Постанова № 37956879, 24.03.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2014
Номер справи
812/1366/14
Номер документу
37956879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.3.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1366/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Агевича К.В.

При секретарі судового засідання Ліпко Т.М.

представників позивача: Бабушкіної І.О. (довіреність від 04.03.2014 року №140)

Зайченка Ю.С. (довіреність від 12.03.2014 року №148)

Чертової І.В. (довіреність від 12.03.2014 року №147)

представників відповідача: Вінару К.В. (довіреність від 16.07.2013 року

№483/10/10- 013)

Комкової Л.І. (довіреність від 19.03.2014 року

№ 3160/8/28-05-10-13)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання не чинним та скасування податкового повідомлення - рішення від 12.02.2014 №0000022200 ,-

ВСТАНОВИВ:

25 лютого 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання не чинним та скасування податкового повідомлення - рішення від 12.02.2014 №0000022200.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

З 24.01.2014 по 28.01.2014 Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів було проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань правомірності формування податкового кредиту на підставі наданих уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2011 року, травень 2013 року.

За результатами проведеної перевірки інспектором був складений акт №12/28-05-49/0545113 від 03.02.2014, в якому зазначено порушення позивачем:

- п.187.10 ст.187, абз.4 п. 198.6 ст.198, п. 200.1, 200.2 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 680 322,00 грн., в тому числі за листопад 2013 року в сумі 680 322,00 грн.

На підставі висновків акту 12.02.2014 відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000022200 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання на суму 1 020 483,00 грн.

Позивач із висновками акту не згодний та вважає його таким, що складений із порушенням норм чинного законодавства з наступних підстав.

16.12.2009 між ПАТ «Луганськгаз» та ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» був укладений договір №119Н-606 про транспортування природного газу для потреб населення протягом 2010 року.

У лютому 2011 року позивачем була сплачена заборгованість за даним договором. При цьому, у додатку 5 до декларації за лютий 2011 року за ідентифікаційним номером цього контрагенту помилково був вказаний період виписки документа, що надає право на податковий кредит, - січень 2011 року. У 2013 році підприємством самостійно була виявлена помилка, допущена у лютому 2011 року при складанні звітності з податку на додану вартість, у зв'язку із чим підприємством був наданий уточнюючий рахунок від 12.11.2013 №9072469123.

На думку позивача, посилання податкового органу на порушення позивачем п.187.10 ст.187 Податкового кодексу України є помилковим, оскільки підприємством згідно із вимогами податкового законодавства при проведенні операцій застосовує виключно касовий метод.

Щодо порушення вимог абз.4 п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України позивач зазначив, що згідно даної норми платники податку, що застосовували касовий метод до набрання чинності цим Кодексом або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.

Проте, в акті не зазначено, які саме податкові накладні були використані підприємством в лютому 2011 року.

В даному випадку до складу податкового кредиту включено податкову накладні з датою виписки листопад та грудень 2010 року, за які в лютому 2011 року ПАТ «Луганськгаз» була сплачена заборгованість.

Також позивач зазначив, що акт перевірки складено із порушенням Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №429 від 16.09.2002, оскільки в ньому не в повному обсязі наведено копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних до податкового кредиту листопада 2013 року. Інспектором не відображено запис №69 по податковій накладній від 28.01.2011 №13, яким зменшено суму ПДВ, віднесеного до складу податкового кредиту у розмірі 680 322,06 грн., що має суттєве відношення до викладених фактів, тому що загальна сума проведених уточнень дорівнює нулю і не призвела до втрат бюджету.

На підставі викладеного позивач просив визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 12.02.2014 №0000022200.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити.

Відповідач, не визнавши позов надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що СДПІ з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів на підставі наказу від 22.01.2014 № 43 було проведено перевірку ПАТ «Луганськгаз», за результатами якої складено акт від 03.02.2014 № 12/28-05-49/05451150. На підставі вищевказаного акту перевірки СДПІ було винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.02.2014 №0000022200.

Щодо доводів позивача про включення до складу податкового кредиту лютого 2011 року податкових накладних, виписаних ПАТ «Укртрансгаз», шляхом подання уточнюючого розрахунку в листопаді 2013 року відповідач зазначив, що у відповідності із абз. 4 п. 198.6. ст. 198 Податкового кодексу України коли платник податків застосовує касовий метод, він має право сформувати податковий кредит звітного періоду на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку, незалежно від дати отримання від постачальника товарів/послуг, але з урахуванням строків давності.

Податковим органом під час проведення перевірки було встановлено, що ПАТ «Луганськгаз» шляхом подання уточнюючого розрахунку від 12.11.2013 № 9072469123 в листопаді 2013 року до складу податкового кредиту лютого 2011 року включено податкові накладні від 30.11.2010 № 3082 та від 31.12.2010 № 3243.

Вказані податкові накладні до складу податкового кредиту було включено з порушенням вимог абз. 4 п. 198.6. ст. 198 Податкового кодексу України, оскільки з дати списання коштів з банківського рахунку позивача минуло більше 60 календарних днів.

Документи, що підтверджують сплату за договором від 16.12.2009 № 119Н- 606 з ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» протягом 60 днів до 12.11.2013 - дати включення до податкового кредиту ПАТ «Луганськгаз», в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, ПАТ «Луганськгаз» не було використано право на включення до податкового кредиту сум податку на додану вартість протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка - в періоді, коли позивач мав на це право, а саме з лютого по квітень 2011 року.

Щодо посилання позивача про наявність помилок в акті перевірки, відповідач зазначив, що позивачем не наведено, які саме помилки, наявні в акті перевірки, є підставою для неврахування його під час розгляду справи в якості доказу, та яким чином вони впливають на суть виявленого порушення.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення проти адміністративного позову, просив відмовити у задоволенні у позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.187.10 ст.187 Податкового кодексу України платники податку, які постачають теплову енергію, газ природний (крім скрапленого), у тому числі надають послуги з його транспортування та постачання, надають послуги з водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Абзацом 4 п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України передбачено, що платники податку, що застосовували касовий метод до набрання чинності цим Кодексом або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.

Судом встановлено наступне.

16.12.2009 між ПАТ «Луганськгаз» та ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» був укладений договір №119Н-606 про транспортування природного газу для потреб населення протягом 2010 року.

У лютому 2011 року позивачем була сплачена заборгованість за даним договором. При цьому, у додатку 5 до декларації за лютий 2011 року за ідентифікаційним номером цього контрагенту був вказаний період виписки документа, що надає право на податковий кредит, - січень 2011 року. У 2013 році позивачем був наданий уточнюючий рахунок від 12.11.2013 №9072469123.

З 24.01.2014 по 28.01.2014 Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів було проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань правомірності формування податкового кредиту на підставі наданих уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2011 року, травень 2013 року.

За результатами проведеної перевірки інспектором був складений акт №12/28-05-49/0545113 від 03.02.2014, в якому зазначено порушення позивачем:

- п.187.10 ст.187, абз.4 п. 198.6 ст.198, п. 200.1, 200.2 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 680 322,00 грн., в тому числі за листопад 2013 року в сумі 680 322,00 грн.

На підставі висновків акту 12.02.2014 відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000022200 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання на суму 1 020 483,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «Луганськгаз» шляхом подання уточнюючого розрахунку від 12.11.2013 № 9072469123 в листопаді 2013 року до складу податкового кредиту лютого 2011 року включено податкові накладні від 30.11.2010 № 3082 та від 31.12.2010 № 3243.

Документи, що підтверджують сплату за договором від 16.12.2009 № 119Н- 606 з ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» протягом 60 днів до 12.11.2013 - дати включення до податкового кредиту ПАТ «Луганськгаз», в матеріалах справи відсутні.

Ухвалою суду від 13.03.2014 позивачеві було запропоновано надати суду докази відображення у бухгалтерському обліку господарських операцій за договором від 16.12.2009 № 119Н- 606. Також надати вказані докази було запропоновано у судовому засіданні 19.03.2014. Вказаних документів позивачем надано не було.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що вказані податкові накладні до складу податкового кредиту було включено з порушенням вимог абз. 4 п. 198.6. ст. 198 Податкового кодексу України, оскільки вони виписані більш ніж за місяць до дати списання коштів з банківського рахунку позивача, а не впродовж 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунку позивача, як того передбачає абз. 4 п. 198.6. ст. 198 Податкового кодексу України.

Посилання позивача на те, що в акті перевірки не в повному обсязі наведено копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних до податкового кредиту за листопад 2013 року, на думку суду не впливає на суть виявленого порушення.

Таким чином, доводи відповідача, щодо безпідставності формування податкового кредиту позивачем, знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.

За вказаних обставин у задоволенні позову слід відмовити повністю.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання не чинним та скасування податкового повідомлення - рішення від 12.02.2014 №0000022200 - відмовити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" на користь Державного бюджету України решту судового збору у сумі 4384,00 грн. (чотири тисячі вісімдесят чотири гривні 00 коп.).

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у порядок і строки, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 31 березня 2014 року.

Суддя К.В. Агевич