МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
25 березня 2014 року Справа № 814/544/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Ополинський О.В. розглянувши адміністративну справу
за участю представників:
від позивача: Гавриленко В.В.
від відповідача: Брезицький В.С.
за позовомВідділу державної виконвчої служби Жовтневого районного управління юстиції Миколаївської області, (вул. Новобудівна, 1, м. Миколаїв, 54050)
доПрокуратури Жовтневого району, (пр-т Жовтневий, 314, м. Миколаїв, 54050)
провизнання дій щодо винесення постанови про проведення перевірки протиправними, визнання нечинною та скасування постанови про проведення перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання дій щодо винесення постанови прокурора Жовтневого району Миколаївської області про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосування законів протиправними, визнання нечинною та скасування вказаної постанови.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що у відповідача відсутні повноваження для здійснення перевірок з цього питання.
Відповідач позов не визнав, свої заперечення обґрунтував тим, що відповідно до ст.1 Закону України "Про прокуратуру" предметом прокурорського нагляду є відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами та установами. Враховуючи те, що постанова про проведення перевірки є актом разового застосування, який вичерпує свою дію фактом свого виконання, а в даному випадку перевірка на підставі оскаржуваної постанови проведена, за результатами винесено подання про усунення порушень вимог законодавства України, то в задоволенні позову просив відмовити.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених вимог, зважаючи на таке.
Відповідно до п.9 Перехідних положень Конституції України передбачено здійснення прокуратурою функції нагляду за додержанням і застосуванням законів до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів.
Статтею 1 Закону України "Про прокуратуру" на Генерального прокурора України і підпорядкованих йому прокурорів покладено прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності.
Згідно ст.2 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до ст.ст. 19, 21 Закону України "Про прокуратуру" предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами вимогам Конституції України та чинним законам; додержання законів про недоторканість особи, соціально-економічні, політичні, особисті права і свободи громадян; додержання законів, що стосуються економічних відносин, митниці тощо.
Перевірка виконання законів проводиться за письмовими зверненнями органів державної влади, органів місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, фізичних та юридичних осіб, а також за власною ініціативою прокурора.
У разі якщо захист прав і свобод людини і громадянина та інтересів держави згідно із законом є компетенцією відповідних органів державного нагляду (контролю), перевірки проводяться з обов'язковим наданням оцінки щодо законності їх діяльності. У зв'язку з бездіяльністю уповноваженого органу державного нагляду (контролю) або відсутністю такого органу вживаються відповідні заходи прокурорського реагування, спрямовані на забезпечення захисту прав і свобод людини і громадянина, інтересів держави.
При розгляді справи встановлено, що прокуратура Миколаївської області дала доручення прокуратурі Жовтневого району Миколаївської області провести перевірки з питань додержання законодавства при примусовому виконанні органами державної виконавчої служби постанов у справах про адміністративні правопорушення.
14.02.2014 прокурором Жовтневого району Миколаївської області відповідно до вимог ст.21 Закону України "Про прокуратуру" винесено постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів ВДВС Жовтневого РУЮ.
Отже, вимоги ст.83 Закону України "Про виконавче провадження" прокурором району не порушено, оскільки не проводилась перевірка виконавчих проваджень. Для ознайомлення з матеріалами виконавчих проваджень залучено стягувачів у виконавчих провадженнях з примусового виконання постанов у справах про адміністративні правопорушення, які відповідно до ст.12 Закону України „Про виконавче провадження" мають відповідні повноваження. При цьому, здійснюючи нагляд за додержанням і застосуванням законів органами прокуратури не беруть на себе функцію відомчого управління та контролю.
При цьому об'єктом перевірки відповідно до вимог п.1.2 Положення про порядок проведення органами прокуратури перевірок при здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів, затвердженого наказом Генерального прокурора України №111 від 12.11.2012, є відділ ДВС та діяльність його службових осіб, а не безпосередньо матеріали виконавчих проваджень.
Статтями 7, 250 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено повноваження прокурора щодо нагляду за додержанням і правильним застосуванням законів при провадженні у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі щодо перевірки законності дій органів при провадженні у справі.
Здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, завершальною стадією якого є виконання постанови у справі, зачіпає як права громадян, так і інтереси держави, адже накладені адміністративні стягнення підлягають сплаті у доход Державного бюджету України.
Таким чином, прокурор має право здійснювати нагляд за додержанням і застосуванням законів на завершальній стадії судового провадження, у тому числі в органах державної виконавчої служби, що не суперечить законодавству та не виходить за межі повноважень прокуратури.
Крім того в лютому 2014 прокуратура Жовтневого району Миколаївської області закінчила перевірку додержання і застосування законів у справах про адміністративні правопорушення в діяльності відділу державної виконавчої служби районного управління юстиції. За результатами перевірки винесено подання від 25.02.2014 про усунення порушень вимог законодавства України про виконавче провадження в діяльності ВДВС Жовтневого РУЮ при виконанні постанов органів державної влади у справах про адміністративні правопорушення, причин цих порушень та умов, що їм сприяли.
З урахуванням того, що спірна постанова від 14.02.2014 про проведення перевірки є актом разового застосування, який вичерпує свою дію фактом свого виконання, а станом на час розгляду справи перевірка вже проведена, спірна постанова не може бути скасована (п.5 Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 16.04.2009).
Вищенаведене є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний