Постанова № 3800783, 14.05.2009, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
14.05.2009
Номер справи
26/189-а
Номер документу
3800783
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.05.2009р.

м.Київ

№ 26/189-А

14:55

За позовом Національного банку України в особі Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київській області.

До Відкритого акціонерного товариства “ Ощадбанк ”

Про стягнення 70 300, 00 грн.

Суддя Пінчук В.І.

Секретар судового засідання Романченко М.В.

Представники:

від позивача Маслова В.М. - предст.

від відповідача Йора Т.П. –предст.

Обставини справи:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з відповідача штрафу за порушення вимог, встановлених Положенням про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14.05.2003 р. № 189 в сумі 70 300 грн., в частині того, що відповідальний працівник Банку ( згідно наказу Банку від 29.07.2003 р. № 145 на цю посаду призначено Коцюбу І.В. ) не є членом правління Банку за посадою.

Відповідач у відзиві проти адміністративного позову заперечує та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд ,-

ВСТАНОВИВ:

З метою забезпечення реалізації норм Закону України “ Про запобігання та протидію легалізації ( відмиванню ) доходів, одержаних злочинним шляхом, Національний банк України в особі Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київській області, Положенням про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14.05.2003 р. № 189 ( зарестровано в Міністерстві юстиції України 20.05.2003 р. № 381/7702, яка набрала законної сили 11.06.2003 р. ) встановив вимоги щодо виявлення та реєстрації банками фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, ідентифікації клієнтів, надання банками спеціально уповноваженому органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу інформації відповідно до вимог законів України з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

Відповідно до розділу \/І Положення № 189 від 14.05.2003 р., внутрішньобанківську систему запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, очолює відповідальний працівник банку.

Відповідальний працівник банку є членом правління банку за посадою, призначається та звільняється з посади в порядку, визначеному установчими документами банку. Кандидатура відповідального працівника банку погоджується з Національним банком України. ( п. 6.2 Положення № 189 )

Процедура погодження кандидатури відповідального працівника банку здійснюється у порядку, визначеному Положенням про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень, затвердженим постановою Правління НБУ від 31.08.2001 р. № 375.

Позивач у позовній заяві зазначає, що при проведенні комплексної інспекційної перевірки ВАТ “ Ощадбанк ” за період з 01.10.2004 р. до 01.04.2006 р. з метою з’ясування рівня організації в ВАТ “ Державний ощадний банк України ” та дієздатності внутрішньобанківської системи запобігання легалізації ( відмиванню ) доходів, одержаних злочинним шляхом, відповідності внутрішньобанківських документів та процедур у цій сфері чинному законодавству було встановлено, що 29 липня 2003 р. наказом № 145 відповідальним працівником ВАТ “ Ощадбанк ” призначено начальника управління фінансового моніторингу Коцюбу Ігоря Вікторовича.

При розгляді пакету документів для погодження кандидатури відповідального працівника –Коцюби І.В. Національним банком України відмовлено в погодженні в зв’язку з невідповідністю кандидатури відповідального працівника вимогам п. 6.2 Положення № 189, а саме відповідальний працівник ( Коцюба Ігор Вікторович ) не є членом правління банку за посадою ( лист Національного банку України від 15.08.2003 р. № 41-112/1810 ). Наказом № 423-к від 27.08. 2003 р. відповідальним працівником за здійснення фінансового моніторингу ВАТ “ Ощадбанк ” призначено першого заступника голови правління, члена правління банку Єршова А.М, але документи на погодження кандидатури відповідального працівника –Єршова А.М. до Національного банку не подавались.

Судом встановлено, що на підставі ст. 73 Закону України про банки і банківську діяльність ”, ст. 17 Закону “ Про запобігання та протидію легалізації ( відмиванню ) доходів, одержаних злочинним шляхом ”, Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 р. № 369 та постанови Національного банку України від 17.03.2004 р. № 108 “ Про порядок накладення Національним банком України штрафів за порушення банками вимог Закону України “ Про запобігання та протидію легалізації ( відмиванню ) доходів, одержаних злочинним шляхом ”, на підставі інформації про результати комплексного інспектування ВАТ “ Ощадбанк ” Комісією Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків від 10.11.2006 р. № 306 було прийнято рішення про накладення штрафу на відкрите акціонерне товариство “ Державний ощадний банк України ” за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання та протидії легалізації ( відмиванню ) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Згідно зазначеного рішення Комісїї розмір штрафу становить 78 800, 00 грн., а саме:

- 8 500, 00 грн. - за порушення вимог ст. 5 Закону України про запобігання легалізації доходів;

- 70 300, 00 грн. –за порушення вимог пункту 6.2.Положення № 189.

17.11.2006 р. Головним управлінням Національного банку України по м. Києву і Київській області направив відкритому акціонерному товариству “ Ощадбанк ” рішення Комісії та лист № 09-218-006/26937 з пропозицією про добровільну сплату нарахованої суми штрафу протягом трьох робочих днів, починаючи з наступного дня після отримання банком рішення Комісїї.

01.12.2006 р. позивачем було повторно направлено відповідачу лист про сплату нарахованої суми штрафу в розмірі 78 800, 00 грн. ( лист № 09 –218- 006/28045 ).

08.12.2006 р. відповідач направив позивачу лист № 19/1-03/2064-8378, в якому визнав суму штрафу у розмірі 8 500, 00 грн. за порушення вимог ст. 5 Закону України про запобігання легалізації доходів і висловив не згоду щодо застосування заходу впливу за порушення вимог п. 6.2 Положення № 189, за що передбачено штраф в розмірі 70 300, 00 грн., посилаючись на те, що вимоги щодо відповідального працівника передбачені пунктом 6.2 Положення № 189, виходять за межі приписів ст. 5 Закону України “ Про запобігання та протидію легалізації ( відмиванню ) доходів, одержаних злочинним шляхом ” , а норми Закону України “ Про банки і банківську діяльність ” не містять вимог, передбачених в пункті 6.2 Положення № 189.

Крім того, в зазначеному листі відповідач зазначає, що відповідно до статуту ВАТ “ Ощадбанк ” , ст. 7 та 39 Закону України “ Про банки та банківську діяльність” наглядова рада, як вищий орган управління банку визначає кількісний та персональний склад правління банку, призначає і звільняє голову та членів правління банку, а Положенням про наглядову раду відкритого акціонерного товариства “ Державний ощадний банк ”, затвердженим рішенням наглядової ради ( протокол № 5 від 18.11.2003 р. ), віднесено до виключної компетенції голови наглядової ради скликання засідань наглядової ради, визначення переліку питань, що будуть включені до порядку денного, а так як повноваження частини членів наглядової ради ( 7 –ми осіб ) призначених постановою Верховної Ради України від 11.03.2001 р. № 2338- ІІІ строком на п’ять років припинилися у березні 2006 р., а нові відбулися лише 11.11.2006 р., правління ВАТ “ Ощадбанку ” не мало можливості вплинути на призначення керівника управління фінансового моніторингу Коцюби І.В. членом правління банку і з метою усунення порушень п. 6.2.Положення № 189, голова правління ВАТ “ Ощадбанк ” наказом “ Про розподіл обов’язків між головою правління та заступниками голови правління ВАТ “ Ощадбанк ” від 23.11.2005 р. № 141, надав повноваження першому заступнику голови правління ВАТ “ Ощадбанк ” Єршову А.М. вирішувати питання роботи управління фінансового моніторингу. Зазначена кандидатура першого заступника голови правління ВАТ “ Ощадбанк ” при призначені була погоджена рішенням Комісїї Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків від 09.09.2003 р. № 216 в порядку, передбаченому постановою Правління Національного банку України про затвердження Положення про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень ” № 375 від 31.08.2001 р., а тому відповідач вважає, що в діях ВАТ “ Ощадбанк ” відсутній склад правопорушення, який є підставою для стягнення з останнього штрафу в розмірі 70 300, 00 грн.

Таким чином, 13.12.2006 р. відповідачем було частково сплачено суму штрафу в розмірі 8 500, 00 грн. за порушення вимог ст. 5 Закону України про запобігання легалізації доходів.

Разом з тим, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до п. 8 ст. 7 Закону України “ Про Національний банк України ” Національний банк України як особливий центральний орган державного управління наділений функцією щодо здійснення банківського регулювання і нагляду.

Банківське регулювання - створення системи норм, що регулюють діяльність банків, визначають загальні принципи банківської діяльності, порядок здійснення банківського нагляду, відповідальність за порушення банківського законодавства;

Банківський нагляд - система контролю та активних впорядкованих дій Національного банку України, спрямованих на забезпечення дотримання банками та іншими особами, стосовно яких Національний банк України здійснює наглядову діяльність законодавства України і встановлених нормативів, з метою забезпечення стабільності банківської системи та захисту інтересів вкладників та кредиторів банку.

Згідно ст. ст. 4, 7 Закону України “ Про запобігання та протидію легалізації ( відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом ” Національний банк України визначено одним із суб’єктів державного фінансового моніторингу, який відповідно до закону виконує функції регулювання та нагляду за діяльністю юридичних осіб, що забезпечують здійснення фінансових операцій.

Відповідно до ст. 56 Закону України “ Про Національний банк України ” Національний банк видає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов'язковими для органів державної влади і органів місцевого самоврядування, банків, підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також для фізичних осіб.

Нормативно-правові акти Національного банку видаються у формі постанов Правління Національного банку, а також інструкцій, положень, правил, що затверджуються постановами Правління Національного банку і підлягають обов'язковій державній реєстрації в Міністерстві юстиції України та набирають чинності відповідно до законодавства України.

Відповідно до ст. 73 Закону України про банки та банківську діяльність, у разі порушення банками або іншими особами, які можуть бути об'єктом перевірки Національного банку України відповідно до цього Закону, банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України або здійснення ризикових операцій, які загрожують інтересам вкладників чи інших кредиторів банку, Національний банк України адекватно вчиненому порушенню має право застосувати заходи впливу, до яких відносяться, зокрема, видання розпорядження щодо накладення штрафів на банки відповідно до положень, затверджених Правлінням Національного банку України, але у розмірі не більше одного відсотка від суми зареєстрованого статутного фонду.

Як свідчать матеріали справи, відповідачем були порушенні вимоги пункту 6.2. Положення № 189 при призначенні відповідальним працівником ВАТ “ Державний ощадний банк ” за проведення фінансового моніторингу - Коцюби Ігоря Вікторовича, який не є членом правління банку за посадою і його кандидатура відповідального працівника банку не була погоджена з Національним банком України. ( наказ № 145 від 29.07.2003 р. )

Крім того, видання головою правління ВАТ “ Державний ощадний банк ” наказу “ Про розподіл обов’язків між головою правління та заступниками голови правління ВАТ “ Державний ощадний банк ” № 141 від 29.11.2005 р., яким першому заступнику голови правління ВАТ “ Державний ощадний банк ” Єршову А.М. було надано повноваження вирішувати питання роботи управління фінансового моніторингу, не є забезпечення виконання вимог, встановлених п. 6.2 Положення № 189.

Керуючись ст. ст. 158, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства “ Ощадбанк ” ( 01023, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г, код 00032129 ) на користь Національного банку України в особі Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київський області ( 04070, м. Київ, Контрактова площа , 2-Б, код 09321020 ) 70 300 ( сімдесят тисяч триста ) грн. штрафу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Пінчук