ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2014 року № 813/9026/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Кравчука В.М.
за участю секретаря судового засідання Козьміна А.М.,
представника позивача Кохан Н.В.,
представника відповідача Кулак І.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Стрийського міського комбінату комунальних підприємств, третя особа на стороні відповідача Відділ житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
29.11.2013 р. Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулась до суду з позовом до Стрийського міського комбінату комунальних підприємств, в якому просить вжити заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт (надання послуг) щодо без дозвільного та безлімітного розміщення відходів на міському сміттєзвалищі в м. Стрий по вул. Нижанківського до отримання дозволу та ліміту на розміщення відходів відділом житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому та його експлуатації без оснащення системи захисту грунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу, фільтрату.
В обґрунтування позову позивач покликається на те, що під час перевірки Стрийського міського комбінату комунальних підприємств виявлено, що ліміт на утворення та розміщення відходів на 2013 р. розроблено, однак не погоджено, дозвіл на розміщення відходів відсутній; не організовано систему захисту грунтових вод, збору, вилучення та знешкодження фільтрату та біозону; не вносяться щорічні зміни до паспорта МВВ. Зазначене є порушенням ст. 28, 33, 35 Закону України «Про відходи». З цих підстав просить позов задовольнити.
Відповідач - Стрийський міський комбінат комунальних підприємств подав письмові заперечення по суті спору. Пояснив, що частина вимог припису від 01.11.2013 р. ним виконано, а частина перебуває на стадії виконання.
Зокрема, отримати дозвіл на розміщення та ліміт на утворення та розміщення відходів виробництва не видається за можливе, оскільки загальний показник утворення відходів виробництва відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1218 від 03.08.1998 р. становить менше ніж 1000 у.о. на рік, а саме 482,8 у.о., а з 30.10.2013 р. Стрийським МККП був отриманий дозвіл на розміщення відходів на 6 видів відходів виробництва.Крім того, Відділ ЖКГ Стрийського міськвиконкому не надав дозвільних документів на отримання дозволу та розміщення побутових відходів на міському сміттєзвалищі та ліміту на утворення та розміщення відходів. Згідно з договором по обслуговуванню міського сміттєзвалища, укладеним між Стрийським МККП та Відділом ЖКГ Стрийського міськвиконкому, останній повинен надавати такі документи.
Організувати систему захисту грунтових вод, вилучення та знешкодження інфільтрату Стрийський МККП не може, оскільки ці системи є об'єктами капітального будівництва, а Стрийський МККП не є їх власником. Будівництво системи збору інфільтрату, згідно Програми економічного та соціального розвитку м. Стрия на 2013 р. було доручено Відділу капітального будівництва Стрийського міськвиконкому і виділено з міського бюджету на ці цілі 250 тис. грн. Однак роботи не були проведені. На будівництво системи захисту грунтових вод кошти в Програмі економічного та соціального розвитку м. Стрия на 2013 р. не передбачені.
Щодо вимоги про внесення зміни до паспорта місця видалення відходів, то Стрийський МККП пояснив, що ним вносяться зміни, і в акті перівірки про це вказано.
З цих підстав просить в позові відмовити і не зупиняти роботу міського сміттєзвалища, оскільки це призведе до скидання відходів на територію міста і поза ним. Вважає, що способом уникнення такої ситуації є зобов'язання Відділу ЖКГ Стрийського міськвиконкому забезпечити отримання дозволу та ліміту на розміщення відходів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази в межах заявлених вимог, Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
З 30.10.2013 р. по 19.11.2013 р. Державна екологічна інспекція у Львівській області провела перевірку Стрийського міського комбінату комунальних підприємств з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, про що складено акт № 2251/03/1904.
Перевіркою встановлено, що Відділу житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому передано земельну ділянку по вул. Нижанківського (сміттєзвалище) з асинізованими полями.
Згідно з договором від 18.01.2010 р. Відділ житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому передав Стрийському МККП в обслуговування Стрийське міське сміттєзвалище.
Стрийське МККП подало до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області пакет документів на отримання дозволу на розміщення відходів та погодження лімітів. У відповідь Департамент повідомив, що документи повинен подавати Відділ ЖКГ Стрийської міської ради.
Таким чином, перевіркою встановлено ряд порушень, зокрема в частині порушення Закону України «Про відходи»:
- не організована система захисту грунтових вод, збору, вилучення та знешкодження фільтрату та біогазу, що є порушенням ст. 35-1 Закону України «Про відходи»;
- дозвіл на розміщення та ліміт на утворення та розміщення відходів відсутній, що є порушенням ст.33 Закону України «Про відходи»;
- не вносяться щорічні зміни до паспорта МВВ, що є порушенням ст. 28 Закону України «Про відходи».
Державна екологічна інспекція у Львівській області винесла приписи від 01.11.2013 р. № 2095/966-03 та 22.11.2013 р. № 2251/03/1060, якими зобов»язано Стрийське МККП усунути встановлені перевіркою порушення ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 17, 26, 28, 22, 32, 33, 35-1 Закону України «Про відходи», ст. 44, 105 Водного кодексу України, ст. 125, 126 Земельного кодексу України, наказ Міністерства з питань ЖКГУ від 01.12.10 р. № 435.
Представник Стрийського МККП ствердив, що з 12 пунктів припису більша їх половина виконана, а решта опрацьовується, про що Інспекції було скеровано лист від 19.11.13 р. № 760, від 23.12.13 р. № 819.
Так, підтвердив, що на даний час не виконано вимоги по (1) отриманню дозволу на розміщення та ліміт на утворення та розміщення відходів виробництва металобрухту, відпрацьованих масляних фільтрів, (2) по організації системи захисту грунтових вод, вилучення та знешкодження інфільтрату.
Таким чином, спір виник щодо виконання саме цих вимог.
Вирішуючи спір, Суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Щодо отримання дозволу на розміщення та ліміт на утворення та розміщення відходів виробництва металобрухту, відпрацьованих масляних фільтрів Суд звертає увагу на те, що статтею 33 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 р. передбачено вимоги щодо зберігання та видалення відходів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
В судовому засіданні представник Стрийського МККП пояснив, що причиною не виконання цієї вимог є те, що відповідно до Постанови КМУ № 1360 від 31.08.1998 р. власники відходів, показник загального утворення яких не перевищував 1000 у.о. на рік звільняються від одержання лімітів. Загальний показник сміттєзвалища Стрийського МККП становить 482,8 у.о., тобто менше 1000, а тому Стрийський МККП звільняється від одержання ліміту. Хоча з 30.10.2013 р. на викорнання постанови КМУ № 1218 від 03.08.1998 р. Стрийський МККП мав такий дозвіл на 6 видів відходів.
Крім того, Стрийське МККП подало до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області пакет документів на отримання дозволу на розміщення відходів та погодження лімітів на 2013 р. Однак у відповідь Управління проінформувало Стрийське МККП, що такі документи повинен подати Відділ житлово-комунального господарства Стрийської міської ради. Цей обов'язок покладений на ВЖКГ Стрийської міської ради і договором від 18.01.2010 р., який він уклав з Стрийським МККП.
Стрийське МККП визнало, що дозвіл не отримано, оскільки ВЖКГ Стрийської міської ради не надав відповідних документів на його отримання.
Суд враховує визнання відповідачем - Стрийським МККП зазначеного порушення та причини, за яких порушення на даний час не усунуто. Однак це не звільняє від обов'язку отримати відповідний дозвіл на розміщення та погодження ліміту відходів. Крім того, саме Стрийське МККП володіє, користується та розпоряджається відходами на сміттєзвалищі по вул. Нижанківського в м. Стрию, тому згідно з Законом України «Про відходи» власник відходів несе відповідальність.
Тому суд вважає за необхідне вимогу позивача - Державної екологічної інспекції у Львівській області в частині зупинення виконання робіт щодо без дозвільного та безлімітного розміщення відходів Стрийським МККП на сміттєзвалищі задовольнити до отримання дозволу та ліміту на розміщення відходів Відділом житлово-комунального господарства Стрийської міської ради.
Також суд звертає увагу Відділу житлово-комунального господарства Стрийської міської ради на те, що зупинення роботи на сміттєзвалищі мало б спонукати його як орган місцевого самоврядування до виконання обов'язку, який має та може бути виконаний виключно ним.
Щодо вимоги організувати системи захисту грунтових вод, вилучення та знешкодження інфільтрату, Суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про відходи» поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Забороняється проектування, будівництво та експлуатація полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.
Перевіркою встановлено, що рішенням Стрийської міської ради було затверджено програму економічного та соціального розвитку м. Стрий на 2013 р., якою передбачено будівництво системи збору інфільтрату на міському сміттєзвалищі в м. Стрий, обсяг фінансування 250 тис грн.. з місцевого бюджету. Роботи по облаштуванню сміттєзвалища системою збору фільтрату протягом 2013 р. не розпочато.
Представник Стрийського МККП пояснив, що ці системи є об'єктами капітального будівництва, а тому підприємство не може самостійно це виконати, приймати рішення по об'єктах, власником яких він не є, зокрема й не є власником сміттєзвалища. Будівництво системи збору інфільтрату згідно з Програмою розвитку було доручено ВЖКГ Стрийської міської ради і виділено на це кошти з місцевого бюджету.
Як вбачається з наведеного, експлуатація побутових відходів без оснащення об'єкта системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату не дозволяється. Той факт, що фінансування будівництва системи інфільтрату передбачено Стрийською міською радою в програмі розвитку міста за рахунок коштів місцевого бюджету не призводить до незаконності вимогу Державної екологічної інспекції у Львівській області щодо зупинення виконання робіт на сміттєзвалищі без оснащення системи захисту грунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату. Судом за участю сторін та третьої особи з'ясовано, що зазначена вимога не виконана.
Суд вважає, що невиконання саме Відділом ЖКГ Стрийської міської ради запланових програм розвитку міста, призводить до істотного порушення ст. 16 Конституції України та може завдати непоправну шкоди навколишньому середовищу. Зупинення роботи сміттєзвалища є крайнім заходом, який в ситуації, що склалася, може бути ефективним засобом спонукання відповідних органів до виконання вимог закону.
Враховуючи встановлені фактичні обставини та відповідні їм правові норми, Суд вважає, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до п. 9 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 4, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст. ст. 7-19, 94, 160-163, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Стрийський міський комбінат комунальних підприємств (м. Стрий, вул. Нижанківського, 50, ідентифікаційний код 05759310) зупинити виконання робіт (надання послуг) щодо розміщення відходів на міському сміттєзвалищі у м. Стрию по вул. Нижанківського до отримання дозволу та ліміту на розміщення відходів відділом житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому, та отримання рішення про відновлення такої діяльності.
Зобов'язати Стрийський міський комбінат комунальних підприємств (м. Стрий, вул. Нижанківського, 50, ідентифікаційний код 05759310) зупинити виконання робіт (надання послуг) щодо експлуатації міського смітєзвалища у м. Стрию по вул. Нижанківського, до оснащення систем захисту грунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, та отримання рішення про відновлення такої діяльності.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Подання скарги на постанову не перешкоджає її негайному виконанню.
Повний текст постанови складено 02 квітня 2014 р.
Суддя В.М. Кравчук