Постанова № 38018135, 01.04.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2014
Номер справи
820/4499/14
Номер документу
38018135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

,Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2014 р. № 820/4499/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

при секретарі судового засідання - Пшеничному В.О.,

за участю представника позивача - Коноплі С.А.,

представника відповідача - Лисенко Ю.Ю. за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до "Есхарівського житлово-комунального експлуатаційного управління - 2011" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,

В С Т А Н О В И В :

Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд надати дозвіл на погашення податкового боргу "Есхарівського житлово-комунального експлуатаційного управління - 2011" у розмірі 531663,05 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач перебуває на обліку в органах Міндоходів як платник податків та платежів до бюджету. Всупереч вимог чинного законодавства відповідач не виконує свої податкові зобов'язання, внаслідок чого за ним обліковується податковий борг в розмірі 531663,05 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в поновму обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову не заперечувала, адміністративний позов визнала в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

"Есхарівське житлово-комунальне експлуатаційне управління - 2011" (далі ЕЖКЕУ - 2011) зареєстровано як юридична особа 24.05.2011 року, знаходиться на обліку в Чугуївській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області як платник податків (а.с. 9, 10, 67).

Судом встановлено, що фахівцями Чугуївської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області проведено камеральну перевірку даних ЕЖКЕУ - 2011, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість.

Результати перевірки оформлені актом № 126/20-29-15-01/37525407 від 02.09.2013 року, яким зафіксовані порушення вимог пункту 57.1 статті 57 та пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України (а.с. 50, 51).

На підставі акту перевірки № 126/20-29-15-01/37525407 від 02.09.2013 року органом Міндоходів винесено податкове повідомлення-рішення № 0000151501 від 12.09.2013 року, яким зобов'язано відповідача сплатити штраф за платежем податок на додану вартість у сумі 73023,80 грн. (а.с. 49). Вказане податкове повідомлення-рішення 12.09.2013 року отримано уповноваженою особою ЕЖКЕУ - 2011, що підтверджується корінцем податкового повідомлення-рішення № 0000151501 від 12.09.2013 року (а.с. 48).

Також, фахівцями Чугуївської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області проведено камеральну перевірку ЕЖКЕУ - 2011 за звітний податковий період 30.12.2012 року - 22.07.2013 року.

Результати перевірки оформлені актом № 224/20-29-15-02/37525407 від 09.10.2013 року, яким зафіксовані порушення вимог пункту 263.12 статті 263, 328.4 статті 328 Податкового кодексу України (а.с. 17-19).

На підставі акту перевірки № 224/20-29-15-02/37525407 від 09.10.2013 року органом Міндоходів винесені податкові повідомлення-рішення від 15.10.2013 року № 0000881505, яким зобов'язано відповідача сплатити штраф за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 682,20 грн., № 0000871505, яким зобов'язано відповідача сплатити штраф за платежем надходження збору за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у сумі 220,84 грн. Вказані податкові повідомлення-рішення 15.10.2013 року отримані уповноваженою особою ЕЖКЕУ - 2011, що підтверджується корінцями податкових повідомлень-рішень (а.с. 15, 16).

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем до Чугуївської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області подано податкову звітність, якою самостійно визначено суму грошового зобов'язання в розмірі 451272,79 грн., з яких фактично сплачено 8030,13 грн., а саме:

- земельний податок - 3071,24 грн., з яких фактично сплачено 191,44 грн. (а.с. 11, 12);

- плата за користування надрами - 29639,46 грн., з яких фактично сплачено 557,82 грн. (а.с. 13, 14, 20-23);

- надходження збору за спеціальне використання води - 15858,56 грн., з яких фактично сплачено 208,87 грн. (а.с. 24-35);

- податок на додану вартість - 394497 грн., з яких фактично сплачено 7072 грн. (а.с. 36-47, 52-61);

- надходження від розміщення відходів - 6735,96 грн. (а.с. 62, 63);

- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 1470,57 грн. (а.с. 64, 65).

Також, у зв'язку із несвоєчасною сплатою позивачем суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість, ЕЖКЕУ - 2011 нарахована пеня в розмірі 14493,55 грн.

Таким чином, загальний податковий борг ЕЖКЕУ - 2011 становить 531663,05 грн., що також підтверджується розрахунком позовних вимог по ЕЖКЕУ - 2011 (а.с. 8).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктами 49.1. та 49.2 ст. 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.

Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, визначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до пункту 58.2 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Зазначені вище податкові повідомлення-рішення вручені уповноваженій особі відповідача, про що свідчать додані до матеріалів справи корінці податкових повідомлень-рішень.

Згідно пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Матеріалами справи підтверджено факт направлення відповідачеві податкової вимоги № 74 від 31.08.2012 року, яка отримана уповноваженою особою ЕЖКЕУ - 2011 (а.с. 76).

Відповідно до пункту 88.1 статті 88 Податкового кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Під час судового розгляду встановлено, що рішенням Есхарівської селищної ради ХLІ сесії VI скликання від 14.03.2013 року "Про розгляд подання Чугуївської ОДПІ Харківської області ДПС" вирішено добровільно виділити ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу комунального підприємства ЕЖКЕУ - 2011, а саме:

- житловий двоповерховий будинок, за адресою: смт. Есхар, вул. 152 Стрілецької дивізії, буд. 55;

- автомобіль ЗИЛ-130 - автопідйомник-С, 1992 року випуску, реєстраційний № АХ0656ВЕ (а.с. 72).

Рішенням Есхарівської селищної ради ХLІХ сесії VI скликання від 15.10.2013 року "Про внесення змін до рішення ХLІ сесії VI скликання Есхарівської селищної ради від 14.03.2013 року про розгляд подання Чугуївської ОДПІ Харківської області ДПС" вирішено передати вищезазначене ліквідне майно комунальному підприємству ЕЖКЕУ - 2011 в оперативне управління та балансоутримання (а.с. 73).

Рішенням Есхарівської селищної ради ХLІХ сесії VI скликання від 15.10.2013 року "Про розгляд подання Чугуївської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області" вирішено затвердити план заходів погашення податкового боргу (а.с. 74, 75).

10 лютого 2014 року Чугуївською ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області прийнято рішення № 6 про опис майна ЕЖКЕУ - 2011 у податкову заставу та складено акт № 6 опису активів самостійно виділених платником податків, які отримані уповноваженою особою відповідача (а.с. 68, 69).

Згідно підпункту 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до пункту 89.5 статті 89 Податкового кодексу України, у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

За змістом пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Приписами пункту 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, встановлено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Крім того, відповідно до пункту 95.6 статті 95 Податкового кодексу України, у разі якщо сума коштів, отримана у результаті продажу майна платника податків, перевищує суму його грошового зобов'язання та податкового боргу, різниця перераховується на рахунки такого платника податків або його правонаступників.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Чугуївської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 14, 160-163, 164, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Надати Чугуївській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Щорса, 1-А, ідентифікаційний код юридичної особи 38630488) дозвіл на погашення податкового боргу "Есхарівського житлово-комунального експлуатаційного управління - 2011" (63524, Харківська область, Чугуївський район, смт. Есхар, вул. Леніна, 17, ідентифікаційний код юридичної особи 37525407) у розмірі 531663 (п'ятсот тридцять одна тисяча шістсот шістдесят три) грн. 05 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 03.04.2014 року.

Суддя А.С. Мороко