ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2014 року № 2а-4319/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
в складі: головуючої cудді - Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання - Гойни Є.А.,
за участі:
представника позивача - Синьовського Б.В., згідно довіреності,
представника відповідача - Лешика І.П., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про скасування припису, -
в с т а н о в и в :
Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати припис інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області № 1/19ш від 13.05.2009 року.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що і оскаржуваний припис і перевірка, за результатами якої такий припис винесений, прийняті з порушеннями норм Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності". Так, проведена перевірка не відповідає нормам вказаного Закону України в частині необхідності повідомлення суб'єкта господарювання про позаплановий захід, що планується провести, підстав для проведення позапланового заходу, винесення припису не тією особою, яка проводила перевірку тощо. В зв'язку з наведеним припис № 1/19ш від 13.05.2009 року прийнято протиправно та такий підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача дав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з тих підстав, що припис № 1/19ш від 13.05.2009 року винесений в зв'язку з встановленим під час перевірки порушенням - під час здійснення капітального ремонту водопровідно-каналізаційних мереж по вул. Студинського не було одержано дозвіл ІДАБК у Львівській області, як це передбачено ст. 29 Закону України "Про планування та забудову територій" в редакції, що на той час діяла. Щодо порушень відповідачем при проведенні перевірки норм Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності", то такий до вказаних правовідносин застосовуватись не може, оскільки розрахований на суб'єктів господарювання, яким Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради не являється. ІДАБК у Львівській області, проводячи перевірку та виносячи оскаржуваний припис керувалась Законом України "Про планування та забудову територій", Положенням про інспекцію державного архітектурного контролю у Львівській області, Положення про державний архітектурно-будівельний контроль. Оскільки позовна заява не містить спростувань виявленого під час перевірки порушення, у задоволенні позову слід відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
ІДАБК у Львівській області за період з 08.05.2009 року по 15.05.2009 року проведено позапланову перевірку Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 34814670, адреса місцезнаходження: м. Львів, пл. Ринок, 1) з питань дотримання вимог законодавства у сфері архітектури та будівництва на об'єкті будівництва "Капітальний ремонт водопровідно-каналізаційних мереж по вул. Студинського".
До проведення перевірки посадових осіб відповідача було допущено. При проведенні перевірки присутнім був заступник начальника управління інженерного господарства та інфраструктури ЛМР Барткович А.А.
Перевіркою встановлено, що замовником будівництва є позивач. Будівельні роботи виконуються Львівським спеціалізованим будівельно-монтажним управлінням № 1. Технічний нагляд здійснює Департамент житлового господарства та інфраструктури ЛМР, проектна документація розроблена ЛМКП "Львівводоканал". Саме будівництво здійснюється на підставі наказу ЛМР від 26.08.2008 року № 420 та списку проведення робіт за рахунок субвенцій Держбюджету місцевим бюджетам м. Львова, робочого проекту та рішення про укладення договору тендерним комітетом.
Даний акт підписано головними державними інспекторами Б. Кравець та Г. Муць, а також представником замовника Бартковичем А.А.
Перевіркою встановлено порушення ст. 29 Закону України "Про планування та забудову територій", а саме: дозвіл на виконання будівельних робіт відсутній, водночас роботи завершені згідно календарного графіку в грудні 2008 року та прийнято в експлуатацію відповідно наказу від № 726 від 25.12.2008 року "Про створення робочої комісії та акту робочої комісії про прийняття в експлуатацію та передачу на баланс виконаних робіт" від 25.12.2008 року № 276.
13.05.2009 року відповідачем складено протокол про правопорушення в сфері містобудування, а саме: ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій" - здійснення будівельних робіт по капітальному ремонту водопровідно-каналізаційних мереж по вул. Студинського у м. Львові поводились без дозволу ІДАБК у Львівській області.
З протоколом представник позивача ознайомився, про що свідчить його підпис на протоколі.
Приписом відповідача № 1/9ш, що виданий Департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР за наслідками виявленого проведення капітального ремонту водопровідно-каналізаційних мереж по вул. Студинського без дозволу ІДАБК у Львівській області, позивачу запропоновано до 22.05.2009 року надати Інспекції документи згідно ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій" та представити в інспекцію форму КБ-3.
Розпискою представника позивача Барткевича А. підтверджено одержання ним примірника припису.
Докази виконання вимог припису в матеріалах справи відсутні.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій, відповідно до ст. 31 Закону України "Про планування і забудову територій" № 1699-III від 20.04.2000 року, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій", дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно ч. 11 ст. 29 вказаного Закону, контроль за виконанням будівельних робіт здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Частиною 16 ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій" встановлено, що здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Пункт 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2006 року № 1434 (що діяло станом на момент проведення перевірки та винесення припису) визначає державний архітектурно-будівельний контроль як сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів (далі - затверджені проектні рішення), місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) та її територіальні органи (п. 2 вищевказаного Положення).
Відповідно до п. 3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, Держархбудінспекція та її територіальні органи виконують, крім іншого, такі функції, як: видача замовникам (забудовникам) та реєстрація в установленому порядку дозволів на виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств; здійснення вибіркової перевірки відповідності розміщення об'єктів, виконання будівельних робіт, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, а також місцевим правилам забудови населених пунктів.
Право безперешкодного доступу посадових осіб на будівництво об'єктів і підприємства, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, незалежно від форм власності, а також дачі у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів, вносити замовникам пропозиції про припинення фінансування об'єктів до усунення виявлених недоліків Інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю надано п. 4 Положення.
Відповідно до Положення про інспекцію архітектурно-будівельного контролю у Львівській області інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області є територіальним органом Державної архітектурно - будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 року № 69, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.
Згідно п.п. 6 п.4 Положення про інспекцію архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, ІДАБК у Львівській області проводить у встановленому порядку перевірки відповідності виконання будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням.
Згідно п.п. 2, 5 п. 5 Положення про інспекцію архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, ІДАБК у Львівській області має право одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань, давати в межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства, державних стандартів тощо.
З урахуванням вищенаведених норм у відповідача були всі законні підстави для проведення відповідної позапланової перевірки на факт наявності необхідної виконавчої документації, в тому числі і дозволу на проведення відповідних будівельних робіт. Крім того, судом встановлено, що відповідач наділений правом в разі встановлення під час проведення перевірки порушень чинного законодавства на надання приписів.
Суд вважає за необхідне зазначити, що підставою для оскарження припису № 1/19ш від 13.05.2009 року позивач вказує лише процедурні порушення, які, на його думку, мали місце під час проведення перевірки та видачі оскаржуваного припису. Однак, жодним чином не спростовує факту відсутності у Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради відповідного дозволу на виконання будівельних робіт - капітального ремонту водопровідно-каналізаційних мереж по вул. Студинського в м. Львові.
Те ж випливає і з пояснень представника позивача, даних ним в судовому засіданні.
Заяв про зміну підстав позову позивач не подавав.
Таким чином, в судовому засіданні беззаперечно встановлено факт порушення Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради при здійсненні капітального ремонту водопровідно-каналізаційних мереж по вул. Студинського в м. Львові вимог ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій".
Звідси, підстави для скасування оскаржуваного припису № 1/19ш від 13.05.2009 року.
Судом не беруться до уваги твердження позивача про порушення ІДАБК у Львівській області норм Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності", оскільки згідно Преамбули вказаного Закону він визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Водночас, Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради є структурним підрозділом органу місцевого самоврядування, діяльність якого не спрямована на отримання прибутку, і суб'єктом господарювання не являється, тому, на думку суду, застосування до спірних правовідносин норм Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності" є безпідставним.
Крім того, порушень під час проведення перевірки та видачі припису судом в ході розгляду справи не встановлено.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтю 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком розгляду справи суд приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог, в зв'язку з чим у задоволенні таких слід відмовити.
Згідно ст. 94 КАС України судові витрати у цій справі стягувати не належить.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18-19, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
у задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 31.03.2014 року.
Суддя Потабенко В.А.