8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1779/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Тихонова І.В.,
при секретарі: Білоконь Д.І.,
в присутності представників сторін:
від позивача: не прибув,
від відповідача: Мендус А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Головного управління Міндоходів у Луганській області до Хімічного казенного об'єднання імені І.Г. Петровського про стягнення податкового боргу з частини прибутку (доходу) державних підприємств у розмірі 3 848 892, 74 грн., з рахунків у банках обслуговуючих платника податків,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Красному Лучі Луганської області Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - позивач) звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Хімічного казенного об'єднання імені І.Г. Петровського про стягнення податкового боргу з частини прибутку (доходу) державних підприємств у розмірі 3 848 892, 74 грн., з рахунків у банках обслуговуючих платника податків.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив наступне.
Хімічне казенне об'єднання імені І.Г. Петровського зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради від 02.11.1998 за реєстраційним № 850. До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 04.11.1998 з присвоєнням ідентифікаційного коду № 14312683, про що видана довідка, та взятий на податковий облік в Державній податковій інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Головного управління Міндоходів у Луганській області 09.01.2009, про що видана довідка № 1307.
Станом на 04.03.2014 за відповідачем лічиться податковий борг відповідно до розрахунку частини чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами ті їх об'єднаннями у розмірі 3 848 892,74 грн., від 03.03.2014 року.
З метою погашення податкових зобов'язань у зв'язку із несплатою у встановлені строки відповідачу була направлена податкова вимога № 23 від 13.03.2012 року. Однак незважаючи на вжиті заходи, податковий борг відповідача залишається несплаченим.
В судовому засіданні 27 березня 2014 року представником позивача було надано уточнений адміністративний позов в котрому позивач зазначив, що податковий борг збільшився та становить 4 598 996,74 грн., відповідно до наступник платежів, а саме частини чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами ті їх об'єднаннями у розмірі 3 848 892,74 грн., згідно розрахунку від 03.03.2014 року, податку на прибуток підприємства у розмірі 750 104,00 грн., згідно з податковою № 9091099759 від 03.03.2014 року. У зв'язку із чим позивач збільшив позовні вимоги та просив суд стягнути з відповідача податкову заборгованість в розмірі 4 598 996,74 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неприбуття у судове засідання не повідомив.
Представник відповідача у судовому засіданні уточнений адміністративний позов визнав в повному обсязі. Просив суд встановити порядок та спосіб виконання рішення шляхом сплати податкового боргу - частини чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами ті їх об'єднаннями в сумі 3 848 892,74 грн., рівними частинами в сумі 45 820,16 грн., починаючи з 10.04.2014 року по 10.03.2021 року. Встановити порядок та спосіб виконання рішення шляхом сплати податкового боргу - податку на прибуток в сумі 750 104,00 грн., рівними частинами в сумі 8 929,81 грн., починаючи з 05.04.2014 року по 05.03.2021 року.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Хімічне казенне об'єднання імені І.Г. Петровського зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради від 02.11.1998 за реєстраційним № 850. До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 04.11.1998 з присвоєнням ідентифікаційного коду № 14312683, про що видана довідка та взятий на податковий облік в Державній податковій інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Головного управління Міндоходів у Луганській області 09.01.2009, про що видана довідка № 1307. (а.с.9,10,11)
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту -ПК України).
Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
Відповідно до п. 54. 1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Відповідно до ч. 17 ст. 29 Бюджетного Кодексу України до складу доходів державного бюджету України відноситься частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність;
Відповідно до ч. 1 ст. 11-1 Закону України від 21.09.2006 року № 185-V «Про управління об'єктами державної власності» державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів" ( 1341-15 ), державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, а також державних підприємств "Міжнародний дитячий центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") та їх об'єднання зобов'язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України: №138 від 23.02.1011 року у розмірі 30 відсотків - державні унітарні підприємства, що є суб'єктами природних монополій, та державні унітарні підприємства, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень; у розмірі 15 відсотків - інші державні унітарні підприємства.
Постановою Кабінету Міністрів України № 138 від 23.02.2011 року затверджено Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до якого частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.
Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.
Судом встановлено, що відповідачем був наданий розрахунок частини чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами ті їх об'єднаннями за рік 2013 року, вих. № 9091099313 від 03.03.2014 року термін сплати 03.03.2014 (а.с.13) та визначено частину чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті у розмірі 3 848 892,74 грн. Також відповідачем було надано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства № 9091099759 від 03.03.2014 термін сплати 11.03.2014, відповідно якої відповідачем самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 750 104, 00 грн.
Таким чином відповідачем було самостійно задекларовано зобов'язання чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями та податку на прибуток підприємств у загальному розмірі 4 598 996,74 грн., що підтверджується актом звірки суми податкового боргу, розрахунком суми податкового боргу, довідкою про стан розрахунків з бюджетом станом на 14.03.2014 року. (а.с. 12,29,30)
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.п. 59.1, 59.3, 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п. 59.5. ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачем на адресу відповідача направлено податкову вимогу вихідний № 29 від 13.03.2012 року, яка була отримана відповідачем, що підтверджується підписом на коринці податкової вимоги (а.с. 14).
Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.
Згідно ч. 1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності. Приймаючи до уваги те, що сума податкового боргу у розмірі 4 598 996,74 грн. відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена та у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надані докази сплати заборгованості, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Дії відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду та вирішення позову Хімічне казенне об'єднання імені І.Г. Петровського у добровільному порядку податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами ті їх об'єднаннями, податку на прибуток підприємств у розмірі 4 598 996,74 грн., не сплатило та під час розгляду справи визнало зазанчену суму заборгованості, уточнені позовні вимоги податкового органу про стягнення зазначених коштів за податковим боргом з рахунків обслуговуючих такого платника, суд визнає обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає за можливе задовольнити вимогу відповідача про розстрочення сплати податкового боргу з огляду на таке.
Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Враховуючи матеріальні інтереси сторін, зважаючи на важке фінансове становище відповідача, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення строком на сім років, шляхом сплати податкового боргу з частини чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами ті їх об'єднаннями у розмірі 3 848 892,74 грн., щомісячно на 84 календарних місяці, а саме: з 10.04.2014 по 10.03.2021 включно рівними частинами щомісячно в сумі 45820,16 грн., з податку на прибуток підприємств у розмірі 750 104,00 грн., шляхом сплати щомісячно на 84 календарних місяці, а саме: з 05.04.2014 по 05.03.2021 включно рівними частинами щомісячно в сумі 8 929,81 грн.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 94, 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Уточнений адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Красному Лучі Головного управління Міндоходів у луганській області - задовольнити повністю.
Стягнути з рахункових рахунків у банках, відкритих на ім'я Хімічного казенного об'єднання імені І.Г. Петровського (94500, Луганська область, м. Красний Луч, м. Петровське, вул. Леніна, 1, ЄДРПОУ 14312683) податковий борг з частини прибутку (доходу) державних підприємств, податку на прибуток у загальному розмірі 4 598 996,74 грн. (чотири мільйони п'ятсот дев'яносто вісім тисяч дев'ятсот дев'яносто шість гривень 74 копійки).
Встановити порядок та спосіб виконання постанови суду шляхом сплати податкового боргу з частини чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами ті їх об'єднаннями у розмірі 3 848 892,74 грн., щомісячно на 84 календарних місяці, а саме: з 10.04.2014 по 10.03.2021 включно рівними частинами щомісячно в сумі 45820,16 грн., з податку на прибуток підприємств у розмірі 750 104,00 грн., шляхом сплати щомісячно на 84 календарних місяці, а саме: з 05.04.2014 по 05.03.2021 включно рівними частинами щомісячно в сумі 8 929,81 грн., згідно графіків рострочення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова в повному обсязі складена та підписана 02 квітня 2014 року.
Суддя І.В.Тихонов