ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Махаринець Д.Є.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
УХВАЛА
іменем України
"27" березня 2014 р. Справа № 817/1616/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" січня 2014 р. у справі за позовом Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправними дій та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради звернулося з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у місті Рівне щодо проведення перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за наслідками яких складено акт від 08.12.2011р. №640 та про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Рівнеформи «Ш» від 20.12.2011р. №0007051543, яким встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб визначеного п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) та на підставі ст.126 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) за затримку на 304 календарних дня сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 148495,08 грн. Управління капітального будівництва ВК РМР зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 29699,01 грн..
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що всупереч Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29.03.2004р. за №377/89/76, податковий орган самостійно змінював призначення платежів у 2009-2010рр., що визначалися позивачем в платіжних дорученнях в результаті чого, штучно виникала заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у грудні 2010р. та січні 2011р., як наслідок було безпідставно застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату. Додатково посилається на платіжні доручення, які підтверджують факт сплати сум узгодженого зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності самостійно визначеної позивачем в податкових деклараціях за грудень 2010р., січень 2011р..
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року позов задоволено.
Суд першої інстанції визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Рівнеформи «Ш» від 20.12.2011р. №0007051543.
Відповідач - Державна податкова інспекція у місті Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області з постановою суду першої інстанції не погодився, в апеляційній скарзі посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зазначає, що Управління капітального будівництва ВК РМР невчасно сплачувалися узгоджені суми податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у грудні 2010р., січні2011р., в результаті чого, до платника податків на підставі п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України було застосовано штрафні (фінансові) санкції у 2011р.. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову в позові.
В судове засідання представники сторін не з"явились, про день, час та місце судового розгляду справи були належним чином повідомлені, про що свідчать розписки про вручення поштової кореспонденції.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції з висновками якого погоджується і колегія суддів виходив з того, що відповідачем допущено порушення порядку проведення перевірки та не доведено несвоєчасність сплати позивачем узгоджених сум податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у грудні 2010р. та січні2011р.
З матеріалів справи слідує, що ДПІ у м. Рівне було проведено перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності Управлінням капітального будівництва ВК РМР.
За наслідками проведення перевірки ДПІ у м. Рівне складено акт від 08.12.2011р. №640. У відповідності до акту перевірки податковим органом проведено перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі з земельні ділянки державної та комунальної власності на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
За результатами перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Рівнеформи «Ш» від 20.12.2011р. №0007051543, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб визначеного п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) та на підставі ст.126 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) за затримку на 304 календарних дня сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 148495,08 грн. позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 20% у сумі 29699,01 грн..
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо допущення порушень відповідачем при здійсненні перевірки з огляду на таке.
У відповідності до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
За змістом пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Статтею 79 Податкового кодексу України визначено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтею 78 цього Кодексу та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
З метою забезпечення єдиного порядку організації перевірок платників податків та відповідно до норм статей 75 - 86 розділу II Податкового кодексу України та статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", наказом Державної податкової адміністрації України від 14 квітня 2011 року N 213 затверджено Методичні рекомендації щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків (далі - Методичні рекомендації).
За змістом пункту 1.1 Методичних рекомендацій, відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідним керівником органу державної податкової служби приймається рішення (із зазначенням підстав для проведення перевірки, дати її початку та тривалості), яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом.
Пунктом 2.3 Методичних рекомендацій передбачено, що при організації документальних планових та позапланових невиїзних перевірок необхідно враховувати особливості проведення, визначені статтею 79 розділу II Кодексу. Так, документальна планова та позапланова невиїзна перевірка здійснюється на підставі наказу про проведення, оформленого з дотриманням вимог, передбачених розділом I цих Методичних рекомендацій, та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтею 78 розділу II Кодексу.
Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що обов'язковою умовою здійснення документальної позапланової перевірки є прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення за наявності обставин для проведення такої перевірки, визначених статтею 78 ПК України, в якому зазначаються підстави для проведення перевірки, дата її початку та її тривалість. У разі продовження термінів перевірки у новому наказі зазначаються причини зміни термінів проведення перевірки.
Проте, як слідує з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції про проведення податковим органом саме документальної невиїзної позапланової перевірки позивача рішення керівником органу державної податкової служби, оформленого наказом не приймалося на не надсилалося (не вручалося) посадовим особам позивача. Копія такого наказу на проведення перевірки Управління капітального будівництва ВК РМР на вимогу суду першої інстанції надана не була.
Відтак, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки Управління капітального будівництва ВК РМР не було обізнане щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки, податковим органом не приймалося будь-яке рішення, що оформлене наказом керівника податкового органу про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки позивача, копія наказу про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки не була вручена (надіслана) посадовим особам позивача; відповідачем не було надіслано (вручено) посадовим особам позивача письмове повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, а тому є всі підстави стверджувати, що податковий орган при здійсненні перевірки діяв не в межах наданих йому повноважень, що є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними та незаконними.
Як вбачається зі змісту акта перевірки від 08.12.2011р. №640 податковий орган дійшов висновку, що Управлінням капітального будівництва ВК РМР в порушення ч.1 ст.17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-ХІІ, пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI затримано сплату узгодженої суми податкового зобов'язання, нарахованого у податкових деклараціях з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010р. від 28.01.2010р. №9000076695 та за 2011р. від 27.01.2011р. №2537, а саме: на 292 дні по строку сплати 30.01.2011р. - фактично погашено 18.11.2011р. на суму 13000,00 грн.; на 299днів по строку сплати 30.01.2011р. - фактично погашено 24.11.2011р. на суму 21000,00 грн.; на 303 дні по строку сплати 30.01.2011р. - фактично погашено 29.11.2011р. на суму 91341,53 грн.; на 304 дні по строку сплати 30.01.2011р. - фактично погашено 30.11.2011р. на суму 6094,57 грн.; на 273 дні по строку сплати 02.03.2011р. - фактично погашено 30.11.2011р. на суму 17058,98 грн..
Згідно зі ст.13 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-ХІІ, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, що перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, в тому числі й за ново відведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на ново відведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця, наступного за звітним (ст.14 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-ХІІ.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-ХІІ, податкове зобов'язання з орендної плати за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий (податковий (звітний)) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим від дня її подання. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному чи судовому порядку (п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).
З матеріалів справи слідує, що у відповідності до поданих податкових декларацій за 2010р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у наступних розмірах:
у відповідності до поданої 28.01.2010р. основної звітної декларації за 2010р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010р. у розмірі 138015,02 грн.;
у відповідності до уточнюючої декларації за 2010р., поданої 27.04.2010р. позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010р. у розмірі у розмірі 133849,53 грн.. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 1881,14 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку-р.1 перерахунку) у розмірі 40614,60 грн. (в т.ч. за грудень у розмірі 4165,49 грн.).
У відповідності до поданої 10.06.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010р. у розмірі 130377,90 грн.. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 13886,44 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку-р.1 перерахунку) у розмірі 27772,90 грн. (в т.ч. за грудень у розмірі 3471,63 грн.).
У відповідності до поданої 03.11.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010р. у розмірі 127649,94 грн.. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 18215,85 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку-р.1 перерахунку) у розмірі 8183,88 грн. (в т.ч. за грудень у розмірі 2727,96 грн.).
У відповідності до поданої 24.11.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. УКБ ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень у розмірі 124819,78 грн.. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 93,33 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку-р.1 перерахунку) у розмірі 8490,48 грн. (в т.ч. за грудень у розмірі 2830,16 грн.).
У відповідності до поданої 28.12.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень у розмірі 75833,94 грн.. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 483833,93 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку-р.1 перерахунку) у розмірі 97971,72 грн. (в т.ч. за грудень у розмірі 48985,84 грн.).
У відповідності до поданої 10.06.2011р. уточнюючої декларації за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень у розмірі 71222,01 грн.. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2010р. (позитивне значення (р.14-р.13)) за грудень на суму 4611,93 грн.. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів становить за грудень на суму 4611,93 грн..
У відповідності до поданої 28.11.2011р. уточнюючої декларації за 2010р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень у розмірі 69082,91 грн.. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2010 рік (позитивне значення (р.14-р.13)) за грудень на суму 2139,10 грн.. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів становить за грудень на суму 2139,10 грн..
Отже позивачем орендну плату за землю за грудень 2010р. сплачено у розмірі 85000,00 грн., зокрема: у відповідності до платіжного доручення від 19.01.2011р. №13 у розмірі 20000,00 грн.; від 26.01.2011р. №21 у розмірі 13000,00 грн.; від 27.01.2011р. №26 у розмірі 37000,00 грн.; від 21.02.2011р. №79 у розмірі 15000,00 грн.. Отже, як встановлено судом, задекларовано до сплати до бюджету суму у розмірі 69082,91 грн., сплачено до бюджету 85000,00 грн., переплата становить 15917,09 грн..
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (п.288.7 ст.288 ПК України.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 ПК України.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців) (п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України.
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
Судом встановлено, що у відповідності до поданих податкових декларацій за 2011р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у наступних розмірах.
У відповідності до поданої 27.01.2011р. декларації Управлінням капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень у розмірі 79541,19 грн..
У відповідності до поданої 18.04.2011р. уточнюючої декларації за 2011р. Управлінням капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень у розмірі 78209,16 грн.. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14-р.13)) за січень у розмірі 1332,03 грн.. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів становить за січень у розмірі 1332,03 грн..
У відповідності до поданої 17.06.2011р. уточнюючої декларації за 2011р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень у розмірі 74929,23 грн.. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14-р.13)) за січень у розмірі 3279,93 грн.. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів становить за січень у розмірі 3279,93 грн..
У відповідності до поданої 03.10.2011р. уточнюючої декларації за 2011р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень у розмірі 71513,36 грн.. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14-р.13)) за січень у розмірі 00,00 грн.. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів становить за січень у розмірі 00,00 грн..
У відповідності до поданої 14.12.2011р. уточнюючої декларації за 2011р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності засічень у розмірі 71298,56 грн.. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14-р.13)) за січень у розмірі 214,80 грн.. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів становить за січень у розмірі 214,80 грн..
У відповідності до поданої 21.12.2011р. уточнюючої декларації за 2011р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень у розмірі 70668,03 грн.. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14-р.13)) за січень у розмірі 630,53 грн.. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів становить за січень у розмірі 630,53 грн..
Сплачено за січень 2011р. у відповідності до платіжного доручення від 22.02.2011р. №82 на суму 14300,00 грн., від 28.02.2011р. №93 на суму 10700,00 грн., від 28.02.2011р. №97 на суму 8000,00 грн..
Судом встановлено, що сплачені кошти за орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2011р. податковим органом спрямовано в погашення податкового боргу за вересень 2010р..
Однак, твердження відповідача про наявність у позивача податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за вересень 2010р. не підтверджуються документально та спростовуються наступним.
У відповідності до поданої 28.01.2010р. декларації за 2010р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за вересень у розмірі 138015,01 грн..
У відповідності до поданої 27.04.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за вересень у розмірі 133849,52 грн.. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 1881,14 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку-р.1 перерахунку) у розмірі 40614,60 грн..
У відповідності до поданої 10.06.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за вересень у розмірі 130377,91 грн.. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 13886,44 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку-р.1 перерахунку) у розмірі 27772,90 грн..
У відповідності до поданої 03.11.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за вересень у розмірі 127649,95 грн.. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 18215,85 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку-р.1 перерахунку) у розмірі 8183,88 грн..
У відповідності до поданої 24.11.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за вересень у розмірі 127555,62 грн.. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 93,33 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку-р.1 перерахунку) у розмірі 8490,48 грн..
У відповідності до поданої 28.12.2010р. уточнюючої декларації за 2010р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за вересень у розмірі 78569,74 грн.. Сплачено у розмірі 108048,71 грн. у відповідності до платіжного доручення від 11.10.2010р. №818 у розмірі 5696,24 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю (погашення дебіторської заборгованості по ЗАТ «УБ ХАЕС». По строку сплати 30.10.2010р.), від 18.10.2010р. №830 у розмірі 5000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю (погашення дебіторської заборгованості). По строку сплати 30.10.2010р.), від 20.10.2010р. №837 у розмірі 20000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.10.2010р.), від 20.10.2010р. №9 у розмірі 32157,34 грн. (призначення платежу: оренда землі по Поліклініці на вул. Драгоманова станом на 2010р.), від 25.10.2010р. №863 у розмірі 35195,13 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю (погашення дебіторської заборгованості по ПВП фірма «Аванті»). По строку сплати 30.10.2010р.), від 27.10.2010р. №869 у розмірі 10000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.10.2010р.).
Отже, як слідує з матеріалів справи, що борг за вересень 2010р. по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у позивача відсутній.
На момент сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, а саме за вересень 2010р., був чинний Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).
Пунктом 7.7 ст.7 вказаного Закону визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Як визначено пп.7.1.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з п.6 ст.7 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.1999р. №679-XIV (із змінами та доповненнями), національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з п.3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому, суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням пп.16.5.2 п.16.5 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
З аналізу норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, які встановлюють відповідальність за порушення податкового законодавства, вбачається, що перелік таких порушень є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.
Отже, чинним законодавством України (на час сплати Управлінням капітального будівництва ВК РМР узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за вересень 2010р.) не передбачалось застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків вживаються передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.
Аналогічну правову позицію було висловлено Верховним Судом України в постанові від 20.06.2011р. у справі №21-80а11.
Крім того, суд першої інстанції обґрунтовано застосував приписи ст.72 КАС України з огляду на те, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.04.2013р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2013р.у справі №817/1049/13-а за позовом Управління капітального будівництва ВК РМР до Державної податкової інспекції у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення податкового органу від 28.11.2011р. №0006471543, встановлено недостовірність даних податкового обліку, а саме податковим органом невірно визначено суму недоїмки на початок 2011р..
Враховуючи відсутність податкового боргу за вересень 2010р. по орендній платі за землі державної та комунальної власності та враховуючи недостовірність даних податкового обліку (податковим органом невірно визначено суму недоїмки на початок 2011р.) суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо того, що відповідачем невірно застосовано повноваження, передбачені п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України та безпідставно застосовано штрафні (фінансові) санкції до Управління капітального будівництва ВК РМР.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" січня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради вул. Лермонтова, 6,м.Рівне,33028
представник Оніщук Валерій Петрович вул.Данила Галицького, буд.5, кв.1м.Рівне
3- відповідачу: Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул.Відінська,8,м.Рівне,33023
- ,