Постанова № 37995828, 31.03.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2014
Номер справи
821/918/14
Номер документу
37995828
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/918/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Транчуковій О.С.,

за участю:

представника позивача - Бутрея О.П.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення коштів допомоги по безробіттю,

встановив:

Херсонський міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач), в якому просить стягнути кошти допомоги по безробіттю в сумі 2833,97 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідач під час реєстрації та перебування на обліку у центрі зайнятості у статусі безробітного не надав достовірні відомості щодо відсутності у нього страхового стажу. Таким чином, відповідач порушив вимоги законодавства України та незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 2833,97 грн. У зв'язку із тим, що відповідачем добровільно суму боргу не сплачено, просить стягнути 2833,97 грн. в судовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач позовні вимоги визнав та не заперечував проти їх задоволення.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Пунктом 1 ч.1 ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон № 1533) визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Суб'єкти страхування на випадок безробіття - застраховані особи, а у випадках, передбачених цим Законом, також члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик (п.2 ч.1 ст.1 Закону № 1533).

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає страхуванню на випадок безробіття та за який сплачено страхові внески (нею, роботодавцем) (п.12 ч.1 ст.1 Закону № 1533).

Таким чином, у разі якщо особа не сплачує страхові внески, у неї відсутній страховий стаж, а відтак вона не є застрахованою особою та не має права на матеріальне забезпечення на випадок безробіття, надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Судом встановлено, що 02.11.2010 р. до Херсонського міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_2 із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.

Пунктом 6.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307 (далі - Порядок № 307), допомога по безробіттю призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки (довідок) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (декількома місцями) роботи чи служби, трудової книжки, військового квитка, копії цивільно-правового договору, за пред'явленням, у разі наявності, свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.

ОСОБА_2 до Херсонського міського центру зайнятості надано трудову книжку НОМЕР_2, відповідно до якої відповідач у період з 29.05.2008 р. по 30.09.2010 р. перебував у трудових відносинах з ПП "Колсервіс".

Наказом Херсонського міського центру зайнятості від 09.11.2010 р. відповідачу надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.

Згідно із п.2.1 Порядку № 307 застрахованим особам допомога по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу) або середнього грошового забезпечення залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

На підставі наданих ОСОБА_2 при реєстрації в службі зайнятості документів, йому призначено допомогу по безробіттю.

Відповідно до наказу позивача від 10.03.2011 р. № НТ 110310 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку у зв'язку з працевлаштуванням безробітного за направленням ДСЗ.

Частиною 1 статті 14 Закону № 1533 передбачено, що державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснюють центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Згідно із п.18 ч.2 ст.22 Закону України "Про зайнятість населення" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Позивачем було проведено звірку страхового стажу з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу, про що складено висновок від 23.12.2013 р. № 988/р-3.

В ході звірки встановлено, що згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу у період перебування у трудових відносинах з ПП "Колсервіс" ОСОБА_2 заробітна плата не нараховувалась, внески не сплачувались. Згідно з даними розрахункових відомостей про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, наданих до Херсонського міського центру зайнятості, на підприємстві була відсутня господарська діяльність.

У зв'язку із виявленими обставинами Херсонським міським центром зайнятості винесено наказ від 18.02.2014 р. № НТ 140218 про повернення виплат по безробіттю за період з 09.11.2010 р. по 09.03.2011 р. в сумі 2833,97 грн. та 19.02.2014 р. на адресу ОСОБА_2 надіслано лист про сплату коштів.

На день розгляду справи, вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернена.

Пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, визначено, що якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Суд вважає, що ОСОБА_2, приховавши факт відсутності сплати страхових внесків та страхового стажу, порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення", а тому незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 2833,97 грн.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на викладені обставини та у зв'язку із тим, що відповідач заборгованість не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського міського центру зайнятості.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (м.Херсон, вул.Р.Люксембург, 7-а, р/р 37173001004936, ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 35219574) 2833 (дві тисячі вісімсот тридцять три) 97 грн. коштів, отриманих як допомога по безробіттю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 квітня 2014 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 10.2.3