УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2014 року Справа № 876/15552/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» до Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Головного управління Міндоходів у Львівській області про скасування податкового повідомлення - рішення,-
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Головного управління Міндоходів у Львівській області про скасування податкового повідомлення - рішення.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення адміністративного позову, оскільки контролюючим органом порушено строки проведення документальної невиїзної перевірки, а саме: з 22.03.2010 року по 25.03.2013 року, що відображено в акті перевірки від 29.12.12 року №580/1530/33895256, на підставі висновків якого було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення. Крім того, ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» з 2010 року не здійснювало орендної плати за дві земельні ділянки, оскільки ними не користувалося через перешкоди, які чинилися з боку Сокільницької сільської ради.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
При цьому колегія суддів не бере до уваги і відхиляє заяви представника ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» про відкладення розгляду справи, оскільки вважає їх безпідставними та спрямованими на затягування судового процесу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач - ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» зареєстрований як юридична особа, внесений до ЄДРПОУ за № 33895256 та 21.08.2008 року зареєстрований за неосновним місцем обліку в ДПІ у Пустомитівському районі як платник окремих видів податків і зборів, за основним місцем обліку перебуває в ДПІ у Залізничному районі м. Львова з 15.11.2005 року за №1408.
ДПІ у Пустомитівському районі проведено документальну невиїзну перевірку ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» з питань повноти та достовірності нарахувань плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року. Результати перевірки оформлені актом від 29.12.12 №580/1530/33895256 (а.с.7-9).
Як вбачається з акта перевірки, податковим органом встановлено порушення ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» статей 2, 5, 13, 17, 19, 23 ЗУ «Про плату за землю», пункту 287.3 статті 287 розділу, пунктів 288.1, 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 та пункту 289.2 статті 289 розділу XIII Податкового кодексу України, зокрема, занижено зобов'язання з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2012 р. в сумі 776 105,77 грн., в тому числі по договору оренди земельної ділянки площею 11,3127 га від 05.10.2007 року на суму 741 534,81 грн. та по договору оренди земельної ділянки площею 0,8000 га від 05.10.2007 року на суму 34 570,96 грн.
На підставі вказаного акта податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.04.2013 року №0005311550, яким товариству збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата за землю з юридичних осіб, в тому числі - основний платіж в сумі 776105,77 тис. грн. та фінансові санкції - 160945,2 тис. грн.
Висновки податкового органу про заниження зобов'язань з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) по двом договорам оренди від 05.10.2007 року земельних ділянок (площею 11,3127 га та площею 0,8000 га) зроблені на підставі аналізу вказаних договорів оренди, рішення Господарського суду Львівської області від 13.12.2011р (справа №5015/5812/11) про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 0,8000 га та наказу Господарського суду Львівської області «Про примусове виконання рішення» від 23.12.2011 р., а також даних облікової картки платника податків ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» по орендній платі за землю.
Як вбачається з акта перевірки від 29.12.12 №580/1530/33895256, ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент», будучи зареєстрованим у ДПІ у Пустомитівському районі як платник окремих видів податків і зборів, протягом 2010-2012 років не подавав податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), що підтверджено відповідними актами камеральних перевірок та винесеними на підставі цих актів податковими повідомленнями-рішеннями, а саме:
- акт №5/1550-33895256 від 10.01.2012р. та податкове повідомлення-рішення №0000031550 від 10.01.2012р., яким донараховано фінансові санкції за неподання податкової звітності по платі за землю за 2010 рік в сумі - 170 грн.;
- акт №6/1550-33895256 від 10.01.2012 р. та податкове повідомлення-рішення №0000041550 від 10.01.2012р., донараховано фінансові санкції за неподання податкової звітності по платі за землю за 2011 рік в сумі - 1020 грн.;
- акт №2371550-33895256 від 21.03.2012р. та податкове повідомлення-рішення №0000201550 від 22.03.2012р., донараховано фінансові санкції за неподання податкової звітності з| плати за землю за 2012 рік в сумі - 1020 грн.
Судом встановлено, що на підставі двох договорів оренди землі від 05 жовтня 2007 року, укладених ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» з Сокільницькою сільською радою Пустомитівського району Львівської області (а.с.40-41,43-44), та актів приймання-передачі земельної ділянки від 29 грудня 2007 року (а.с.42,45) позивачу було надано в строкове платне користування на 25 років дві земельні ділянки, одна - площею 11,3127 га, друга - площею 0,800 га.
Обидва договори зареєстровані у Пустомитівському районному Центрі державного земельного кадастру Львівської регіональної філії від 29.12.2007 року за №04:07:458:00619 та за №04:07:458:00619 відповідно, нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 4052209,14 грн. (розмір орендної плати 5% - 202610,46 грн.) та 286560,00 грн. (розмір орендної плати 5% - 14328 грн.) відповідно.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 13.12.2011 р. (справа №5015/5812/11) частково задоволено позов Сокільницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області, яким розірвано договір оренди від 05 жовтня 2007 року земельної ділянки площею 0,800 га та стягнуто з ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» в користь позивача 4404, грн. за 2009 рік, 15433,00 грн. за 2010 рік та 191500,00 грн. за 2011 рік.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю здійснюється відповідно до закону.
Згідно закріпленого у пункті 14.1.147. статті 14 Податкового кодексу визначення, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 14.1.73. статті 14 Податкового кодексу землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно статті 270 Податкового кодексу об'єктами оподаткування є:
- земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
- земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка (частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами), а також земельна частка (пай), що перебуває у власності чи користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Базою оподаткування при визначенні земельного податку згідно статті 271 Податкового кодексу є:
271.1.1. нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;
271.1.2. площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку землі» від 11 грудня 2003 року №1378-IV (далі - Закон №1378-IV), нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Порядок обчислення плати за землю визначається статтею 286 Податкового кодексу.
Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно пункту 288.2 цієї статті платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але із застереженнями, визначеними пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу.
Стаття 289 Податкового кодексу передбачає індексацію нормативної грошової оцінки земель, яка використовується для визначення розміру податку та орендної плати, за формулою, встановленою пунктом 289.2 цієї статті.
Відповідно до вказаного пункту центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Згідно листа від 10.01.2013 р. № 328/22/7-13 Держземагенства України «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» у 2013 році нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, яка проведена за вхідними даними станом на 01.04.96 р., земель сільськогосподарського призначення, яка проведена станом на 01.07.95 р., та земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів (крім земель під торфовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель), проведеної станом на 01.01.97 р., підлягає індексації за 1996 рік - 1,703; 1997 рік - 1,059; 1998 рік -1,006; 1999 рік - 1,127; 2000 рік -1,182; 2001 рік - 1,02; 2005 рік - 1,035; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік -1,059; 2010 рік - 1,0; 2011 рік -1,0 та за 2012 рік -1,0.
Виходячи із розрахованої величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» занижено зобов'язання з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2012р.
1) земельної ділянки площею 11,3127 га за договором оренди від 05 жовтня 2007 року на суму 741 534,81 грн., в тому числі:
- за 2010 рік - 247 178,27 грн. = 4 052 209,14 грн. * 1,152 * 1,059 * 5%;
- за 2011 рік - 247 178,27 грн. = 4 052 209,14 грн. * 1,152 * 1,059 *1* 5%;
- за 2012 рік - 247 178,27 грн. = 4 052 209,14 грн.* 1,152 * 1,059 * 1*1*5%;
2) земельної ділянки площею 0,8000 га за договором оренди від 05 жовтня 2007 року на суму 34 570,96грн., в тому числі:
- за 2010 рік - 17 479,70 грн. = 286 560,0 грн. * 1,152 * 1,059 * 5%;
- за 2011 рік - 17 091,26 грн. ((286 560,0* 1,152 * 1,059 * 1*5%)/12*11+((286 560,0* 1,152 * 1,059 * 1*5%)/12/30*22)).
Розрахунок штрафних санкцій міститься у додатку №1 до акту перевірки від 29.12.12 №580/1530/33895256 (а.с.21) і проведений податковим органом по періодам та спростовує доводи позивача щодо порушення відповідачем розміру штрафних санкцій.
Стосовно доводів позивача, що ним не одержувались податкові повідомлення-рішення №0000031550 від 10.01.2012 р., №0000041550 від 10.01.2012 р. та №000201550 від 22.03.2012 р., які є предметом оскарження у справах №813/8225/13-а, №813/8226/13-а та №813/8224/13-а, то суд першої інстанції вірно зазначив, що такі прийняті контролюючим органом за невиконання позивачем як платником податків обов'язку встановленого законодавством порядку подання податкової звітності і не вплинули на прийняття податкового повідомлення-рішення від 01.04.2013 року №0005311550, яке прийняте за невиконання позивачем обов'язку повноти сплати податків та зборів.
Стосовно доводів позивача про порушення строків проведення документальної невиїзної перевірки, а саме: з 22.03.2010 року по 25.03.2013 року, що відображено в акті перевірки від 29.12.12 року №580/1530/33895256, то судом першої інстанції вірно взято до уваги пояснення представника відповідача в судовому засіданні, що мала місце описка щодо дати початку проведення перевірки і замість « 22.03.2013 року» помилково вказано « 22.03.2010 року».
Крім того, несплата ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» орендної плати за земельні ділянки підтверджується даними облікової картки платника податків ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» по орендній платі за землю..
Колегія суддів вважає вірними висновки суду першої інстанції, що саме ця обставина та невжиття з боку ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» дій по виділенню активів для подальшої реалізації в рахунок погашення податкового боргу стали підставою для звернення податкового органу 14.02.2013 року до Сокільницької сільської ради з проханням розглянути питання розірвання договору оренди земельної ділянки (а.с.68). що спростовує доводи позивача про те, що орендна плата товариством не сплачувалася по причині чинення перешкод у користуванні земельною ділянкою з боку сільради.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.195,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року у справі № 813/6267/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Р.Курилець
Судді М.П.Кушнерик
О.І.Мікула