Київський районний суд м. Одеси
65080, м. Одеса, вул. Варненська, 3б тел. (факс): (048) 718-99-17
_____________________
Справа № 520/12361/13-ц
Провадження № 2/520/248/14
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.04.2014 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого-судді: Брайловської А.І.;
за участю секретаря Непомнющого М.М., Шивцової К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа Київська районна адміністрація Одеської міської ради «про приведення об'єкту до попереднього стану»,
ВСТАНОВИВ:
17.09.2013 року представник позивача надав до суду позов до відповідача, в якому просить суд зобов'язати відповідачів власними силами і за рахунок власних коштів, привести до попереднього стану, відповідно до технічного паспорту КП «ОМБТІ та РОН», самочинно реконструйовану квартиру за адресою: АДРЕСА_1.
Свої вимоги представник позивача обґрунтовував тим, що відповідачі без отримання відповідних дозволів, в супереч діючому законодавству України, провели будівництво прибудови, на прибудинковій території загального користування, яка належить територіальній громаді м. Одеси, в особі Одеської міської ради.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав заяву про слухання справи за їх відсутності , позовні вимоги підтримав в повному обсязі., проти винесення заочного рішення не заперечував.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи сповіщалися належним чином.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно листа Київської районної адміністрації Одеської міської ради №01-12/1349 від 09.08.2013 р., Одеській міській раді стало відомо про факт самочинного будівництва прибудови до квартири АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1.
Виходячи з матеріалів, надісланих КРА ОМР встановлено, що відповідачі гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 самочинно, в супереч діючому законодавству України, провели будівництво прибудови, на прибудинковій території загального користування, яка належить територіальній громаді м. Одеси, в особі Одеської міської ради.
Цей факт підтверджується актом обстеження КРА ОМР від 06.06.2013р., та розпорядженням КРА ОМР від 12.07.2013 р. № 349.
Відповідно до ч. 13 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ №6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» від 30.03.2012 року, вирішуючи позови про знесення самовільно збудованих (прибудованих, надбудованих) балконів, мансард, горищ тощо у багатоповерхових багатоквартирних будинках, суди повинні враховувати, що положення статті 376 ЦК до цих правовідносин не застосовуються. Проте у випадку, коли квартира в такому будинку розташована на першому (цокольному) поверсі й власник здійснив прибудову до неї з одночасним зайняттям частини прибудинкової земельної ділянки, спір повинен вирішуватися відповідно до правил статті 376 ЦК.
Положеннями ст. 376 ЦК України визначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.
Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Відповідно до змісту пп. 1 п. «б» ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування»від 21.05.1997 року №280/97-ВР прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством, відноситься до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Факт самовільної прибудови підтверджується фото фіксацією прибудови до квартири АДРЕСА_1.
Реконструкція та будівництво в м. Одесі повинно здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням громадських інтересів.
Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.
Містобудівельна документація повинна бути узгоджена з: управлінням архітектури та містобудівництва, органами державного санітарного та пожежного нагляду, управлінням екологічної безпеки, управлінням інженерного захисту території міста, органами ДАІ МВС, а також іншими організаціями, вказаними у завдані на проектування.
Статтею 12 Закону України «Про основи містобудування» передбачено, що до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудування на їх території належить право затвердження місцевих містобудівних програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації; внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно законодавства.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним з делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад є здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
На виконання положень нормативних актів, рішенням Одеської міської ради від 17.04.2001 р. № 2153-ХХІІІ затверджено Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень в м. Одесі.
Відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і ст. 144 Конституції України акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Положення регламентує порядок отримання дозволу та збирання вихідних даних для проектування, здійснення проектних робіт, узгодження, експертизи та затвердження проектів реконструкції вбудованих, вбудовано- прибудованими та прибудованих приміщень зі зміною та без зміни функціонального призначення, здійснення будівельних робіт та прийняття в експлуатацію, вирішення питань землекористування при реконструкції цієї категорії об'єктів.
Положення обов'язкове для усіх суб'єктів містобудівної діяльності - фізичних та юридичних осіб, незалежно від форм власності, організаційно - правової форми та підпорядкованості й поширюється на всю територію міста Одеси.
Згідно п. 1.10 Положення, учасники містобудівної діяльності несуть відповідальність за порушення, які були допущені при реконструкції вбудованих, вбудовано - прибудованих та прибудованих приміщень, згідно діючого законодавства України.
Відповідно до п. 5.5 Положення, реконструкція приміщень, яка розпочата та здійснюється без реєстрації Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради та без дозволу на здійснення будівельних робіт, вважається самовільною та забороняється всім суб'єктам містобудівної діяльності.
Згідно ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій» дозвіл на будівництво об'єкту містобудування надається особам, що мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на правах власності або користування і одержання дозволу є їхнім обов'язком. Виконання будівельних робіт неможливе без одержання дозволу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.
Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без одержання дозволу відповідних рад згідно ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» або його перереєстрації, а також здійснення будівельних робіт не зазначених у дозволі є самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», ч. 9 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст. 208,209,212,213,215,218 ЦПК України, -
ВИРІШИВ :
Позов Одеської міської ради до ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа Київська районна адміністрація Одеської міської ради «про приведення об'єкту до попереднього стану» - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати ОСОБА_1 та ОСОБА_2(ідентифікаційний номер НОМЕР_1) власними силами і за рахунок власних коштів привести у попередній стан об'єкт за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до технічної документації КП «ОМБТІ та РОН».
Стягнути в рівних частках з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Одеської міської ради (УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок одержувача - ВДК у місті Одесі, ЄДРПОУ 23862106, код бюджетної кваліфікації 13050200) судові витрати у розмірі 114,70 гривень.
Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення із заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня оголошення ухвали про залишення заяви без задоволення.
Суддя : Маломуж А.І.
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ОДЕСИ
65080, м. Одеса, вул. Варненська, 3 «б»
телефон: 7189924
№ С26
______ 2014 року
вих..№__
ОМР
м. Одеса, пл.. Думська,1
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
ОСОБА_2
АДРЕСА_1
КРА ОМР
м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 9
Київський районний суд м. Одеси надсилає на Вашу адресу заочне рішення суду від 01.04.2014 року.
Додаток: на _ аркушах.
Суддя Маломуж А. І.