Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"26" березня 2014 р. Справа № 820/1007/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до комунального підприємства "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до комунального підприємства "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області (відповідач або РВС Куп'янської міської ради), у якому просить суд стягнути з банківських рахунків комунального підприємства "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області податковий борг в сумі 3592,01грн на р/р33217811700013, одержувач: Куп'янське УДКСУ, код отримувача: 37813292, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ в Харківській області.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України. Відповідач не виконав обов’язок сплачувати податки в розмірах, у строки та в порядку, що визначені законодавством. Внаслідок цього у відповідача виник податковий борг в сумі 3592,01грн. У зв’язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
У поданих до суду письмових запереченнях (а.с.30-31) представник відповідача заперечував проти позову, посилаючись на те, що рішенням XXXVII сесії Куп'янської міської ради VI скликання №1019/36 — VI від 05.04.2013 вирішено припинити право постійного користування земельною ділянкою комунального підприємства рятувально-водолазна станція площею 0,6408га по вул.Мічуріна, 98 у м.Куп'янську Харківської області та зарахувати дану земельну ділянку до земель запасу житлової та громадської забудови Куп'янської міської ради.
Тому представник відповідача вважає, що право користування КП «Рятувально-водолазна станція» земельною ділянкою припинено з 05.04.2013 та з цього моменту підприємство не має обов'язку сплачувати земельний податок.
Представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника Куп'янської ОДПІ, у якому представник позивача повідомив, що підтримує позовні вимоги.
У поданих до суду запереченнях представник відповідача просив розглядати справу без участі представника комунального підприємства "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області.
Враховуючи зазначене, суд на підставі ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач - комунальне підприємство "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області - зареєстрований як юридична особа, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (а.с.8-10).
Відповідача взято на облік в органах державної податкової служби 29.09.2005, відповідач перебуває на обліку в Куп'янській ОДПІ Головного управління Міндоходів у Харківській області, про що свідчить довідка від 11.12.2013 №1082-2/20-26-18-28 (а.с.5).
Відповідно до п.п.19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.7, 19-1.1.10, 19-1.1.34, 19-1.1.45, 19-1.1.46 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені законами України.
Згідно з п.п.20.1.18 та 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі ст.286 Податкового кодексу України, відповідачем до податкової інспекції подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, у якій визначено платіж з червня по вересень в сумі 784,32грн та платіж за жовтень в сумі 455,41грн (а.с.45-47).
Відповідно до ст.287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Судом встановлено, що відповідач не сплатив у повному обсязі суми плати за землю за період з червня по жовтень 2013 року в порядку та у строки, встановлені податковим законодавством. Заборгованість відповідача складає 3592,01грн.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається). (Пункт 59.5 ст.59 Податкового кодексу України.)
Куп'янською ОДПІ на адресу відповідача була направлена податкова вимога №33-15 від 03.10.2013 на суму 2352,28грн (а.с.13).
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового Кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Пунктом 87.9 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач не сплатив належні суми податку, податковий борг відповідача становить 3592,01грн, що підтверджується вищевказаними матеріалами справи, обліковою карткою платника - комунального підприємства "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області за платежем «земельний податок з юридичних осіб» (а.с.48-51) та розрахунком податкового боргу (а.с.12).
На час розгляду справи податковий борг у вказаній сумі у добровільному порядку відповідачем не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем до суду не надано.
У поданих до суду письмових запереченнях проти позову представник відповідача посилається на те, що право користування КП «Рятувально-водолазна станція» земельною ділянкою припинено з 05.04.2013 рішенням Куп'янської міської ради та з цього моменту підприємство не має обов'язку сплачувати земельний податок.
Суд вважає зазначене твердження помилковим, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №11155166 від 18.10.2013 (а.с.52) вбачається, що 16.10.2013 припинено право постійного користування комунального підприємства "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області земельною ділянкою площею 0,6408га по вул.Мічуріна, 98 у м.Куп'янську Харківської області.
Водночас, позивачем у цій адміністративній справі заявлено вимоги про стягнення з комунального підприємства "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області заборгованості, що виникла внаслідок несплати у повному обсязі у встановлений законодавством строк податкових зобов’язань за період з червня по жовтень 2013 року, самостійно визначених відповідачем в уточнюючій декларації, поданій до Куп'янської ОДПІ 21.10.2013 (а.с.45-47).
Згідно з пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, податкова інспекція як контролюючий орган має право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 95.1 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з довідкою Куп'янської ОДПІ від 11.12.2013 №1082-2/20-26-18-28 (а.с.6) відповідач має відкриті рахунки в установах банків.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з банківських рахунків відповідача податкового боргу в сумі 3592,01грн обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до комунального підприємства "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з банківських рахунків комунального підприємства "Рятувально-водолазна служба" Куп'янської міської ради Харківської області (ідент. код 33706405; вул.Мічуріна, б.98, м.Куп'янськ, Харківська область, 63705) на р/р33217811700013, одержувач: Куп'янське УДКСУ, код отримувача: 37813292, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ в Харківській області, податковий борг в сумі 3592.01 грн (три тисячі п"ятсот дев"яносто дві грн одна коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.В. Мельников