Постанова № 37976742, 26.03.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
815/6195/13-а
Номер документу
37976742
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2014 р. Справа № 815/6195/13-а

Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Зуєвої Л.Є.,

- Шевчук О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної інспекції сільського господарства в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області - ОСОБА_3 про визнання незаконними наказу, визнання незаконними дій та скасування припису, -

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 про визнання незаконними наказу №830пр від 10.07.2013р.; визнання незаконними дій державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 щодо проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_2; визнання незаконними дій державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 щодо складання Уніфікованої форми акту перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства №000309 від 17.07.2013р.; визнання незаконними дій державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 щодо складання припису №001262 від 17.07.2013р.; скасування припису №001262 від 17.07.2013р.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 про визнання незаконними наказу №830пр від 10.07.2013р.; визнання незаконними дій державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 щодо проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_2; визнання незаконними дій державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 щодо складання Уніфікованої форми акту перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства №000309 від 17.07.2013р.; визнання незаконними дій державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 щодо складання припису №001262 від 17.07.2013р.; скасування припису №001262 від 17.07.2013р.- задоволено частково.

Визнано незаконними дії державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 щодо проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_2 з 15.07.2013р. по 26.07.2013р. та складання припису №001262 від 17.07.2013р.

Скасовано припис державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 №001262 від 17.07.2013р.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено .

В апеляційній скарзі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в частині задоволених позовних вимог, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції встановив, що на виконання вимоги №05/3-262-12 від 26.06.2013р. прокуратури Одеської області відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області 10.07.2013р. було прийнято наказ № 830пр «Про проведення позапланової перевірки», згідно якого державному інспектору Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 було наказано провести позапланову перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства ОСОБА_2 при використанні земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Марсельська, 18-20 у термін з 15.07.2013р. по 26.07.2013р.

За наслідками проведеної перевірки було складено акт уніфікованої форми №000309 від 17.07.2013р.

У ході перевірки було встановлено, що у порушення ст. ст. 125, 126 Земельного у України, ФОП ОСОБА_2 використовує земельну ділянку загальною площею 0,5 га. за наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,063га, що являє собою самовільне зайняття земельної ділянки.

Так, 15.07.2013р. державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 було складено акт обстеження земельної ділянки № 000009. За результатами обстеження земельної встановлено, що ФОП ОСОБА_2 використовує земельну ділянки загальною 0,437га за адресою: м.Одеса, вул.Марсельська, 18-20 без правовстановлюючих документів на землекористування, чим являє собою самовільне зайняття земельної ділянки.

17.07.2013 року державним інспектором Державної сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3. було складено припис яким ФОП ОСОБА_2 зобов'язано у 30-ти денний термін усунути виявлене порушення земельного законодавства.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги в частині визнання незаконними дій державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 щодо проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_2 з 15.07.2013р. по 26.07.2013р. та складання припису №001262 від 17.07.2013р. і скасування припису являються обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачу надано право організувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування загальною площею 632,50 кв.м., за адресою вул. Марсельська, 18-20.

Відповідачем здійснено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства ФОП ОСОБА_2 за адресою м. Одеса вул. Марсельська, 18-20, за результатами якої складений Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.07.2013 року № 000309, припис № 001262 від 17.07.2013 року, акт обстеження земельної ділянки № 000009 від 15.07.2013р.

У ході перевірки було встановлено, що у порушення ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ФОП ОСОБА_2 використовує земельну ділянку загальною площею 0,5 га. за наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,063га, що являє собою самовільне зайняття земельної ділянки.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 13.04.2011 № 459/2011 затверджене Положення про Державну інспекцію сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

В силу пункту 5 зазначеного Положення Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право, серед іншого, складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності; безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, для проведення перевірок з питань, що належать до компетенції Держсільгоспінспекції України; отримувати в установленому законодавством порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держсільгоспінспекцію України завдань.

Положеннями статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.

Також, за правилами частини 2 статті 188 Земельного кодексу України порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», статтею 10 якого визначено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у вказаній сфері та розглядати відповідно до вимог чинного законодавства про адміністративні правопорушення.

Таким чином, Державна інспекція сільського господарства України через свої територіальні підрозділи здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності та має право проводити перевірки дотримання вимог земельного законодавства, що спростовує посилання ФОП ОСОБА_2 на відсутність у відповідача на момент проведення перевірки повноважень на її проведення, оскільки суб'єкт владних повноважень наділений саме повноваженнями на проведення перевірки, проведення яких є також і його обов'язком у випадку виявлення порушень в сфері земельних правовідносин.

Згідно матеріалів справи, на виконання вимоги №05/3-262-12 від 26.06.2013р. прокуратури Одеської області відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області 10.07.2013р. було прийнято наказ № 830пр «Про проведення позапланової перевірки», згідно якого державному інспектору Державної інспекції сільського господарства в Одеській області ОСОБА_3 було наказано провести позапланову перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства ОСОБА_2 при використанні земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул.Марсельська, 18-20 у термін з 15.07.2013р. по 26.07.2013р.

Виконуючи вимоги ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», якою передбачено здійснення позапланового заходу як за місцем провадження господарської діяльності позивача.

Колегія суддів звертає увагу на те, що з урахуванням вимог ст. 5 вказаного вище Закону лише у випадку проведення планового заходу, орган контролю зобов'язаний письмово повідомити суб'єкт господарювання про проведення перевірки. Оскільки відповідача зобов'язано провести позапланову перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства , відсутні підстави для письмового повідомлення щодо проведення відповідного заходу, тобто вимоги Закону не зобов'язують відповідача попереджати про здійснення проведення позапланової перевірки у суб'єкта господарювання, а тому дії начальника управління державного контролю є законними і в цій частині.

Також, оскільки позивач відмовився від отримання складених за результатами позапланової перевірки матеріалів, йому відповідно до вимог ст. 7 Закону направлені поштовим відправленням. Тобто, порушуючи положення ст. 11 Закону щодо обов'язку отримання суб'єктом господарювання під час здійснення перевірки припису або акта за результатами проведеного планового чи позапланового заходу, відповідач діяв правомірно та на законних підставах.

Таким чином, дії державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області щодо додержання порядку та процедури проведення позапланової перевірки відповідають вимогам вказаного Закону, а тому відсутні правові підстави для визнання дій відповідача в цій частині неправомірними.

Щодо порушення земельного законодавства позивачем, то колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ст. 126 цього Кодексу право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною передумовою набуття права на земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач використовує земельну ділянку загальною площею 0,437 га. за адресою м. Одеса вул.. Марсельська ,18-20 без правовстановлюючих документів.

Отже, колегія суддів дійшла до висновку, що позивач, використовуючи цю земельну ділянки без правовстановлюючих документів (самовільне зайняття земель державної власності), порушив норми земельного законодавства, а тому дії державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області щодо встановлення факту порушенням вимог закону при проведенні позапланової перевірки ФОП ОСОБА_2, складання припису від 17.07.2013 року № 001262 є правомірними.

Висновок суду першої інстанції про незаконність дій державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області є помилковим

Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи та винесенні рішення порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. За таких обставин судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.195, ст. 196, 197, п.3 ч.1, ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області задовольнити, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 до Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Одеській області - ОСОБА_3 про визнання незаконними дій та скасування припису відмовити у повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуюча суддя:

Суддя:

Суддя: