Ухвала суду № 37991430, 27.03.2014, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2014
Номер справи
816/1101/14
Номер документу
37991430
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

27 березня 2014 рокум. ПолтаваСправа № 816/1101/14

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Єресько Л.О., розглянувши матеріали позовної заяви управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

24 березня 2014 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення наданої дитині тимчасової державної допомоги в розмірі 363 грн. як з батька, який ухилявся від сплати аліментів.

За змістом позовної заяви зазначена державна допомога у вказаному розмірі була призначена та виплачена гр. ОСОБА_2 за період з 01.05.2013 по 31.05.2013 у зв'язку з тим, що згідно наданої органом державної виконавчої служби довідкою ОСОБА_1 не сплачував аліменти на утримання дитини. Однак, за інформацією органів ДВС з травня 2013 року ОСОБА_1 почав виплачувати аліменти.

На підставі наведеного та відповідно до п. 12 «Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради звернулося до суду про стягнення із вказаного громадянина суми виплаченої матері тимчасової допомоги у зв'язку із виникненням можливості стягнення аліментів з одного з батьків.

Відповідно до п. 10. ст. 181 Сімейного кодексу України суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України в судовому порядку.

Із аналізу наведеного суд дійшов висновку, що дані правовідносини носять компенсаторний характер, спрямований на відшкодування шкоди, завданої державному бюджету у зв'язку із ухиленням від утримання дитини, що виникає із цивільних батьківських обов'язків ОСОБА_1

Відповідно до частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Приписам наведеної норми кореспондують положення частини четвертої статті 21 КАС, згідно з якими вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Аналіз припису наведеної норми дає підстави для однозначного висновку про те, що адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватись шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень; такі вимоги мають бути поєднанні з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 18.06.2013 по справі № 21-204а13 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/32532884).

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією України чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, враховуючи те, що позовна заява управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної ради у м. Полтаві не містить вимог щодо рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, і спір не є публічно-правовим, розгляд такої позовної заяви не належить до компетенції адміністративного суду, визначеної статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Таким чином, позов, з яким звернулось управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради, підлягає розгляду судом загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів.

Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О. Єресько