Постанова № 38012066, 27.02.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2014
Номер справи
808/429/14
Номер документу
38012066
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2014 року 14:10Справа № 808/429/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого - судді Чернової Ж.М.

суддів Каракуши С.М.

Садового І.В.

за участю секретаря судового засідання Батигіна О.В.

за участю представників:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою: Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Дніпровська електроенергетична система»

до: Державної реєстраційної служби України,

про: зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Дніпровська електроенергетична система» до Державної реєстраційної служби України, в якому позивач просить зобов'язати відповідача вчинити дії передбачені абз.1 п.24 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Позивач у судове засідання не з'явився, направив заяву про розгляд справи без його участі. В обґрунтування позовних вимог, посилається на те, що відокремлений підрозділ «Запорізькі магістральні електричні мережі» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області із заявою №3444581 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), однак до цього часу державна реєстрація об'єкту не здійснена, рішення державного реєстратора про відмову заявнику також не видане, подані на реєстрацію оригінали правовстановлювальних документів не повернені. Непогоджуючись з такими діями позивач звернувся до суду, просить позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, направив письмові заперечення проти позову. Просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що оскільки заява про державну реєстрацію права власності та/або інших речових прав на нерухоме майно та всі документи подаються заявником до відповідної реєстраційної служби за місцезнаходженням нерухомого майна - то відповідно для одержання документів необхідно звертатись до Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області.

За приписами ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Дніпровська електроенергетична система (Дніпровська ЕС, м.Запоріжжя) є відокремленим підрозділом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (ДП «НЕК «Укренерго», м. Київ). Запорізькі магістральні електричні мережі (Запорізькі МЕМ, м. Запоріжжя) також є відокремленим підрозділом ДП «НЕК «Укренерго».

Згідно п.2.4 Положення про Запорізькі МЕМ функції з контролю та координації їх діяльності здійснює Дніпровська ЕС.

Відповідно до наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 01.02.2013 №38 «Про оформлення права постійного користування земельними ділянками та права власності на об'єкти нерухомого майна державної власності», ДП «НЕК «Укренерго» здійснює оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться на його балансі.

26 червня 2013 року заявник - відокремлений підрозділ «Запорізькі магістральні електричні мережі» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до структурного підрозділу управління юстиції, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру за місцем розташування об'єкта нерухомого майна - реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області із заявою №3444581 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), яку зареєстровано у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно о 10:28:06 год. за реєстраційним номером 1738314.

За даною заявою здійснювалась реєстрація об'єкта нерухомості - комплексу будівель та споруд підстанції 330 кВ «Дніпро-Донбас» Запорізьких МЕМ ДП «НЕК «Укренерго», розташованого за адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, вул. Автодорожна,3а.

Згідно картки прийому заяви №3444581 із заявою подані:

-свідоцтво про право власності серії САВ №244304, видане 06.06.2007 Запорізькою міською радою з підшитим до нього витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №15386297, виданим 27.07.2007 орендним підприємством «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації»;

-технічний паспорт, виданий 17.11.2006 орендним підприємством «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації»;

Окрім цього, із заявою також було подано пакет документів, які знаходяться у відповідача в реєстраційній справі, але перелік яких до картки прийому заяви №3444581 не внесений у зв'язку із їх великим обсягом.

Згідно ч.5 ст.15 Закону України від 01.06.2004 №1952-ІV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції закону, що діяла на час подання заяви) державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.

При цьому, суд звертає увагу, що зупинення розгляду заяви у порядку, передбаченому ст.22 Закону, яка передбачає можливість такого зупиненая до п'яти робочих днів для надання додаткових документів, не відбувалось.

Таким чином, кінцевий строк для здійснення державної реєстрації у цьому випадку становив - 17.07.2013. Однак, до цього часу державна реєстрація об'єкту не здійснена, рішення державного реєстратора про відмову заявнику також не видане, подані на реєстрацію оригінали правовстановлювальних документів не повернені. На усний запит заявника за телефоном реєстраційною службою ЗМУЮ Запорізької області було повідомлено про направлення заяви №3444581 на розгляд до Державної реєстраційної служби України Укрдержреєстр, м. Київ). Запорізькі МЕМ письмово звернулись на адресу реєстраційної служби ЗМУЮ Запорізької області та Укрдержреєстру листом від 22.08.2013 №06-13/837 про надання допомоги в отриманні рішення державного реєстратора в письмовій формі. Листи, згідно повідомлень про вручення поштових відправлень, отримані реєстраційною службою ЗМУЮ Запорізької області - 23.08.2013 та Укрдержреєстром - 22.08.2013.

У відповідь був отриманий лист реєстраційної служби ЗМУЮ Запорізької області від 16.09.2013 №02-01-19/3562.1, яким повідомлялося, що відповідно до наказу Мін'юсту України від 02.04.2013 №607/5 «Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб», зареєстрованого в Мін'юсті України від 02.04.2013 за №534/23066, заява №3444581 була направлена на розгляд Укрдержреєстру, у зв'язку з чим документ, прийнятий внаслідок розгляду заяви, заявник повинен отримати безпосередньо від державного реєстратора Укрдержреєстру.

У відповідності до зазначеного у листі відповідача наказу Мін'юсту України від 02.04.2013 № 607/5 рішення щодо певних категорій об'єктів нерухомості приймаються державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру, а не структурними підрозділами управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

При цьому, посилання на конкретну норму, яка була б підставою для такого перенаправлення заяви №3444581 до Укрдержреєстру, у листі реєстраційної служби ЗМУЮ Запорізької області від 16.09.2013 №02-01-19/3562.1 не зазначається, як не зазначається й про місце та порядок повернення оригіналів документів, які були подані для реєстрації.

Пізніше була отримана відповідь від Укрдержреєстру - лист від 22.10.2013 №1943/22-13-05, у якому, замість надання допомоги в отриманні рішення державного реєстратора у письмовій формі, про яке запитував заявник, надавались роз'яснення щодо підстав відмови у державній реєстрації прав, та зазначалося, що державним реєстратором Дахно А.М. прийнято рішення про відмову у реєстрації прав та обтяжень від 23.07.2013 №4242378, при цьому само зазначене рішення на адресу Запорізьких МЕМ до цього часу не направлено та заявником не отримано, й відповідно заявнику не повернені документи, що подавалися для реєстрації, у тому числі оригінали правовстановлювальних документів: прошиті свідоцтво про право власності серії САВ №244304, видане 06.06.2007 Запорізькою міською радою з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №15386297, виданим 27.07.2007 орендним підприємством «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» та технічний паспорт, виданий 17.11.2006 Запорізьким міжміським бюро технічної інвентаризації.

При цьому, на усний запит заявника за телефоном, як реєстраційною службою ЗМУЮ Запорізької області так і Укрдержреєстром було повідомлено, що у зв'язку з тим, що вони не можуть вирішити ким з них повинне надсилатися на адресу заявника прийняте рішення реєстратора з документами та де такі знаходяться, заявник може отримати зазначені документи лише через звернення з відповідним позовом до суду.

Відповідно до абз.1 п.24 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 №703 (в редакції Порядку, що діяла на час подання заяви №3444581 та діє на час подання цієї позовної заяви), орган державної реєстрації прав у день прийняття рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення разом з документами, що подавалися заявником для проведення державної реєстрації прав.

Відповідно до абз.3 п.24 зазначеного Порядку, орган державної реєстрації прав не повертає лише заяву про державну реєстрацію, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.1 ч.1 ст.8 Закону України від 01.07.2004 №1952-ІV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову у їх реєстрації проводить орган державної реєстрації прав.

Відповідно до п.1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №401/2011, Укрдержреєстр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у т.ч. у сфері пержавної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Згідно п.7 Положення, Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці гфим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних. міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

Таким чином, Укрдержреєстр та структурні підрозділи управління юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, реалізуючи державну політику у сфері державної реєстрації нечових прав на нерухоме майно, здійснює владні управлінські функції на основі законодавства та на підставі чого є суб'єктом владних повноважень.

Згідно п.2 ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

За правилами статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст.158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Державну реєстраційну службу України вчинити дії, передбачені абз.1 п.24 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 №703, а саме: надіслати рекомендованим листом з описом вкладення заявникові - Запорізьким МЕМ ДП «НЕК «Укренерго» (поштова адреса: 69006, м.Запоріжжя, вул. Трегубенко, 11-а) рішення державного реєстратора Дахно А.М. про відмову у реєстрації прав та обтяжень від 23.07.2013 №4242378, прийнятого у результаті розгляду заяви № 3444581, разом з документами, що подавалися для проведення державної реєстрації прав, у тому числі, з оригіналам: прошитих свідоцтва про право власності серії САВ №244304, виданого 06.06.2007 Запорізькою міською радою з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №15386297, виданим 27.07.2007 орендним підприємством «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» та технічним паспортом, виданим 17.11.2006 Запорізьким міжміським бюро технічної інвентаризації.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Дніпровська електроенергетична система» сплачений судовий збір у сумі 73,08 (сімдесят три) гривні 08 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Ж.М.Чернова

Суддя С.М. Каракуша

Суддя І.В. Садовий