Рішення № 37981214, 27.03.2014, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
27.03.2014
Номер справи
921/80/14-г/7
Номер документу
37981214
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" березня 2014 р.Справа № 921/80/14-г/7

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стадник М.С.

розглянув матеріали справи

за позовом: Першого заступника прокурора Тернопільської області в інтересах держави, в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, вул. Листопадова, 4, м.Тернопіль, 46000

до відповідача 1: Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, вул.Грушевського, 8, м.Тернопіль, 46000

відповідача 2: Виробничо - комерційна фірма "Силует", вул.М.Рильського, 16, смт.Рожнятів, Івано-Франківська область, 77600

За участю представників:

прокуратури: Ємець Д.В., Зварич Т.С. - прокурори прокуратури Тернопільської області;

відповідача 1: Порплиця С.М. - головний спеціаліст виробничо-технічного відділу, довіреність №01-14/89 від 04.03.2014р.;

Чумак О.І. - завідувач кошторисним сектором, довіреність №01-14/103 від 11.03.2014р.;

Попіль З.З. - головний спеціаліст - юрисконсульт фінансово - планового відділу, довіреність №01-5/495 від 20.09.2013р.;

відповідача 2: Качур М.Р. - директор

ОСОБА_7 - посвідчення адвоката НОМЕР_1 від 03.07.2001р.

Суть справи:

Перший заступник прокурора Тернопільської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації та Виробничо - комерційної фірми "Силует" про визнання недійсними проведених Управлінням результатів процедури закупівлі робіт з реконструкції загальноосвітньої школи I-III ступенів по проспекті Шевченка, 15 у м.Скалат Підволочиського району Тернопільської області - реконструкція з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортзалу, актового залу, басейну (I черга - реконструкція корпусу №1) у одного учасника - Виробничо - комерційної фірми "Силует", оформлені протоколом переговорів щодо закупівлі в одного учасника №1 від 12 серпня 2013 року та протоколом про визначення переможця і акцепту пропозиції одного учасника №2 від 15 серпня 2013 року та про визнання недійсним договору про закупівлю робіт за державні кошти б/н від 23 серпня 2013 року, укладеного між Управлінням капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації та Виробничо - комерційною фірмою "Силует" на загальну суму 4893900,00 грн.

Прокурор до початку розгляду справи по суті, подав 11.03.2014р. заяву, в якій зазначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, і просить суд вважати, що позов подано в інтересах держави в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Суд, розглянувши заяву прийняв її до розгляду, як подану відповідно до ст.ст. 22, 29 ГПК України.

Учасникам судового процесу в засіданні 13.03.2014р. роз'яснено їх права і обов'язки передбачені ст.ст. 22, 29 ГПК України.

В судових засіданнях з 04.03.2014р. по 11.03.2014р., з 11.03.2014р. по 18.03.2014р., з 18.03.2014р. по 25.03.2014р., та з 25.03.2014р. по 27.03.2014р., на підставі ст. 77 ГПК України, оголошувалися перерви для надання можливості сторонам надати докази на підтвердження заявлених вимог та заперечень.

Прокурор позовні вимоги підтримав, просить суд звернути увагу на те, що Управління капітального будівництва провело процедуру закупівлі у одного учасника з порушенням вимог передбачених ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель", а саме за відсутності належних доказів, які б свідчили про наявність особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов'язаних із ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Зазначена Управлінням обставина, як нагальна потреба - реконструкція з добудовою загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, не є такою в розумінні норм зазначеного закону, що підтверджено і у висновку Департаменту державних закупівель та державного замовлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №3303-06/31700-08 від 10.09.2013р.

Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, проти позову заперечує, посилаючись на те, що процедура закупівлі проведена у відповідності до чинного законодавства, у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. А саме такими обставинами стали: відсутність часу на проведення процедури закупівлі відкритих торгів та нагальної необхідності забезпечити жителів міста Скалат сучасним навчальним закладом для задоволення освітніх потреб населення; терміновість проведення реконструкції пов'язана із запланованим відзначенням 500-річчя міста Скалат у вересні 2013 року; конкурсною комісією прийнято до уваги доручення голови Тернопільської обласної державної адміністрації Хоптяна В.О. №45 від 22.07.2013р., яким рекомендовано провести закупівлю в одного учасника торгів для проведення в найкоротші терміни будівельно-монтажних робіт - Виробничо-комерційна фірма "Силует"; ВКФ "Силует" зарекомендувала себе найкращим чином у виконані аналогічних робіт, і володіла усіма необхідними матеріальними і нематеріальними активами, також була готова розпочати роботи за власний кошт для найшвидшої здачі об'єкта в експлуатацію. Вважає, що своїми діями Управління реалізувало мету державної політики у сфері освіти, якою є підвищення доступності якісної, конкурентоспроможної освіти в нових економічних і соціокультурних умовах, як це передбачено Указом президента "Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року" від 25.06.2013р. №344/2013.

Виробничо - комерційна фірма "Силует" проти позову заперечує та просить суд звернути увагу на те, що: - позов подано неналежним позивачем, оскільки прокурор не довів, що державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснює Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, вважає, що таким органом має бути Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральні органи виконавчої влади, які наділені правом звернення до суду; - ВКФ "Силует" є неналежним відповідачем у справі, з урахуванням того, що прокурор просить визнати недійсним договір про закупівлю робіт за державні кошти, проте недійсність договорів регламентується ст. 42 ЗУ "Про здійснення державних закупівель", у відповідності до якої договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення в період оскарження процедури закупівлі відповідно до ст. 18 вищевказаного Закону, а також у разі його укладення з порушенням строків, передбачених ст.ст. 31, 36, 39 вищезгаданого Закону, тоді як такі підстави в даному випадку відсутні; - п. 26 Пленуму Верховного суду України №9 від 06.11.2009р. "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" особами, які беруть участь у справі про визнання правочину недійсним, є насамперед сторони правочину, таким чином, прокурор в жодному разі не є стороною правочину, а отже позовні вимоги останнього є безпідставними.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду спору учасників судового процесу, встановив:

- Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку інвестиційних програм (проектів), що фінансуються у 2013 році за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку" від 22.05.2013р. №508-р (в редакції від 22.05.2013р.), затверджено перелік інвестиційних програм (проектів), що фінансуються у 2013р. за рахунок державного фонду регіонального розвитку, із зазначенням обсягу фінансування, найменування інвестиційної програми (проекту), місця реалізації, виду робіт. По регіону Тернопільської області, в перелік включено - загальноосвітню школу I - III ступенів по просп. Тараса Шевченка, 15, в м. Скалат, з визначенням виду робіт - реконструкція з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортзалу, актового залу, басейну (I черга - реконструкція корпусу N 1), з фінансуванням в сумі - 5185,7 тис.

- дорученням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 22.07.2013р. №45 "Щодо здійснення процедури закупівлі робіт в одного учасника" зобов'язано Управління капітального будівництва ТОДА забезпечити організацією та координацію проведення закупівлі робіт за державні кошти в одного учасника, враховуючи нагальну потребу здійснення реконструкції загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів по проспекті Т. Шевченка, 15, в місті Скалат з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортзалу, актового залу, басейну (І черга - реконструкція корпусу №1) та вивчити питання стосовно закупівлі і ведення робіт із виробничо-комерційною фірмою "Силует" та за умови відповідності учасника усім кваліфікаційним вимогам акцептувати його пропозицію конкурсних торгів;

- протоколом №2 засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Тернопільської облдержадміністрації від 09.08.2013р., на підставі п. 3 ч. 2 ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель", як винятковий випадок, а саме нагальна потреба у здійснені закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, обрано процедуру закупівлю робіт в одного учасника для об'єкту "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів по проспекті Т. Шевченка, 15, в м. Скалат - реконструкція з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортзалу, актового залу, басейну (І черга - реконструкція корпусу №1) вартістю - 4 895 441,00 грн. відповідно до річного плану закупівель на 2013р. Таким учасником обрано Виробничо-комерційну фірму "Силует", з якою вирішено терміново провести переговори і, у разі прийняття позитивного рішення, підготувати та подати для публікації в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" та оприлюднення на веб-порталі "Державні закупівлі" інформацію про застосування процедури одного учасника вищевказаного об'єкту та обґрунтувати застосування процедури закупівлі в одного учасника;

- Управлінням капітального будівництва на адресу ВКФ "Силует": 77600, Івано-Франківська область, Рожнятівський район, смт.Рожнятів, вул.Рильського, 16, направлено запрошення №1з від 09.08.2013р. до участі в проведенні процедури закупівлі в одного учасника, в якому останнього повідомлено про засідання комітету з конкурсних торгів щодо проведення переговорів 12.08.2013р. о 09год.00хв. за адресою м.Тернопіль, вул.Грушевського, 8;

- протоколом №1 від 12.08.2013р. про проведення переговорів між Управлінням капітального будівництва та Виробничо-комерційною фірмою "Силует" ухвалено терміново розпочати процедуру закупівлі в одного учасника об'єкту - "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів по проспекті Т. Шевченка, 15, в м. Скалат - реконструкція з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортзалу, актового залу, басейну (І черга - реконструкція корпусу №1)" та погоджено Виробничо-комерційну фірму "Силует", як учасника процедури закупівлі робіт в одного учасника із ціною пропозиції - 4 893 900,00 грн. , із строком виконання робіт - 2013 рік. Для подальшого акценту пропозиції конкурсних торгів зобов'язано фірму, для підтвердження критеріїв, забезпечити усі необхідні документи на виконання ст.ст. 16, 17 ЗУ "Про здійснення державних закупівель";

- протоколом №2 від 15.08.2013р. про проведення переговорів між Управлінням капітального будівництва ТОДА та Виробничо-комерційною фірмою "Силует" визнано Виробничо-комерційну фірму "Силует" переможцем процедури закупівлі робіт в одного учасника по об'єкту "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів по проспекті Т. Шевченка, 15, в м. Скалат - реконструкція з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортзалу, актового залу, басейну (І черга - реконструкція корпусу №1)"та акцентувати її пропозицію за ціною - 4 893 900,00 грн. та строком виконання робіт - 2013 рік.

Між Управлінням капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, в особі начальника Марчишина П.Т. (далі Замовник) та Виробничо-комерційною фірмою "Силует", в особі директора Качура М.Р., який діяв на підставі статуту (далі Підрядник), укладено Договір про закупівлю робіт за державні кошти №б/н від 23.08.2013р., відповідно до умов якого сторони взяли на себе зобов'язання:

- Підрядник зобов'язується, в межах договірної ціни - 4 893 900,00 грн., яка є динамічною, виконати роботи із реконструкції загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортзалу, актового залу, басейну по проспекті Т. Шевченка, 15, в м. Скалат, Підволочиського району, Тернопільської області (І черга - реконструкція корпусу №1), при цьому, розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати (щомісяця) після підписання сторонами актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3. До початку виконання робіт Замовник перераховує аванс для придбання матеріалів у розмірі не більше 30% вартості річного обсягу робіт. Кінцеві розрахунки здійснюються протягом 30 календарних днів, після приймання об'єкта в експлуатацію (п.п 1.1, 3.1, 4.1 умов договору);

- строк виконання робіт визначається календарним планом виконання робіт і розпочинається з дати підписання такого і до 25.12.2013р.

На виконання умов договору, Управлінням проведено авансові платежі на загальну суму 586500,00 грн.: на суму 200000,00 грн. платіжним дорученням №401 від 09.09.2013р., на суму 186500,00 грн. платіжним дорученням №439 від 01.10.2013р. та на суму 200000,00 грн. платіжним дорученням №438 від 01.10.2013р.

За період листопад - грудень 2013 року ВКФ "Силует" виконано будівельних робіт на загальну суму 603247,00 грн. по державному фонду, підтвердженням чого є довідки про вартість будівельних робіт форми КБ-3 та акти приймання-виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, а саме: №1 за листопад місяць 2013 року на загальну суму - 98000,00 грн., №2 за листопад місяць 2013 року на загальну суму - 413209,00 грн., №3 за грудень 2013 року на загальну суму - 92038,00 грн., №4 (корегування) за грудень 2013 року на загальну суму - 98769,40 грн. та №3 (корегування) за грудень 2013 року на загальну суму - 98769,40 грн.

За результатами перевірки, проведеної Державною фінансовою інспекцією у Тернопільській області, яка оформлена довідкою від 15.01.2014р., та актом контрольних обмірів та обстежень обсягів виконаних робіт від 10.01.2014р., фактів завищення вартості будівельних робіт не встановлено.

Даною перевіркою встановлено, що за даними бухгалтерського обліку Управління, враховуючи аванс в розмірі 586500,00 грн. та виконані роботи по об'єкту на суму 603247,00 грн., станом на 31.12.2013р. кредиторська заборгованість перед ВКФ "Силует" склала 16747,00 грн., яка зареєстрована головним управлінням Державної казначейської служби у Тернопільській області.

Також, по даному об'єкту з районного бюджету, згідно з розпорядження голови обласної державної адміністрації від 25.12.2013р. №640-од "Про перелік об'єктів, видатки на які у 2013 році будуть проводитися за рахунок коштів обласного бюджету, державних капітальних видатків та коштів державного фонду регіонального розвитку" передбачено співфінансування в розмірі 100 000,00 грн., вказані кошти у відповідності до виписки від 08.10.2013р. надійшли на рахунок Управління, однак згідно виписки від 30.12.2013р. кошти в сумі 100 000,00 грн., були повернуті відділу освіти Підволочиської РДА.

Суд, керуючись ст. 43 ГПК України, давши оцінку поданим доказам та наведеним учасниками судового процесу доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При цьому суд виходив з наступного:

- правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти встановлюються Законом України "Про здійснення державних закупівель", метою якого є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції, розвиток добросовісної конкуренції, забезпечення раціонального та ефективного використання державних коштів (далі Закон про закупівлю);

- забезпечення додержання замовниками законодавства у сфері державних закупівель та ефективного і раціонального використання державних коштів, максимальної їх економії при здійсненні державних закупівель, тобто моніторинг державних закупівель, здійснюється Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку) відповідно до Порядку здійснення моніторингу державних закупівель затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 19.10.2011р. №155 (далі Порядок);

- відповідно до п.п. 3.1, 3.2, 3.3 Порядку Мінекономрозвитку систематично аналізує інформацію про закупівлі, що підлягає розміщенню на веб-порталі Мінекономрозвитку у сфері державних закупівель, опублікуванню в офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель, і визначає процедури закупівель, за якими буде здійснений моніторинг закупівель. Рішення щодо здійснення такого моніторингу закупівлі за ініціативою Мінекономрозвитку оформляється листом-повідомленням, яке розміщується на сайті Мінекономрозвитку з подальшим його надсиланням поштовим або факсимільним зв'язком замовнику, Державній казначейській службі (обслуговуючому банку) протягом двох робочих днів з дня його підписання, при цьому датою початку здійснення моніторингу закупівлі вважається дата розміщення на сайті Мінекономрозвитку листа-повідомлення;

- оприлюднення інформації про закупівлю, згідно ст. 10 Закону про закупівлю, поширюється виключно на замовників - розпорядників державних коштів у розумінні цього Закону, які здійснюють закупівлю в порядку, визначеному цим Законом;

- пунктами 1, 2 наказу Мінекономіки від 28.07.2010 р. N 932 "Про визначення офіційного друкованого видання з питань державних закупівель, міжнародного інформаційного видання з питань державних закупівель та веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель" визначено офіційним друкованим виданням з питань державних закупівель інформаційний бюлетень "Вісник державних закупівель" та доручено Державному госпрозрахунковому видавничо-поліграфічному підприємству "Зовнішторгвидав України" здійснювати видання інформаційного бюлетеня та наповнення веб-порталу Уповноваженого органу у сфері закупівель;

- спеціально Уповноваженим органом у сфері державних закупівель, згідно п.1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011р. №634/2011, є Мінекономрозвитку України.

Матеріалами справи підтверджено, що Управління капітального будівництва, на виконання вимог ст.10 Закону про закупівлю, опублікувало в офіційному бюлетені "Вісник державних закупівель" інформацію: - про застосування процедури закупівлі в одного учасника за №161590 від 12.08.2013р. номер Вісника 363/13(806/1); про акцепт пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника за №162954 у віснику від 15.08.2013р. №64/1(807/1); - про результати проведення процедури закупівлі в одного учасника за №165631 у віснику від 23.08.2013р. №66/3(809/3) та на веб-порталі "Державні закупівлі" оприлюднило 27.08.2013р. за №1 обгрунтування процедури закупівлі в одного учасника та звіт про результати процедури закупівлі в одного учасника.

За даними обґрунтувань, нагальна потреба у здійснені закупівлі у одного учасника викликана виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, що пов'язано з нагальною необхідністю забезпечення жителів міста Скалат сучасним навчальним закладом для задоволення освітніх потреб населення, з великим обсягом робіт на об'єкті, коротким терміном для їх проведення та для забезпечення необхідного навчально-виховного процесу в школі, що за даними висновками комісії відповідає п.3 ч.2 ст.39 Закону про закупівлю. При цьому, в п.7 обґрунтувань про застосування процедури закупівлі в одного учасника, Замовник зазначив перелік документів, що підтверджують наявність умов застосування процедури закупівлі: - Доручення голови Тернопільської обласної державної адміністрації "Про здійснення процедури в одного учасника" від 22.07.2013р.; - Протокол наради при голові обласної державної адміністрації №13 від 23.07.2013р.; Розпорядження Кабінету Міністрів України №508-р від 22.05.2013р.

Матеріалами справи встановлено, що закупівля проведена в порушення п. 3 ч. 2 ст. 39 Закону про закупівлю, згідно якої процедура закупівлі в одного учасника застосовується замовником як виняток у разі: нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов'язаних із забезпеченням продуктами нафтопереробки рідкими спеціалізованого санітарного транспорту бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам.

Дані обставини, відповідно до ч.1 ст.39 Закону про закупівлі, мають підтверджуватися експертними, нормативними, технічними та іншими документами, про які обов'язково зазначає в обґрунтуванні Замовник.

Тобто, зазначеною нормою закону, в імперативному порядку встановлено, що процедура закупівлі у одного учасника застосовується: - лише як виняток; - у разі нагальної потреби у здійсненні закупівлі; - у зв'язку з виникненням особливих обставин, які унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення процедур конкурсних торгів та за підтвердженням таких обставин належними доказами.

В процесі розгляду справи, Управління капітального будівництва не надало належних доказів наявності обставин передбачених законом для застосування процедури закупівлі у одного учасника, а подані ним докази свідчать про очевидну невідповідність їх нормам закону.

Так, долучені документи не є доказами в розумінні ч.1 ст. 39 Закону України:

- нормами Закону про закупівлю, який є спеціальним щодо даних правовідносин, не передбачено право голови обласної державної адміністрації впливати на рішення комісії щодо визначення процедури закупівлі, а тому доручення голови Тернопільської обласної державної адміністрації "Про здійснення процедури закупівлі в одного учасника" від 22.07.2013р., яке носить зобов'язальний характер, а не рекомендаційний, є прямим порушенням повноважень, якими наділений голова;

- протокол №13 наради при голові обласної державної адміністрації №13 від 23.07.2013р. в м.Скалат, на якій обговорювалося питання організації та проведення робіт з підготовки та відзначення у 2013 році 500-річчя міста Скалата Підволочиського району, не містить інформації про обговорення питання по об'єкту - Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів по проспекті Т. Шевченка, 15, в м. Скалат - яка потребувала реконструкції з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортзалу, актового залу, басейну (І черга - реконструкція корпусу №1), оскільки здійснити такий об'єм робіт до святкування річниці в 2013 році, було неможливе, про що в судовому засіданні повідомив і директор ВКФ"Силует";

- Розпорядження Кабінету Міністрів України №508-р від 22.05.2013р. є належним доказом включення об'єкта до переліку інвестиційних програм, а не доказом визначення процедури закупівлі.

Слід зазначити, що про виявлені порушення в процедурі закупівлі робіт за державні кошти Управління капітального будівництва було обізнано згідно Листа-повідомлення директора департаменту державних закупівель та державного замовлення Мінекономрозвитку № 3303-06/28611-08 від 14.08.2013р., яке розміщено на веб-сайті, яким повідомлено Замовника про прийняття рішення про здійснення Уповноваженим органом моніторингу державних закупівель за власною ініціативою, та з метою запобігання встановленню фактів неефективного та нераціонального використання державних коштів, і рекомендовано, до моменту отримання висновку Уповноваженого органу за результатами здійснення моніторингу, не вживати дій щодо укладення договору за результатами здійснення процедури закупівлі в одного учасника, при цьому, листом - повідомленням витребувано надати належні докази, які підтверджують обраний спосіб закупівлі.

Відповідно до висновку Уповноваженого органу за результатами здійснення моніторингу державних закупівель №3303-06/31700-08 від 10.09.2013р., встановлено порушення Замовником застосування процедури закупівлі в одного учасника та порушення законодавства у сфері державних закупівель, та надано рекомендації Замовнику усунути вказані порушення, провести процедуру закупівлі з дотриманням законодавства та повідомлено про направлення висновку та матеріалів до правоохоронних органів та контролюючих у відповідності до п. 22 ч. 1 ст.8 Закону про закупівлі та п. 3.14 порядку.

Матеріалами справи підтверджено та не заперечується Управлінням, що ним рекомендації Мінекономрозвитку зазначені в листі - повідомлені не прийняті до уваги, а навпаки укладено 23.08.2013р. договір про закупівлю робіт за державні кошти у одного учасника, як не виконанні і рекомендації у висновку Мінекономрозвитку, про що свідчить перерахування коштів у вересні-жовтні 2013р., при відсутності доказів виконання робіт, так як такі виконанні в листопаді - грудні 2013р.

За інформацією Мінекономрозвитку на веб - порталах та веб - сайті щодо допущених порушень, першим заступником прокурора Тернопільської області винесено постанову № 07/1-1917вих15 від 26.12.2013р. про проведення перевірки в порядку прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням Управлінням капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель", а також Виробничо-комерційної фірми "Силует". На виконання постанови, Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області проведені перевірки, за результатами якої складено довідки, акти, якими підтверджено висновки Мінекономрозвитку щодо допущеного порушення законодавства.

При таких обставинах, позов прокурора в частині визнання недійсними процедури закупівлі робіт за державні кошти в одного учасника, обґрунтований, підтверджений матеріалами справи, і підлягає до задоволення.

Також, підлягають до задоволення вимоги в частині визнання недійсним Договору про закупівлю робіт за державні кошти, який є похідною вимогою від вимоги про визнання недійсними результатів процедури закупівлі робіт, яка встановлена судом як така, що проведена з порушенням закону.

Так, порядок укладення, зміни, розірвання та виконання договору регулюється нормами Цивільного кодексу України (далі ЦК України) та Господарського кодексу України (далі ГК України).

В силу ч. 7 ст. 179 ГК України господарські договори укладаються за правилами встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, визначені ст. 203 ЦК України, згідно якої: - зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; - особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; - волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; - правочин має вчинятись у формі, встановленій законом; - правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлений ним.

Підставою недійсності правочину згідно ч.1 ст. 215 ЦК України, є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України .

Матеріалами справи доведено,що договір укладено з порушенням порядку передбаченого ст.ст. 3, 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель", тобто сторонами не додержано вимог ч.1 ст.203 ЦК України, що є підставою для визнання такого договору недійсним.

Суд відхиляє доводи відповідачів щодо законності проведення закупівлі у одного учасника, як такі що спростовуються матеріалами справи.

Також, не приймаються до уваги доводи ВКФ "Силует" щодо органа який уповноважений здійснювати функції держави в даних правовідносинах, так як саме Мінекономрозвитку є спеціально Уповноваженим органом у сфері державних закупівель в силу закону.

Судовий збір в сумі 2436,00 грн., згідно ст. 49 ГПК України, покладається на Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 82, 84 ГПК України, Господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати недійсними, проведені Управлінням капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, результати процедури закупівлі робіт з реконструкції загальноосвітньої школи I-III ступенів по проспекті Шевченка, 15 у м.Скалат Підволочиського району Тернопільської області - реконструкція з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортзалу, актового залу, басейну (I черга - реконструкція корпусу №1) у одного учасника - Виробничо - комерційної фірми "Силует", оформлені протоколом переговорів щодо закупівлі в одного учасника №1 від 12 серпня 2013 року та протоколом про визначення переможця і акцепту пропозиції одного учасника №2 від 15 серпня 2013 року.

3. Визнати недійсним договір про закупівлю робіт за державні кошти б/н від 23 серпня 2013 року. укладений між Управлінням капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації та Виробничо - комерційною фірмою "Силует" на загальну суму 4893900,00 грн.

4. Стягнути з Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль ідентифікаційний код 04014074 в доход Державного бюджету України (отримувач коштів УДКСУ м. Тернополя, код ЄДРПОУ отримувача 37977726, номер рахунку отримувача 31217206783002, МФО банку отримувача 838012, назва банку отримувача ГУ ДКCУ у Тернопільській області. Код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ суду 03500022) - 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн. 00 коп. судового збору.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, через місцевий господарський суд.

Повне рішення складено "31" березня 2014р.

Суддя М.С. Стадник