У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
11 квітня 2013 рокусправа № 2а/0470/16905/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,
суддів: Поплавського В.Ю. Дадим Ю.М. ,
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
за участю представників:
позивача: - не з'явився,
відповідача: - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 року
у справі № 2а/0470/16905/11
за позовом ОСОБА_1
до державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська
про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2008 року ОСОБА_1 звернулася у Дніпропетровський окружний адміністративний суд з позовом до державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська про зобов'язання виконати вимоги частини 2 статті 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», застосувати до неї раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів і анулювати інформацію з державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів; зобов'язання зробити у паспорті, на одній із сторінок 7-9, відмітку наступного змісту: «має право здійснювати будь які платежі без індивідуального ідентифікаційного номеру», завірити його підписом відповідальної особи та гербовою печаткою.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 року відмовлено у задоволенні позовних вимог (а.с. 244-247).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить змінити постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звернулася до державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська з заявою від 29 лютого 2008 року №91 за формою №В2 щодо відмови від ідентифікаційного номеру та внесення відповідних змін до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів і обліку про позивача як платника податків з використанням серії та номера паспорта. В зв'язку з чим просила надати довідку встановленого зразка за формою №В3 для пред'явлення відповідним органам внутрішніх справ. Також, до заяви за формою №В2 додано персональні данні позивача.
29 лютого 2008 року державною податковою інспекцією у Кіровському районі м. Дніпропетровська надана відповідь на заяву позивача, якою відмовлено у наданні довідки за формою №В3 у зв'язку з тим, що вона є засновником юридичної особи.
Між тим, частиною 2 статті 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податку та інших обов'язкових платежів» № 320/94 від 22 грудня 1994 року (чинного на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226, «Про затвердження Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів», визначено механізм реалізації норми Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» щодо збереження раніше встановлених форм обліку платників податків та інших обов'язкових платежів для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера і внесення до паспортів цих осіб відповідної відмітки, а також визначено уповноважений на це орган.
Так, пунктом 1.5 розділу 1 Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів передбачено, що особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від ідентифікаційного номера, у разі наявності в неї ідентифікаційного номера повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Форму заяви наведено в додатку 2 до Порядку.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 розділу 2, розділу 3 Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, у залежності від свого статусу фізична особа надає відповідний комплект документів. Посадова особа органу державної податкової служби отримує заповнену заяву з додатком, про що робить відповідний запис на заяві та формує особову справу. Після прийняття заяви орган державної податкової служби за місцем реєстрації особи проводить перевірку наявності інформації про особу в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів щодо достовірності поданих даних та у термін до 30 календарних днів з дня прийняття заяви орган державної податкової служби надає заявнику довідку форми № В3, або відмовляє в наданні такої довідки із зазначенням причин відмови.
Згідно розділів 4, 5 Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації отриману від податкового органу довідку за формою № В3 та паспорт громадянина України. Посадова особа органу внутрішніх справ, в разі звернення громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта, розглядає довідку за формою № В3 на предмет повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту. За відсутності невідповідностей посадова особа вносить на 7-9 сторінки паспорта відмітку, зміст і форму якої наведено в додатку 4 до Порядку.
Частинами 2, 5 статті 5 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податку та інших обов'язкових платежів» визначено, що до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» № 755-IV від 15 травня 2003 року (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи: перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім'я, місце проживання, ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків, якщо засновник - фізична особа.
Частинами 1, 4 статті 45 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що зміни до відомостей про фізичну особу-підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме зміни щодо імені фізичної особи, місця її проживання, ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків або номера та серії паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади і має відмітку у паспорті, набирають чинності з дня їх державної реєстрації. Фізична особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади, для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця повинна особисто пред'явити державному реєстратору паспорт із відповідною відміткою.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що в частині позовних вимог про зобов'язання державну податкову інспекцію у Кіровському районі м. Дніпропетровська виконати відносно ОСОБА_1 вимоги частини 2 статті 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», застосувати до неї раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів і анулювати інформацію про неї з державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, має бути відмовлено, оскільки позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права.
У даному випадку право ОСОБА_1 порушено лише з підстав відмови у наданні довідки форми №В3 для пред'явлення органам внутрішніх справ та здійснення позивачем необхідних заходів для реалізації свого права передбаченого частиною 2 статті 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів».
Також, має бути відмовлено в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача зробити у паспорті ОСОБА_1 на одній із сторінок 7-9 відмітку наступного змісту: «має право здійснювати будь які платежі без індивідуального ідентифікаційного номеру», завірити його підписом відповідальної особи та гербовою печаткою державної податкової інспекції Кіровського району м. Дніпропетровська, так як повноваження щодо внесення відмітки до 7-9 сторінки паспорта особи, зміст якої наведено в додатку 4 до пункту 5 наказу Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226 «Про затвердження Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів», належать органу внутрішніх справ за місцем реєстрації позивача, а не органам державної податкової служби України.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції у розгляді цієї справи дійшов обґрунтованих висновків, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: Ю.М. Дадим