УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2014 р.Справа № 2011/2а-12717/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючого судді Старостіна В.В.
суддів: Мінаєвої О.М.
Шевцової Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.10.2011р. по справі № 2011/2а-12717/11
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації , Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації , Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 (далі - позивач), звернулася до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради (далі - відповідач), в якому просила суд:
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради суму заборгованості в сумі 3500,00 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона, як вдова інваліда Великої Вітчизняної війни має право на отримання разової щорічної грошової допомоги до п'ятого травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Однак, зазначена допомога в 2011 році їй була виплачена не в повному розмірі. В Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" зазначено, що порядок та нарахування таких виплат здійснюються відповідною постановою Кабінету міністрів України. Тому, просить суд, її позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.10.2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради здійснити ОСОБА_2 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та провести відповідні нарахування і виплати на її користь недоплачену їй, як вдові інваліда Великої Вітчизняної війни, щорічну разову грошову допомогу за 2011 рік.
Зобов'язано Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації здійснити ОСОБА_2 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та провести відповідні нарахування і виплати на її користь недоплачену, як вдові інваліда Великої Вітчизняної війни, щорічну разову грошову допомогу за 2011 рік.
В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Виходячи з приписів ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Рождественське, Лозівського району, Харківської області (а.с. 3), являється особою, яка має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 15.07.1996 року (а. с. 5).
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх обгрунтованості.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно п. 2 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" чинність зазначеного закону поширюється на дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, а також дружин (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у п. 2 ст. 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружилися вдруге, та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Між тим, у 2011 року допомога до 5 травня була нарахована та виплачена позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 04.04.2011 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апеляційних скарг щодо правомірності нарахування та виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня, в розмірах встановлених Постановою Кабінету Міністрів України.
Вихідним критерієм розрахунку допомоги виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Зазначені виплати щорічної грошової допомоги на оздоровлення здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином, право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на момент здійснення цих виплат.
Таким чином, враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік у розмірі передбаченому ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 18.10.2011 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Крім того колегія суддів зазначає, що до Харківського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою звернулося Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради.
Згідно ч.6 ст. 187 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Згідно ст. 5 Закону України "Про судовий збір" Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від сплати судового збору не звільняються.
Згідно ст. 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів справи, апеляційна скарга подана Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради до Харківського апеляційного адміністративного суду не відповідає вимогам ч.6 ст.187 КАС України, а саме не сплачено судовий збір.
За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне стягнути судовий збір з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради на користь Харківського апеляційного адміністративного суду в сумі 34,56 грн. на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.10.2011р. по справі № 2011/2а-12717/11 залишити без змін.
Стягнути судовий збір з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради на користь Харківського апеляційного адміністративного суду в сумі 34,56 грн. на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Шевцова Н.В.