали перевезення зерна територією України, внесено до акту перевірки від 07.02.2013 р. № 02.03-10/7 зі слів головного спеціаліста відділу контролю якості сільськогосподарської продукції Маркелової Т.А. Дані твердження відповідача не підтверджені належними доказами. Відповідачем також не надано суду доказів підтвердження факту перевезення позивачем зерна в опломбованих автомобілях, що належать позивачу у період, що підлягав перевірці.

Частиною 2 статті 82 Закону № 37-ІV передбачено, що проведення суб'єктами ринку зерна експортно-імпортних операцій із зерном та продуктами його переробки, а також переміщення зерна та продуктів його переробки територією України (за винятком зерна та продуктів його переробки, що переміщуються територією України в режимі прохідного митного транзиту без перевантаження, та зерна, яке використовується для насіннєвих цілей) без відповідних сертифікатів якості, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Штрафні санкції накладаються в установленому законом порядку державними інспекторами сільського господарства (ч. 4 ст. 82 Закону № 37-ІV).

Судом встановлено, що ні на час прийняття відповідачем рішення від 12.02.2014 р. № 3 про застосування штрафних санкцій, ні на час розгляду даного спору законодавчо не врегульовано порядок накладення штрафних санкцій за порушення Закону № 37-ІV.

Вирішуючи даний спір, суд, керуючись частиною третьою статті 2 КАСУ, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Беручи до уваги ті обставини, що відповідач не довів факту здійснення позивачем перевезення зерна територією України з порушенням вимог законодавства України, що регулює дані правовідносини, та враховуючи відсутність нормативно-правового акту, яким визначено порядок накладення штрафних санкцій за порушення Закону № 37-ІV, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача законних підстав для прийняття рішення про застосування до ТОВ "ТД "Продексім" штрафних санкцій у розмірі 595000,00 грн.

За таких обставин, суд вважає неправомірним застосування до ТОВ "ТД "Продексім" штрафних санкцій, а тому задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Продексім" до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення від 12.02.2014 р. № 3 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області від 12 лютого 2014 року № 3 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 31 березня 2014 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 5.1.2