Постанова № 38012298, 14.03.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2014
Номер справи
823/367/14
Номер документу
38012298
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2014 року справа № 823/367/14

м. Черкаси

09 год. 50 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чубар Т.М.,

при секретарі - Шепель А.П.,

за участю представника позивача приватного підприємства «Бонаві-1» Бараннікова І.В. - за довіреністю від 20.02.2014р.,

представника відповідача державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області Бакалини В.В. - за довіреністю № 14409/23-01-10-016 від 22.10.2013р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Бонаві-1» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання дій неправомірними,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося приватне підприємство «Бонаві-1», в якому просить визнати протиправними дії державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області, пов'язані з проведенням зустрічної звірки, результати якої оформлені довідкою № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що відповідач не мав достатніх підстав для проведення зустрічної звірки, оскільки: по-перше, співставлення даних бухгалтерських документів позивача та його контрагента в підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, відповідачем під час проведення зустрічної звірки не проводилося; по-друге, в довідці № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р. відповідачем не зазначено підстави проведення зустрічної звірки; по-третє, з даної довідки не вбачається ініціатора зустрічної звірки; по-четверте, відповідачем не дотримано вимоги щодо обліку запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що підставою для проведення зустрічної звірки був лист щодо надання інформації від Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області № 786/7/11-23-17-01 від 28.08.2013р., яка саме і була ініціатором проведенні зустрічної звірки. З боку контрагента позивача під час проведення зустрічної звірки досліджувались акти перевірок Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області на предмет достовірності декларування податку на додану вартість. Форма запиту на проведення зустрічної звірки, в свою чергу, є примірною та заповняється залежно від наявних даних про платника податків та/або суб'єкта господарювання, виду здійснених господарських операцій та їх документального підтвердження. Недотримання органом державної податкової служби - ініціатором примірної форми не є підставою для відмови державної податкової служби - виконавцем у здійсненні зустрічної звірки. Таким чином, податковим органом правомірно проведено зустрічну звірку позивача, а висновки, зроблені за її результатами, є об'єктивними.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що головним державним податковим ревізором-інспектором відділу перевірок з окремих питань управління податкового аудиту Собченко Т.О. на підставі службового посвідчення серії ЧК № 107017 згідно із п. 73.5 статті 73 Податкового кодексу України проведено зустрічну звірку приватного підприємства «Бонаві-1» щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (код НОМЕР_1) за період з 01.01.2012р. по 30.04.2012р. та покупцями, їх реальності та повноти відображення в обліку, за результатами якої складено довідку № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р.

Згідно з висновками даної довідки звіркою приватного підприємства «Бонаві-1» документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з контрагентом-постачальником фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 за період з 01.01.2012р. по 30.04.2014р. на загальну суму 3 234 516 грн. 54 коп., в тому числі ПДВ 539 086 грн. 09 коп., та документально не підтверджено реальність здійснення господарських операцій щодо подальшої реалізації контрагентам покупцям на загальну суму 4 063 220 грн. 30 коп., в точу числі ПДВ 677 203 грн. 38 коп.

Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок регламентовано Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010р. (далі по тексту - Порядок).

Так, відповідно до п. 2 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту (п. 3 Порядку).

Згідно п. 4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями) (п. 5 Порядку).

Пунктом 6 Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення (п. 7 Порядку).

Отже, зустрічна звірка органом державної податкової служби (виконавцем), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, проводиться лише за умови надходження запиту про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Саме надходження запиту є підставою для проведення зустрічної звірки. При цьому на виконавця покладений обов'язок обліку запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.

Як вбачається зі змісту довідки № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р., складеної за результатами зустрічної звірки приватного підприємства «Бонаві-1» щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 за період з 01.01.2012р. по 30.04.2012р., остання не містить підстави проведення зустрічної звірки, як-то надходження запиту на проведення зустрічної звірки від органу державної податкової служби-ініціатора.

Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що підставою для проведення зустрічної звірки послугувало надходження до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області листа щодо надання інформації від Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області № 786/7/11-23-17-01 від 28.08.2013р., згідно якого на лист «Про надання інформації та матеріалів перевірки» № 7322/22-1216 від 20.08.2013р. Кіровоградська ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області повідомляє, що відділом контрольно-перевірочної роботи доходів і зборів з фізичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб для вжиття заходів згідно чинного законодавства 31.10.2013р. на адресу державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області направлено засобами електронного зв'язку акт «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 з питань достовірності декларування податку на додану вартість по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Арсаон» за період з 01.02.2012р. по 29.02.2012р.» № 540/17-1/НОМЕР_1 від 29.10.2012р. 12 червня 2013 року на адресу державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області направлено засобами електронного зв'язку акт «Про результати планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового та іншого законодавства фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 за період з 01.07.2010р. по 01.12.2012р.» № 464/17-1/НОМЕР_1 від 06.06.2013р. З метою забезпечення ефективного відпрацювання ланцюгів постачання від «податкових ям» до «вигодонабувачів» Кіровоградська ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області направляє повторно засобами електронного зв'язку вищезазначені акти.

Суд погоджується з твердженням представника позивача, що вищезазначений лист Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області щодо надання інформації не є запитом на проведення зустрічної звірки від органу державної податкової служби-ініціатора в розумінні статті 73 Податкового кодексу України та Порядку, що свідчить про відсутність у відповідача законних підстав для проведення зустрічної звірки приватного підприємства «Бонаві-1» щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 за період з 01.01.2012р. по 30.04.2012р.

Щодо посилання представника відповідача на примірну форму запиту на проведення зустрічної звірки суд зазначає наступне. Дійсно згідно п. 3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України № 236 від 22.04.2011р., форма запиту є примірною та заповнюється залежно від наявних даних про платника податків та/або суб'єкта господарювання, виду здійснених господарських операцій та їх документального підтвердження. Недотримання органом державної податкової служби - ініціатором примірної форми запиту не є підставою для відмови органом державної податкової служби - виконавцем у здійсненні зустрічної звірки.

Разом з тим, як зазначалось вище, п. 3 Порядку чітко визначено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Тим же п. 3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України № 236 від 22.04.2011р., в свою чергу, регламентовано, що з метою забезпечення результативності та оперативності проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби - ініціатор повинен максимально чітко та повно навести у запиті інформацію щодо здійснених господарських операцій платника податків із суб'єктом господарювання та навести повний і чіткий перелік питань, дослідити які необхідно при проведенні зустрічної звірки для з'ясування реальності здійснених операцій та повноти їх відображення в обліку платника податків.

Лист щодо надання інформації Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області № 786/7/11-23-17-01 від 28.08.2013р. не містить жодних посилань на необхідності проведення зустрічної звірки з вказівкою на положення статті 73 Податкового кодексу України та положення Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010р. Не зазначено в ньому і інформації щодо здійснених господарських операцій платника податків із суб'єктом господарювання з наведенням повного і чіткого переліку питань, дослідити які необхідно при проведенні зустрічної звірки для з'ясування реальності здійснених операцій та повноти їх відображення в обліку платника податків.

Не надано відповідачем і доказів реєстрації листа Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області № 786/7/11-23-17-01 від 28.08.2013р. в журналі обліку запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що, як зазначалось вище, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

В той же час, як вбачається зі змісту довідки № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р. для проведення зустрічної звірки приватного підприємства «Бонаві-1» щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 за період з 01.01.2012р. по 30.04.2012р. відповідачем використано акт «Про результати планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового та іншого законодавства фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 за період з 01.07.2010р. по 01.12.2012р.» № 464/17-1/НОМЕР_1 від 06.06.2013р.; акт «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 з питань достовірності декларування податку на додану вартість по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Арсаон» за період з 01.02.2012р. по 29.02.2012р.» № 540/17-1/НОМЕР_1 від 29.10.2012р.; акт «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 з питань достовірності декларування податку на додану вартість по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Яні Вест» за період з 01.04.2012р. по 30.04.2012р.» № 683/17-1/НОМЕР_1 від 14.12.2012р. Жодних бухгалтерських документів фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 за період з 01.01.2012р. по 30.04.2012р. на рахунок співставлення з бухгалтерськими документами позивача в підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, відповідачем під час проведення зустрічної звірки не досліджувалось.

За таких обставин, з урахуванням вимог ч. 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області, пов'язані з проведенням зустрічної звірки, результати якої оформлені довідкою № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «Бонаві-1» 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 18 березня 2014 року.