10.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 2а/1270/10051/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі: Барашко М.В.
за участю:
представника позивача: Хорольського І.В.
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. 19 З'їзду КПРС" про стягнення пені в сумі 1012308,27 грн., -
ВСТАНОВИВ:
13 березня 2014 року на новий розгляд з Вищого адміністративного суду до Луганського окружного адміністративного суду надійшла справа за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. 19 З'їзду КПРС" про стягнення пені в сумі 1012308,27 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що 23.12.2011р. позивачем була проведена перевірка правильності нарахування, повноти своєчасності сплати страхових внесків по державному підприємству "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. 19 з'їзду КПРС", в результаті якої складено акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 23 грудня 2011 року № 71.
За результатами перевірки були виявлені факти порушення сплати страхових внесків відповідачем.
У зв'язку з несплатою заборгованості по страховим внескам відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Лутугинському районі Луганської області відповідачу була нарахована пеня в сумі 1012308,27 грн.
Згідно з п. 5.1. Інструкції "Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ", затвердженої постановою Правління Фонду від 12.07.2007 року за № 36 не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2013 року у справі № 2а/1270/10051/2012 вищезазначений адміністративний позов задоволено у повному обсязі.( а.с.55-56).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2013 року ( а.с.83-84) - апеляційну скаргу Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. 19 З'їзду КПРС" задоволено, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2013 року у справі № 2а/1270/10051/2012 -скасовано, в задоволені позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 27 лютого 2014 року ( а.с.103-104) касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Лутугинському районі Луганської області задоволено частково, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 червня 2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2013 року скасовано, справу направлено на новий розгляд.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені в позові вимоги, просив задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і доказів, наявних в матеріалах справи, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Відповідач - Державне підприємство «Луганськвугілля», і.к. 32473323 зареєстроване ВК Луганської міської ради 09.04.2003 року, запис № 1 382 120 0000 000520 ( а.с.9).
ВП "Шахта ім. 19 З'їзду КПРС" ДП «Луганськвугілля» перебуває на обліку у відповідача як платник страхових внесків з 12 квітня 2001 року, що підтверджується страховим свідоцтвом № 1221000084,повідомленням № 21000084 ( а.с.7,8).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем 23.12.2011 року проведено перевірку відповідача щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду за період з 01.03.2010 по 30.09.2011, про що складено акт за № 71 від 23.12.2011 ( далі - акт №71) (а.с. 10-11).
Згідно зазначено акту заробітна плата виплачена за період з 01.03.2010 по 31.12.2010 року.
Проведеною перевіркою встановлено, що на рахунок фонду в зазначеному періоді перераховано страхових внесків - 9 921 885,23 грн., пені - 0,00 грн., усього належить до сплати - 17 074 845,66 грн., заборгованість за платником страхових внесків склала - 7 152 960,43 грн.,
в тому числі: недоїмка - 6 674 509,53 грн.,
сума страхових внесків, строк сплати яких не настав -0,00 грн.,
не сплачена пеня - 478 450,90 грн.
За виявлені факти порушення сплати страхових внесків нараховано пені 1012308,27 грн.
Згідно розрахункової відомості за 2010 рік ( а.с.15), яка подана відповідачем до позивача 21.01.2011 року, недоїмка зі сплати страхових внесків становить -6734525,31 грн.
На недоїмку зі сплати страхових внесків, яка вникла до 01.01.2011 року, з урахуванням внесення сум в рахунок погашення боргу, і була нарахована пеня в розмірі 1012308,27 грн., що підтверджується співставленням фактично сплачених страхових внесків. ( а.с.14).
Акт позивача №71 від 23.12.2011 року підписаний відповідачем з запереченням та оскаржений до Луганського окружного адміністративного суду (справа № 2а/12/805/2012).
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 25 вересня 2012 року касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Лутугинському районі Луганської області задоволено, ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2012 року скасовано, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2012 року - якою позовні вимоги Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. 19 З'їзду КПРС» до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій неправомірними залишено без задоволення, - залишено в силі.
Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи вищевикладене, дії відповідача щодо складання акту перевірки № 71 від 23.12.2011 року визнані в судовому порядку правомірними.
Згідно ст. 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 №1105-XIV (надалі - Закон №1105-ХІУ) страхувальники зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Частиною 2 ст.52 ЗУ №1105 (у редакції чинній до 01 січня 2011 року) встановлювалося, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " від 08.07.2010 №2464-VI (надалі Закон України 2464-VI), згідно з вимогами Прикінцевих та перехідних положень якого, ч.2 ст.52 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " виключено.
Проте вказана обставина не скасовує відповідальність страхувальника за вчинення відповідних порушень.
Згідно ч. ч. 5, 6 п. 7 Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2464-VI стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 р., в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до І січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, вказана норма передбачає вчинення органом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства , що діяло на момент їх виникнення.
Отже, Фонд і після 01 січня 2011 року має право здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, нарахованих за період до 01 січня 2011 року, і у випадку виявлення порушень - право застосовувати штрафні санкції, визначені законом , чинним на момент вчинення таких порушень.
Порядок взяття на облік платників страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України визначено Інструкцією "Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ", затвердженої постановою Правління Фонду від 12.07.2007 за № 36 (далі - Інструкція).
Пунктом 2 Постанови Правління Фонду від 30 листопада 2010 року № 31 " Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України " визнана такою, що втратила чинність постанова Правління Фонду від 12.07.2007 за № 36.
При цьому встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, здійснюється відповідно до цієї ж Постанови №36, яка втратила чинність.
Згідно п. 4.12 Інструкції, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
У разі виплати заробітної плати за першу половину місяця страхувальник одночасно з одержанням зазначених сум сплачує страхові внески, нараховані на суму цих виплат.
Керуючись п. 4.13 Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.
Згідно з п. 5.1. Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
В акті перевірки зазначено, що заробітна плата виплачена повністю за період до 01.01.2011 року включно, а це означає, що стягнення заборгованості зі сплати цих внесків має відбуватись відповідно до закону, який діяв у відповідний період - тобто виключеної Законом № 2464 ч.2 ст.52 ЗУ №1105.
Станом на 01.01.2011 року сума недоїмки відповідачем в повному обсязі сплачена не була, що підтверджується наданими звітами за рік 2010 та становила - 6734525,31 грн. ( а.с.15-16).
Пеня нараховувалась з урахуванням фактично сплачених сум в рахунок погашення недоїмки, яка виникла до 01.01.2011 року, та в періоді, що перевірявся становила 6 674 509,53 грн., що підтверджується серед іншого наданими відповідачем до позивача звітами щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів ( а.с.39-44).
Отже до повного погашення заборгованості, яка виникла до 01.01.2011 року, нараховується сума пені.
Враховуючи вищевикладене, за період, що перевірявся з 01.03.2010 по 30.09.2011 року на суму недоїмки, яка виникла до 01.01.2011 та з урахуванням фактично сплачених сум в рахунок погашення заборгованості, нарахована пеня в розмірі 1012308,27 грн.
В строк, установлений для перерахування нарахованої пені відповідач не сплатив.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач жодного доказу в обґрунтування не визнання позовних вимог та письмового заперечення не надав.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 28 березня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 01 квітня 2014 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. 19 З'їзду КПРС" про стягнення пені в сумі 1012308,27 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля" ( і.к 32473323) в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. 19 з'їзду КПРС" (91000, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1в, р/р 2600630184939, МФО 304308) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Лутугинському районі Луганської області пеню за прострочення сплати страхових внесків за період з 01.03.2010 по 30.09.2011 року в розмірі 1 012 308,27 грн. ( один мільйон дванадцять тисяч триста вісім гривень 27 коп.) на розрахунковий рахунок 37174413001206 в ГУ ДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код 25926796.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 01 квітня 2014 року.
Суддя С.М. Чиркін