Постанова № 38003281, 02.04.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2014
Номер справи
821/837/14
Номер документу
38003281
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/837/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Херсонській області до Комунального підприємства "Милове" про зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Державна фінансова інспекція в Херсонській області (далі - позивач, ДФІ) звернулась до суду із позовом до Комунального підприємства "Милове" (далі - відповідач, КП "Милове"), в якому просить зобов'язати відповідача виконати в пункти 7, 8, 9, 11 вимоги від 08.01.2014 р. №41-13/5.

Згодом позивачем надано клопотання про зменшення позовних вимог, відповідно до якого ДФІ просить зобов'язати відповідача виконати в пункти 8, 9 та 11 вимоги від 08.01.2014 р. №41-13/5, а саме:

п.8 вимоги - відшкодувати в повному обсязі шляхом стягнення з винних осіб понесені витрати на загальну суму 11027,0 грн. в зв'язку з перерахуванням грошових коштів до юридичних та фізичних осіб за отримані послуги та товарно-матеріальні цінності без підтверджуючих документів.;

п.9 вимоги - відшкодувати в повному обсязі шляхом стягнення з винних осіб неправомірно віднесені до матеріальних витрат грошових коштів, сплачених до землевпорядних організацій за виготовлення технічної документації щодо землеустрою кладовища на загальну суму 4000,0 грн., при тому, що вищезазначене кладовище на балансі КП "Милове" не обліковується.

п.11 вимоги - відшкодувати в повному обсязі шляхом стягнення з винних осіб грошових коштів, витрачених на придбання ТМЦ та оплату за надані послуги без підтверджуючих документів, а також без підтверджуючих документів щодо оприбуткування та списання ТМЦ та отриманих послуг, а саме при відсутності первинних документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій, при відсутності актів на списання ТМЦ та/або інших документів, підтверджуючих доцільність даного списання та оплату отриманих послуг на загальну суму 400,00 грн., або шляхом повернення списаних ТМЦ.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведення ревізії фінансово-господарської діяльності КП "Милове" за період з 01.01.2008 р. по 01.10.2013 р. були виявлені допущені відповідачем порушення, про що складено акт №41-27/20 від 25.12.2013 р.

На підставі складеного акту за результатами вказаної перевірки Новокаховською об'єднаною державною фінансовою інспекцією надіслано на адресу відповідача лист-вимогу від 01.01.2014 р. № 41-13/5, яким зобов'язано останнього вжити заходи щодо усунення вказаних у вимозі порушень, про що повідомити ДФІ в строк до 07.02.2014 р.

Відповідач в повному обсязі цю вимогу не виконав в установлені строки, що стало підставою для звернення позивача до суду.

В судове засідання сторони не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд даної справи в порядку письмового провадження.

Відповідач також надіслав заяву, відповідно до якої просить суд розглянути справу без участі свого представника, крім того зі змісту вказаної заяви відповідач визнав позовні вимоги.

Статтею 122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи викладене та положення ст.ст. 122, 128 КАС України, суд розглядає справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що працівниками Новокаховської об'єднаної ДФІ відповідно до п.3.3.4.2 плану роботи контрольно-ревізійної роботи ДФІ у Херсонській області на IV квартал 2013 р. та на підставі направлень на проведення ревізії від 03.12.2013 р. №117 та №118 проведено ревізію фінансово-господарської діяльності КП "Милове" за період з 01.01.2008 р. по 01.10.2013 р., за наслідками якої складено акт ревізії від 25.12.2013 р. №41-27/20, яким зафіксовані наступні порушення:

За перевіряємий період з розрахункового рахунку комунального підприємства перераховано грошові кошти в сумі 29551,40грн. на розрахункові рахунки юридичних та фізичних осіб без підтверджуючих документів (договору, рахунку - фактури, акту виконаних робіт, видаткової накладної, тощо). Документів підтверджуючих вищезазначені господарські операції окрім платіжних доручень підприємством для ревізії не представлено. Таким чином, відповідачем понесено зайві витрати па зальну суму 29551,40 гри. в зв'язку з перерахуванням грошових коштів без підтверджуючих документів. Фактично по бухгалтерському обліку вищезазначені господарські операції внесено за дебітом рахунка 23 "Виробництво" та кредитом рахунка 377 "Розрахунки з іншими дебіторами та кредиторами" на загальну суму 29551,40 грн. Станом на день розгляду справи порушення усунуто частково, залишок невідшкодованої суми становить 11027,0 грн.

Відповідно платіжних доручень №140 від 12.12.2012 року та №13 від 26.02.2013 року перераховано на рахунки землевпорядних організацій грошові кошти за виготовлення технічної документації щодо землеустрою кладовища на загальну суму 4000,0грн., при тому, що вищезазначене кладовище на балансі КП "Милове" не обліковується. В КП "Милове" на балансових рахунках 122 "Права користування майном" не рахуються земельні ділянки з правом власності або правом користування земельними ділянками у зв'язку з відсутністю таких прав. Фактично по бухгалтерському обліку вищезазначена господарська операція віднесена за дебітом рахунка 23 "Виробництво" та кредитом рахунка 377 "Розрахунки з іншими дебіторами та кредиторами" на загальну суму 4000,0грн. та включено до матеріальних витрат підприємства.

Таким чином, здійснено витрати на загальну суму 4000,00 грн., які віднесені на рахунок 91 "Загальновиробничі витрати", при тому, що за ревізійний період земельні ділянки не обліковувалися, що призвело до завищення собівартості наданих послуг з теплопостачання і відповідно до викривлення фінансовій звітності підприємства "Звіт про фінансові результати" (ф.№ 2) за відповідні роки у рядку 040 "Собівартість реалізованої продукції-". Станом на день розгляду справи порушення не усунуто.

В ході списання готівки з каси відповідно до видаткових касових документів встановлено, що окремі авансові звіти не затверджені начальником підприємства, відсутні підписи матеріально-відповідальних осіб та відсутні підтверджуючі документи, а також здійснено списання з підзвіту коштів, витрачених на придбання товарно-матеріальних цінностей та оплату за надані послуги без підтверджуючих документів та без підтверджуючих документів щодо оприбуткування та списання товарно-матеріальних цінностей та отриманих послуг в КП "Милове" за перевіряємий період, а саме при відсутності первинних документів, які фіксують факти здійснення господарських господарських операцій, при відсутності актів їх списання та/або інших документів, підтверджуючих доцільність даного списання та оплату отриманих послуг, що призвело до завищення собівартості на загальну суму 32649,46грн.

Відповідні операції з безпідставного списання грошових коштів відображено в бухгалтерському обліку в накопичувальних відомостях по обліку витрат виробництва за дебетом рахунку 23 "Виробництво" на згальну суму 32649,46грн., що призвело до збільшення фактичних матеріальних витрат у формі №2 "Звіт про фінансові результати". Вищезазначене порушення призвело до завищення витрат підприємства на суму 32649,46грн. та призвело до викривлення звітності форми "Звіт про фінансові результати" за 2009 рік в сумі 8568,83грн., за 2010 рік на суму 11235,35грн. за 2011 рік на суму 672,97грн., за 2012 рік в сумі 10829,38грн та за 9 місяців 2013 року на суму 1342,93грн. що вплинуло на формування фінансового результату підприємства. Внаслідок допущених порушень підприємству завдано матеріальної шкоди на суму 32649,46грн.

Станом на день розгляду справи порушення усунуто частково, залишок невідшкодованої суми становить 400,00 грн.

На підставі акту від 25.12.2013 р. №41-27/20 Новокаховською ОДФІ направлено на адресу КП "Милове" лист-вимогу від 08.01.2014 р. №41-13/5, яким зобов'язано відповідача вжити заходи щодо усунення вищезазначених порушень в строк до 07.02.2014 р.

Станом на час розгляду справи відповідачем частково не виконана вищезазначена вимога, що не спростовується відповідачем.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі - Закон № 2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтями 8 та 10 Закону № 2939-XII визначено основні функції органів державного фінансового контролю та вичерпний перелік їх прав.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем дотримані всі вимоги чинного законодавства України щодо організації та проведення ревізії фінансово-господарської діяльності КП "Милове".

Суд, вивчивши заяву відповідача про визнання позовних вимог, а також врахувавши, що відповідачем станом на день розгляду справи частково виконана вимога про усунення порушень від 08.01.2014 р. №41-13/5, дійшов до висновку, що факт правомірності та порядку організації та проведення вищезазначеної ревізії не оспорюється відповідачем.

Згідно із пунктом 7 статті 10 Закону № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 15 Закону № 2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону № 2939-XII, органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Суд звертає увагу також на те, що відповідачем не надано доказів оскарження вимоги від 08.01.2014 р. №41-13/5.

Враховуючи вищевикладене, а також той факт, що протягом перебування даної справи в провадженні суду позивачем двічі зменшено позовні вимоги, що свідчить про поступове виконання відповідачем вимоги від 08.01.2014 р. №41-13/5, а також фактичне визнання відповідачем позовних вимог, що підтверджується поданою останнім заявою, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 128 158, 160, 162-163 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Комунальне підприємство "Милове" (код ЄДРПОУ 36334642) виконати пункти 8, 9, 11 вимоги від 08.01.2014 р. №41-13/5, а саме:

п.8 вимоги - в частині відшкодування шляхом стягнення з винних осіб понесені витрати на загальну суму 11027,0 грн. в зв'язку з перерахуванням грошових коштів до юридичних та фізичних осіб за отримані послуги та товарно-матеріальні цінності без підтверджуючих документів;

п.9 вимоги - відшкодувати в повному обсязі шляхом стягнення з винних осіб неправомірно віднесені до матеріальних витрат грошових коштів, сплачених до землевпорядних організацій за виготовлення технічної документації щодо землеустрою кладовища на загальну суму 4000,0 грн.;

п.11 вимоги - в частині відшкодувати шляхом стягнення з винних осіб грошових коштів, витрачених на придбання товаро-матеріальних цінностей та оплату за надані послуги без підтверджуючих документів, а також без підтверджуючих документів щодо оприбуткування та списання товаро-матеріальних цінностей та отриманих послуг, а саме при відсутності первинних документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій, при відсутності актів на списання товаро-матеріальних цінностей та/або інших документів, підтверджуючих доцільність даного списання та оплату отриманих послуг на загальну суму 400,00 грн., або шляхом повернення списаних товаро-матеріальних цінностей.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Пекний А.С.

кат. 9.3