ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2014 року справа № 823/3727/13-а
м. Черкаси
15 год. 13 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
при секретарі - Дуженко С.А., Шепель А.М.,
за участю представників позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Агрохім 2001» Якшина С.О., Попова А.В. - за довіреністю від 02.12.2013р.,
представника відповідача державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області Бакалини В.В. - за довіреністю № 14409/23-01-10 від 23.10.2013р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агрохім 2001» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Агрохім 2001», в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області № 0005232301 від 09.11.2012р., яким товариству з обмеженою відповідальністю «Агрохім 2001» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 292 402 грн., в тому числі: 291 805 грн. за основним платежем та 597 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, а також податкове повідомлення-рішення № 0005222301 від 09.11.2012р., яким товариству з обмеженою відповідальністю «Агрохім 2001» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 317 425 грн., в тому числі: 253 940 грн. за основним платежем та 63 485 за штрафними (фінансовими) санкціями.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, обґрунтовуючи їх тим, що згідно вимог Податкового кодексу України нарахування податкового кредиту здійснюється лише на підставі податкової накладної, яка сама по собі є єдиною і достатньою підставою для нарахування податкового кредиту за умови її відповідності вимогам законодавства та виписки особою, що має на це право. Ні інформація досудового слідства, ні акти перевірок інших платників податків, ні відомості баз даних податкових органів в розумінні чинного законодавства не є первинними документами чи документами бухгалтерського або податкового обліку, які могли б підтвердити факт безтоварності операцій. Позивач, в свою чергу, не може нести відповідальність ні за несплату контрагентами податків, ні за можливу недостовірність наведених у ЄДРПОУ відомостей про них.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що за відсутності факту придбання товарів чи послуг або в разі якщо придбані товари чи послуги не призначені для використання у господарській діяльності платника податку відповідні суми не можуть включатися до складу витрат для цілей оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або сплати грошових коштів.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що фактичною підставою для визначення позивачу суми грошового зобов'язання згідно спірних податкових повідомлень-рішень № 0005232301 від 09.11.2012р. та № 0005222301 від 09.11.2012р., слугував висновок контролюючого органу, викладений в акті № 282/22-14/35274677 від 29.10.2012р. за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Агрохім 2001» щодо господарських відносин з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за період з 01.01.2011р. по 30.06.2012р., про порушення позивачем статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пп.14.1.36 п. 14.1 статті 14, пп. 138.1.1 п. 138.1 статті 138 та пп. 139.1.9 п. 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток за період з 01.07.2011р. по 31.12.2011р. та за період з 01.03.2012р. по 31.03.2012р. всього у сумі 291 805 грн., у тому числі за ІІІ квартал 2011 року у сумі 145 667 грн., за IV квартал 2011 року у сумі 143 749 грн., за І квартал 2012 року у сумі 2 389 грн.; п. 198.3, п. 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету за період з 01.07.2011р. по 31.12.2011р. та з 01.03.2012р. по 31.03.2012р. у сумі 253 940 грн., у тому числі за липень 2011 року у сумі 50 000 грн. за серпень 2011 року у сумі 46 666 грн., за вересень 2011 року у сумі 30 000 грн., за жовтень 2011 року у сумі 46 666 грн., за листопад 2011 року у сумі 68 333 грн., за грудень 2011 року у сумі 10 000 грн., за березень 2012 року у сумі 2 275 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки державною податковою інспекцією у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області прийнято податкові повідомлення-рішення № 0005232301 від 09.12.2012р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмірі 291 805 грн. за основним платежем та 597 грн. за штрафними санкціями, та № 0005222301 від 09.11.2012р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 253 940 грн. за основним платежем та 63 485 грн. за штрафними санкціями.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що згідно п. 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Водночас статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999р. визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999р. господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Господарською діяльністю, в свою чергу, є діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (п.п. 14.1.36 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України.
Так, згідно з пунктом 138.2 статті 138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
При цьому відповідно до підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Водночас відповідно до п. 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту згідно з пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань (стаття 201 Податкового кодексу України).
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 Податкового кодексу України) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 статті 201 Податкового кодексу України (п. 198.6 статті 198 Податкового кодексу України).
Таким чином, наявність податкової накладної є обов'язковою, але не вичерпною умовою формування податкового кредиту, оскільки відповідні наслідки у податковому обліку платника податків створюють вчинювані платником податку господарські операції. Тобто необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності.
Отже, витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.
Водночас за відсутності факту придбання товарів чи послуг або в разі якщо придбані товари чи послуги не призначені для використання у господарській діяльності платника податку відповідні суми не можуть включатися до складу витрат для цілей оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або сплати грошових коштів.
Судом встановлено, що грошові зобов'язання з податку на додану вартість та з податку на прибуток в загальному розмірі 609 827 грн., нараховані товариству з обмеженою відповідальністю «Агрохім 2001» згідно оскаржуваних в судовому порядку податкових повідомлень-рішень, є наслідком відображення в податковому обліку результатів господарських відносин позивача з контрагентом - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 19.11.2004р.). Означені господарські відносини підтверджуються наступними наявними в матеріалах справи первинними документами:
договір транспортного експедирування та надання транспортних послуг № 41 від 01.07.2011р.;
акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000024 на загальну суму з ПДВ 100 000 грн. 85 коп., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000029 на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000031 на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000054 на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000055 на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000056 на загальну суму з ПДВ 80 000 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000063 на загальну суму з ПДВ 50 000 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000073 на загальну суму з ПДВ 50 000 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000075 на загальну суму з ПДВ 80 000 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000108 на загальну суму з ПДВ 67 890 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000109 на загальну суму з ПДВ 76 106 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000110 на загальну суму з ПДВ 37 345 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000111 на загальну суму з ПДВ 36 363 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000002 на загальну суму з ПДВ 58 430 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000045 на загальну суму з ПДВ 70 770 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000059 на загальну суму з ПДВ 123 060 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000073 на загальну суму з ПДВ 157 740 грн., акт здачі-прийняття робіт № ОУ-0000107 на загальну суму з ПДВ 60 000 грн.;
товарно-транспортні накладні № 0000000001 від 01.07.2011р., № 0000000002 від 07.07.2011р., № 0000000003 від 07.07.2011р., № 0000000004 від 07.07.2011р., № 0000000005 від 07.07.2011р., № 0000000006 від 07.07.2011р., № 0000000007 від 07.07.2011р., № 0000000008 від 07.07.2011р., № 0000000009 від 08.07.2011р., № 0000000010 від 08.07.2011р., № 0000000011 від 07.07.2011р., № 0000000012 від 11.07.2011р., № 0000000013 від 11.07.2011р., № 0000000014 від 11.07.2011р., № 0000000015 від 12.07.2011р., № 0000000016 від 12.07.2011р., № 0000000017 від 12.07.2011р., № 0000000022 від 13.07.2011р., № 0000000023 від 13.07.2011р., № 0000000029 від 19.07.2011р., № 0000000030 від 19.07.2011р., № 0000000031 від 19.07.2011р., № 0000000039 від 25.07.2011р., № 0000000040 від 25.07.2011р., № 0000000041 від 29.07.2011р., № 0000000042 від 01.08.2011р., № 0000000043 від 01.08.2011р., № 0000000044 від 02.08.2011р., № 0000000045 від 02.08.2011р., № 0000000046 від 03.08.2011р., № 0000000047 від 03.08.2011р., № 0000000049 від 04.08.2011р., № 0000000050 від 04.08.2011р., № 0000000051 від 05.08.2011р., № 0000000052 від 05.08.2011р., № 0000000054 від 08.08.2011р., № 0000000055 від 08.08.2011р., № 0000000056 від 08.08.2011р., № 0000000057 від 10.08.2011р., № 0000000058 від 10.08.2011р., № 0000000059 від 11.08.2011р., № 0000000060 від 12.08.2011р., № 0000000063 від 15.08.2011р., № 0000000065 від 16.08.2011р., № 0000000067 від 17.08.2011р., № 0000000068 від 17.08.2011р., № 0000000070 від 18.08.2011р., № 0000000071 від 18.08.2011р., № 0000000075 від 26.08.2011р., № 0000000076 від 26.08.2011р., № 0000000077 від 26.08.2011р., № 0000000078 від 29.08.2011р., № 0000000081 від 30.08.2011р., № 0000000082 від 31.08.2011р., № 0000000083 від 31.08.2011р., № 0000000084 від 31.08.2011р., № 0000000087 від 01.09.2011р., № 0000000088 від 02.09.2011р., № 0000000091 від 06.09.2011р., № 0000000093 від 07.09.2011р., № 0000000102 від 15.09.2011р., № 0000000103 від 15.09.2011р., № 0000000104 від 16.09.2011р., № 0000000105 від 19.09.2011р., № 0000000109 від 01.10.2011р., № 0000000112 від 03.10.2011р., № 0000000113 від 03.10.2011р., № 0000000117 від 05.10.2011р., № 0000000120 від 06.10.2011р., № 0000000120-1 від 06.10.2011р., № 0000000125 від 11.10.2011р., № 0000000126 від 11.10.2011р., № 0000000127 від 11.10.2011р., № 0000000129 від 13.10.2011р., № 0000000132 від 17.10.2011р., № 0000000133 від 18.10.2011р., № 0000000134 від 18.10.2011р., № 0000000135 від 18.10.2011р., № 0000000136 від 18.10.2011р., № 0000000137 від 19.10.2011р., № 0000000138 від 20.10.2011р., № 0000000139 від 20.10.2011р., № 0000000141 від 21.10.2011р., № 0000000142 від 21.10.2011р., № 0000000143 від 21.10.2011р., № 0000000144 від 21.10.2011р., № 0000000145 від 24.10.2011р., № 0000000146 від 24.10.2011р., № 0000000147 від 24.10.2011р., № 0000000149 від 27.10.2011р., № 0000000150 від 27.10.2011р., № 0000000151 від 28.10.2011р., № 0000000153 від 02.11.2011р., № 0000000154 від 03.11.2011р., № 0000000157 від 04.11.2011р., № 0000000159 від 04.11.2011р., № 0000000160 від 07.11.2011р., № 0000000161 від 07.11.2011р., № 0000000163 від 09.11.2011р., № 0000000164 від 09.11.2011р., № 0000000166 від 09.11.2011р., № 0000000167 від 10.11.2011р., № 0000000170 від 11.11.2011р., № 0000000171 від 11.11.2011р., № 0000000172 від 11.11.2011р., № 0000000173 від 11.11.2011р., № 0000000174 від 11.11.2011р., № 0000000179 від 14.11.2011р., № 0000000180 від 14.11.2011р., № 0000000181 від 15.11.2011р., № 0000000183 від 15.11.2011р., № 0000000186 від 17.11.2011р., № 0000000187 від 18.11.2011р., № 0000000188 від 21.11.2011р., № 0000000189 від 21.11.2011р., № 0000000190 від 21.11.2011р., № 0000000192 від 22.11.2011р., № 0000000193 від 22.11.2011р., № 0000000194 від 22.11.2011р., № 0000000195 від 23.11.2011р., № 0000000197 від 23.11.2011р., № 0000000201 від 24.11.2011р., № 0000000205 від 24.11.2011р., № 0000000206 від 25.11.2011р., № 0000000207 від 25.11.2011р., № 0000000208 від 25.11.2011р., № 0000000210 від 26.11.2011р., № 001 від 28.11.2011р., № 0000000001 від 28.11.2011р., № 0000000216 від 29.11.2011р., № 0000000218 від 29.11.2011р., № 0000000219 від 29.11.2011р., № 0000000002 від 29.11.2011р., № 0000000221 від 29.11.2011р., № 0000000222 від 29.11.2011р., № 0000000223 від 29.11.2011р.;
реєстр транспортно-експедиторських послуг з 01.07.2011р. по 08.07.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 11.07.2011р. по 13.07.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 01.08.2011р. по 12.08.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 15.08.2011р. по 19.08.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 22.08.2011р. по 31.08.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 14.09.2011р. по 22.09.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 01.10.2011р. по 06.10.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 10.10.2011р. по 18.10.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 19.10.2011р. по 21.10.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 24.10.2011р. по 31.10.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 01.11.2011р. по 08.11.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 09.11.2011р. по 11.11.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 12.11.2011р. по 22.11.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 23.11.2011р. по 30.11.2011р., реєстр транспортно-експедиторських послуг з 01.12.2011р. по 21.12.2011р.;
платіжне доручення № 1243 від 17.08.2011р., платіжне доручення № 1255 від 18.08.2011р., платіжне доручення № 1364 від 15.09.2011р., платіжне доручення № 1378 від 19.09.2011р., платіжне доручення № 1464 від 03.10.2011р., платіжне доручення № 1483 від 11.10.2011р., платіжне доручення № 1505 від 14.10.2011р., платіжне доручення № 1516 від 17.10.2011р., платіжне доручення № 1546 від 21.10.2011р., платіжне доручення № 1581 від 31.10.2011р., платіжне доручення № 1589 від 01.11.2011р., платіжне доручення № 1616 від 09.11.2011р., платіжне доручення № 1641 від 16.11.2011р., платіжне доручення № 1653 від 17.11.2011р., платіжне доручення № 1671 від 18.11.2011р., платіжне доручення № 1679 від 22.11.2011р., платіжне доручення № 1683 від 23.11.2011р., платіжне доручення № 1695 від 24.11.2011р., платіжне доручення № 1702 від 25.11.2011р., платіжне доручення № 1139 від 05.12.2011р., платіжне доручення № 1864 від 13.01.2012р., платіжне доручення № 2635 від 30.03.2012р., платіжне доручення № 2677 від 04.04.2012р.;
податкова накладна № 24 від 28.07.2011р. на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., податкова накладна № 24 від 28.07.2011р. на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., податкова накладна № 29 від 30.07.2011р. на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., податкова накладна № 29 від 30.07.2011р. на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., податкова накладна № 31 від 31.07.2011р. на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., податкова накладна № 31 від 31.07.2011р. на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., податкова накладна № 54 від 31.08.2011р. на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., податкова накладна № 55 від 31.08.2011р. на загальну суму з ПДВ 100 000 грн., податкова накладна № 56 від 31.08.2011р. на загальну суму з ПДВ 80 000 грн., податкова накладна № 13 від 15.09.2011р. на загальну суму з ПДВ 50 000 грн., податкова накладна № 23 від 19.09.2011р. на загальну суму з ПДВ 50 000 грн., податкова накладна № 25 від 22.09.2011р. на загальну суму з ПДВ 80 000 грн., податкова накладна № 25 від 22.09.2011р. на загальну суму з ПДВ 80 000 грн., податкова накладна № 106 від 31.10.2011р. на загальну суму з ПДВ 32 474 грн., податкова накладна № 107 від 31.10.2011р. на загальну суму з ПДВ 29 822 грн., податкова накладна № 108 від 31.10.2011р. на загальну суму з ПДВ 67 890 грн., податкова накладна № 109 від 31.10.2011р. на загальну суму з ПДВ 76 106 грн., податкова накладна № 110 від 31.10.2011р. на загальну суму з ПДВ 37 345 грн., податкова накладна № 111 від 31.10.2011р. на загальну суму з ПДВ 38 383 грн., податкова накладна № 2 від 01.11.2011р. на загальну суму з ПДВ 50 000 грн., податкова накладна № 16 від 09.11.2011р. на загальну суму з ПДВ 60 000 грн., податкова накладна № 45 від 16.11.2011р. на загальну суму з ПДВ 60 000 грн., податкова накладна № 46 від 17.11.2011р. на загальну суму з ПДВ 50 000 грн., податкова накладна № 50 від 18.11.2011р. на загальну суму з ПДВ 20 000 грн., податкова накладна № 59 від 22.11.2011р. на загальну суму з ПДВ 80 000 грн., податкова накладна № 60 від 23.11.2011р. на загальну суму з ПДВ 30 000 грн., податкова накладна № 69 від 24.11.2011р. на загальну суму з ПДВ 30 000 грн., податкова накладна № 73 від 25.11.2011р. на загальну суму з ПДВ 30 000 грн., податкова накладна № 7 від 06.12.2011р. на загальну суму з ПДВ 60 000 грн.
В той же час, п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995р. (далі по тексту - Положення), визначено, що первинні документи (на паперових і машинолічильних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити; назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартістному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Відповідно до п. 2.15 Положення первинні документи підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції діючому законодавству, логічна ув'язка окремих показників.
Згідно вимог п. 2.16 Положення забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам, встановленому порядку приймання, зберігання і витрачання грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей та іншого майна, порушують договірну і фінансову дисципліну, завдають шкоди державі, власникам, іншим юридичним і фізичним особам. Такі документи повинні бути передані головному бухгалтеру підприємства, установи для прийняття рішення.
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999р. (далі по тексту - Закон № 996-XIV), в свою чергу, встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку.
Так, згідно з п. 1 статті 9 Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Відповідно до вимог ч. 2 статті 9 Закону № 996-XIV первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь здійсненні господарської операції.
Таким чином, для надання юридичної сили і доказовості, первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати порядок встановлений Законом № 996-XIV.
Однак, в актах здачі-прийняття транспортно-експедиційних послуг та податкових накладних (за липень-грудень 2011 року та березень 2012 року) в реквізитах постачальника - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 зазначено свідоцтво платника ПДВ за № НОМЕР_2, яке анульовано 29.05.2009р. Діюче, на період виписки зазначених документів, свідоцтво платника ПДВ видано 12.04.2011р. за № НОМЕР_3.
В реквізитах постачальника, в свою чергу, зазначено адресу яка не відповідає адресі згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та центральної бази даних Державної податкової служби України (юридична та фактична адреса: АДРЕСА_1)
Відповідно до п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: порядковий номер податкової накладної; дата виписування податкової накладної; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця), місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку, повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні: загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; вид цивільно-правового договору.
Не виділена позивачем в актах здачі-прийняття транспортно-експедиційних послуг і вартість транспортних послуг та вартість експедиторських послуг, тобто винагорода експедитору. Останнім пунктом в актах є організація вантажних перевезень та супроводження вантажу. Самостійне супроводження вантажу фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не міг виконувати через неможливість знаходження одночасно в декількох різних містах.
Окрім того, в наданих позивачем товарно-транспортних накладних не зазначено автотранспортне підприємство, що здійснювало перевезення, а тільки водій та державний номер автомобіля, відсутня печатка автотранспортного підприємства, не зазначено номера подорожнього листа. Тобто не можливо ідентифікувати особу, що здійснювала перевезення вантажу.
Згідно з Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу України № 363 від 14.10.1997р. (далі - Правила перевезення) товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, призначений для списання товарно-матеріальних цінностей обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного і бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевозку вантажу і обліку виконаної роботи.
Типові форми первинного обліку роботи вантажного автомобілю, зокрема типова форма товарно-транспортної накладної, затверджені сумісним наказом Міністерства України, Мінстату України «Про затвердження типових форм первинного обліку роботи вантажного автомобілю» № 488/346 від 29.12.1995р. Згідно з п. 2 означеного наказу застосування вказаних форм первинного обліку всіма суб'єктами господарської діяльності незалежно від форм власності є обов'язковим.
Згідно п.п. 11.1 п. 11 Правил перевезення визначено, що товарно-транспортні накладні і шляхові листи вантажного автомобілю є основними документами на перевезення вантажів. Відповідно до п.п.11.3 п.11 Правил перевезення, дорожний лист вантажного автомобіля є документом, без якого перевезення вантажів не допускається. Згідно з Правилами перевезень вантажів оформлення перевезень вантажів товарно- транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля. Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох примірників. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом і при необхідності печаткою (штампом). Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її примірники. Перший примірник товарно-транспортної накладної залишається у замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий примірники, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби - й печаткою або штампом), передаються перевізнику.
Отже, враховуючи однозначну необхідність застосування облікового документа при здійсненні вантажних перевезень, використання товарно-транспортної накладної є обов'язковим. Відсутність чи неправильне оформлення товарно-транспортної накладної має наслідком, відповідно, відсутність документального підтвердження господарської операції та наявність помилок у відображені результатів господарської операції в обліку (як бухгалтерському, так і податковому).
Крім того, згідно наданого представником відповідача акту державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області № 160/17-307/НОМЕР_1 від 06.09.2012р. про результати документальної позапланової перевірки з питань достовірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за період з 12.04.2011р. по 30.06.2012р., перевіркою не підтверджено здійснення реальності господарській операцій по реалізації товарів та надання послуг контрагентам покупцям. Згідно пояснень від 10.02.2012р. та 25.05.2012р., відібраних ГВПМ у м. Черкаси, у періоді, що перевірявся, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 використовував у своїй діяльності чотири найманих працівника, які офіційно працевлаштовані. Відповідно до листа Черкаського міського центру зайнятості № 272/06 від 18.01.2012р. на запит державної податкової інспекції у м. Черкасах від 12.01.2012р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не має зареєстрованих трудових договорів з найманими працівниками. Згідно бази даних АРМ «Бест Звіт» податкова звітність ф. 1-ДФ подана до державної податкової інспекції у м. Черкасах тільки за ІІІ квартал 2011 року. В ОСОБА_1 відібрано пояснення, в яких він повідомив, що зареєструвався як приватний підприємець у 2004 році на прохання Батюшинської Т.Г. У власності ОСОБА_1 є три вантажні автомобілі: ГАЗ-53Б, РЕНО Магнум та МАЗ, два останні зі слів ОСОБА_1 він використовує для перевезення вантажів. Аналізуючи рух коштів по банківським випискам по розрахунковому рахунку фізична особа-підприємець ОСОБА_1 отримував кошти за надання транспортно-експедиційних послуг, які фактично не мав можливості надавати по причині відсутності вантажних транспортних засобів, оскільки інформація щодо власного чи орендованого вантажного транспорту відсутня (лист начальника Черкаського ВРЕР при УДАІ УМВС № 13/11-315 від 29.02.2012р.). Відповідно до висновку ГВПМ «Про відсутність факту реального здійснення господарської діяльності приватного підприємця ОСОБА_1» № 1254/07-510 від 25.05.2012р. веденням бухгалтерського та податкового обліків приватного підприємця ОСОБА_1, підготовкою та подачею звітності до державної податкової інспекції з 04.05.2011р. займається головний бухгалтер Батюшинська Т.Г. Всі первинні документи приватного підприємця ОСОБА_1 знаходяться у Батюшинської Т.Г. Вказані первинні документи і ОСОБА_1, і Батюшинська Т.Г. відмовились надати, мотивуючи це ДТП. Внаслідок цього, ГВПМ дійшов висновку, що ситуацією із ДТП Батюшинська Т.Г. використала як підставу для фальсифікації факту втрати всіх бухгалтерських документів приватного підприємця ОСОБА_1 та небажання Батюшинської Т.Г. надати для проведення перевірки первинні документи. Проведеним аналізом діяльності приватного підприємця ОСОБА_1 встановлено, що Батюшинська Т.Г. фактично контролювала товарно-грошові потоки останнього, оскільки ОСОБА_1 не відомо суть проведених господарських операцій.
Таким чином, оцінюючи у сукупності первинну документацію, акт документальної перевірки контрагента позивача та пояснення представників сторін, суд вважає доведеним висновок відповідача про те, що господарські операції між позивачем та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 з надання транспортних послуг фактично не здійснювались та оформлені лише документально з метою безпідставного формування податкового кредиту з податку на додану вартість та витрат виробництва, які беруть участь у формуванні об'єкта оподаткування.
Формування витрат, які беруть участь у визначенні об'єкта оподаткування, та податкового кредиту за господарськими операціями, які фактично не здійснювались, а відбувся виключно обмін податковими накладними, видатковими накладними тощо, чинним законодавством не передбачене, тому внаслідок відображення у податковому обліку господарських операцій з придбання послуг у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 позивачем порушено пп.14.1.36 п. 14.1 статті 14, пп. 138.1.1 п. 138.1 статті 138 та пп. 139.1.9 п. 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток за період з 01.07.2011р. по 31.12.2011р. та за період з 01.03.2012р. по 31.03.2012р. всього у сумі 291 805 грн., та п. 198.3, п. 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету за період з 01.07.2011р. по 31.12.2011р. та з 01.03.2012р. по 31.03.2012р. у сумі 253 940 грн.
За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 28 березня 2014 року.