КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/6079/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г. Суддя-доповідач: Романчук О.М
У Х В А Л А
Іменем України
25 березня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Романчук О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
при секретарі Артюхіній М.А.,
розглянувши в судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Відокремленого підрозділу «Аварійно-технічний центр» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.07.2013 року №0008521501.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом першої інстанції встановлено, що Державне підприємство Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» є юридичною особою, що зареєстрована 20.12.1996 року Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією, як платник податків перебуває на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків.
Відокремлений підрозділ «Аварійно-технічний центр» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» згідно з Положенням про відокремлений підрозділ «Аварійно-технічний центр» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» ПЛ-П.40.10.058-11 не має статусу юридичної особи, здійснює свою діяльність від імені Компанії на підставі діючого законодавства в Україні, виконує частину функцій Компанії та користується правами, які надані йому Статутом Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АГ №072075.
ДП НАЕК «Енергоатом» нараховує та сплачує податок на прибуток, у том числі авансові внески з цього податку, за місцезнаходженням юридичної особи та її відокремлених підрозділів пропорційно питомій вазі витрат відокремлених підрозділів, що враховуються під час обчислення об'єкта оподаткування. Отже, юридична особа одержує дані податкового обліку від створеної нею філії та розраховує суму податку на прибуток, що підлягає сплаті ним до бюджету одночасно за себе і за зазначену філію.
Філії зазначеної юридичної особи, відповідно зобов'язані подавати до податкового органу за своїм місцезнаходженням «Розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства».
В грудні 2012 року ДП НАЕК «Енергоатом» згідно платіжного доручення №7441 від 28.12.2012 року сплатило податок на прибуток у сумі 2070129 грн. з призначенням платежу «авансова сплата податку за січень-вересень 2013 року по відокремленому підрозділу «Аварійно-технічний центр» Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».
Враховуючи, що станом на кінець грудня 2012 року у позивача існувала переплата суми податку на прибуток за 2012 рік по Відокремленому підрозділу «Аварійно-технічний центр» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» , ДП НАЕК «Енергоатом» звернулось до податкового органу з заявами від 29.12.2012 року №18729/15, від 11.01.2013 року №436/15, від 14.02.2013 року №2102/15 про зарахування такої суми переплати у рахунок зарахування авансових внесків, що будуть нараховані за звітні поточні періоди 2013 року.
ДП «НАЕК «Енергоатом» зверталося до податкового органу про повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток у 2012 році на розрахунковий рахунок ДП «НАЕК «Енергоатом» відповідно до п.43.1 статті 43 ПКУ, відповідно до листів ДП «НАЕК «Енергоатом» від 29.12.2012р. № 18729/15, від 11.01.2013 року № 436/15, від 14.02.2013року №2102/15.
26.07.2013 року Відокремленим підрозділом «Аварійно-технічний центр» ДП «НАЕК «Енергоатом» від Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області отримано податкове повідомлення-рішення від 15.07.2013 року № 0008521501, відповідно до змісту якого встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання у січні, лютому 2013 року, з авансових внесків з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності та зобов'язано позивача сплатити штраф у сумі 15414,80 грн., яке було прийняте на підставі акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 15.07.2013 року №216/1501/20055078.
Згідно акту №216/1501/20055078, перевіркою встановлено порушення:
п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (із змінами та доповненнями) - порушення ВП «Аварійно-технічний центр» ДП «НАЕК «Енергоатом» терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток за січень-лютий 2013 року , а саме із затримкою більше 30 календарних днів на загальну суму 77074,00 гривні.
Згідно із п. 126.1 статті 126 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань ВП «Аварійно-технічний центр» ДП «НАЕК «Енергоатом» притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 20 відсотків погашених сум податкового боргу, а саме: 77074,00 х 0,2 = 15414,80 грн.
Позивач не погоджуючись з таким рішенням відповідача звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів виходить з наступного.
Законом України від 05.07.2012 року №5083-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» запроваджено сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств, починаючи з 01.01.2013 року.
Наказом Міністерства Фінансів України від 17.01.2013 року №19 внесено зміни до бюджетної класифікації, затвердженої наказом МФУ від 14.01.2011 року №11 «Про бюджетну класифікацію» (із змінами), а саме Класифікацію доходів бюджету доповнено відповідними позиціями і замість коду платежу 11020100 - «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» код платежу змінений на 11023100 - «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності».
Тобто, з 2013 року, платники податків, крім новостворених підприємств, підприємств, що займаються виробництвом сільськогосподарської продукції, неприбуткових організацій, а також підприємств, дохід яких за попередній звітний період не перевищує 10 мільйонів гривень, зобов'язані щомісяця сплачувати податок на прибуток у вигляді авансових внесків.
У відповідності до Закону України від 05.07.2012року №5083-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні», яким було доповнено пункт 2 підрозділу 4 Розділу ХХ "Перехідних положень Податкового Кодексу України, платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 Кодексу, сплачують у січні-лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку в розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пункту 57.1 статті 57 розділу ІІ Податкового кодексу України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 млн. грн.) зобов'язані подавати у складі річної податкової звітності за 2012 рік розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають ними сплачуватися наступні дванадцять місяців (у березні-грудні 2013 року та січні і лютому 2014 року), а саме щомісячно у строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітних (податковий) рік.
Відповідно до абзацу першого пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів, робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів (абзац другий пункт 87.1 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI).
Беручи до уваги вищевикладені норми законодавства, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно зроблено висновок про те, що авансовий внесок з податку на прибуток є грошовим зобов'язанням, виходячи з термінів Податкового кодексу України, а тому зазначене правило щодо автоматичного заліку застосовується до нього в загальному порядку, що як наслідок податковий орган зобов'язаний був самостійно без будь-якої заяви платника податків здійснити зарахування суми надміру сплаченого ним платежу з податку на прибуток у рахунок авансового платежу з податку на прибуток.
Крім того, приписом пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
У разі відмови в зарахуванні існуючої суми переплати з податку на прибуток в погашення майбутніх грошових зобов'язань з авансових внесків з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, відповідач повинен був прийняти відповідний висновок про повернення відповідних сум коштів позивача з відповідного бюджету.
Відповідно до п.87.1 ст.87 ПКУ сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Колегією суддів встановлено, що в грудні 2012 року ДП НАЕК «Енергоатом» згідно платіжного доручення №7441 від 28.12.2012 року сплатило податок на прибуток у сумі 2070129 грн. з призначенням платежу «авансова сплата податку за січень-вересень 2013 року по відокремленому підрозділу «Аварійно-технічний центр» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».
Наявності переплати з податку на прибуток по ДП «НАЕК «Енергоатом» як консолідованим платником податку на прибуток по Дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом» є оборотно-сальдова відомість по рахунку 64.1.01 (податок на прибуток) за 01.01.2013 року - 05.02.2013 року, згідно якої переплата податку на прибуток по Дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом» станом на 05.02.2013 року, становить 685 551 903,22 грн.
Згідно з п.2 підр. 4 розд. XX Податкового Кодексу України , платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до п.57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні-лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного і податкового місяця.
Враховуючи те, що вищезазначеною нормою законодавства не передбачено звітного документа (декларації, розрахунку) для нарахування сум авансових внесків з податку на прибуток за січень, лютий 2013 року, позивач керуючись роз'ясненням Державної податкової служби України від 01.04.2013 року № 4420/6/15-14-15-13, які підтверджені Практикою застосування норм Податкового кодексу України, зарахування надміру сплачених грошових зобов'язань платника податку на прибуток у сплату щомісячних авансових внесків може бути здійснене на підставі поданої платником відповідної заяви про таке зарахування.
ДП «НАЕК «Енергоатом» на правах консолідованого платника податку на прибуток в інтересах ВП «Аварійно-технічний центр» на адресу ДПІ у Києво-Святошинському районі подавалися заяви про таке зарахування:
листи ДП «НАЕК «Енергоатом» від 29.12.2012 року 18729/15,
від 11.01.13року № 436/15,
від 14.02.13року № 2102/15.
Однак, податковим органом заяви були залишені без належного розгляду.
Також, ДП «НАЕК «Енергоатом» зверталося до ДПІ Києво-Святошинського району про повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток у 2012 році на розрахунковий рахунок ДП «НАЕК «Енергоатом» відповідно до п.43.1 статті 43 ПКУ, у зв'язку з ігноруванням попередніх заяв, а саме листи ДП «НАЕК «Енергоатом»:
від 29.12.2012 року № 18729/15,
від 11.01.2013 року № 436/15,
від 14.02.2013 року № 2102/15, згідно положень якої такі суми грошового зобов'язання підлягають поверненню в обов'язковому порядку.
Як вбачається з платіжного доручення №7447 від 28 грудня 2012 року про перерахування в грудні 2012 року податку на прибуток, в графі «Призначення платежу» зазначено - «авансова сплата з податку на прибуток за січень-вересень 2013 року за ВП «АТЦ «ДГ НАЕК «Енергоатом», що як наслідок дає суду змогу зробити висновок про те, що позивачем не було порушено граничні терміни сплати авансових внесків з податку на прибуток за січень-лютий 2013 року, а тому податкове повідомлення-рішення відповідача від 15.07.2013 року, №0008521501 винесено без врахування фактичних обставин справи згідно зазначених податкових документів та всупереч вищенаведеним нормам Податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому підстави для його скасування відсутні.
Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.М. Романчук
Судді: Я.Б. Глущенко
С.Б.Шелест
Головуючий суддя Романчук О.М
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.