ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2014 р. Справа № 804/1667/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Серьогіної О.В.
при секретарі судового засіданняБурцевої Я.Е. за участю: представника позивача Мацука З.М. представника відповідача Ковальова В.О., Костюченка В.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме заборонити експлуатацію об'єктів з високим степенем ризику: котел № 1 котельні розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул.. Гоголя, 1; котел № 2 котельні розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 2; котел № № 3, 4 котельні розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 4; котел № 2 котельні розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 17 а; котел № 1 котельні розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 21 а; котел № 1 котельні розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 26 а.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок порушення правил експлуатації вказаного обладнання створена загроза життю та здоров'ю працівників відповідача.
Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2014 року відкрито скорочене провадження у справі.
07.02.2014 року від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких він просить повністю відмовити у задоволенні позові, оскільки твердження позивача про нібито наявність загрози життю та здоров'ю людей при роботі газового обладнання нічим не підтверджується.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2014 року на підставі ч. 4 ст. 1832 було призначено справу до розгляду у судове засідання
У судове засідання з'явилися представник позивача та представники відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідача проти задоволення позову заперечували та просили суд відмовити в задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.
Статтею 1 Закону України від 05.04.2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій;
У відповідності з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Пунктами 2, 3 ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справипро застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням; щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності з Положенням про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженому Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно з п. 5, п. 6 вказаного Положення Держгірпромнагляд України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема: видавати у визначеному порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові до виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків у сфері промислової безпеки, охорони праці, геологічного вивчення, використання, охорони надр та безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних з користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі розпорядчого документа про заборону зазначеного у випадках, передбачених законодавством, а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю працівників. Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2011 року № 1043 Територіальне управління Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області є юридичною особою публічного права.
У відповідності з п. 2.1., п. 2.2, п. 2.23, п.2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженому Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки). Перевірки поділяються на планові та позапланові. За результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. За результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.
Судом встановлено, що посадовою особою позивача було проведено перевірку Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої було складено акт від 15.01.2014 року № 08/11-9 та винесено припис № 08/11-9.
У вказаному акті зазначено, що під час перевірки були виявлені, зокрема, такі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих:
- особи відповідальні за безпечну експлуатацію систем газопостачан ня підрозділу (у відповідності до вимог посадових інструкції) не конт ролюють факт проведення оглядів, обстежень об'єктів тепло району № З , чим порушено вимоги п.4.1.5.; 4.2.2.; 4.3.5.; 1.3.2. НПАОП 0.00-1- 20-98. «Правила безпеки систем газопостачання України»
- на котельні теплорайону № 3 не розроблені, відповідно до чинного законодавства, плани локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання. На котельнях теплорайону не організовано систематичне проведення навчально-тренувальних занять з обслуговуючим персоналом за цими планами, згідно з затвердженим графіком, із записом в журналі. Вище перелічений факт є порушенням п.4.2.12. НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»;
- адміністрацією підприємства допущено до роботи (яка пов'язана з підвищеною пожежною безпекою) виробничий та інженерно-технічний персонал теплорайону № 3 (в повному складі: оператори котельні, майстри...) з порушенням діючого законодавства, а саме: - працівники не пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), чим порушено вимоги п. 3.20. НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні».
Працівники підприємства, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою (один раз на рік) не проходять перевірку знань відповідних нормативних актів з пожежної безпеки. Посадові особи підприємства до початку виконання своїх обов'язків і періодично (один рах на три роки) не проходять навчання і перевірку знань з питані пожежної безпеки, чим порушено вимоги п. 3.6; 3.14; 3.17. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
- адміністрацією допущено ОСОБА_6 (майстер участка теплової дільниці № 3) до тимчасового виконня обов'язків начальника теплового району № 3 КП «Теплоенерго Дніпропетровської міської ради» (на термін лікування останнього), як особу, яка не пройшла позачергового навчання та перевірку знань у зв'язку переведенням на іншу роботу, чим порушено вимоги п. 5.7.; 3.17 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» та п. 17.3. НПАОП 0.00-1.26-96. «Правила будови та безпечної експлуата ції парових котлів, що працюють під тиском не більше 0,07 МПа (0,7 кгс/см 2), водогрійних котлів та водопідігрівачів з температурою води не вище 115 град.С»; - допущено експлуатацію газового обладнання котельні з відключеною автоматикою безпеки (демонтовано регулятор тиску): котельня розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 2 та котельня розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 4.
Допущено експлуатацію газового обладнання котельні з відключеною/не встановленою автоматикою безпеки (клапан відсікач): котельня розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 1, що є порушенням п .4.12.12 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»;
- після виявлення механічного пошкодження та інших пошкоджень складових частин автоматики АГК котла № 2 (котельні за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова,17а) підприємством не проведено позачергового технічного огляду системи автоматики, що є порушенням п. 9; 12 НПАОП 0.00-6.18-04. «Порядок проведення огля ду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;
- допушене будівництво житлового будинку з порушенням мінімально допустимих відстаней меньш житловою будівлею та будівлею котельні (котельні за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова,17 «а») також сталевою трубою для відводу продуктів згоряння котельні, яка не закріплена та знаходиться у зоні вітрового підпору. Адміністрація підприємства не забезпечує безпеку працюючо го персоналу, систематичний нагляд, перевірку технічного стану, поточний і капітальний ремонт газопроводів і системи газовідведення продуктів згоряння котельні, чим порушені вимоги п. 3.10 НПАОП 45.2-4.01-98 «Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель та споруд»; п. 5.8. (розділу V) «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запо біжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачан ня», введеного в дію наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 640 від 24.10.2011р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції 21 листопада 2011 р. за N 1326/20064
- розруйнована обмуровка котлів (свод) котельні яка розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 21 при виявлені цих порушень обслуговуючий персонал не відключає подачу газу. Розруйнована обмуровка котла № 1 (НИИСТУ-5с.н.471) котельні, яка розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 26 за для встановлення засувки на трудопроводі води, при виявлені цих порушень обслуговуючий персонал не відключає подачу газу. Вище зазначені порушення є порушеннями п.4.6.29. НПАОП 0.00-1.20-98;
- підприємством експлуатується вибухозахищенє електрообладнання котелень, які знаходяться за адресами м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя буд. № 1; 2; 4, вул. Ворошилова буд. № 17; 21; 26 при: пошкоджених проводах і кабелях; відкритих кришках оболонок світильників, наявності на вибухозахишених поверхнях удавлювань, подряпин і відколів; зміні заводської конструкції захисту; при відсутності пломб, знаків і написів вибухозахисту, чим порушено вимоги п. 4.11.8. НПАОП 0.00-1.20-98. «Правила безпеки систем газопостачання України».
Листом від 06.02.2014 року № 512 відповідач звернувся до позивача із листом, в якому просив здійснити перевірки виконання недоліків зазначених в приписі № 08/11-9.
26.02.2014 року позивачем була проведена позапланова перевірка в частині виконання вимог припису № 08/11-9, за результатом якої було складено акт № 21/11-9 та винесено припис № 21/11-9.
В приписі від 26.02.2014 року посадовою особою позивача встановлені наступні порушення:
- на котельні теплорайону № 3 не розроблені, відповідно до чинного законодавства, плани локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання. На котельнях теплорайону не організовано систематичне проведення навчально-тренувальних занять з обслуговуючим персоналом за цими планами, згідно з затвердженим графіком, із записом в журналі. Вище перелічений факт є порушенням п. 4.2.12. НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України» (термін усунення до 01.04.2014 року);
- адміністрацією допущено ОСОБА_6 (майстер участка теплової дільниці № 3) до тимчасового виконання обов'язків начальника теплового району № 3 КП «Теплоенерго Дніпропетровської міської ради» (на термін лікуван ня останнього), як особу яка не пройшла позачерго вого навчання та перевірки знань у зв'язку з переве денням на іншу роботу, чим порушено вимоги п. 5.7.; 3.17 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» та п. 17.3. НПАОП 0.00-1.26- 96. «Правила будови та безпечної експлуатації паро вих котлів, що працюють під тиском не більше 0,07 МПа (0,7 кгс/см2), водогрійних котлів та водопідігрівачів з температурою води не вище 115 град. С»;
- допущено експлуатацію газового обладнання котельні з відключеною автоматикою безпеки (демонтовано регулятор тиску): котельня розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 2; котельня розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 4, що є порушенням п.4.12.12. НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»;
- після виявлення механічного пошкодження та інших пошкоджень складових частин автоматики АГК котла № 2 (котельні за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 17 «а») підприємством не проведено позачергового технічного огляду системи автоматики, що є порушенням п. 9; 12 НПАОП 0.00- 6.18-04. «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагносту вання) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- допущене будівництво житлового будинку з порушенням мінімально допустимих відстаней між житловою будівлею та будівлею котельні (котельні за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 17а) також сталевою трубою для відводу продуктів згоряння котельні яка не закріплена та знаходиться у зоні вітрового підпору. Адміністрація підприємства не забезпечує безпеку працюючого персоналу, систематичний нагляд, перевірку технічного стану, поточний і капітальний ремонт газопроводів і системи газовідведення продуктів згоряння котельні, чим порушені вимоги п.3.10 НПАОП 45.2-4.01-98 «Положення про безпеч ну та надійну експлуатацію виробничих будівель та споруд»; п.5.8. (розділу V) «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації техніч ного стану, здійснення запобіжних заходів для беза варійного експлуатування систем газопостачання», введеного в дію наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №640 від 24.10.2011р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції 21 листопада 2011 р. за № 1326/20064;
- розруйнована обмуровка котла № 1 (НИИСТУ- 5с.н.471) котельні, яка розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 26а за для встановлення засувки на трубопроводі води, при виявлені цих порушень обслуговуючий персонал не відключає подачу газу. Вище зазначені порушення є порушеннями п. 4.6.29. НПАОП 0.00-1.20-98.
Зважаючи на те, що відповідачем були повністю усунуті порушення лише в котельнях розташованих за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 1 (котел № 1), вул. Ворошилова, 21а (котел № 1), суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково.
Керуючись ст. 158-163, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Короленко, 22, код ЄДРПОУ 32688148), а саме заборонити експлуатацію об'єктів з високим степенем ризику: котел № 2 котельні розташовоної за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 2; котел № 3, 4 котельні розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, 4; котел № 2 котельні розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 17а; котел № 1 котельні розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, 26а.
В задоволені позову в іншей частині відмовити.
Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Дніпропетровській області (49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова, 3, код ЄДРПОУ 37988307) судовий збір в сумі 36,54 грн. (тридцять шість гривень, 54 копійки).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 07 березня 2014 року
Суддя О.В. Серьогіна