Ухвала суду № 37988392, 26.03.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
813/5831/13-а
Номер документу
37988392
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2014 р. Справа № 876/11438/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участі секретаря судового засідання Сідельник Г.М.,

представника позивача Батькова В.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Габен» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року у справі №813/5831/13-а за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Габен» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

25.07.2013 року Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулася до суду з позовом, яким просила зупинити виконання робіт Товариства з обмеженою відповідальністю «Габен» щодо здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарного джерела яке знаходиться за адресою м. Львів, вул. Персенківська, 19, без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; заборонити експлуатацію стаціонарного джерела Товариства з обмеженою відповідальністю «Габен», яке експлуатується за адресою м. Львів, вул. Персенківська, 19, що експлуатується без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; зупинити діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Габен» щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення і розміщення відходів; зупинити без дозвільне розміщення та безлімітне утворення і розміщення відходів Товариства з обмеженою відповідальністю «Габен».

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року позов задоволено: зупинено виконання робіт Товариством з обмеженою відповідальністю «Габен» щодо здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарного джерела та заборонено відповідачу експлуатацію стаціонарного джерела без дозволу на викиди забруднюючих речовин.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Габен» постанову суду першої інстанції оскаржило, подало апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, не відповідає фактичним обставинам справи, просить її скасувати, та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує на те, що судом помилково встановлено факт використання стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря без відповідного на це дозволу та те, що діяльність суб'єкта господарювання проводиться зокрема, з порушенням умов до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Доказом неналежної оцінки та невідповідності обставинам справи є та обставина, що ТзОВ «Габен» у встановленому законом порядку здійснює сплату екологічного податку. Відповідно до доданої податкової декларації ними сплачуються податкові зобов'язання за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами. Крім того, в постанові суду не зазначено саме з якого стаціонарного джерела здійснюється забруднення повітря та відповідно накладено заборону на експлуатацію не визначеного стаціонарного джерела.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення та заперечив проти доводів апеляційної скарги.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно ч.4 ст. 196 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали цієї справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу чи постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що ТзОВ фірма "Габен" зареєстроване як юридична особа 31.08.1994 року Виконавчим комітетом Львівської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію №380521; присвоєно ідентифікаційний код 20832731.

З 16 липня по 18 липня 2012 року Державною екологічною інспекцією Львівської області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ фірма "Габен". Перевіркою виявлено, що підприємство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела, яке розміщене за адресою: м. Львів, вул. Персенківська, буд.19 без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст. ст. 10,11,13 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»: В процесі виробничої діяльності утворює відходи люмінесцетних ламп та твердих побутових відходів без дозволу на розміщення та ліміту на утворення та розміщення відходів, що є порушенням ст.ст. 32, 33 ЗУ «Про відходи», а також на підприємстві відсутні паспорти відходів підприємства,що є порушенням ст.26 ЗУ «Про відходи».

З метою усунення виявлених порушень та недоліків природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ фірма "Габен" від 16 липня по 18 липня 2012 року державною екологічною інспекцією складено припис №1002/03/991 від 20.07.2012 року, яким зобов'язано усунути виявлені недоліки.

18 жовтня 2012 року Державною екологічною інспекцією проведена позапланова перевірка виконання даного припису. Перевіркою встановлено, що підприємством не було виконано вимоги припису, а тому керівника підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст.188/5 КУпАП та надано повторний припис №1606/03/1490 від 22.10.2012 року.

13 березня 2013 року Державною екологічною інспекцією знову проведена позапланова перевірка виконання прийнятого припису. Однак, підприємством не було виконано вимоги винесеного припису, а тому керівника підприємства знову притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст.188/5 КУпАП та надано ще один припис №217/03 від 13.03.2013 року.

12 липня 2013 року Державна екологічна інспекція у Львівській області провела позапланову перевірку ТОВ фірма "Габен" щодо виконання припису по усуненню виявлених порушень та недоліків природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки від 13.03.2013 року №217/03. В ході перевірки встановлено що підприємство не виконало жодного пункту припису.

Таким чином, державні інспектори, які проводили перевірку, встановили, що ТОВ фірма "Габен" упродовж тривалого часу здійснює діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме відсутній дозвіл на розміщення відходів та ліміт на утворення та розміщення відходів, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, без дозволу уповноваженого органу, що є порушенням статей 10, 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, які виявлено внаслідок перевірки ТОВ фірма "Габен", ДЕІ у Львівській області знову видала припис №1375/03/646-03 від 12.07.2013 року ".

Примірник акта перевірки та прийнятого на підставі цього акта припису від 12.07.2013 року вручено директору ТОВ фірма "Габен" Саміла І.М. який підписався про отримання зазначених документів, без зауважень до їх змісту чи вимог або ж інших застережень з цього приводу.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992р. № 2707-XII, у статті 10 якого передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо (п. 1 ч. 1 ст. 10 цього Закону).

Відповідно до частин шість, сім статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування.

У статті 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 29.10.1992 року «Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища» зазначено, що діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути: - обмежена - на певний період (до виконання необхідних природоохоронних заходів) встановлюються зменшені обсяги викидів і скидів забруднюючих речовин та розміщення відходів у цілому по підприємству чи по окремих його цехах (дільницях) і одиницях обладнання; - тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання; - припинена - повністю припиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.

При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.

Відповідно до пп. «в» п. 4 вказаного Порядку діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.

Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що підставою для припинення діяльності підприємств є систематичне перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів та екологічних стандартів, що не можуть бути усунуті з технічних, економічних чи інших причин.

Згідно п. 3 Порядку рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України "Про Положення про Державну екологічну інспекцію України" від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).

Відповідно 4 Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин (підп. "г" п. 2 ч. 4 Положення).

Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Отже, діяльність суб'єкта господарювання, яка пов'язана, зокрема, з порушенням умов до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

У даному випадку таким органом є Державна екологічна інспекція у Львівській області, яка внаслідок проведеної у липні 2013 року позапланової перевірки ТОВ фірма "Габен" встановила факт використання зазначеним суб'єктом господарювання стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря без відповідного на це дозволу, що є порушенням вимог Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Відповідач зазначених обставин не заперечив, будь-яких пояснень з приводу даного позову також не подав.

Зважаючи на наведені вище обставини справи та норми законодавства колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області є обґрунтованими, документально підтвердженими, тому даний позов слід задовольнити повністю.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст.160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Габен» - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року у справі №813/5831/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич