Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1363/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2014 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Вачко В.І., з секретарем Першко А.А., розглянувши в місті Овручі у скороченому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобов'язання провести донарахування та виплату грошових коштів у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести з 01 січня 2014 року донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІІ групи, шодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, мотивуючи тим, що він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом ІІІ групи, інвалідність якого має причинний зв'язок з наслідками Чорнобильської катастрофи, з січня 2014 року по даний час перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, де і отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності, в т.ч. додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідач правом, передбаченим ст.ст.49, 51, 112, 117 КАС України не скористався, заяви про визнання позову або письмового заперечення на позов у встановлений ч.3 ст.183-2 КАС України строк на подав.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Тобто, право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів є невід'ємним правом фізичних і юридичних осіб, гарантованим Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, інвалідність якого має причинний зв'язок з наслідками Чорнобильської катастрофи. З січня 2014 року по даний час він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, де і отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам III групи 50% мінімальної пенсії за віком.
Мінімальна пенсія за віком відповідно до положень статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі, визначеному законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму визначається законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно ч.2 п.12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, у разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги, виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.
Будь-яких законодавчих обмежень щодо застосування вказаних норм і положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як це було в 2011-2013 роках, у 2014 році немає.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Незважаючи на вказані норми і положення Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області проводиться нарахування та виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, встановленому пп.1 п.13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, тобто в розмірі 18 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а тому станом на 01.01.2014 року розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, позивачу становить 170,82 гри. (949x18%=170,82), замість додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір якої повинен становити 474,50 грн. (949х50%=474,50).
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має пріоритет над підзаконним актом - постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, а тому нарахування та виплата позивачу додаткової пенсії у розмірі, встановленому вказаною постановою Кабінету Міністрів України, позбавило його права на призначення та отримання вказаної пенсії, в розмірі встановленому ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто відповідачем позбавлено позивача права на отримання пенсії в повному розмірі, в розмірі встановленому Законом.
Вищевказана правова позиція щодо застосування наведених норм права у спорах цієї категорії висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 24 березня 2009 року (№ 21-211во08), від 16 вересня 2009 року (№21-1293во09), від 24 жовтня 2011 року (№ 21-28а11) та від 23 квітня 2012 року (№ 21-239а11).
Також слід звернути увагу, що з самого визначення поняття "пенсія" випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка має виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
Вищевказана правова позиція висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 05 листопада 2013 року, від 23 квітня 2012 року (№ 21-239а11) та від 19 березня 201З року (№ 21-53а13), тексти яких наявні в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідач звільнений від сплати судового збору згідно з п.20 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відтак, керуючись ст.ст.8-11, 18, 71, 160-163, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволити повністю.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок "Чорнобильської катастрофи", ш;о становить 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати негайно постанову, прийняту у скороченому провадженні, та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання вказаною постановою законної сили.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд Житомирської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В. І. Вачко