Єдиний унікальний номер 254/142/14-а
Провадження номер 2а/254/41/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2014 року Будьоннівський районний суд м. Донецька в складі головуючого судді Тараньової В.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Будьоннівського районного суду м. Донецька із позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку (далі - управління, УПСЗН Будьоннівської районної у м. Донецьку ради) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, вказавши, що вона є матерю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача як застрахована особа та отримує грошову допомогу. Позивачка звернулась із заявою до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 27 грудня 2013 року позивачці було відмовлено у задоволенні заяви. Позивачка ОСОБА_1 вважає, що має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.07.2012 року на ОСОБА_4 у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік та на перерахунок. Крім того, просить зобов'язати управління здійснювати до ІНФОРМАЦІЯ_2 щомісячну виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не нижчому, ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, надала клопотання про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, надав заяву про розгляд справи без участі його представника та письмові заперечення в яких зазначив, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена ОСОБА_1, як застрахованій особі, на період з 19.07.2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. В січні 2013 року позивачка ОСОБА_1 звернулась в установленому порядку за проведенням перерахунку і встановлення доплатного розміру до допомоги по догляду за дитиною до трьох років, надавши при цьому усі необхідні документи. При проведенні розрахунків, обчисленні середньомісячного сукупного доходу сім'ї, сума встановленого ОСОБА_1 доплатного розміру допомоги по догляду за дитиною до трьох років на період з 01.01.2013 р. склала у розмірі 380, 51 грн. Сукупний доход розраховувався згідно Методиці обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 07.02.20002 р. за № 112/6400. Крім того, відповідач зазначив, що позивачка повторно реалізувала своє право на отримання даного виду допомоги в розмірі, перевищуючим мінімальний при зверненні в квітні 2013 року. Періодами проведення перерахунків і встановлення доплатного розміру є терміни з 01.10.2013 р. по 30.11.2013 р. - 357,17 грн., з 01.12.2013 р. по 31.03.2014 р. - 565,49 грн. Відповідач рекомендував звернутись до відділу прийму громадян Будьоннівського управління праці та соціального захисту населення. Крім того зазначив, що заборгованості по виплаті та підстав для перерахунку не має, тому просить відмовити ОСОБА_1 у адміністративному позові.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача та представника відповідача, в особистих поясненнях котрих немає необхідності, за матеріалами справи, в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ч. 4 ст. 122 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги обґрунтовані, але підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1.
Із листа № 01-15/4704 від 27.12.2013 року управління праці та соціального захисту населення Будьоннівського району у м. Донецьку ради вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Будьоннівського району у м. Донецьку, як отримувач допомоги по одержанню допомоги до 3-х років за дитиною - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, як особа застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вказаний вид соціальної допомоги призначений ОСОБА_1 на ОСОБА_4 на період з 19.07.2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_2. В січні 2013 року ОСОБА_1 зверталась в встановленому порядку за перерахунком та встановленням доплатного розміру к отриманої їй допомоги по догляду за дитиною до 3-х років. Таким чином, сума встановленого доплатного розміру з 01.01.2013 року складає у розмірі 380,51 грн. В квітні 2013 року при повторному зверненні до управління за перерахунком сукупний дохід сім'ї сума встановленого доплатного розміру склала з 01.04.2013 року по 30.09.2013 - 387,00 грн. В жовтні 2013 року ОСОБА_1 звернулась втретє до управління та в результаті проведеного розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї сума встановленого доплатного розміру склала з 01.10.2013 року по 30.11.2013 року - 494,49 грн.; з 01.12.2013 року по 31.03.2014 року - 565,49 грн. За наступним перерахунком ОСОБА_1 було рекомендовано звернутись у квітні 2014 року.
Як вбачається із довідки УПСЗН Будьоннівської районної у м. Донецьку ради від 27 грудня 2013 року, ОСОБА_1 отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку, за липень - 54,52 грн. та за періоди з:
- серпня 2012 року по грудень 2012 року по 130,00 грн. щомісяця;
- січня 2013 року по березень 2013 року по 510,51 грн. щомісяця;
- квітня 2013 року по вересень 2013 року по 517,00 грн. щомісяця;
- жовтня 2013 року по листопад 2013 року по 624,49 грн. щомісяця;
- за грудень 2013 року у розмірі 695,49 грн., усього 7 282,52 грн.
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Частиною 1 статті 5 цього Закону встановлено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
З 1 січня 2008 року відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та пункту 3 Прикінцевих Положень цього Закону, пункту 22 Порядку про призначення та виплату державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%; з 1 січня 2009 року -75%; з 1 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупнім доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Таким чином, з 1 січня 2008 року існує норма закону відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", функції по виплаті допомоги до догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок Державного бюджету України.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону № 107-VІ, тобто у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», розділ П «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким викладена зазначена редакція частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діяла по 31 грудня 2008 року.
Таким чином, станом на день звернення позивачки до відповідача із заявою при призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, частина 1 статті 15 Закону діє в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Все вище перелічене дає суду право для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити їй допомогу по догляду за дитиною виходячи з розрахунку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років обґрунтовані та у цієї частині підлягають задоволенню.
Проте, у відповідності з п. 5.3. Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 07.02.20002 р. за № 112/6400, до сукупного доходу не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід. При зверненні за призначенням декількох видів допомоги, розмір яких визначається з урахуванням сукупного доходу, до сукупного доходу сім'ї входять розміри призначених на дату звернення зазначених видів допомоги, крім допомоги, для призначення якої обчислюється сукупний дохід. Отже позовні вимоги ОСОБА_1 щодо виключення з сукупного доходу розміру допомоги, виплаченої їй як малозабезпеченій сім'ї суд вважає необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Що стосується вимоги позивачки зобов'язати управління здійснювати у майбутньому щомісячну виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не нижчому, ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років, до ІНФОРМАЦІЯ_2, суд вважає її передчасною, тому в цієї частині адміністративного позову також відмовляє.
Позивачем документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн., які у відповідності зі ст. 94 КАС України підлягають стягненню з місцевого бюджету на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 86, 88, 94, 159, 161, 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради щодо ненарухування та невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 19 липня 2012 року на ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, виходячи з розрахунку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 19 липня 2012 року до 07 лютого 2014 року, виходячи з розрахунку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на місяць, з урахуванням фактично виплачених сум.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецькій апеляційний адміністративний суд через Будьоннівський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: В.С.Тараньова