Ухвала суду № 38009632, 31.03.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2014
Номер справи
819/2670/13-а
Номер документу
38009632
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2014 року Справа № 876/1092/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шинкар Т.І.,

суддів Ільчишин Н.В.,

Пліша М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2013 року у справі за позовом Тернопільської обласної дитячо-юнацької спортивної школи «Спартак» Тернопільської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак» до Виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013р.,-

В С Т А Н О В И В :

13.11.2013р. Тернопільська обласна дитячо-юнацька спортивна школа «Спартак» Тернопільської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак» (далі-ДЮСШ) звернулася з адміністративним позовом в суд до Виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - ВДВ ФСС), в якому просить скасувати рішення Виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013р. про повернення коштів, використаних неправомірно та застосування фінансових санкцій.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2013 року позов задоволено: скасовано рішення Виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013р. про повернення коштів, використаних неправомірно та застосування фінансових санкцій; стягнуто з Державного бюджету на користь позивача витрати зі сплати судового збору в сумі 172,05 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі апелянт просить постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2013 року скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції недостатньо досліджені докази та обставини справи, рішення постановлено з порушенням норм матеріального права. Вважає, що після набрання чинності Постанови Кабміну №993 від 05.11.2008р. ВДВ ФСС не заперечує проти наявності у штаті ДЮСШ тренерів-викладачів без наявності спеціальної освіти відповідного рівня, у тому числі тренера-викладача І категорії з вільної боротьби ОСОБА_2, проте з врахуванням вимог Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл №44 від 31.07.2012р., оплата праці таких працівників не може здійснюватись за рахунок коштів Фонду, що судом не було взято до уваги.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказів №264/ос від 06.08.2013р. та №167-ос від 13.08.2013 року проведено перевірку правомірності цільового використання коштів Фонду Тернопільською обласною дитячо-юнацькою спортивною школою «Спартак» Тернопільської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак» за період з 01.01.2013р. по 30.06.2013р., про що складено акт від 22.08.2013р. у висновках якого зазначено, що ДЮСШ допущено порушень п.2.5.1. «Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого постановою Правління Фонду №44 від 31.07.2012р. (далі-Порядок №44) та п.31 Положення про дитячо-юнацьку школу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008р. №993 (далі-Положення №993) при здійсненні оплати праці працівників ДЮСШ, що призвело до неправомірного використання коштів Фонду на загальну суму 8 163,00 грн.: з 01.09.2006р. в ДЮСШ працює тренер-викладач І категорії з вільної боротьби без спеціальної освіти ОСОБА_2, який отримав диплом спеціаліста за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Трудове навчання і основи підприємництва». За охоплений перевіркою період ОСОБА_2 виплачено заробітну плату в розмірі 5 965,8 грн., а з врахуванням сплати єдиного соціального внеску у розмірі 36,83% (2 197,20 грн.) - 8163,00 грн.

На підставі акта перевірки 03.09.2013р. ВДВ ФСС прийнято рішення №15-ц/06-02-521 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій на загальну суму 12 244,50 грн., з яких: 8 163,00 грн. - неправомірно використані кошти та 4 081,50 грн. - штраф у розмірі 50%.

За наслідком оскарження спірного рішення до ВДВ ФСС та до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, рішеннями за №3 від 27.09.2013р. та №259 від 28.10.2013р. таке залишене змін, а подані позивачем скарги - без задоволення.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» дитячо-юнацькі спортивні школи є позашкільними навчальними закладами спортивного профілю - закладами фізичної культури і спорту, які забезпечують розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, визнаному в Україні, створюють необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортсменів для резервного спорту.

Дитячо-юнацькі спортивні школи створюються та діють відповідно до Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008р. №993 з наступними змінами.

Фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл здійснюється відповідно за рахунок коштів власника (засновника), відповідного бюджету, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), інших джерел, не заборонених законодавством. Умови оплати праці працівників дитячо-юнацьких спортивних шкіл, заснованих органами державної влади та органами місцевого самоврядування, розробляє та затверджує у визначеному порядку центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту.

Відповідно до п. 31 Положення №993, тренером-викладачем спортивної школи може бути особа, що має високі моральні якості, вищу освіту з фізичного виховання і спорту освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», «спеціаліст» чи «магістр».

ОСОБА_2 в ДЮСШ прийнятий на посаду тренера-викладача з 01.09.2006р. - на підставі наказу №35-к від 31.08.2006р. (по основному місцю роботи на 0,5 ставки з тижневим навантаженням 12 годин).

Кодексом законів про працю України врегульовано підстави та порядок виплати заробітної плати. Як встановлено судом першої інстанції, доказів щодо протиправності прийняття ОСОБА_2на посаду тренера - викладача в ДЮСШ, протиправності нарахування заробітної плати відповідно до виконуваних посадових обов'язків відповідачем суду не надано.

Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 встановлено, що надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актом може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно - правовому акті.

Як вбачається з Постанови Кабміну України №2097 від 23.09.2005р., якою врегульовані умови оплати праці, в тому числі, працівників ДЮСШ, у Примітці Додатку 19 зазначено, що особи, які мають стаж тренерсько-викладацької роботи, можуть займати посади тренерів-викладачів зі спорту без наявності спеціальної освіти після проходження ними атестації в комісіях органів виконавчої влади з питань фізичної культури і спорту.

В листі Мінсім'ямолодьспорту України від 09.10.2009 р. №51/12784 зазначено, що пункти 31,40,42,46,48 Положення №993 не розповсюджуються на осіб, які працювали в ДЮСШ на момент його прийняття.

Аналогічне роз'яснення наведено у листі Мінсім'ямолодьспорту України від 04.10.2011. №72/4954.

Аналіз норм чинного законодавства дає можливість суду дійти висновку, що приписи пункт 31 Положення №993, яким встановлені нові вимоги стосовно освіти тренерів-викладачів спортивно-юнацької школи, не підлягають застосуванню до тренерів-викладачів відповідних ДЮСШ, які прийняті на роботу до затвердження даного Положення, що є наслідком вважати правомірність перебування ОСОБА_2 у штаті ДЮСШ та виплати йому належної заробітної плати за роботу згідно посадових обов'язків.

Відсутність ж спеціальної освіти з фізичного виховання у тренера-викладача ОСОБА_2 на час призначення його на посаду з 01.09.2006р., за умови виконання зазначеним працівником своїх обов'язків щодо тренерської роботи з молоддю, не може бути кваліфіковано, як порушення порядку використання страхових коштів перерахованих відповідачем.

Згідно з положеннями ст. 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон №2240) за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Згідно із п.п.2.5.1 п.2.5 Порядку №44, за рахунок коштів Фонду передбачаються витрати на оплату праці працівників ДЮСШ, які відповідають вимогам, наведеним у Положенні про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженому Положеннчм №993, згідно з укомплектованим штатом відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд.

Відповідно до положень ст. 119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів.)

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в досліджуваному випадку кошти позивачем використані на цілі, на які вони передбачені: фінансування діяльності дитячо-юнацької спортивної школи, зокрема, на оплату праці працівників, а тому висновок відповідача про необхідність повернення позивачем коштів, використаних не за цільовим призначенням, є помилковим.

Відповідно до п. 2.1 п. 2 Порядку №44, до початку наступного фінансового року (не пізніше 1 листопада поточного року) ДЮСШ Центральних рад ФСТ за погодженням з Центральною радою ФСТ подає до Виконавчої дирекції Фонду, а ДЮСШ регіональних організацій ФСТ за погодженням з відповідною регіональною організацією ФСТ до виконавчої дирекції відділення Фонду проекти кошторисів, які враховують усі джерела фінансування, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку, та розрахунки потреби в коштах за кожною статтею видатків.

Як встановив суд першої інстанції, в судовому засіданні сторонни підтвердили, що такий кошторис за коштами Фонду на період, який перевірявся, був доведений до відома відповідача, жодних застережень не висловлювалось. Окрім того, сторони підтвердили, що за наслідками проведення перевірок ДЮСШ у попередніх періодах з боку ВДВ ФСС жодних зауважень стосовно невідповідності працівників ДЮСШ вимогам, наведеним у Положенні №993, не було; відсутні застереження до ДЮСШ щодо виплати заробітної плати тренеру ОСОБА_2 за рахунок коштів Фонду по кошторисах ДЮСШ за коштами Фонду у попередніх періодах.

Висновки ВДВ ФСС про порушення ДЮСШ порядку витрачання коштів Фонду (п.п.2.5.1 п.2.5 Порядку) у зв'язку із виплатою тренеру- викладачу ОСОБА_2. заробітної плати у розмірі 5 965,8 грн. та нарахуванні ЄСВ у сумі 2 197,20 грн. не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки такій виплаті передує подання позивачем проекту кошторису на відповідний період з розрахунком потреб у коштах за кожною статтею видатків, і достовірність наданих у кошторисі витрат є підставою перевірки відповідачем, і як наслідком для висновків суду про відсутність факту нецільового використання позивачем бюджетних коштів.

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу чи постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи ж апеляційної скарги, з підстав наведених вище, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2013 року у справі №819/2670/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Т.І. Шинкар

Судді Н.В. Ільчишин

М.А. Пліш